tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak, ale dłużej rośnie, bo cześć idzie na cele życiowe. smile.gif Wiesz ile trwa tucz tucznika w chowie ekologicznym? Nawet do półtora roku, a tam często świnie są trzymane na wybiegach. Dodatkowo dochodzi słaba pasza. wink.gif Mam możliwość oglądania warchlaków i prosiaków trzymanych w warunkach dających wybieg, fakt wyglądają lepiej, ale co z tego jak dłużej rosną? sad.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Cieply, Ty wiesz swoje, ja wiem swoje, inni wiedzą swoje a prawda leży po środku.

Hubert, wszytko fajnie, tylko tyle, że ja nie chcę paśc ich na sucho, tylko na mokro, powodem jest oszczędnosc w ilości zużytej paszy.

 

Teraz takie głupie pytanie; czym się różni premiks od koncentratu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koncentrat- Jest to dodatek paszowy który zawiera od 10 do 35 % białka ogólnego strawnego koncentraty zawierają również aminokwasy egzogenne których organizm zwierzęcy nie jest w stanie sam wyprodukować LIZYNA METIONINA CYSTYNA TRYPTOFAN , koncentrat jest niezbędny do prawidłowego zbilnasowania mieszanki paszowej gospodarczej

Premiksy- środki witaminowe bogate w makro i mikroelemęty niezbędne w żywieniu zwierząt , ograniczają czynniki chorobotwórcze , zawieraja również aminokwasy o których mowa wyżej .

Mowa o tym na 11-stej stronie :) wystarczy poszukac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak, ale dłużej rośnie, bo cześć idzie na cele życiowe. smile.gif Wiesz ile trwa tucz tucznika w chowie ekologicznym? Nawet do półtora roku, a tam często świnie są trzymane na wybiegach. Dodatkowo dochodzi słaba pasza. wink.gif Mam możliwość oglądania warchlaków i prosiaków trzymanych w warunkach dających wybieg, fakt wyglądają lepiej, ale co z tego jak dłużej rosną? sad.gif

 

Ja znowu o pierniku Ty o wiatraku...

 

Cieply, Ty wiesz swoje, ja wiem swoje, inni wiedzą swoje a prawda leży po środku.

Hubert, wszytko fajnie, tylko tyle, że ja nie chcę paśc ich na sucho, tylko na mokro, powodem jest oszczędnosc w ilości zużytej paszy.

 

Teraz takie głupie pytanie; czym się różni premiks od koncentratu?

 

No to co za problem? Dajesz 50% serwatki i 50% paszy, lejesz do koryt i wszystko. Trochę więcej roboty ale taniej i lepiej dla tuczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hubi to napisz konkretnie o co Ci chodzi... smile.gif

 

 

Jakie wartości pokarmowe ma serwatka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

3,5 t pełnowartościowej paszy dla tuczników odpowiada 1t serwatki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Masz jakieś publikację na temat żywienia na mokro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie mam. Ojciec ma sporą wiedzę na temat żywienia na mokro, jak i ogolnie świń. W polsce praktycznie wszystkie wieksze fermy przechodzą albo maja juz takie systemy. Na zachodzie ciężko komuś wpioć aby mogło być inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To może przetwórz na bajty wiedzę Ojca. wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

3,5 t pełnowartościowej paszy dla tuczników odpowiada 1t serwatki

 

E czyli chcesz powiedzieć, że 3,5 t paszy w postaci tony serwatki(~1000l) kupujesz za 100zł? :blink:

Musze poczytać na ten temat bo interesujące jest to co mówisz.

Edytowano przez cieplym3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Chyba odwrotnie 3,5t serwatki odpowiada 1 tonie pełnowartościowej paszy ;)


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Hubert, no ok, ok 50% serwatki i 50% paszy, ale ile to będzie kilo, ludzie.

Dam prosty przykład, na obiad nie jesz 40% ziemniaków, 20% surówki i 20% mięsa. Tylko zjadasz 10 dag ziemniaków, 5 dag surówki i 5 dag mięsa.

To się pytam ile kg zjada świnia na śniadanie i kolacje, zależnie od wieku.

 

Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

E czyli chcesz powiedzieć, że 3,5 t paszy w postaci tony serwatki(~1000l) kupujesz za 100zł? :blink:

Musze poczytać na ten temat bo interesujące jest to co mówisz.

 

Matko boska!! Sory za pomyłkę!! ;[

15l serwatki to 1kg paszy pełnoporcjowej!!

Myślałem o czym innym pisałem co innego...

 

To może przetwórz na bajty wiedzę Ojca. wink.gif

 

Co chcesz dokładnie wiedzieć?

 

 

KUBA1993@

 

Świnia do 40kg zje dziennie ok 1,5kg paszy

Tucznik 90kg 2,5kg paszy pełnoporcjowej.

 

Podziel to na 2 dawki i wyjdzie Ci ile musisz sypać jednej świni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tanio tanio... w innych regionach Polski mleczarni oddają 5l serwatki za 1gr u mnie 1l 1gr...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Tanio tanio... w innych regionach Polski mleczarni oddają 5l serwatki za 1gr u mnie 1l 1gr...

No nie tak tanio 10 zł za 1000 litrów ,w miejscowości K odbiór z zakładu za 1000 litrów za symboliczne 10 gr.przy cenie wywozu tej serwatki na wysypisko 130 zł za 1000 litrów.Mały błąd w obliczeniach 15 litrów serwatki odpowiada wartością 1 kg.śruty jęczmiennej a nie 1 kg pełnoporcjówki.Przykładowe proporcje dla mieszanek z ccm,koniczyn lucerny wysłodków i innych wynalazków dla "oszczędnych" są np. w książce pod redakcją prof.B.Grudniewskiej "Żywienie trzody chlewnej"wyd.1994r.

Edytowano przez rollo29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Będzie ciężko,wpisz w google prof. Barbara Grudniewska.Kiedyś takie podręczniki rozprowadzały ODRy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Hubert, orientujesz się może jaka serwatka jest lepsza, albo może ktoś inny mi podpowie; od produkcji sera żółtego czy białego bo mam dwie mleczarnie do wyboru. Od jakiej masy ciała zaczynasz podawać serwatke bo tak myśle od 40 kg nie powinna zaszkodzić. Jakie lości przy jakiej wadze tak orientacyjnie w litrach na sztuke. Jakieś skutki uboczne zauważyłeś? Słyszałem że trzeba więcej ścielić bo ogólnie mokro się robi, ale też przyrosty się poprawiają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja nie ściele... wszystko ojciec ma na rusztach, gnojowica pod rusztami, zbiorniki 3m glebokie na całosci chelwni.

 

Odnosnie skaldu serwatki musisz mleczarnie poprosic aby Ci sklad podała.

My karmimy od 20kg i narazie efektow uboczych nie widac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj