Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#641 Share rolnik98465

rolnik98465

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 13 październik 2013 - 20:22

Żywienie trzody chlewnej Witam. Mam pytanie odnośnie prawidłowej zawartości białka strawnego do poziomu En. met. różnie jest to rozpartywane przez wyliczenia programów doradczych i chciałbym usłyszeć opinie kogoś z doświadczeniem otóż: pasza typu warchlak 30-70 En. met 12,7 MJ białko strawne 149g, pasza typu tucznik 70-120 En.met 12,6MJ białko strawne 136g. Dodam że rasa świń to pbz, wbp.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 16:08
  •  

#642 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 13 październik 2013 - 21:18

Żywienie trzody chlewnej

Witam
Jakie strączkowe są według was najlepsze dla tuczników?

soja, a ztych uprawianych na większą skalę w Polsce to groch.

#643 Share mlody8908

mlody8908

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 17 październik 2013 - 12:36

Żywienie trzody chlewnej witam!
Wiem,że były już tematy związane z " obrzękówką" u prosiat ale moja sytyuacja jest na tyle poważna, że postanowiłam napisac tu gdzie najwięcej osób zagląda.
Mój problem wygląda tak: prosięta 6 dni po odsadzeniu padają, do dziś padło 25 sztuk z 50, po sekcji zrobionej przez weterynarza stwierdzono obrzękówkę, miały podpuchnięte podgardla, oczy. podawałam granulat, który dostawały już będąc przy maciorze i nic się nie działo, mają dostęp do wody.
jako granulat stosowałam prestarter 1 ,4% firmy de heus , który daje się do 23 kg, zawiera 17% biała surowego, prócz tego pszenicę , jęczmień, otręby, pszenżyto itp... tlenek cynku, zakwaszacz, niby wszystko ok.
nie wiem co juz mam rbić , gdy zachodze do chlewni płakać się chce, weterynarz powiedział że moja wina,źle żywię, nie przyjedzie bo ma urlop.....zresztą otaczają mnie tacy weterynarze, że brak słow... co mam robić???

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 17 październik 2013 - 13:21

Żywienie trzody chlewnej W takich przypadkach głodówka i racjonowanie paszy, nie ma czasu na kombinowanie. Tylko mądrze, by wszystkie razem jadły.
Podaj w jakim są wieku, jaka waga, dokładniejszy skład tej paszy i co tam robią te otręby.

#645 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 17 październik 2013 - 13:46

Żywienie trzody chlewnej Nie rozumiem jednej rzeczy w twojej wypowiedzi. ten granulat to co to jest? z tego co piszesz to pasza pełnoporcjowa.
Więc moje pytanie jaki premiks/ koncentrat dodawałeś do pszenicy jęczmienia itp?

#646 Share Jejonek

Jejonek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 25 październik 2013 - 21:49

Żywienie trzody chlewnej Witam! Chciałbym rozpocząć hodowlę trzody chlewnej , posiadam mozliwość co do chowu około 50 sztuk (zakup warchlaków i własny chów bez posiadania maciorek) zastanawiam się głownie nad żywieniem, chciałbym skorzystać z paszy neorol , moje propozycje co do żywienia tzn zerżnięte z firmy neorol to :

30-70 kg 70 -110 kg

20 % pszenica 20% jęczmień
30% jęczmień 25% mieszanka zbożowa
10% mieszanka zbożowa 20% żyto
25% pszenżyto 25% pszenżyto
15% BIQGOLDEN 10% BIQGOLDEN

Parametry koncentratu BIQGOLDEN TO :
Eng. metaboliczna MJ 11,50
Białko surowe 39,00 %
Lizyna 4,35 %
Metioniny 0,83%
Treonina 2,00%
olej i tłuszcze surowe 2,50%
Włókno surowe 4,00%
Popiół 20,00%
Wapń 4,30 %
Fosfor og. 1,20 %
Sód 1%
Enzymy +
witamina c +
kwasy +
ALLINA +
ALLICYNA +

Prosze bardzo o pomoc co sądzicie o tej paszy co byście zmienili ? jestem otwarty i czekam na wasze poprawki w paszy.
Co w ogóle sądzicie o tej firmie paszy czy miał już ktoś z nią styczność? polecacie czy odradzacie a jesli tak to jaką firme polecacie?
jakie moge w ogole wyciągnąć parametry z tej paszy chodzi mi tutaj o to ile zje mi jedna swinia do utuczenia 100-110 kg?
I czy do tej paszy dodac srute sojowa lub kukurydze jesli tak to w jakich proporcjach :) Czekam na odpowiedzi :)

#647 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 26 październik 2013 - 06:55

Żywienie trzody chlewnej Może być troszkę mało wapnia jak na moje oko. A mieszanka zbożowa czyli co to ma być?

#648 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 27 październik 2013 - 06:29

Żywienie trzody chlewnej przyjrzałem sie dokładniej finisherowi. Generalnie plan minimum wykonany, ale nie jet to najtańsze rozwiązanie. Można taniej i lepiej

#649 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 13 listopad 2013 - 15:30

Żywienie trzody chlewnej Witam panowie mam pytanie dlaczego u mnie świnie nie rosną tak jak powinny .. znaczy rosną do około 50 kg a potem już po nich tego nie widać dalczego ?to od żywienia zalezy ?
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#650 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 13 listopad 2013 - 16:39

Żywienie trzody chlewnej przedstaw moze skład dawek zywieniowych to moze ktos pomoze, sa tutaj niezłe spece od tego

pytanie do znawców tematu
białko jakiego pochodzenia jest najlepsze w koncentratach dla tuczników ?
soja ? maczka rybna ? moze cos na bazie rzepaku lub moze cos jeszcze innego ?
wogóle jakie białko tuczniki najlepiej przyswajaja, wykorzystuja ?

Edytowany przez koma666, 13 listopad 2013 - 21:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 13 listopad 2013 - 22:55

Żywienie trzody chlewnej Białko zwierzęce zawsze jest lepiej przyswajalne niż roślinne.

#652 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 13 listopad 2013 - 23:30

Żywienie trzody chlewnej czyli dla tuczników najlepiej zeby koncentrat był na bazie maczki rybnej tak ?
jakie koncentraty sa na bazie maczki rybnej ?

#653 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 13 listopad 2013 - 23:40

Żywienie trzody chlewnej wlasnie ze nie tuczniki moga a nawet powinne dostawac tansze nie znaczy najgorsze bialko caly sekret dobrych przyrostow i niskiego zuzycia paszy tkwi w bilansowaniu zarowno bialka jaki wazniejszych aminokwasow zwlaszcza tych ktore zwierzet nie moga same uzupelnic oraz witamin i mikroelementow

#654 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 09:12

Żywienie trzody chlewnej tzn kolega pisał które białko jest najlepiej przyswajalne i jest to białko zwierzece w postaci mączki rybnej czy też dawniej stosowanej mączki mięsno kostnej.
Ale z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu podawania tucznikom mączki rybnej gdyż jest poprostu za droga. Także najlepiej stosować śrute sojową, rzepakową itp

#655 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 14 listopad 2013 - 10:30

Żywienie trzody chlewnej Witam panowie mam poważny dylemat poniezaż świnie mi kiepsko rosną i taka jedzą pasze

-30 % jeczmienia
-30 % żyta
-30% pszenzyta
i do tego 10 kg koncentratu sano prenium to jest pasza od około 50 kg

Bardzo prosze o pomoc bo juz nie wiem co robić wszelkie rady mile widziane ..
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#656 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 11:12

Żywienie trzody chlewnej maxiben
lukaczmarek

znacie jakies koncentraty na bazie maczki rybnej i czy sa duzo drozsze od tych na bazie np soi ?

#657 Share danmary

danmary

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 16:49

Żywienie trzody chlewnej

witam!
Wiem,że były już tematy związane z " obrzękówką" u prosiat ale moja sytyuacja jest na tyle poważna, że postanowiłam napisac tu gdzie najwięcej osób zagląda.
Mój problem wygląda tak: prosięta 6 dni po odsadzeniu padają, do dziś padło 25 sztuk z 50, po sekcji zrobionej przez weterynarza stwierdzono obrzękówkę, miały podpuchnięte podgardla, oczy. podawałam granulat, który dostawały już będąc przy maciorze i nic się nie działo, mają dostęp do wody.
jako granulat stosowałam prestarter 1 ,4% firmy de heus , który daje się do 23 kg, zawiera 17% biała surowego, prócz tego pszenicę , jęczmień, otręby, pszenżyto itp... tlenek cynku, zakwaszacz, niby wszystko ok.
nie wiem co juz mam rbić , gdy zachodze do chlewni płakać się chce, weterynarz powiedział że moja wina,źle żywię, nie przyjedzie bo ma urlop.....zresztą otaczają mnie tacy weterynarze, że brak słow... co mam robić???

Witam .Według mnie przy odsadzeniu czy zmianie paszy konieczne jest podanie siarczanu kolistyny aby zapobiec obrzękówce.Ale to może cirkowiroza a nie obrzękówka,czy węzły chłonne były powiększone ?

#658 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 20:59

Żywienie trzody chlewnej

maxiben
lukaczmarek

znacie jakies koncentraty na bazie maczki rybnej i czy sa duzo drozsze od tych na bazie np soi ?

Nie stosuje koncentratów wiec sie wiem

#659 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 23:37

Żywienie trzody chlewnej Koma 666 mączkę możesz dodawać najwyżej do startera, później już nie warto. W gratisie możesz dostać kotleta o rybim zapachu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share gosc234

gosc234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 16 listopad 2013 - 11:33

Żywienie trzody chlewnej Witam mam pewien problem a sytuacja w dużym skrócie wygląda tak ze patrząc na swoje zasoby zboża na ten rok widzę że zwyczajnie mi tego nie wystarczy i zastanawiam się co będzie lepsze w tym przypadku- dokupienie zboża (w mojej okolicy cena mieszanki i pszenżyta wynosi ok 750zł/t) czy raczej pasza pełnoporcjowa (1050zł/t)? Co wy doradzacie? ps. stado jest raczej małe- 8 loch.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.