Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#21 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 12 październik 2007 - 15:55

Żywienie trzody chlewnej

Karuś ile chodujesz rocznie świnek jaki system? ile zjada jedna sztuka?? skąd masz pasze? za jaką cenę kupujesz gotową pasze? i gdzie odstawiasz tuczniki? jak na tym wychodzisz??

Za dużo to nie hoduje, bo 1 200 szt rocznie. Świnki chowane są na głębokiej ściółce. Te warchlaki co kupiłem 3 sierpnia to zjedzą ok 30 t paszy i będą sprzedane. Dzisiaj sprzedałem 15 szt i średnia w.ż. wyniosła 107.8 kg. Na sztukę wyjdzie ok 150 - 160 kg (te sprzedane zjadły po 130 kg/szt). Średnia cena paszy wyniesie 1020 zł/t. Pasze kupuje z Cargilla. Odstawiam tam gdzie lepiej płacą. Po mimo wysokich cen paszy, a niskich cen tucznika to jeszcze coś zostanie :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 07:03
  •  

#22 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 12 październik 2007 - 16:21

Żywienie trzody chlewnej to ty kupujesz warchlaki i tuczysz tak?? ja myśle o cyklu zamniętym swoje maciory prosiaki i tucz co ty na to i się zastanawiam jak karmić czy tym młótem z domieszką koncentratu i śrutu czy gotową paszą pełnoporcjową. co radzisz??

#23 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 12 październik 2007 - 16:58

Żywienie trzody chlewnej Kupuje warchlaka i go tucze. Z maciorami nie chce mieć do czynienia. Sam musisz wybrać co i jak będziesz robił.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 12 październik 2007 - 17:21

Żywienie trzody chlewnej a skąd bierzesz warchlaki i ile maja kilo jak kupujesz i ile płacisz za sztuke??

#25 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 12 październik 2007 - 19:02

Żywienie trzody chlewnej

Za dużo to nie hoduje, bo 1 200 szt rocznie. Świnki chowane są na głębokiej ściółce. Te warchlaki co kupiłem 3 sierpnia to zjedzą ok 30 t paszy i będą sprzedane. Dzisiaj sprzedałem 15 szt i średnia w.ż. wyniosła 107.8 kg. Na sztukę wyjdzie ok 150 - 160 kg (te sprzedane zjadły po 130 kg/szt). Średnia cena paszy wyniesie 1020 zł/t. Pasze kupuje z Cargilla. Odstawiam tam gdzie lepiej płacą. Po mimo wysokich cen paszy, a niskich cen tucznika to jeszcze coś zostanie :P

1200 sztuk malutko, jasne, jasne :-).
Od początku trzymasz na głebokiej ??

#26 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 13 październik 2007 - 11:27

Żywienie trzody chlewnej Te sierpniowe kupiłem za 190.46 zł w wadze 32.66 kg. Kupno warchlaków zlecam mojemu weterynarzowi. On znajduje najlepsze źródło i rozmawia w sprawach zdrowotnych z odpowiednią osobą. Świnki trzymane są na głębokiej ściółce od początku.

#27 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 06 listopad 2007 - 19:24

Żywienie trzody chlewnej moze tak ni z gruszki ni z pietruszki, ale wiem ze świoniom do paszy niemożna dodawać kukurydzy w ilości większej niż 1/3.

#28 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 06 listopad 2007 - 20:45

Żywienie trzody chlewnej Co do kukurydzy to zasada jest taka że im mniej tym lepiej, a to dlatego, że ziarno kukurydzy zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych.W efekcie otrzymujemy świnkę której tłuszcz (i nie chodzi mi tu o tkankę podskórną a o tłuszcz śródmięśniowy) przypomina półpłynną maź a mięso smakuje jak... był ktoś w Francji ( tam główną paszą jest właśnie kukurydza) i smakował tamtejszej wieprzowiny? Ochyba :rolleyes:
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#29 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 20 listopad 2007 - 19:07

Żywienie trzody chlewnej U mnie na 100kg mieszanki składa się :
-60kg śrutu z jęczmienia
-22kg śrutu z pszenicy
-14kg soji
-4kg premiksu

Narazie to stosuje, ale w przyszłości nie mam zamiaru trzymać świń tylko przestawić się na produkcję bydła.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#30 Share guero

guero

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 24 listopad 2007 - 18:16

Żywienie trzody chlewnej @Karus mozesz mi napisac jakie masz wykorzystanie paszy na kilogram przyrostu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 24 listopad 2007 - 18:24

Żywienie trzody chlewnej Nie wiem czy uwierzysz - średnio wyszło 2.3 kg przy średniej wadze żywej 110 kg ;)

#32 Share guero

guero

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 25 listopad 2007 - 14:40

Żywienie trzody chlewnej hmmm moze sie myle-popraw mnie.
-kupiles warchlaki po 190,46 zl.(+VAT?)
-zakladajac sprzedaz w wadze 110 kg to 110kg-32,66kg(waga zakupu)=77,34kg
-77,34x2,3(wykorzystanie paszy)=177,9kg paszy/sztuke
-177,9x1020(+VAT?)=181,5 zl/sztuke
-190,46+181,5=371,96 zl/sztuka
-371,96/110=3,4 zl/kg

wiec koszt wyprodukowania przez ciebie kg zywca wynosi 3,4zl. oczywiscie przy zalozeniu 2,3kg paszy/kg przyrostu (w co nie bardzo wierze,bo przy bardzo dobrej genetyce i dobrych paszach w Polsce wynosi 2,6-2,7kg paszy/kg przyrostu. wtedy koszt produkowanego kg zywca wynosilby 3,6-3,7zl).
poza tym trzeba doliczyc koszt energii elektryczne,wody,lekarstw,weterynarza i sam juz nie wiem czego. no i jakis tam % sztuk padnie,co jest zupelnie naturalne(jesli dobrze pamietam-3% warchlakow-taka jest srednia),bo nie uwierze jesli powiesz,ze kupujesz 1000 warchlakow i sprzedajesz 1000 tucznikow. co do wykorzystania paszy to 2,3 kg moga miec pierwsze sprzedane sztuki,ktore rosna szybciej. itd,itp.

teraz trzebaby sie zastanowic ile powinien kosztowac kilogram zywca,by oplacalo sie kupowac warchlaki,pasze i jeszcze na tym zarobic. za jaka cene sprzedajecie kg zywca? mamy tu przedzial produkcji zywca od 3,4 do 3,7/kg.

jedynymi sposobami na osiagniecie mniejszych strat(bo o zyskach nikt chyba juz mowic nie moze) jest utrzymywanie wlasnego stada podstawowego (tansze produkowanie warchlaka niz 190zl/sztuka), korzystanie z wlasnych pasz (pomimo wysokich cen zboza), sprzedaz tucznikow w wadze 100 kg wagi zywej (krotszy okres tuczu,mniejsze zuzycie paszy).

ale moze sie myle,moze sie nie znam.... zycze wszystkim przetrzymania kryzysu i lepszych (normalnych) cen. pozdrawiam.

#33 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 25 listopad 2007 - 15:15

Żywienie trzody chlewnej Jakbym się nie rozwijał to bym maił te 2.8 - 3 kg paszy na 1 kg przyrostu (co było jakiś czas temu). Upadki to 1.5%, koszty wet i leków i wody to 8 - 10 zł/szt. Teraz możesz sobie policzyć ile zarobiłem/straciłem, bo pewnie będziesz wiedział lepiej niż ja. Na zakończenie powiem Ci coś - najlepiej to się liczy cudze pieniądze ;)

#34 Share guero

guero

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 25 listopad 2007 - 16:51

Żywienie trzody chlewnej hmmm nie licze ile ty zarobiles. po prostu staram sie przeanalizowac chow trzody chlewnej w Polsce i jego oplacalnosc. a ty sie zaraz denerwujesz. i po co? po prostu staram sie pokazac innym forumowiczom,ze wcele nie jest tak pieknie jak opisujesz. pzdr.

#35 Share orfeus72

orfeus72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 25 listopad 2007 - 20:35

Żywienie trzody chlewnej do karuś jakiś czas temu chodowałes naimy dla dudy a teraz widze ze chodujesz dunczyki . dlaczego ta zmiana

#36 Share grysza03

grysza03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 25 listopad 2007 - 20:39

Żywienie trzody chlewnej karus widze ze podchodzisz dosc profesjonalnie to chodowli ja nizej 2,6 nie moge zejsc i nieznam nikogo komu by to sie udalo zadna firma paszowa o 2,3 nawet nie mowi
lecz odpowidz mi na pytniae jak tu mozna sie rozwijac przy cenie paszy 1000zl i cenie trzody 3zł???

#37 Share Kali

Kali

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 25 listopad 2007 - 21:20

Żywienie trzody chlewnej do Abuk 14: warchlaki kupione w wadze 32,6;sprzedane w wadze 107,8; przyrost 75 kg, zjadły paszy 130 kg(te najlepsze 15 sztuk), czyli na kg przyrostu wychodzi 1,73 kg paszy.Fantastyczne!!!Gratulacje! To tuczniki mogą być po 2zł za kg i jeszcze zarobisz.

#38 Share Kali

Kali

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 25 listopad 2007 - 21:23

Żywienie trzody chlewnej Przepraszam Abuk14, ale to Karuś ma tak wspaniałe efekty.

#39 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 25 listopad 2007 - 21:48

Żywienie trzody chlewnej Ale ja nic nie napisałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share guero

guero

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 26 listopad 2007 - 14:27

Żywienie trzody chlewnej brawo dla @Kali i @grysza03- nareszcie ktos kompetentny sie odezwal,kto zna realia chowu trzody i nie wierzy w cudowne przyrosty.
@orfeus72-wybacz,ale mylisz pojecia- Karus nie ma nic wspolnego z hodowla(przez H). sprawdz czym sie rozni hodowla od chowu,bo to naprawde nie jest to samo.

tak na marginesie to jesli panowie Pawlak z Sawickim nie zniosa rozporzadzenia o uwolnieniu zapasow (500 tys. ton) to punkty skupu zostana zamkniete
na 2(!!!) miesiace. i to jest najwiekszy obecnie problem. ale wierze,ze PSL nie zrobi tego polskiej wsi. zaglosowalem na nich w wyborach i wierze,ze nie zawioda oczekiwan wyborcow.

wiec drodzy producenci trzody chlewnej (ci co zostali,lub zostana)- zycze wszystkim przetrwania kryzysu i licze na to,ze za jakies pol roku ceny wzrosna do co najmniej 4 zlotych. pozdrowienia.