Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#281 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 03 kwiecień 2010 - 17:46

Żywienie trzody chlewnej Na pewno nie to :P przynajmniej nie w naszym przypadku. Mamy poidła od 8lat, woda non stop chyba, że jakaś awaria we wsi, ale wtedy z studni od sąsiada beczkę się weźmie i gra.

Edytowany przez andrzej2110, 03 kwiecień 2010 - 18:40.
Cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 15:23
  •  

#282 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 15 kwiecień 2010 - 19:30

Żywienie trzody chlewnej Witam, mam pytanie. W przyszłym tygodniu będziemy odsadzać prosięta od macior, dotychczas trafiały do kojców, gdzie było koryto-możliwość porcjowania paszy.

Tak sobie myślę-można puścić je do kojca, gdzie będzie karmnik? Cały czas dostęp do paszy-brak możliwości porcjowania. Świnia po czasie się nauczy, ale przy małych wiadomo jak jest.

Pasza robiona we własnym zakresie, śruta+mieszanka paszowa uzupełniająca Dobromix Junior+ trochę mieszanki paszowej uzupełniającej Dobropasz Junior 2.

Jak zapobiec obrzękówce? Może coś jeszcze dodawać do paszy?

Z góry dziękuje za pomoc.

POZDRAWIAM

#283 Share Jackassiu

Jackassiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 15 kwiecień 2010 - 20:23

Żywienie trzody chlewnej U nas tak właśnie jest, że po odsadzeniu prosięta idą do kojca z karmikiem. Tylko powinien ten karmik mieć więcej jak 2 stanowiska. Powód? Kiedy jest tych stanowisk więcej prosięta idą tam "pogrzebać" z ciekawości :) I nie ma z tym problemu, że mają stały dostęp do paszy, a na noc świeci sie jakaś niewielką żarówka żeby też do karmika trafiły :)
Człowiek to nie maszyna - nie dostaniesz części zamiennych.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#284 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 17 kwiecień 2010 - 20:23

Żywienie trzody chlewnej

Witam, mam pytanie. W przyszłym tygodniu będziemy odsadzać prosięta od macior, dotychczas trafiały do kojców, gdzie było koryto-możliwość porcjowania paszy.

Tak sobie myślę-można puścić je do kojca, gdzie będzie karmnik? Cały czas dostęp do paszy-brak możliwości porcjowania. Świnia po czasie się nauczy, ale przy małych wiadomo jak jest.

Pasza robiona we własnym zakresie, śruta+mieszanka paszowa uzupełniająca Dobromix Junior+ trochę mieszanki paszowej uzupełniającej Dobropasz Junior 2.

Jak zapobiec obrzękówce? Może coś jeszcze dodawać do paszy?

Z góry dziękuje za pomoc.

POZDRAWIAM

Witam polecam tą metodę jak robisz czyli żywienie do woli osiągniesz lepsze przyrosty dzięki temu a więc uważam że pomysł jest trafiony :) A co do obrzękówki to trzeba przede wszystkim zapobiegać! Polecam probiotyki ja aktualnie stosuje BACTO-STOP i jestem zadowolony problemy z biegunkami znikły i nie wracają ;) szkoda że unia zabroniła dodawać leków do paszy kiedyś miałeś dobry grower już z antybiotykiem i problem rozwiązany ale coż zrobić a więc poszukaj w okolicy ( tam gdzie zaopatrujesz się paszę) o probiotyków ten BACTO-STOP jast z EKOPLONU biore również od nich koncentraty i firma godna polecenia Pozdrawiam

#285 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 30 lipiec 2010 - 18:23

Żywienie trzody chlewnej Panowie stosujecie makuch rzepakowy do sporządzania mieszanki żywieniowej dla tuczników prosiaków warchlaków? Jeśli tak to w jakich proporcjach i jakie efekty?

#286 Share NHCS

NHCS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 02 sierpień 2010 - 20:59

Żywienie trzody chlewnej MarcinPykuS proponuje Ci wstawić do kojca maciory jakieś karmik/ coś do zadawania pasz... Maciora nie bd miała do niego dostępu, prosięta zawsze wybiorą mleko matki, zaś będą od małego interesowały się pasza w owym karmiku... Gdy później je odsadzisz nie będą niczym zaskoczone i łatwo przejdą zmianę, i lepiej się zaadaptują...

#287 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 19 sierpień 2010 - 19:31

Żywienie trzody chlewnej Hej, mam takie pytanie otóż mam trzy rodzaje zbóż: żyto, pszenżyto i mieszankę jęczmienia z owsem i chciałem się spytać w jakich proporcjach przygotowywać pasze z tych zbóż dla różnych grup wiekowych świń?

#288 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 27 sierpień 2010 - 16:55

Żywienie trzody chlewnej A co chcesz do tego dorzucić jakąś soje makuch łubin ? jakie koncentraty ?

#289 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 28 sierpień 2010 - 07:13

Żywienie trzody chlewnej Będzie raczej dodawany tylko koncentrat firmy LNB lub ProBio

#290 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 30 sierpień 2010 - 16:58

Żywienie trzody chlewnej Tylko jeszcze napisz ile on zawiera białka energii i aminokwasów egzogennych ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 30 sierpień 2010 - 18:41

Żywienie trzody chlewnej Doradźcie co ze środków mlekozastępczych bądź pasz zacząć podawać prosiętom kilkudniowym. Maciora urodziła 19 sporych sztuk, nie ma szans aby jednocześnie wszystkie były przy matce. Dlatego podzieliśmy na 3 grupki: 6,6 i 7 sztuk. Co 3 godziny jest roszada, tak aby przy maciorze były 2 grupy a jedna poza.
Coś trzeba im podać aby przyzwyczaiły się do paszy w tak młodym wieku. ? B)
Proszę o sprawdzone środki.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#292 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 30 listopad 2010 - 14:57

Żywienie trzody chlewnej Ja za najlepsze zboże dla tuczników uważam pszenżyto, a najlepiej mieszankę pszenżyta z jęczmieniem. Ja przeważnie daje 700kg pszenżyta, 300kg jęczmienia i 6 woreczków provitu, do tego 5 dolfosów WT oraz zakwaszacz. Taka porcja jest moim zdaniem w zupełności wystarczającą dla prawidłowego wzrostu.

#293 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 listopad 2010 - 15:31

Żywienie trzody chlewnej Ostatnio robimy tak
Tuczniki:
100kg zmielonego rzepaku
ok.2t CCMu z qqrydzy
300kg mączki rybkej
ok.2t zmielonego Pszenżyta
50kg kredy pastewnej
Premiksy z Ekoplonu

Wszystko ładuję TURem do paszowozu o pojemności 5000l i mieszamy :lol: 15-20 min i pasza elegancka ^^

#294 Share UrsusCzesio

UrsusCzesio

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2661 postów

Napisany 19 grudzień 2010 - 00:43

Żywienie trzody chlewnej Wszyscy piszą co dają ale nie podają sposobu podawania ;)
A wiec dla świń w oborze są nowe kojce i tam są karmniki z poidłami a w chlewni gdzie jest od początku są koryta i tam dostają od lat mieszankę paszy + pyrka+woda przygotowanie z gotowego surowca mieszanki 15 wiader to 10 minut, potem tylko rozlać 5 minut, wytrzeć ręce, zapalić szluga i do domu :P ;)
Mój Wladimirec podbija świat

#295 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 luty 2011 - 17:57

Żywienie trzody chlewnej Dawał ktoś susz kukurydziany świniom? Przywieźli nam dziś i jestem ciekaw opinii osób, które to stosowały. Dodany obrazek

#296 Share raz

raz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 17 luty 2011 - 13:16

Żywienie trzody chlewnej @HubertOjdana Jaki urządzeniem mielisz rzepak?

#297 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 luty 2011 - 14:14

Żywienie trzody chlewnej Rivakka
W tle
http://www.agrofoto....255218-magazyn/

#298 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 20 luty 2011 - 16:15

Żywienie trzody chlewnej ze zboz po powodzi zostala mi teraz tylko kukurydza a mam swinie na dochowaniu i zastanawiam sie co lepiej probowac kupic jakies zboze[ciezko kupic, o cenie to nawet nie mysle] i dowalic ze 40% kukurydzy i koncentrat, czy kupic pelnoporcjowa pasze[cos kolo 130 u nas]i do niej dodac kukurydzy i koncentrat.
nigdy nie kupowalem paszy pelnoporcjowej[bo zawsze mialem swoje zboze]czy ona jest robiona na kukurydzy czy na innych zbozach ? najtanszy jest de heus[blisko maja fabryke]czy to dobra pasza ?

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#299 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 25 luty 2011 - 12:27

Żywienie trzody chlewnej

Tylko jeszcze napisz ile on zawiera białka energii i aminokwasów egzogennych ?

sorry,że tak poźno odpisuje, ale tak u mnie niestety wyszło, że nie miałem świń dopiero teraz się pojawiły i przypomniałem sobie o tym temacie więc daje tutaj zdjęcia na których są ulotki z worków z koncentratami o których pisałem. Jeszcze raz proszę o odpowiedź w jakich proporcjach przygotować paszę dla świń w róznych grupach wiekowych z żyta, przenżyta, jęczmienia, owsa w mieszance z tymi koncentratami

dla tuczników:
http://www.fotosik.p...3f89ed6f38.html
http://www.fotosik.p...57b082da7a.html
http://www.fotosik.p...5e2668778b.html

dla prosiaków:
http://www.fotosik.p...cdbdad11f3.html
http://www.fotosik.p...2e99248dad.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 luty 2011 - 12:57

Żywienie trzody chlewnej

ze zboz po powodzi zostala mi teraz tylko kukurydza a mam swinie na dochowaniu i zastanawiam sie co lepiej probowac kupic jakies zboze[ciezko kupic, o cenie to nawet nie mysle] i dowalic ze 40% kukurydzy i koncentrat, czy kupic pelnoporcjowa pasze[cos kolo 130 u nas]i do niej dodac kukurydzy i koncentrat.
nigdy nie kupowalem paszy pelnoporcjowej[bo zawsze mialem swoje zboze]czy ona jest robiona na kukurydzy czy na innych zbozach ? najtanszy jest de heus[blisko maja fabryke]czy to dobra pasza ?

Pasza pełno porcjowa jak sama nazwa wskazuje jest pasza kompletną we wszystkie składniki i elementy. :) Oczywiście można się pokusić o połączenie jej z koncentratem i kukurydzą. Ogólnie nie polecam koncentratów, bo ciężko, przy chęci uzyskania wysokich przyrostów, zbilansować paszę. W takim koncentracie ciężko jednocześnie zawrzeć to co uzyskamy z podania śrut poekstrakcyjnych oraz premiksu.

Trudno powiedzieć co tak naprawdę Ci wkładają do tej paszy. ;) Jeżeli obecnie większość składowych paszy pełnoporcjowej jest stosunkowo droga, to jest wysoce prawdopodobne, że w takiej paszy można znaleźć substraty, które są tanie w zakupie. Tak na zdrowy rozum, jeżeli paszarnia kupuje, zboże i inne produkty do sporządzania śrut, po cenie rynkowej i jeszcze musi na tej paszy zarobić, to oczywistym jest, że taka pasza jest mało opłacalna. Szczególnie w takim okresie jak ten...

Tak poza tym, na paszy nie powinno się oszczędzać i jeżeli ma się dobrą genetykę, to należy starać się podawać pasze możliwe najbardziej skoncentrowaną i bardzo bogatą w składniki odżywcze. Przy doborze premiksów, koncentratów i innych dodatków, należy nie tylko patrzeć na cenę, ale również na skład. Często ten droższy produkt w przełożeniu na poszczególne składniki jest korzystniejszy w zakupie.