Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#41 Share guero

guero

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 26 listopad 2007 - 14:28

Żywienie trzody chlewnej brawo dla @Kali i @grysza03- nareszcie ktos kompetentny sie odezwal,kto zna realia chowu trzody i nie wierzy w cudowne przyrosty.
@orfeus72-wybacz,ale mylisz pojecia- Karus nie ma nic wspolnego z hodowla(przez H). sprawdz czym sie rozni hodowla od chowu,bo to naprawde nie jest to samo.

tak na marginesie to jesli panowie Pawlak z Sawickim nie zniosa rozporzadzenia o uwolnieniu zapasow (500 tys. ton) to punkty skupu zostana zamkniete
na 2(!!!) miesiace. i to jest najwiekszy obecnie problem. ale wierze,ze PSL nie zrobi tego polskiej wsi. zaglosowalem na nich w wyborach i wierze,ze nie zawioda oczekiwan wyborcow.

wiec drodzy producenci trzody chlewnej (ci co zostali,lub zostana)- zycze wszystkim przetrwania kryzysu i licze na to,ze za jakies pol roku ceny wzrosna do co najmniej 4 zlotych. pozdrowienia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 07:46
  •  

#42 Share Kamyk514

Kamyk514

Rolnik Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1575 postów

Napisany 26 listopad 2007 - 14:42

Żywienie trzody chlewnej O Ku*** no był było by super jak by wzrosła do czterech złoty jak na razie u mnie to max 3.3+vat to jest tragedia
Ja osobiście hoduje tuczniki przy jednej odstawiam mam około 100sztuk
Karmie Granulatem z Agronoma Fiszer i Grower
Co do śruty to ojciec robi tak na oko ma swoje proporcje

#43 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 26 listopad 2007 - 17:50

Żywienie trzody chlewnej @orfeus72
Tak wyszło

@grysza03
Z produkcji tuczników żyję, więc profesjonalizm wskazany. Mi też nikt o 2.3 kg paszy nie mówił, ale jakoś się udało. Mając dobrego (mięsnego) tucznika nie odstawia się go na wagę żywą! Mam nadzieję, że nowy rok przyniesie zmiany (wyższą cenę na tuczniki i niższą na paszę). Płacę duże pieniądze za paszę i warchlaka, więc wymagam jakości towaru.

Jestem poważny i głupot na forum bym nie wypisywał, bo nie o to chodzi. Szkoda, że nikt mi nie wierzy, ale cóż.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share orfeus72

orfeus72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 listopad 2007 - 17:57

Żywienie trzody chlewnej do quero Ja nie myle pojęc ,czytam posty karuśa i moge powiedziec tyle:co do zużycia paszy na kg przyrostu to jezeli kupuje gotową pasze i zaśedla tuczarnie pusto pełno to jest w stanie zdużą dokładnoścą to podać.Mnie nie dziwi niskie zużycie firmy paszowe robią różne mieszanki do róznych świń[genetyka}.Sam choduje w cyklu otwartym i znam te tematy.Co do rozwijania to nie zawsze było 3złza kg i 1000za pasze .A co do chodowli w cyklu otwartym jeśli jest taka nieopłacalna to dlaczego tylu rolników w to wchodzi.pozdrowienia

#45 Share grysza03

grysza03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 28 listopad 2007 - 14:57

Żywienie trzody chlewnej Frima dobrze znana z kapitalem USA wstawia warchlaki do tuczu i zxapewnia pasze i opieke wet.. pasze maja super ,warchlaki tez! i zuzycie paszy maja ok 3 kg jezeli zejdziesz ponizej to masz premie. do ok 2,8 ale zejść do 2,3 to jest poprostu ewenement. Moze sie nieznam ale kiedys przedstawicie firmy provimi obiecywał zużycie do 2,6 prze spelnieniu wszystkich warunków ale zaznaczyl ze to sie udaje nielicznym .. (oczywiscie mowa o paszy najmocniejszej)

#46 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 30 listopad 2007 - 19:30

Żywienie trzody chlewnej Witam!
Normalnie gorąco mi sie zrobiło jak przeczytałme ten temat :)
Ja produkuje rocznie 1300 tuczników prowadze produkcje w cyklu zamknietym. Pasze gotowe stosuje do 25 kg jedna odsadzeniowa z firmy De heus a druga z firmy Lira. Tuczniki i lochy dostaja pasze przygotowana na premkisach firmy de heus. obecnie mieszanka dla tucznika kosztuje mnie w granicach 800zł/t same surowce (zboze liczac cene rynkowa ) soja i premiks dla warchlaka 850zł/t dla loch karmiacych ok 800 a dla prosnych 700zł/t. Nie ukrywam wyniki w moim gospodarstwie nie sa na najlepszym poziomie ze wzgledu na status zdrowotny stada oraz warunki utrzymana(nieogrzewana porodówka zła wentylacja na tuczarni itp. koszt oprodukcji prosiecia w moim gospodarstwie przy sredniio odsadzonych 11 prosietach i wyproszenieach 2,4 wychodzi ok 80 zł. moim zdaniem z obserwacji jakie poczyniłem zuzycie paszy na tuczarni wynosi 3 - 3,2 kg. słyszałem o takim fenomenie ze potrafili na gotowych mieszankach w cyklu otwartym przy holenderskiej genetyce osiagnac 2,3 kg paszy na 1kg przyrostu aczkolwiek nie słyszalem tego osobiscie według mnie mało realne w warunkacg głebokiej sciółki. udowodnio w badaniach ze zuzyce paszy na głebokiej sciółce jest wyższe niz w innych systemach utrzymania ale nie twiedze ze nie jest to osiagalne. osiagniecie zuzcia paszy na poziomie 2,6 kg uwazam za bardzo dobry wynik. dzis za tuczniki odstawiane do Salusa otrzymuje poprzeliczenie na wage żywa 3,47zł/kg jak dal mnie jest to ponizej kosztów opłacalnosci. miesnosc srednia wacha sie w granicach 57-59 % a wybicie ponad 80%. mysle ze zła passa utrzyma sie jeszcze do marca pozniej pomału ceny zaczna pnac sie w góre.
skład mieszanek dla warchlaków 25- 50kg
jeczmien 25%
pszenżyto 24%
pszenica 22%
zyto 5%
owies5%
soja 15%
premiks 2,5%
kreda 0,5%
olej sojowy 1%
dla tuczników 50 - 110kg
jeczmien 30%
pszenzyto 29,9% (głupia diokładnosc ale tak to jest zeby osiagnac 100% ;))
żyto 15%
owies 10%
soja 12,5%
premiks 2,5%
kreda 0,1%
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

#47 Share grysza03

grysza03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 30 listopad 2007 - 21:45

Żywienie trzody chlewnej proporcje bdb lecz
za mało oleju 1kg to jest praktycznie nic
ja stosuje min 6 kg teraz zastąpiłem sojowy rybnym tańszy sporo!!

#48 Share grysza03

grysza03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 30 listopad 2007 - 22:04

Żywienie trzody chlewnej Przepraszamm za pomyłkę 1% to 10kg !!!!!!

#49 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 01 grudzień 2007 - 16:07

Żywienie trzody chlewnej nom olej jest drogi zwłaszcza sojowy ostatnio kupiłem 1000l po 3,4zł. Kto natłuszczał pasze wie ze warto to robic. nie mam za bardzo dostepu do innedo zródła oleju moze gdybym lepiej poszukał moze ktos by mi to załatwił ;)
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

#50 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 01 grudzień 2007 - 18:16

Żywienie trzody chlewnej Gospodarz, który brał równocześnie ze mną warchlaki miał zużycie paszy 2.4 kg do wagi żywej 110 kg i średnią mięsność 56%. Nie wiem po co kupujecie olej i potem dodajecie go do paszy, skoro można kupić koncentrat natłuszczany (9%) i napewno jest wygodniej. Na paszach pełnoporcjowych są lepsze wyniki.
Luk2782 jesteś zadowolony z Liry?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 01 grudzień 2007 - 19:05

Żywienie trzody chlewnej dlaczego kupuje olej?
hmmm powód prost albo soja natłuszczana 40 litrów na tone paszy za 1340 brutto lub nie natłuszczana po 1220 brutto i olej po 3,4 w sumie taniej wychodzi kupic olej i soje osobno choc poprzednio kupiłem natłuszczana soje własnie od liry bo była korzystna cenowo. a prz udziale 15% soi wychodzi ok 8 litrów oleju ja daje 10l. czy jestem zadowolony z LIRY? hmmm TAK i NIE tak z koncentratów pasz gotowych dobre mieszanki poza lina energy dobre wyniki NIE z paszy odsadzeniowej Prosiaczek 2 ale popsuła sie po żniwach bo wczesniej nie był znia problemów poprostu za duzy udział białka moze zle zbilansowano to z reszta parametrów w kadym badz razie mimo zabezpieczenia kwasami cynkiem były upadki na tle kolibakteriozy w 2 tyg po odsadzeniu. po pierwszej wpadce dałem pasze do analizy w dwa miejsca z jednego worka! jedną do LIRY a druga do labolatorium innej firmy u LIry wyszło ze jest o 0,5% wiecej białka a u drugich ze jest ponad 1,5% niestety przy prosietach 4 tygodniowych skok o 1,5 punktu robił zamieszanie w drugim tygodniu pasza miała miec 18%. teraz zastosowałem Rolmleko Green z de heus 16,5% b.o. i zero upadków jak reka odją. dzis z Liry biore tylko starter (od 10-25kg) bo rozliczam pasza silos. reszte karmie de heus bo cena lepsza efekt tez minimalnie lepszy (lepsze przyrosty bo wczesnie sprzedaje to zauwazyłem) miesnosc na tym samym poziomie.

#52 Share MIC3090

MIC3090

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 grudzień 2007 - 21:10

Żywienie trzody chlewnej Nie będę sie z wami kłócił ale młóto jest dobre jak kto hoduje sporo świnek a nie ma za dużo pola bo młóto zapycha swinie tzw nie czują tak głodu jak by dostały tylko samą śrute albo sama mieszankę na mokro ;)

#53 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 02 grudzień 2007 - 09:11

Żywienie trzody chlewnej moim zdaniem mótło jest dobre ale dla loch prosnych one potrzebuja balastu potrzebuja duzo włókna aby ich przewód pokarmowy funkcjonował prawidłowo, ale jezeli piszesz mi ze "...bo młóto zapycha swinie tzw nie czują tak głodu jak by dostały tylko samą śrute albo sama mieszankę na mokro..." to zaczynam sie o ciebie martwic! wiesz jaki jest optymalny poziom włókna dla róznych grup wiekowych? przypomnie ci:
lochy prosne 7-9%
lochy karmiace 4-5%
tuczniki 5-6%
warchlak 3-4%
prosiaki po odsadzenieu ok2%
wiec jezeli dajesz swinia mótło zeby je zapchac to dajesz za duzo balastu a pomyslałes o EM, białku aminokwasach egzogennych mikro i makro elementach? jesli twoim zdaniem mótło ma wszystkiego pod dostatkiem to naprawde twoje tuczniki dzisiaj moga doczekac sie naprawe dobrych cen biorac pod uwage ich przyrosty na tej paszy! powodzenia w tuczu! ;)

#54 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 02 grudzień 2007 - 14:44

Żywienie trzody chlewnej chciałbym spróbować mięsa po takiej śwince co zjadła 2,3 a urosła 1kg...

wiecie chyba nie da się poprawić strawności produktów
all rights reserved

#55 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 02 grudzień 2007 - 16:59

Żywienie trzody chlewnej @Luk2782 jak trudno nie zauważyć na zdjęciach podwórka stoi silos Liry, a pasza od innej firmy;) Przyczyna zmiany wiadoma. Też chciałem brać z de Heus, ale ...

#56 Share Wojtasek

Wojtasek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 02 grudzień 2007 - 22:46

Żywienie trzody chlewnej Ja moje świnie karmię serwatką,paszą,lucenrą i wytłokami

#57 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 02 grudzień 2007 - 23:21

Żywienie trzody chlewnej Wojtasek ty juz mówisz rozsadniej serwataka białko o wysokiej strawnosci paszą(mysle ze masz tu na mysli jakies zboża:))lucerna tez mozna tylko nie przesadzaj no i wysłotki na balast i zeby włókno wyrównac bo innaczej wyprzegna srętu jelit dostana.
karuś to u ciebie NUTRENA rządzi w sumie do Krzemnieniewa mam rzut beretem bo z okolic leszna jestem. na de heus namówił mnie Tomek Mozdzen wczesniej robił u liry moze go poznałes był tam mozna powiedziec szefem przedstawicieli
1rajdzik zuzycie paszy na kg przyrostu swiadczy o zdrowi swini. zdrowa swinia potrafi wykorzystac swoj potencjał genetyczny i bardzo dobra pasze. osobiscie wole zjesc szynke z takiej swini niz z chorowitego tucznika który rosnie rok czasu pasie sie na łace i pewnie ma bruceloze leptispiroze i moze jeszcze włosnia :) takze nie krepuj sie wal smiało msle ze bedziesz zadowolony ;) strawnosc mozna poprawic a wykorzystanie jak juz powiedziałem zalezy od genetyki

#58 Share Kizo

Kizo

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 629 postów

Napisany 03 grudzień 2007 - 00:49

Żywienie trzody chlewnej @Luk2782 po ile u ciebie można kupić zboża jak pasza dla tuczników wychodzi ci 80zł. Ja mam zamówioną dostawę jęczmienia po 76 zł/q pszenicy jeszcze nie kupowałem ale zapewne taniej od jęczmienia nie dostanę.

#59 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 03 grudzień 2007 - 10:11

Żywienie trzody chlewnej Kizo popatrz jakie zboza daje zyto owies u mnie pszeenica ok 750 jeczmien 730-740 takie ceny płaca mieszalnie pasz nie wiem jak z kuku ale poleciała w dół bali sie wszyscy ze bede musieli po 1000zł/t płacic. ofert zboza coraz wiecej u mnie ja jade narazie wyłacznie na swoim choc nie długo bede musial pszenice dokupic. ja tucznika pszenicy nie daje ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 03 grudzień 2007 - 11:53

Żywienie trzody chlewnej Luk2782 Tomka Możdżenia znam, bo do mnie przyjeżdżał przez pół roku. Teraz robi właśnie w de Heus, bo w Lirze trochę za dużo sobie pozwolił ;)