Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#181 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 22 czerwiec 2009 - 17:07

Żywienie trzody chlewnej

Wiesz u mnie te prosiaki to są od wtorku bo kupiłem je dopiero i jak jeden zacznie pukać w karmnik to reszta też chce i myślę że je się przyzwyczają to będzie ok

Z kupionymi prosiakami to trzeba zawsze ostrożnie. Muszą się przyzwyczaić do nowych warunków. Szczególnie jak były żywione na mokro "z ręki". Pasza z wodą (lub serwatką bądź też mlekiem) podana dwa razy dziennie do koryta.
Każdy z prosiąt robi się głodny i szuka paszy, silniejsze sztuki odpychają słabsze. Z czasem przyzwyczają się do żywienia "do woli" i nie będą się przepychać ( po około tygodniu).
Jeżeli wcześniej także były na karmikach to nie powinno być problemu. Tylko trzeba ostrożnie z paszą. Nie zmieniać gwałtownie paszy. Przyzwyczaić do swojej, jeżeli poprzedni właściciel żywił inną paszą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 01:58
  •  

#182 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 20:56

Żywienie trzody chlewnej

Obecnie przeprowadzam mały eksperyment na grupie tuczników 6 sztuk. Do paszy, którą sam sporządzam tj śruta z jęczmienia, pszenicy i pszenżyta oraz sanocid, dosypuję mlekopan firmy Trouw nutrition dla cieląt - worek 25 kilo kosztuje 75 zł. Myślę, że ten woreczek wystarczy mi na cały okres tuczu dla tych 6 sztuk. Na dzień dzisiejszy tuczniki mają ok 60 kg. sypię ok 150 g/dzień na 6 sztuk. Jak na razie zużycie paszy jest na tym samym poziomie ale przyrost większy niż tuczników żywionych tradycyjnie. Ale dokładne wyniki podam jak zakończę eksperymencik.

Stosowanie mlekopanu w paszy to pobudzający zapach zachęcający do spożycia, słodki smak powodujący zwiększenie spożycia, dodatek energii która strawi zwiększoną dawkę białka, można przy tym zmniejszyć minimalnie udział procentowy koncentratu ( około 2-3%).

#183 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, sprzedaż maszyn ich budowa oraz naprawa, drifting

Napisany 08 lipiec 2009 - 08:14

Żywienie trzody chlewnej A co myślicie o surowych ziemniakach w żywieniu? Tak ja daje 2 części śruty i jedną ziemniaków i do tego koncentrat i mieszam w takim wielkim mikserze :D Co o tym sądzicie?
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share JohnDeere6030 JohnDeere6030

JohnDeere6030
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 lipiec 2009 - 18:59

Żywienie trzody chlewnej Ale te ziemniaki dajesz całe czy rozdrobnione ?

#185 Share bundel

bundel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 lipiec 2009 - 15:37

Żywienie trzody chlewnej Ja też daję trochę ziemniaków do paszy. Przekonałem się, że ważne są też probiotyki. Naprawdę widać efekty. W necie też o tym piszą:
http://www.agronews.com.pl/pl/5,14,3672,0,1,prebiotyki_i_zakwaszacze_w_zywieniu_prosiat.html

#186 Share kkk2006

kkk2006

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 20 lipiec 2009 - 13:10

Żywienie trzody chlewnej A co myślicie o grochu peluszce w żywieniu świń ??

#187 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 20 lipiec 2009 - 21:43

Żywienie trzody chlewnej Chce zasiać na drugi rok grochu tak pół ha i łubinu żółtego z pół ha kolega sieje groch i sobie go chwali zamiast tej samej ilości koncentratu daje groch o ile dobrze pamiętam to 50 kg koncentratu i ok. 75 kg grochu i efekty ponoć dobre. Na pewno jest trochę oszczędności a rosną tak samo a może i lepiej

#188 Share kkk2006

kkk2006

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 16:36

Żywienie trzody chlewnej Co lepiej zasiać na pasze dla świń peluszkę czy groch ??

#189 Share lukas17

lukas17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 28 lipiec 2009 - 07:05

Żywienie trzody chlewnej No groch według mnie lepiej posiać do tego łubinu jeszcze i możesz jechać na premiksach
sprzedam deutz fahr M36.40, Bizona Z056, oraz ursusa 360 bliższe informajce na pw lub tel

#190 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 28 lipiec 2009 - 09:50

Żywienie trzody chlewnej Ja sieje mieszankę pół ha : pszenica jęczmień i groch :D

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 14:20

Żywienie trzody chlewnej Koledzy macie w swoich chlewniach karmniki z blachy ocynkowanej? Jak tak to jak się sprawują?

#192 Share mareknh

mareknh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 15 sierpień 2009 - 12:15

Żywienie trzody chlewnej Do niczego, po 4 latach użytkowania rozpadł się cały dół.

#193 Share Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 07:48

Żywienie trzody chlewnej Hej produkują jeszcze protamino premium ale to zwykle bo ostatnio trudno dostać w moim rejonie....

#194 Share kkk2006

kkk2006

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 27 sierpień 2009 - 11:27

Żywienie trzody chlewnej Co jest lepsze dla macior koncentrat czy premiks ??

#195 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 sierpień 2009 - 11:45

Żywienie trzody chlewnej Lochą stosuje Premiks a co do Protamino Premium to produkują produkują skoro nie idzie go dostać w twoim rej. to gdzie ty to mieszkasz? :D

My siejemy, a Bóg daje plony.

#196 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 27 sierpień 2009 - 16:03

Żywienie trzody chlewnej

Co jest lepsze dla macior koncentrat czy premiks ??

Dla macior czy innych grup żadna różnica bo jak zrobisz pasze z jednego czy z drugiego to powinna być podobna.
Różnica może być tylko z łatwością przygotowania bo raczej bez sensu jest kupować niektóre premiks dla małych hodowli gdy z jednego worka przygotowujesz tonę a skarmiał byś ją przez kwartał albo dłużej

#197 Share kkk2006

kkk2006

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 27 sierpień 2009 - 16:49

Żywienie trzody chlewnej Czyli u mnie koncentrat bo zaczynam hodowle macior.

#198 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 13 grudzień 2009 - 18:37

Żywienie trzody chlewnej Mam koledzy pytanie czy ktoś z was nie posiada adresu gdzie można kupić jakiś nowsze Normy żywienia trzody chlewnej,bo ja mam te stare a one są już mało przydatne. Chodzi mi o to że samemu bilansując wybieram pasze i składniki paszowe które chcem a przy korzystaniu z doradztwa przedstawicieli wciskają oni zawsze swoje produkty które nie zawsze są najlepsze!

#199 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 13 grudzień 2009 - 19:17

Żywienie trzody chlewnej Właśnie w tym jest szkopuł, że nie ma obiektywnych norm żywienia, bo tak na prawdę nikomu nie chce się tego robić... Sam miałem styczność z normami z lat 70... To jest lekkie przegięcie. A owszem doradcy żywieniowi poszczególnych firm paszowych dysponują takimi normami, ale zawierają one dodatki paszowe tylko firm które reprezentują. Ale myślę, że tak jak w pestycydach ważna jest substancja aktywna, tak tutaj też analizując skład tych dodatków można znaleźć jakąś alternatywę...
DEZERTER

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 14 grudzień 2009 - 19:46

Żywienie trzody chlewnej No dokładnie kolego w tym jest problem ja w sumie potrzebuje do szkoły bo też mamy takie stare ale one są jakieś chore bo licząc pełnoporcjową paszę nic się nie bilansuje. Wiesz z tymi firmami paszowymi to jest specjalna zagrywka bo on Ci swoje wciśnie, a samemu możesz sobie wybrać np mogę kupić tanio kredę pastewną ale koncentraty mają drogie a bez bilansu to nie jest chów jak Ci świnia 7 miesięcy w stajni zimuje. A nie słyszałeś o normach DLG 2006 bo ja w necie czytałem że są takie ale nigdzie nie można ich zamówić jak byś coś wiedział to daj proszę znać ! ;)

Edytowany przez andrzej2110, 14 grudzień 2009 - 22:19.
Cytowanie poprzedniego posta