Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#241 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 00:48

Żywienie trzody chlewnej ikula jak dedykujesz łubin to można bez żadnych konsekwencji zdrowotnych podawać zwierzętom ( tucznikom ) ??? Chodzi mi także o inne rośliny typu groch czy nawet zboże w wyjątkowych sytuacjach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 09:27
  •  

#242 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 01:48

Żywienie trzody chlewnej Chyba glifosat nie ma ujemnego wpływu na zwierzęta?
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#243 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 10:09

Żywienie trzody chlewnej U mnie niektórzy randapują na dochodzenie i jest ok.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share Ikula

Ikula

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 12:28

Żywienie trzody chlewnej Szukałam w rożnych źródłach i nie znalazłam żadnej opinii wskazującej na szkodliwość desykacji. Skutki są jedynie dla rośliny opryskanej bo obniża to zdolność kiełkowania nasion gdyż zamierają w stadium rozwoju w jakim się znajdowały. Wszystkie wprowadzone środki są przebadane więc nie mogą być szkodliwe dla konsumenta. Poza tym zawsze po zbiorach każde ziarno musi troszkę odpocząć przed skarmianiem, więc jest tu też czas na dezaktywacje związków chemicznych.Ze swojej praktyki zarówno w pracy jaki i w swojej domowej hodowli nie zauważyłam żadnego ujemnego wpływu.

#245 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 19:12

Żywienie trzody chlewnej Ok ! No to mogę w tym roku bez obaw randapowac łubin ( bede siał pierwszy raz takze zobaczymy )

#246 Share rolnik98465

rolnik98465

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 11:22

Żywienie trzody chlewnej Przeglądałem forum i widziałem coś na temat ccm i moje zdanie jest takie, że kukurydza jest dobra bo ma dużo białka i jest dobra paszą... Lecz jeżeli patrzymy na dobre strony trzeba popatrzeć też na te gorsze... Cena kukurydzy jest droga choć dokładnie nie znam obecnej ceny, oczywiście kukurydza potrzebuje tez dobrej ziemi i dużej dawki fosforu,potasu i azotu... opryski też są drogie (stosowałem titus 180 zł/ha) koszt usługi koszenia też nie jest tani (mam kombajn z przystawką i brałem po 200zł/h choć już niektórzy biorą po 250 zł/h) i jeszcze jak ktoś chce to może zawieźć kukurydze do suszarni no a później trzeba jeszcze ją zmielić (młyn mamy swój ale za wypożyczenie bierzemy 100zł/ha)... więc sprawa jest jasna ja osobiście już wyszedłem z kukurydzy i sądzę że nie prędko do niej wrócę...
Jeżeli chodzi komuś o to ile stosowałem kukurydzy do paszy to tak około 1/3-1/4...

#247 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 17 styczeń 2010 - 13:00

Żywienie trzody chlewnej @rolnik98465, czy jesteś pewien tego co piszesz? Kukurydza ma dużo białka, potrzebuje dobrej ziemi, itp.?? Nie chcę być złośliwy, ale ciśnie mi się na usta pytanie o Twój wiek :)
Mam wrażenie, że przeczytałeś kilka różnych tematów i na tej postawie stworzyłeś ostatniego posta :)
W sprzyjających warunkach pogodowych na V klasie ziemi będzie 8 ton suchej kukurydzy z ha, czy Twoim zdaniem na tej samej ziemi da się stosując wszystkie dostępne metody (poza wymianą gruntu :) )osiągnąć taki plon pszenicy albo jęczmienia?
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#248 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 17 styczeń 2010 - 13:41

Żywienie trzody chlewnej No mi się wydaję, że z tą kukurydzą to chyba też sporo zależy od odmiany no i przede wszystkim nawożenia, stosowanych oprysków, no i warunków pogodowych jakie panują w danym roku. Sąsiad obok mnie ma np. gleby IV klasy, no ale zaniedbał nawożenie i opryski, no i miał wielkie nic a nie kukurydzę :) . Jarkew na V klasie z jęczmienia można uzyskać przy dobrym nawożeniu i prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin(no jak trzeba to nawet 3 razy pryskamy na grzyba, nawozimy dolistnie, itd. no, nie oszczędzamy na środkach) te 6 - 7 t/ha jęczmienia jarego, wiem bo u mnie większość gleby stanowi V klasa, niestety, ale trzeba zaznaczyć, że jęczmień siejemy na stanowisko po ziemniakach. No a jęczmień zimowy nie daje już tak dobrych rezultatów, więc już długo go nie siejemy.
Kukurydza dostarcza głównie energii a nie białka. Energia dostarczana przez ziarno kukurydzy pochodzi z jej dużej zawartości węglowodanów - to one są główny surowcem energetyczny wykorzystywanym przez organizm. No i kukurydza, aby nadawała się do przechowywania, musi być naprawdę dokładnie wysuszona.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#249 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 17 styczeń 2010 - 14:10

Żywienie trzody chlewnej @blacha, po dobrym przedplonie, jeśli będzie dobry przebieg opadów, pełne nawożenie, pełna ochrona i gleba w dobrej kulturze(m.in. pH) to te 6-7 ton jęczmienia jest osiągalne. Tylko policz koszty i porównaj z plonem, wtedy okaże się, że osiąganie takiego plonu wcale nie jest opłacalne na takiej ziemi.

Żeby napisac coś w temacie, czy ktoś stosuje żywienie na mokro (w pełni zautomatyzowane rzecz jasna). Przy jakiej ilości tuczników jest to opłacalne? Wady i zalety tego systemu?
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#250 Share Ikula

Ikula

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 17:31

Żywienie trzody chlewnej Ciekawostka z tą białkową kukurydzą :) W rzeczywistości ma tylko 7% białka które ma niższą wartość biologiczną od białka pozostałych zbóż. Mieszanki pełnoporcjowe z dużym udziałem kukurydzy mogą powodować przetłuszczenie tuszy zwłaszcza w żywieniu do woli.Na 3 tyg. przed sprzedarzą należy zminimalizować lub wycofać kukurydzę z paszy ze względu na jakość słoniny . W nawiązaniu do pytania kolegi wrzucę pare informacji o CCM-ie. Nigdy tak nie karmiłam więc to tylko teoria. Kiszonkę CCM robi się rozdrobnionych kolb kukurydzy, można też kisić samo ziarno. Najkorzystniejszy moment zbioru kolb jest początek pełnej dojrzałości ziarna, przy zawartości suchej masy dochodzącej do 50%. Przy zbiorze w pełnej dojrzałości zaleca się polanie rozdrobnionych kolb serwatką. Wartość pokarmowa 1kg kiszonego ziarna przy zawartości sm 56% wynosi 8,7 MJ EM i 37g białka strawnego. Kiszonki mogą być stosowane dla wszystkich grup produkcyjnych świń:od prosiąt o masie ciała 10-25kg od 0,2 do 0,6kg do loch w szczycie laktacji do 6kg. Robi się również kiszonkę LKS (kolby z liśćmi okrywowymi) i MKS (z kolb częściowo odkoszulkowanych) jednak ze względu na dużą zawartość włókna raczej się jej w żywieniu świń nie stosuje (ewentualnie tuczniki pow 50kg i lochy)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 17:50

Żywienie trzody chlewnej

Przeglądałem forum i widziałem coś na temat ccm i moje zdanie jest takie, że kukurydza jest dobra bo ma dużo białka i jest dobra paszą... Lecz jeżeli patrzymy na dobre strony trzeba popatrzeć też na te gorsze... Cena kukurydzy jest droga choć dokładnie nie znam obecnej ceny, oczywiście kukurydza potrzebuje tez dobrej ziemi i dużej dawki fosforu,potasu i azotu... opryski też są drogie (stosowałem titus 180 zł/ha) koszt usługi koszenia też nie jest tani (mam kombajn z przystawką i brałem po 200zł/h choć już niektórzy biorą po 250 zł/h) i jeszcze jak ktoś chce to może zawieźć kukurydze do suszarni no a później trzeba jeszcze ją zmielić (młyn mamy swój ale za wypożyczenie bierzemy 100zł/ha)... więc sprawa jest jasna ja osobiście już wyszedłem z kukurydzy i sądzę że nie prędko do niej wrócę...
Jeżeli chodzi komuś o to ile stosowałem kukurydzy do paszy to tak około 1/3-1/4...

No nie wiem czy kukurydza ma tak dużo białka , ma więcej energii niż białka no i nie powiedziałeś nic na temat że rozrzedza tłuszcz i powoduje zmianę zabarwienia tłuszczu (chodzi o słoninę) i zgadzam się z postem wyżej że kuku nie potrzebuje dobrej ziemi a plon ma nie gorszy od średniej jakośći pszenicy. Inna sprawą jest stanowisko jakie pozostawi napewno lepsze niż pszenica czy jęczmień, zostaje dużo resztek pożniwnych bogatych w składniki pokarmowe. Ale zosteje też dużo patogenów chorobotwórczych w glebie ale dobry zabieg fungicydowy na roślinę następczą załetwia tą sprawę. łatwo przekalkulować że że pszenica na V kl nie da więcej niż 3-3,5 t a kuku 6-8 t cena pszenicy i kuku plasuje się na podobnym poziomie. A więc ja jestem zdania że jak się ma IVb V klasę i hoduje trzodę to kuku jest dobrą opcją a konkretnie CCM . Nie chce pisać że CCM jest lepszy od paszy gospodarskiej z nasion zbóż ponieważ nie mam doświadczenia w żywieniu CCM ale mając słabe ziemię i kupować mały świnią jęczmień i pszenice to przy cenie dzisiejszej 3,40 słabo się opłaca, ale to jest tylko moja sugestia :)

#252 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 styczeń 2010 - 18:06

Żywienie trzody chlewnej jaki polecacie koncentrat, mam do wyboru LNB, de heus, i Hime

#253 Share rolnik98465

rolnik98465

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 19:28

Żywienie trzody chlewnej Sory rąbnąłem się z tym białkiem ale co do tego nawożenia to niestety przy złych warunkach atmosferycznych to niewiele ci urośnie na tej V klasie....

#254 Share GREMLIN

GREMLIN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:nowoczesne rolnictwo maszyny, dziewczyny z sexy figurą ,bo z twarzy jestem tolerancyjny-grunt to figura

Napisany 18 styczeń 2010 - 09:31

Żywienie trzody chlewnej

jaki polecacie koncentrat, mam do wyboru LNB, de heus, i Hime

Ja bym polecił LNB a hime i deheus to nie to samo?

#255 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 styczeń 2010 - 12:45

Żywienie trzody chlewnej Może i to samo, parę lat temu było jeszcze inne

#256 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 19 styczeń 2010 - 22:30

Żywienie trzody chlewnej

Ciekawostka z tą białkową kukurydzą :lol: W rzeczywistości ma tylko 7% białka które ma niższą wartość biologiczną od białka pozostałych zbóż. Mieszanki pełnoporcjowe z dużym udziałem kukurydzy mogą powodować przetłuszczenie tuszy zwłaszcza w żywieniu do woli.Na 3 tyg. przed sprzedarzą należy zminimalizować lub wycofać kukurydzę z paszy ze względu na jakość słoniny . W nawiązaniu do pytania kolegi wrzucę pare informacji o CCM-ie. Nigdy tak nie karmiłam więc to tylko teoria. Kiszonkę CCM robi się rozdrobnionych kolb kukurydzy, można też kisić samo ziarno. Najkorzystniejszy moment zbioru kolb jest początek pełnej dojrzałości ziarna, przy zawartości suchej masy dochodzącej do 50%. Przy zbiorze w pełnej dojrzałości zaleca się polanie rozdrobnionych kolb serwatką. Wartość pokarmowa 1kg kiszonego ziarna przy zawartości sm 56% wynosi 8,7 MJ EM i 37g białka strawnego. Kiszonki mogą być stosowane dla wszystkich grup produkcyjnych świń:od prosiąt o masie ciała 10-25kg od 0,2 do 0,6kg do loch w szczycie laktacji do 6kg. Robi się również kiszonkę LKS (kolby z liśćmi okrywowymi) i MKS (z kolb częściowo odkoszulkowanych) jednak ze względu na dużą zawartość włókna raczej się jej w żywieniu świń nie stosuje (ewentualnie tuczniki pow 50kg i lochy)

Dobrze posłuchać mądrej kobiety :D A masz może jakieś informację o cenie 1 kg tej paszy ?? tak około? :)

#257 Share adeczek27

adeczek27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 21 styczeń 2010 - 16:04

Żywienie trzody chlewnej A jakiej firmy stosujecie koncentraty

#258 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 21 styczeń 2010 - 21:54

Żywienie trzody chlewnej Ja odchów na SANO a od warchlaka przez tuczniki do macior EKOPLON i to tego czasem mączka rybna, MYKOSAN z sano na mikotoksyny i z ekoplonu probiotyki no i do tego w swój łubin :rolleyes: Pozdrawiam :blink:

#259 Share Ikula

Ikula

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 23 styczeń 2010 - 17:33

Żywienie trzody chlewnej

Dobrze posłuchać mądrej kobiety :blink: A masz może jakieś informację o cenie 1 kg tej paszy ?? tak około? :(

Albo raczej jedyną w świńskim temacie :rolleyes: . Co do ceny niestety nie mam pojęcia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share Pietras892

Pietras892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Zainteresowania:kopanie w ziemi

Napisany 23 styczeń 2010 - 17:44

Żywienie trzody chlewnej Koledzy a czy ktoś z was stosuje koncentraty Agrolenu ( Turbo oil) ???

Ja przerzuciłem swoje blondynki i wydaje mi się że mam lepsze przyrosty niż na premium forte z sano

Co do ceny jest sporo niższa niż sano, wziąłem tone na spróbowanie i jestem pozytywnie zaskoczony

Co myślicie o tym koncentracie??