tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

adam882    11

witam. Ja kupuje premix poweramino z sano za 115zl(25kg), Mycosan 15zl(1kg). a zakwaszacz za 35zl(4kg).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

@MalyRolnik18 to zależy po ile jesteś w stanie kupić koncentrat  i po ile w twoich okolicach chodzi soja. Ale jeśli masz małą hodowlę to raczej najrozsądniej będzie wziąć paletę koncentratu na raz i nie bawić się w pojedyncze woreczki od handlarza. Przy całej palecie jest taniej. A jeśli jesteś w stanie kupić soję poniżej 1700 zł/t, olej poniżej 3,5 zł/l to raczej przejdź na premiks i soję, powinno być lepiej. Tylko pytanie jakie premiksy są w twojej okolicy bo premiks a premiks też jest wielka różnica? A masz jakieś łubiny, grochy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaj    103

Przed braniem całej palety danego koncentratu najpierw sprawdź jakość tego towaru i jak będą Twoje świnie jadły go. Przy tylu sztukach to z paleta szajsu będziesz się długo bujal


Sprzedam rozrzutnik cena do uzg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Czy młynkujecie zboże na paszę dla prosiąt , ostatnio czytałem gdzieś że powinno się czyścić aja zawsze takie sypię proszę o odpowiedzi 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam882    11

koledzy potrzebuje przypomnienia jak ukladalo sie dawki pokarmowe. w technikum to robilismy ale zapomnialem. normy zywieniowe mam ale potrzebuje zapotrzebowan bytowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no ja po kilku latach testów nad różnymi strączkowymi zostaje przy bobiku chociaz ograniczam zasiewy bo kupuje ćwiartkę grochową z kaszarni w takich pieniądzach że nie bardzo opłaca sie siać coś na swoich polach

 

zakwaszacz 200 za 25 kg

soja 1700

 

Ile % bobiku dajesz jakie przyrosty?

jakiej firmy firmy stosujecie zakwaszacze 

ja odkupuje od producenta pasz luzem do wody ale troszkę żre rury i się zastanawiam nad dodawaniem do paszy 

 

Ja nie daję zakwaszaczy i problemów nie mam myślę że większość jest mocno przereklamowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

staszek nie mam super wiedzy na temat żywienia świń ani długiego doświadczenia 

ale odkąd stosuje zakwaszacz zauważyłem że skończyły  się problemy z biegunkami i luźną k.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No u prosiąt ok ale u tuczników nie widzę sensu moim zdaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Ja tam też stosuję tylko do ok 40kg, potem to robienie na koncerny paszowe które niemiłosiernie i bez skropółów doją chłopa z kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

no ja po kilku latach testów nad różnymi strączkowymi zostaje przy bobiku chociaz ograniczam zasiewy bo kupuje ćwiartkę grochową z kaszarni w takich pieniądzach że nie bardzo opłaca sie siać coś na swoich polach

 

zakwaszacz 200 za 25 kg

soja 1700

 

w jakiej cenie ta ćwiartka i duzo tego mają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

przyrosty w tuczu 1,1-1,3 kg/doba od warchlaka 30 kg bobiku od 70kg+ idzie po 18%

 

 

@Matys1990 ćwiartka grochowa idzie po 420 za tone a robią koło 3-5 ton na miesiąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas19    2

koledzy powiedzcie mi jakie zakwaszacze stosujecie. Mam już od dłuższego czasu udrękę z biegunkami po odsadzeniu a widzę że udział tego zakwaszacza zmniejsza ten problem. W sumie to wydaje mi się że za "biedną" paszę robię dla prosiąt bo z tego co tu widzę co piszecie to muszę to wszystko robić inaczej. Ostatnio robiłem paszę dla prosiąt do odsadzenia to wyglądało to mniej więcej tak:

-jęczmień 30%

-pszenica 43%

-qq 8%

-soja 15%

-premiks Polmix PW 4%

-agrocynk 0,1%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

koledzy powiedzcie mi jakie zakwaszacze stosujecie. Mam już od dłuższego czasu udrękę z biegunkami po odsadzeniu a widzę że udział tego zakwaszacza zmniejsza ten problem. W sumie to wydaje mi się że za "biedną" paszę robię dla prosiąt bo z tego co tu widzę co piszecie to muszę to wszystko robić inaczej. Ostatnio robiłem paszę dla prosiąt do odsadzenia to wyglądało to mniej więcej tak:

-jęczmień 30%

-pszenica 43%

-qq 8%

-soja 15%

-premiks Polmix PW 4%

-agrocynk 0,1%

 

powiem tak  białko masz kalkulowane na 16,34 % wiec jak dla takich małych to troche mało,  co to jest ten agrocynk ile tam jest tlenku w nim?

 

mój zakwaszacz Eurocid premium

2 kg przy prosiakach

1 kg od 40 kg do końca tuczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Udział koncentratu w mieszankach dla prosiąt  około 25% ,jezeli dajesz śrute sojową około 21% z tym że dla prosiąt część soi powinna być zastąpiona mączką rybną lub plazmą z krwi .Zakwaszacz dobrej firmy 5-7 kg na tone.Przykład który podałeś nadaje się bardziej dla warchlaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaj    103

@MalyRolnik18 soja w obecnej chwili po 2000zl/tona ? Skąd Ty ta soje bierzesz ,że tak cholernie drogo? Mi przywożą w workach po 1720zl/tona.


Sprzedam rozrzutnik cena do uzg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

@zacier123. A więc tak koncentrat w okolicach 65zł/25kg, śruta sojowa około 2000zł, a premiksy są z dossche ;)

 

no to zdecydowanie bierz koncentrat. Na pewno przy takiej cenie śruty sojowej to koncentrat wyjdzie taniej. Tylko tak jak pisałem, weź całą paletę wtedy wyjdzie zamiast 65 to np 62 a to już prawie 100 zł w kieszeni zostaje.

@MalyRolnik a próbowałeś brać soję z schaumana? Ja mam soję od nich po 1730 ale ja biorę razem z rolnikiem ze wsi a on bierze większe ilości i dlatego jest taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
august354    0

co mylicie o tym.

40kg pszenżyta

40kg owsa

15kg śruta sojowa

5kg śruta rzepakowa

 2kg premiks DOLFOS WT 2%

To  jest dla takich od 50kg do końca tuczu co o tym sądzicie i co myślicie o tym premiksie

Edytowano przez august354

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas19    2

powiem tak  białko masz kalkulowane na 16,34 % wiec jak dla takich małych to troche mało,  co to jest ten agrocynk ile tam jest tlenku w nim?

 

mój zakwaszacz Eurocid premium

2 kg przy prosiakach

1 kg od 40 kg do końca tuczu

 

300 gram cynku w 1 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaj    103

Ja stosuję ten premiks z Dolfosu i jestem zadowolony względem jego ceny do jakości i przyrostow.


Sprzedam rozrzutnik cena do uzg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
august354    0

A można wiedzieć ile u ciebie kosztuje ten DOLFOS i jakie masz proporcje.

A mam pytanie czy mógłby  mi ktoś  to przeliczyć w jakimś programie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    69

@kaj. Taka cena była na jesień jak pytałem, w tej chwili nie wiem.
@zacier123. Z schaumanna biorę koncentraty. Muszę zapytać o te srute sojową ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaj    103

76zl/20kg także cena atrakcyjna; ) od 30kg do 70/80kg pszenica-625kg mieszanka(jęczmień 70% owies30%) śr sojowa-150kg kreda-5kg premiks 20kg
mieszanka-200kg


Sprzedam rozrzutnik cena do uzg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Ja nie młynkuję, mój germaniec czysto młóci, czasem tylko na siew, ale też nie zawsze.

dzięki za odp , ja też nie młynkuję ale chciałem zapytać czy to prawda że powinno się młynkować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj