Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla mamek.

92 odpowiedzi na ten temat

#81 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1653 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 22 grudzień 2013 - 18:49

Hodowla mamek. @Pantera - no właśnie o mamki i cielaki mi chodziło. Ale przy opasach też nie wiem czy to opłacalne ładować im tyle śruty. Z tym że to nie ten temat aby sie tu rozpisywać

@lukaszek - jakiś stół paszowy albo żłób by Ci się przydał choćby na treściwą czy kiszonke z QQ. Co do paśnika to nie jest zły pomysł, na pastwisku może stać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla mamek. Dzisiaj, 11:06
  •  

#82 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 19 styczeń 2014 - 14:28

Hodowla mamek. Koledzy chcialbym abyscie mi cos doradzili. Mianowicie interesuje mnie hodowla mamek z roznych powodow, zakupilem cielna jalowke rasy hereford ale mialem dosc duzy problem zeby sprzedac odsadka w zadowalajacej mnie cenie wkoncu puscilem po taniosci kuzynowi, krowa zostaje ale do rzeczy chcialbym powiekszyc obsade i tu zaczyna sie moj problem. 2 kwestie po pierwsze interesuja mnie rasy angus i blond. Ktora polecacie bo mam dylemat angus mniejszy ale latwe porody natomiast blondy duze ale nie wiem jak z porodami (mam z wycielaniem male doswiadczenie) szczerze powiem ze sklaniam sie ku bladom tylko kwestia porodow.
Po drugie co waszym zdaniem bedzie lepsze zakupic jalowki czy krzyzowanie wypierajace? Dodam tylko ze nie zalezy mi na szybkim powiekszeniu stada bo to dla mnie przede wszystkim hobby.
Bardzo prosil bym o jakies rady bo nie moge dokonac jednoznacznego wyboru a to dla mnie istotna kwestia. Z gory dziekuje.

#83 Share PatrykBiznes

PatrykBiznes

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 15:15

Hodowla mamek. Angusy bardzo fajna rasa natomiast w polsce płacą za kolor ..... Blondy w czystej rasie mają łatwe wycielenia tylko gdzie kupić taką setkę ? a jeśli już trafisz to jaka cena .... ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 16:16

Hodowla mamek. Moge poswiecic troche czasu i zacielac krowe i jalowki po niej bykami blonda selekcjowanymi na latwosc porodow co po jakims czasie da mi bydlo czysto rasowe lub z duza domieszka rasy. Tak jak pisalem wyzej nie zalezy mi na szybkim zwiekszeniu stada. Wrecz nawet ta metoda jest mi blizsza ze wzgledu na to ze moglbym w czasie krzyzowania wypierajacego zwiekszyc areal uzytkow zielonych i nabrac doswiadczenial.

A tak na marginesie to te blondy bardzo fajnie wygladaja zwlaszcza te bezrozne :)

#85 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 19 styczeń 2014 - 22:36

Hodowla mamek.

Koledzy chcialbym abyscie mi cos doradzili. Mianowicie interesuje mnie hodowla mamek z roznych powodow, zakupilem cielna jalowke rasy hereford ale mialem dosc duzy problem zeby sprzedac odsadka w zadowalajacej mnie cenie wkoncu puscilem po taniosci kuzynowi, krowa zostaje ale do rzeczy chcialbym powiekszyc obsade i tu zaczyna sie moj problem. 2 kwestie po pierwsze interesuja mnie rasy angus i blond. Ktora polecacie bo mam dylemat angus mniejszy ale latwe porody natomiast blondy duze ale nie wiem jak z porodami (mam z wycielaniem male doswiadczenie) szczerze powiem ze sklaniam sie ku bladom tylko kwestia porodow.
Po drugie co waszym zdaniem bedzie lepsze zakupic jalowki czy krzyzowanie wypierajace? Dodam tylko ze nie zalezy mi na szybkim powiekszeniu stada bo to dla mnie przede wszystkim hobby.
Bardzo prosil bym o jakies rady bo nie moge dokonac jednoznacznego wyboru a to dla mnie istotna kwestia. Z gory dziekuje.

Angusy od razu sobie odpuść właśnie z powodu małej masy Ja mam limousiny i z porodami żadnych problemów -nawet pierwiastki cielą się bez żadnej pomocy A blondy to bydło podobne do limousinów więc powinno być podobnie

#86 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 24 luty 2014 - 20:18

Hodowla mamek. Edytuje ten post poniewaz juz znalazlem odpowiedz a nie chce niepotrzebnie nabijac forum.
A wiec chcialbym abyscie skomentowali pewien pomysl (wymyslil go moj kuzyn jednak ze wzgledu ze utrzymuje opasy nie ma mozliwosci wprowadzenia go w swoim gospodarstwie). Chodzi o cos pomiedzy hodowla mamek a opasem, mianowicie zakup cieliczek malych, zywienie polintensywne, w odpowiednim wieku zacielenie. Po wycieleniu jesli cielak jest jaloweczka to zostaje ona do dalszej hodowli w ten sam sposob a krowa jest sprzedawana do rzezni (oczywiscie mowimy tu o bydle miesnym lub mm, z naciskiem na pierwsza opcje), a jesli cielak jest byczkiem to odchowujemy go do 350 kg i zostaje sprzedany, krowa zostaje ponownie zacielona i tak w kolko dopoki nie urodzi sie jaloweczka a wtedy procedura opisana wyzej. Zywienie oparte o siano i sianokiszonke z dziennym dodatkiem niewielkiej ilosci pasz tresciwych. Za te tak zwane pierwiastki cena tez jest dobra w rzezni jest jeszcze opcja zacielenia i sprzedazy cielnej krowy do dalszej hodowli.
Skomentujcie, jestem ciekaw waszych opini o tym systemie.

Edytowany przez vbox33, 28 luty 2014 - 19:22.

#87 Share BarteX100

BarteX100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 14:06

Hodowla mamek. witam mam bydło mleczne, ale poważnie interesuje mnie zmiana hodowli na mięsne. Mam 40 h ( 20 własne i 20 dzierzawione ) Chce przejsc z krow mlecznych na miesne, mysle zakupie 30 jałówek takich po 120 150kg na mamki ( limousine) Kupić do nich reproduktora
i powoli likwidować mleczne. Cielęta mysle trzymać do 12 14 miesiecy. Przez 3 4 miesiace były by z matkami potem bym je rozdzielił . Mam w planach wybudować obore wolnostanowiskowa obok której jest 1,5 h wybiegu dla bydła.
Moje pytania
Czy z 40 h pola bede w stanie utrzymać 30 mamek i 30 cieląt?
Czy mamki będą cielić sie średnio co 12- 14 miesięcy. Bo wiadomo szybsze zacielenie to mniejszy okres czasu który musze czekać na kolejne sztuki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#88 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 14:28

Hodowla mamek. wszyscy pchają się w mleko bo takie kokosy ponoć są a Ty idziesz w bydło opasowe co jest mało opłacalne.na 40h na spokojnie utrzymasz tyle sztuk

#89 Share BarteX100

BarteX100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 15:08

Hodowla mamek. moze i lepsze pieniadze sa z krowami na mleko ale musza byc 2 razy dziennie dojone. Dochodzi mi koszt inseminacji gdyz nie mam swojego buahaja , zasuszenia częste choroby np ketoza zapalenie itd. A bydło mięsne trzymając luzem moge karmić zimą raz dziennie wystarczy paszowozem przejechać. Nie mam duzo krów ( 15 które doje ) i w przeciagu tygodnia wydalem na wet + leki 400 zl .

#90 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 17:31

Hodowla mamek.

Edytuje ten post poniewaz juz znalazlem odpowiedz a nie chce niepotrzebnie nabijac forum.
A wiec chcialbym abyscie skomentowali pewien pomysl (wymyslil go moj kuzyn jednak ze wzgledu ze utrzymuje opasy nie ma mozliwosci wprowadzenia go w swoim gospodarstwie). Chodzi o cos pomiedzy hodowla mamek a opasem, mianowicie zakup cieliczek malych, zywienie polintensywne, w odpowiednim wieku zacielenie. Po wycieleniu jesli cielak jest jaloweczka to zostaje ona do dalszej hodowli w ten sam sposob a krowa jest sprzedawana do rzezni (oczywiscie mowimy tu o bydle miesnym lub mm, z naciskiem na pierwsza opcje), a jesli cielak jest byczkiem to odchowujemy go do 350 kg i zostaje sprzedany, krowa zostaje ponownie zacielona i tak w kolko dopoki nie urodzi sie jaloweczka a wtedy procedura opisana wyzej. Zywienie oparte o siano i sianokiszonke z dziennym dodatkiem niewielkiej ilosci pasz tresciwych. Za te tak zwane pierwiastki cena tez jest dobra w rzezni jest jeszcze opcja zacielenia i sprzedazy cielnej krowy do dalszej hodowli.
Skomentujcie, jestem ciekaw waszych opini o tym systemie.

ciagle czekam na opinie

#91 Share jedrek75

jedrek75

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 16:54

Hodowla mamek. panowie czy budynek 18 na 6,5 wystarczy dla 20 krów matek stół paszowy będą miały w innym budynku

#92 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 28 czerwiec 2015 - 18:10

Hodowla mamek.

witam jaką ilość jałówek cielnych na mamki na początek trzeba mieć żeby się hodowla opłacała?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#93 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 10:36

Hodowla mamek. Ktoś mi przybliży ile sztuk krów mamek miesnych można wypasać na 1 hektarze dobrej jakości pastwiska? Znam zasade 2 krowy na hektar ale pytam tu o maksymalna obsade jaka posiadacie na 1 hektarze

Edytowany przez vbox33, 23 sierpień 2016 - 10:38.