tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

ilnicki96    4

koledzy a zamiast pszenicy mozna dawac pszenżyto z jeczmieniem oczywiscie jakas nie duza ilosc pszenicy by sie znalazlo w paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alex1836    0

Witam potrzebuje pomocy,bo nie wiem jak się za to zabrać,muszę określić zapotrzebowanie dawki pokarmowej dla świń na podstawie norm żywienia jako normę dzienną,wybrać odpowiednie pasze i wartość pokarmową,ułożyć dawkę pokarmową i obliczyć udział włókna.Będę wdzięczna za pomoc

 

Tab 1.Wybór pasz i wartość pokarmowa

Nazwa paszy

Lp.

Energia Met(MJ)

Białko strawne(g)

Lizyna (g)

Met+Cys(g)

Ca(g)

P(g)

Sucha masa(g)

Włókno sur(g)

 

Tab.2 Dawka pokarmowa

Pasze z tab. 1

kg

Energia Met(MJ)

Białko strawne(g)

Lizyna (g)

Met+Cys(g)

Ca(g)

P(g)

Sucha masa(g)

Włókno sur(g)

 

Tab.3 Norma dzienna

Tab.4 Razem w dawce

Tab.5 Bilans dawki z normą

Tab. 6 Wyliczony udział włókna w suchej masie dawki ........%

 

A tak nie szło tego napisać?

 

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Ja zawsze howam na sucho.W tamtym roku jak zabiłem sobie tucznika waga około 140-150 kg to słonina była na palec a teraz jak w maju zabijałem to słoniny było 6-10 cm.Ta sama pasza ten sam provit.Czy to zależy od gatunku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
horagt    0

Mam do was pytanie chciałbym przejśc na żywienie ziemniakami parowanymi ,czerstwym chlebem i jeczmieniem karmił ktoś z was tak świnie zastanawiam sie jakie proporcie dawac do takiej mieszanki ile czego co do tego dodac prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil1988    0

witam kolego ja też karmie swoje świnie ziemniakami moja proporcja na 90sz to 50kg ziemniaka (parowanego) na 4wiadra śruty i koncentratu 5kg tylko musisz wprowadzić to stopniowo żeby nie dostały biegunki no i oczywiście na mokro im to dawać ja mam do tego mieszalnik z nożami i mi wszystko ładnie miesza a z pieczywem nie testowałem.

 

Pisownia i cytowanie poprzedniego posta.

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
horagt    0

Jaki koncentra ,śruta jęczmiena czysta czy jakaś mieszanka

 

i jakie na tym przyrosty masz

Edytowano przez razor275
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

A jak oceniacie koncentraty firmy ekoplon


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Witam chciałbym aby ktoś mi pomógł ustalić % tabele karmienia prosiąt, warchlakow, tuczników i macior. Zboża jakie posiadam to pszenżyto, pszenica, jęczmień, żyto oraz groch z zawartością białka około 23 %. Prowity stosowane w danych okresach odchowu firmy shauman. Będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś mi pomoże ponieważ jestem dopiero po szkole, a na samym starcie nie chce popełnić jakiegoś błedu. Z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek175    1

WITAM ja swoje tuczniki pase koncentratem firmy SANO protamino premium stosuje 100 kg koncentratu na 1 tone zboza i chcialbym czesc koncetratu zastapic łubinem MISTER lub DUKAT .Ile moge dodac tego łubinu . Wyczytałem tez ze stosujac łubin nalezalo by tez dodac troche sruty rzepakowej czy to prawda i czy tak stosujecie .Z gory dzieki za opdpwiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

co do SKARMIANIA ziemniaków parowanych to polecam artykuł w najnowszy TOP AGRAR jest obszernie wszystko opisane


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8    123

@damian masz może skan tego artykułu?


"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JasonWW    7

Witam mam pytanie daje ktoś śruty słonecznika do pasz dla tuczników ?? Ja zastąpiłem tak soje ale ciekaw jestem jak wyją na tym tuczniki ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

gdzies czytalem ze sruta slonecznikowa jest mniej przyswajalna dla swin i trzeba dac jej wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
noxes    0

A co myslicie o karmieniu tuczników ksztanami, oczywiście po przerobieniu ich w śrutowniku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

kasztany- pierwsze slysze hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziolka1224    0

Sruta słonecznikowa zawiera dużo więcej włókna i mało lizyny , tylko częściowo może zastąpić soję, w miesznace dla tuczników może być je chyba do 8%

, a o kasztanach nigdy jeszcze nie słyszałam ,ktoś wie gdzie można o tym poczytać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
noxes    0

No taki dzik np wpierdziela kasztany i żołedzie aż milo, więc może i taki tucznik mógłby. A tak w skrócie to słyszałem na rynku jak ktoś mówił o pszy z kasztanów to pierwsze co sie nasunęło to tuczniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

koledzy, ile czasu przyzwyczajacie blondyny do świeżego ziarna? w jakich proporcjach mieszacie stare-świeże dla warchlaków i tuczników


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

troche ryzykujesz ale sa specujalne dodatki do sruty i wtedy mozna dawać swierza bo swierza sruta gazuje bardzo i swine maja takie duże kałduny ze tak powiem .panowie w jakiej dawce dajecie soje w wadze od 30 kilogramów prosiaka ja daje 175 kilo 10 kilo oleju 4% sano premiks ale mysle teraz zejsc na 150 kio soji ..i tanszy premiks 2% powiecmy co wy na to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj