Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#301 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 25 luty 2011 - 14:19

Żywienie trzody chlewnej @bobek a możesz powiedzieć jaką dawkę paszową ułożyć dla grupy produkcyjnej tuczników? Chciałbym, jeśli oczywiście się da ułożyć taką dawkę tylko z kukurydzy. Oczywiście plus śruty poekstrakcyjne i premiks.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 12:01
  •  

#302 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 luty 2011 - 17:31

Żywienie trzody chlewnej Zasadniczo dawki grower i finisher bilnasuje się pod kątem przyrostów, jak również pod kątem koncentracji energii. W przypadku przyrostów jest trochę łatwiej, natomiast w przypadku energii wiadomo sprawa się bardziej komplikuje. Chodzi o określenie celu jaki chcemy uzyskać, a potem wg. wcześniej przyjętej strategii bilansujemy poszczególne parametry dawki paszowej.

Kukurydza u prosiąt może stanowić do 80% dawki paszowej, natomiast u tuczników nie więcej niż 40%. Tym samym dawka paszowa złożona, ze śruty z kukurydzy, śruty poekstrakcyjnych sojowej i premiksów nie zbyt się sprawdzi. Kukurydzę można połączyć z jęczmieniem albo pszenżytem, akurat na te zboża tuczniki nie są bardzo wrażliwe, więc mogą one stanowić nawet 80% dawki. Ewentualnie można podać żyto, ale nie więcej niż 45%, jednak żyto ogólnie jest słabym zbożem paszowym. Niestety prosięta źle znoszą duże dawki śruty z pszenżyta(do 15%), ciut lepiej wygląda sprawa jęczmienia(do 40%). Pszenica jest dobrze tolerowana przez obydwie grupy żywieniowe(do 80%), jednak jej minusem jest wysoka w stosunku do pozostałych cena.

Edytowany przez Profil usunięty, 25 luty 2011 - 17:49.

#303 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 25 luty 2011 - 19:18

Żywienie trzody chlewnej Czyli mając dawkę pszenżyta i QQ ile powinniśmy dodać poekstrakcyjnej śrutu i premiksu? Potrzebuję tego, bo chce obliczyć koszt wyprodukowania paszy we własnym gospodarstwie i nie wiem jakie wartości przyjąć. A co do celów to chciałbym w swoich obliczeniach osiągnąć okres tuczu od 30 do 120 kg do 100 dni i zużycie paszy poniżej 3kg.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#304 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 luty 2011 - 20:50

Żywienie trzody chlewnej Zakładając przyrosty rzędu 900 gram, czyli tucz intensywny dawka paszowa składała by się:
27,5 % pszenżyto;
40% kukurydza;
30% poekstrakcyjna śruta sojowa;
2,5% premiks.

To jest oczywiście wyliczenie uśrednione, bo do pełni szczęścia wymagane jest znanie wartości odżywczej i biologicznej ziarna. :)

Edytowany przez Profil usunięty, 26 luty 2011 - 17:11.

#305 Share xabi32

xabi32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 26 luty 2011 - 16:23

Żywienie trzody chlewnej Ile powinła zjesc dzienie zesrutowanego zboza maciora

#306 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 26 luty 2011 - 16:52

Żywienie trzody chlewnej Locha zjada od 1 do 90 dnia około 2,5kg paszy pełnoporcjowej, 90-114 3kg, 114-do odsadzenia prosiąt 7kg. Piszę to jako teoretyk, a więc to co mnie nauczyli. ;)

#307 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2011 - 18:08

Żywienie trzody chlewnej

sorry,że tak poźno odpisuje, ale tak u mnie niestety wyszło, że nie miałem świń dopiero teraz się pojawiły i przypomniałem sobie o tym temacie więc daje tutaj zdjęcia na których są ulotki z worków z koncentratami o których pisałem. Jeszcze raz proszę o odpowiedź w jakich proporcjach przygotować paszę dla świń w róznych grupach wiekowych z żyta, przenżyta, jęczmienia, owsa w mieszance z tymi koncentratami

dla tuczników:
http://www.fotosik.p...3f89ed6f38.html
http://www.fotosik.p...57b082da7a.html
http://www.fotosik.p...5e2668778b.html

dla prosiaków:
http://www.fotosik.p...cdbdad11f3.html
http://www.fotosik.p...2e99248dad.html

Dla tuczników przykładowa dawka:
30% jęczmień
25% pszenżyto
20% żyto
10% owies
15% koncentrat

Podawanie żyta prosiętom jest nie zalecane, dodatkowo owies nie możne stanowić więcej, niż 10% dawki. Idąc dalej jęczmienia można podać do 40%, a pszenżyta do15%, tym samym bez pszenicy bez ciężko. Można kombinować z wywarami, ekstrudowanym ziarnem zbóż albo otrębami pszennymi.

Od siebie napiszę, że tucz na samym koncentracie bez dodatku czy to śrut z roślin strączkowych, czy to śrut poekstrakcyjnych jest mało efektywny, nie zapewnia dobrych przyrostów i jest prowodyrem dużego poboru paszy.

#308 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 26 luty 2011 - 18:31

Żywienie trzody chlewnej @Bobek a Ty jakie masz zużycie paszy? Czy teoria idzie razem z praktyką? :P

#309 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2011 - 18:40

Żywienie trzody chlewnej Kiedyś to ojciec badał, ale strzelał nie będę. Dodany obrazek Wiem na pewno, że zużycie paszy przy stosowaniu oleju spadło. ;)

#310 Share xabi32

xabi32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 26 luty 2011 - 18:41

Żywienie trzody chlewnej

Locha zjada od 1 do 90 dnia około 2,5kg paszy pełnoporcjowej, 90-114 3kg, 114-do odsadzenia prosiąt 7kg. Piszę to jako teoretyk, a więc to co mnie nauczyli. ;)

Ja daje tak:zboże 1kg ,syrwatka,tofi,buraki pasterwne,siano,dynie,uparowane ziemniaki, 1 porcja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 21 marzec 2011 - 15:31

Żywienie trzody chlewnej Panowie będę zaczynał przygodę z świnkami, jaki skład paszy powinien byc dla takich prosiaków od odstawienia od maciory do 40kg? a jaki dla takich od 40kg do tych 90-100kg? chętnie bym przeczytał, ale jestem uczniem i brak mi czasu, a roboty mam na podwórku też sporo, proszę o odpowiedź i pozdrawiam :D

#312 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 marzec 2011 - 15:41

Żywienie trzody chlewnej Napisz z czego chcesz sporządzać pasze, a postaram Ci się pomóc. Dodany obrazek

#313 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 marzec 2011 - 15:48

Żywienie trzody chlewnej od 20kg pasza może być Prestarter czyli warchlakowa
Skład:
1. 12% soja
2. 5% mączka rybna powyżej 60% białka
3. 4% premiks ( u nas EKOPLON)
4. Reszta zboże pszenica,jęczmień bądz pszenżyto

Tucznikowa od 50kg
Skład:
1. 10% soja
2. 2,3% mączka rybna
3. 2% Premiks
4. Reszta zboże pszenżyto nataniej

Napisałem Ci bez CCMu ponieważ możesz go nie mieć
Przy zakupie warchlaków na początek możesz dodawać antybiotyk: Amoksycilina albo Doksycyklina przez tydzien. Warchlaki lepiej znoszą stres oraz aklimatyzację, zmianę otoczenia.

#314 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 21 marzec 2011 - 18:23

Żywienie trzody chlewnej Dzięki Hubert,
Bobek, zboża wszystkie, soja, premiksy, kreda pastewna, tylko nie wiem jak będzie z mączką rybną, może jakiś odpad, daleki dobry wujek kupuje jakieś a'la kluski, podobne jak w zupkach chińskich, dodam, że będę pasł na mokro i w ruch idzie serwatka, a gdzieś tak od czerwca może nawet kończyna.
Mam świadomośc tego, że na serwatce i kończynie to paśli nasi dziadkowie, ale ja muszę ograniczyc koszty na maxa, tyle o ile jest to możliwe, co nie znaczy, że chcę oszczedzac, na zbożach, lekach, premiksach, bo nie chcę żeby mi rosły rok, ale np. zamiast soi w ostatniej fazie tuczu dac tą kończynę, będzie to parę sztuk, tak więc będę się mógł im poświecic czas. Chyba, że na kończynie będą mi rosły długo to w tedy, spoko kupuje soje i nawet nie kwękam, ale chyba rozumiecie, że jako nastolatek chcę z nich utargowac trochę, a nie będę ich miał 150 sztuk, tylko kilka raptem. Rozumiecie mnie?
Pozdrawiam :D

#315 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 marzec 2011 - 20:31

Żywienie trzody chlewnej Jeśli kilka to wypuść na łąkę. Swobodne przemieszczanie, przestrzeń i świerze powietrze pozytywnie wpływają na wzrost tuczników

#316 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 21 marzec 2011 - 22:13

Żywienie trzody chlewnej Hubert chcę podejśc do sprawy, możliwie profesjonalnie, możliwie tanio, możliwie ekonomicznie, czasu im poświęconego nie będę liczył. Mój tata nie ma gospodarki takiej jak Twój, z całym szacunkiem oczywiście. Ba! Nie ma żadnej. A ja chcę sobie zarobic na jedną maszynę. Więc proszę o wyrozumiałośc.
Ty zastępujesz częśc paszy to waflami, to wiórkami kokosowymi z "Rafaello", a ja chcę akurat serwatką i kończyną o ile jest to możliwe.
Pozdrawiam i czekam na dalsze odpowiedzi, wszystkie mile widziane.

P.S. Ile kg paszy powinien dostac prosiak/warchlak ? Domyślam się, że zależne to jest od jego masy, ale ile zje taki 50kg warchlak, a ile 80kg. Mógłby ktoś napisac, ile kg paszy do jakiej masy świni?
Jeszcze raz pozdrawiam :lol:

#317 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 marzec 2011 - 10:56

Żywienie trzody chlewnej Kuba@ ja pisałem całkiem poważnie. Jeśli masz miejsce to mogłbys je wypuścić na zewnątrz. W latach 1990-2000 ojciec cześć macior trzymał ,,na wybiegu''

Świnia w ciągu swojego życia zje ok 300kg paszy.

#318 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 22 marzec 2011 - 12:39

Żywienie trzody chlewnej Hubert jakbyś dopisał jeszcze jedno zero to bym się zgodził z Tobą.

#319 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 marzec 2011 - 13:56

Żywienie trzody chlewnej Do czego jedno 0 ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 22 marzec 2011 - 18:51

Żywienie trzody chlewnej Martini ma racje, świnia w ciągu życia zje ze 3t paszy, ale w ciągu tuczu ze 300g jak piszę Hubert.
Hubert, miejsce mam ale trzeba było by ogrodzic a na to kasy nie mam :( Zresztą, ludzie by się za czeli podśmiewac, że świnie hoduje jak krowy.
Warunki będą miały dobre, klatka 4x3 dla dwóch warchlaków, widok na dolinę okolicznej rzeczki i świeża kończyna. Prawie Świński raj :lol:

Tak wiem, że 300kg, ale mi chodzi o dzienną dawkę w kg, dla prosięta, tucznika, bo nie wsypie im naraz chyba 10kg, o to mi chodzi.
Hubert, dzięki za pomoc i liczę na nią dalej, tak samo jak od Bobka i całej reszty forum.
Pozdrawiam ;)