Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dobor przewodow

26 odpowiedzi na ten temat

#21 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 październik 2011 - 21:39

Dobor przewodow Niestety musimy oszczędzać bo ktoś mądry w naszym kraju wprowadził jazdę na światłach przez cały rok no i paliwo drogie to też trzeba. Diody fajnie świecą. Pozatym są z całym kloszem zespolone co eliminuje brudzenie się od wewnątrz klosza. Żarówki przeważnie 5W-10W są w tych lampkach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dobor przewodow Dzisiaj, 03:49
  •  

#22 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 październik 2011 - 22:05

Dobor przewodow Światła tak jak w opisie. Dodałem podświetlenie tablicy -21W. Założyłem najgorszy wariant-wszystko świeci się jednocześnie.
Wykres z programu PSpice(darmowy), potężny program, jednak do doboru przewodów się nie nadaje zbytnio.

Wykres.

#23 Share konrad18

konrad18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 11 październik 2011 - 21:56

Dobor przewodow Dziękuje za program i za rozwiązanie moich problemów koledze Mariuszowi x. Innym wypowiadającym się również dziękuję za chęć pomocy i pomoc taką na jaką było was stać.
Temat uważam za wyczerpany chyba że ktoś podłączy się do tematu i będzie miał jakieś pytania do tego tematu lub troszkę innego np. o doborze przy prądzie zmiennym jedno, trój fazowym itp.
Ja na razie nie mam więcej pytań. Ewentualnie jeżeli ma ktoś jakieś dobre pomysły w co włożyć te pojedyncze przewody w instalacji na razie najlepszy mój pomysł to rurka karbowana (peszel) odpowiedniej średnicy.

#24 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 październik 2011 - 22:26

Dobor przewodow Podaj mi maila, to wyśle Ci "program" który dzisiaj napisałem w excelu. Wprowadzasz dane i obliczy Ci spadki napięć, prądy i gęstości prądów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 13 październik 2011 - 19:11

Dobor przewodow Ja może podsumuję co już zostało napisane. Przy doborze przewodów najważniejszymi parametrami są: gęstość prądu w przewodzie i spadek napięcia. Mając te dane resztę możemy prosto i szybko obliczyć.
Dodam jeszcze, że krótkie, rozmieszczone swobodnie przewody miedziane możemy obciążać 5-10 A/mm2 osobiście polecam trzymać się bliżej pięciu niż dziesięciu amperów na milimetr kwadratowy.

#26 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 październik 2011 - 19:26

Dobor przewodow Pytałem na uczelni o dopuszczalny spadek napięcia, dokładnej odpowiedzi niestety nie uzyskałem. Trzeba pamiętać, że żarówka to odbiornik nieliniowy, i spadek napięcia o 10% spowoduje spadek strumienia świetlnego np o 20%. Dlatego jeśli zależy nam na "mocnych" światłach, to watro kłaść przewody o dużym przekroju, zwłaszcza gdy spinamy ze sobą np 2 przyczepy. Tylne światła są wtedy oddalone o kilkanaście metrów od źródła napięcia, a prąd, np. świateł stopu to 7 A. W takim przypadku 2,5 mm2 nie będzie przesadą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 13 październik 2011 - 19:42

Dobor przewodow Jeżeli chodzi o ścisłość, to 5% spadek napięcia powoduje, że natężenie światła spada o 15%. Natomiast przy 10% spadku natężenie światła spada o 30%. Tak więc są to naprawdę duże wartości i dlatego tak jak napisał kolega @Mariusz x warto założyć przewody o większym przekroju.