tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

elemer    20

@bobek a możesz powiedzieć jaką dawkę paszową ułożyć dla grupy produkcyjnej tuczników? Chciałbym, jeśli oczywiście się da ułożyć taką dawkę tylko z kukurydzy. Oczywiście plus śruty poekstrakcyjne i premiks.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zasadniczo dawki grower i finisher bilnasuje się pod kątem przyrostów, jak również pod kątem koncentracji energii. W przypadku przyrostów jest trochę łatwiej, natomiast w przypadku energii wiadomo sprawa się bardziej komplikuje. Chodzi o określenie celu jaki chcemy uzyskać, a potem wg. wcześniej przyjętej strategii bilansujemy poszczególne parametry dawki paszowej.

 

Kukurydza u prosiąt może stanowić do 80% dawki paszowej, natomiast u tuczników nie więcej niż 40%. Tym samym dawka paszowa złożona, ze śruty z kukurydzy, śruty poekstrakcyjnych sojowej i premiksów nie zbyt się sprawdzi. Kukurydzę można połączyć z jęczmieniem albo pszenżytem, akurat na te zboża tuczniki nie są bardzo wrażliwe, więc mogą one stanowić nawet 80% dawki. Ewentualnie można podać żyto, ale nie więcej niż 45%, jednak żyto ogólnie jest słabym zbożem paszowym. Niestety prosięta źle znoszą duże dawki śruty z pszenżyta(do 15%), ciut lepiej wygląda sprawa jęczmienia(do 40%). Pszenica jest dobrze tolerowana przez obydwie grupy żywieniowe(do 80%), jednak jej minusem jest wysoka w stosunku do pozostałych cena.

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Czyli mając dawkę pszenżyta i QQ ile powinniśmy dodać poekstrakcyjnej śrutu i premiksu? Potrzebuję tego, bo chce obliczyć koszt wyprodukowania paszy we własnym gospodarstwie i nie wiem jakie wartości przyjąć. A co do celów to chciałbym w swoich obliczeniach osiągnąć okres tuczu od 30 do 120 kg do 100 dni i zużycie paszy poniżej 3kg.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zakładając przyrosty rzędu 900 gram, czyli tucz intensywny dawka paszowa składała by się:

27,5 % pszenżyto;

40% kukurydza;

30% poekstrakcyjna śruta sojowa;

2,5% premiks.

 

To jest oczywiście wyliczenie uśrednione, bo do pełni szczęścia wymagane jest znanie wartości odżywczej i biologicznej ziarna. :)

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Locha zjada od 1 do 90 dnia około 2,5kg paszy pełnoporcjowej, 90-114 3kg, 114-do odsadzenia prosiąt 7kg. Piszę to jako teoretyk, a więc to co mnie nauczyli. ;)


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

sorry,że tak poźno odpisuje, ale tak u mnie niestety wyszło, że nie miałem świń dopiero teraz się pojawiły i przypomniałem sobie o tym temacie więc daje tutaj zdjęcia na których są ulotki z worków z koncentratami o których pisałem. Jeszcze raz proszę o odpowiedź w jakich proporcjach przygotować paszę dla świń w róznych grupach wiekowych z żyta, przenżyta, jęczmienia, owsa w mieszance z tymi koncentratami

 

dla tuczników:

http://www.fotosik.p...3f89ed6f38.html

http://www.fotosik.p...57b082da7a.html

http://www.fotosik.p...5e2668778b.html

 

dla prosiaków:

http://www.fotosik.p...cdbdad11f3.html

http://www.fotosik.p...2e99248dad.html

 

 

Dla tuczników przykładowa dawka:

30% jęczmień

25% pszenżyto

20% żyto

10% owies

15% koncentrat

 

Podawanie żyta prosiętom jest nie zalecane, dodatkowo owies nie możne stanowić więcej, niż 10% dawki. Idąc dalej jęczmienia można podać do 40%, a pszenżyta do15%, tym samym bez pszenicy bez ciężko. Można kombinować z wywarami, ekstrudowanym ziarnem zbóż albo otrębami pszennymi.

 

Od siebie napiszę, że tucz na samym koncentracie bez dodatku czy to śrut z roślin strączkowych, czy to śrut poekstrakcyjnych jest mało efektywny, nie zapewnia dobrych przyrostów i jest prowodyrem dużego poboru paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@Bobek a Ty jakie masz zużycie paszy? Czy teoria idzie razem z praktyką? :P


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kiedyś to ojciec badał, ale strzelał nie będę. smile.gif Wiem na pewno, że zużycie paszy przy stosowaniu oleju spadło. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xabi32    6

Locha zjada od 1 do 90 dnia około 2,5kg paszy pełnoporcjowej, 90-114 3kg, 114-do odsadzenia prosiąt 7kg. Piszę to jako teoretyk, a więc to co mnie nauczyli. ;)

 

 

Ja daje tak:zboże 1kg ,syrwatka,tofi,buraki pasterwne,siano,dynie,uparowane ziemniaki, 1 porcja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Panowie będę zaczynał przygodę z świnkami, jaki skład paszy powinien byc dla takich prosiaków od odstawienia od maciory do 40kg? a jaki dla takich od 40kg do tych 90-100kg? chętnie bym przeczytał, ale jestem uczniem i brak mi czasu, a roboty mam na podwórku też sporo, proszę o odpowiedź i pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Napisz z czego chcesz sporządzać pasze, a postaram Ci się pomóc. smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

od 20kg pasza może być Prestarter czyli warchlakowa

Skład:

1. 12% soja

2. 5% mączka rybna powyżej 60% białka

3. 4% premiks ( u nas EKOPLON)

4. Reszta zboże pszenica,jęczmień bądz pszenżyto

 

 

Tucznikowa od 50kg

Skład:

1. 10% soja

2. 2,3% mączka rybna

3. 2% Premiks

4. Reszta zboże pszenżyto nataniej

 

Napisałem Ci bez CCMu ponieważ możesz go nie mieć

Przy zakupie warchlaków na początek możesz dodawać antybiotyk: Amoksycilina albo Doksycyklina przez tydzien. Warchlaki lepiej znoszą stres oraz aklimatyzację, zmianę otoczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Dzięki Hubert,

Bobek, zboża wszystkie, soja, premiksy, kreda pastewna, tylko nie wiem jak będzie z mączką rybną, może jakiś odpad, daleki dobry wujek kupuje jakieś a'la kluski, podobne jak w zupkach chińskich, dodam, że będę pasł na mokro i w ruch idzie serwatka, a gdzieś tak od czerwca może nawet kończyna.

Mam świadomośc tego, że na serwatce i kończynie to paśli nasi dziadkowie, ale ja muszę ograniczyc koszty na maxa, tyle o ile jest to możliwe, co nie znaczy, że chcę oszczedzac, na zbożach, lekach, premiksach, bo nie chcę żeby mi rosły rok, ale np. zamiast soi w ostatniej fazie tuczu dac tą kończynę, będzie to parę sztuk, tak więc będę się mógł im poświecic czas. Chyba, że na kończynie będą mi rosły długo to w tedy, spoko kupuje soje i nawet nie kwękam, ale chyba rozumiecie, że jako nastolatek chcę z nich utargowac trochę, a nie będę ich miał 150 sztuk, tylko kilka raptem. Rozumiecie mnie?

Pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeśli kilka to wypuść na łąkę. Swobodne przemieszczanie, przestrzeń i świerze powietrze pozytywnie wpływają na wzrost tuczników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Hubert chcę podejśc do sprawy, możliwie profesjonalnie, możliwie tanio, możliwie ekonomicznie, czasu im poświęconego nie będę liczył. Mój tata nie ma gospodarki takiej jak Twój, z całym szacunkiem oczywiście. Ba! Nie ma żadnej. A ja chcę sobie zarobic na jedną maszynę. Więc proszę o wyrozumiałośc.

Ty zastępujesz częśc paszy to waflami, to wiórkami kokosowymi z "Rafaello", a ja chcę akurat serwatką i kończyną o ile jest to możliwe.

Pozdrawiam i czekam na dalsze odpowiedzi, wszystkie mile widziane.

 

P.S. Ile kg paszy powinien dostac prosiak/warchlak ? Domyślam się, że zależne to jest od jego masy, ale ile zje taki 50kg warchlak, a ile 80kg. Mógłby ktoś napisac, ile kg paszy do jakiej masy świni?

Jeszcze raz pozdrawiam :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kuba@ ja pisałem całkiem poważnie. Jeśli masz miejsce to mogłbys je wypuścić na zewnątrz. W latach 1990-2000 ojciec cześć macior trzymał ,,na wybiegu''

 

Świnia w ciągu swojego życia zje ok 300kg paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Do czego jedno 0 ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Martini ma racje, świnia w ciągu życia zje ze 3t paszy, ale w ciągu tuczu ze 300g jak piszę Hubert.

Hubert, miejsce mam ale trzeba było by ogrodzic a na to kasy nie mam :( Zresztą, ludzie by się za czeli podśmiewac, że świnie hoduje jak krowy.

Warunki będą miały dobre, klatka 4x3 dla dwóch warchlaków, widok na dolinę okolicznej rzeczki i świeża kończyna. Prawie Świński raj :lol:

 

Tak wiem, że 300kg, ale mi chodzi o dzienną dawkę w kg, dla prosięta, tucznika, bo nie wsypie im naraz chyba 10kg, o to mi chodzi.

Hubert, dzięki za pomoc i liczę na nią dalej, tak samo jak od Bobka i całej reszty forum.

Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Sorry Hubert coś mi się pokręciło ,albo przewidziało mi się ,że tam pisze maciora :P. Zwracam honor....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hubert jak tucznik biega to wolniej rośnie. smile.gif Lochy owszem można trzymać na wybiegach. wink.gif Wtedy nie są tak otłuszczone i mają lepszą kondycję. tongue.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Bobek, czekam na Twoją pomoc. w ułożeniu dawki pokarmowej, składu i proporcji paszy.

Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Kuba miałeś sporo odpowiedzi pare postów wcześniej.

 

U nas stosuje się to tak:

15-35 kg

30% koncentrat

30% jęczmień

30% pszenica

10% pszenżyto

 

35-70kg

25% koncentrat

37,5% jęczmień

37,5% pszenżyto

 

70- do końca tuczu

15% koncentrat

30% jęczmień

40% pszenżyto

15% żyto

 

Generalnie w dawkach >70 kg można poszaleć,czasem dajemy troche owsa, jeśli świnka 'zażyje' się w wstępnych fazach tuczu później można nieco oszczędzić na składnikach.

Przyrosty na tym osiągane 750-800g (uśrednione od odsadzenia do końca tuczu), zużycie paszy ~ 2,7kg/ 1kg.m.c

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Martini ma racje, świnia w ciągu życia zje ze 3t paszy, ale w ciągu tuczu ze 300g jak piszę Hubert.

Hubert, miejsce mam ale trzeba było by ogrodzic a na to kasy nie mam :( Zresztą, ludzie by się za czeli podśmiewac, że świnie hoduje jak krowy.

Warunki będą miały dobre, klatka 4x3 dla dwóch warchlaków, widok na dolinę okolicznej rzeczki i świeża kończyna. Prawie Świński raj :lol:

 

Tak wiem, że 300kg, ale mi chodzi o dzienną dawkę w kg, dla prosięta, tucznika, bo nie wsypie im naraz chyba 10kg, o to mi chodzi.

Hubert, dzięki za pomoc i liczę na nią dalej, tak samo jak od Bobka i całej reszty forum.

Pozdrawiam ;)

 

To nie ma znaczenia. Jeśli masz paszniki to wsypuj do bólu. Zwierzę kiedy będzie chciało jeść to sobie zje.

 

 

Hubert jak tucznik biega to wolniej rośnie. smile.gif Lochy owszem można trzymać na wybiegach. wink.gif Wtedy nie są tak otłuszczone i mają lepszą kondycję. tongue.gif

Znowu się w czymś nie zgadzamy. Tucznik im ma więcej swobody tym większa mieśność :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj