Skocz do zawartości

Zdjęcie

kto z was uprawia kapuste??

1310 odpowiedzi na ten temat

#1241 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 03 maj 2017 - 19:47

Powiem Ci że czasem lepiej nie wsadzić wcale jak wsadzić i nie zebrać nic bo my to już przechodziliśmy. A teraz mają jeszcze czas na posadzenie gorzej jakby był lipiec bo jak nie posiejesz wtedy i posadzisz to masakra. Fakt szkoda rozsady ale lepiej mieć stratę w rozsadzie jak w kosztach od posiania do zbioru... To dopiero boli.

Przeglądałem aparat bo sobie robię zdjęcia co roku i na ten czas wygląda trochę mniejsze ale jak widzę zdjęcia z 8 czy 21 maja to nie wierzę że ten tak urośnie ...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kto z was uprawia kapuste?? Dzisiaj, 19:54
  •  

#1242 Share Plagrafi

Plagrafi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów

Napisany 03 maj 2017 - 21:30

Kamil1996

Napisany Dzisiaj, 17:16

25.04 sadziłem ostatnią partię brokuła to wczoraj był zielony w miarę a dzisiaj rano widać go było z daleka bo się zrobił fioletowy...

A co mu sie stalo? przeciez przymrozku nie dostal chyba?

Przeglądałem aparat bo sobie robię zdjęcia co roku i na ten czas wygląda trochę mniejsze ale jak widzę zdjęcia z 8 czy 21 maja to nie wierzę że ten tak urośnie ...

Co go nie zabije to go wzmocni :D spokojnie w tej fazie wzrostu nic nie jest przesadzone

Edytowany przez Plagrafi, 03 maj 2017 - 21:35.

#1243 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 03 maj 2017 - 21:43

Właśnie tego nie wiem co mu się stało... Wczoraj siałem rozsady to akurat miałem widok i jeszcze mówiłem do kobitek że za 2 dni będzie je już ładnie widać bo tak ładnie słońce ostatnie 2 dni świeciło i ciepło nawet było. I dzisiaj poszedłem na rozsadnik i miło się ździwiłem. Przypuszczam że to dlatego że roślina nie pobiera fosforu bo jest zimno. Te co sadzone szybciej to miały biały kolor i trochę fioletowego jednak zdążyły już puścić korzeń ładny. sprawdzę jaki ma korzeń i prysnę Kristalonem żółtym. Ciepło i jeszcze raz ciepło bo na razie to czerwoną kapustę przypomina kolorem ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1244 Share Plagrafi

Plagrafi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów

Napisany 03 maj 2017 - 21:54

ja pryskam co 4 dni Asashi + fosfor 

#1245 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 03 maj 2017 - 22:25

Zależy też skąd się ma rozsadę. Bo niestety znów wziąłem od Krasonia i dostała bardziej niż ta od Mularskiego. Wszyscy mówią że ostatni rok od Krasonia biorą, ja chyba też... Dzikie to takie 2 liście tylko i żółte jakby słońca nie widziało, korzenia jakby nie było tak słabo przerośnięty a potem po 30-40 sztuk bez ziemi się wyrywa... Jak zdawałem paletki to na jednej na placu naliczyłem 60 kostek ziemi. część nie wzeszła pewnie ale to z 5 ziarek a reszta to rozsada rwana... A płaci się jak za złoto. Kiedyś stosowałem to Asashi ale bez rewelacji. Od 3 lat daje kristalon zółty i czekam aż się pozbiera wiadomo herbicydy też idą ale na wiosnę jak się opryska to tak nie widać uszkodzeń po nich, nie widzę różnicy z sąsiadami co pryskają takimi środkami a koszty sobie robią bo wczesne brokuły nawet w latach bez przymrozków mają taki "szok" i nie rosną z miejsca jak te czerwcowe nasadzenia ... W takiej temperaturze herbicydy nie chcą działać...Najlepiej nie jeździć na pole bo się tylko denerwuje człowiek że nie rośnie a po paru dniach będzie lepiej. :P W tym tygodniu trzeba będzie już dać azot co i tak o 4-5 dni dam za późno ale przecież jaki ma dać sens nawóz jak roślina stoi bo zimno...

#1246 Share Plagrafi

Plagrafi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów

Napisany 04 maj 2017 - 08:02

Ta rozsada od Krasonia to szajs, a co do Asashi to warto dodac nawet 0,2l bo drozsze nawozy dolsitne maja w skladzie stymulatory wzrostu a ich dzialanie moim zdaniem jest nie porownywalne do tych tanszych :D

#1247 Share piratqwert

piratqwert

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 04 maj 2017 - 09:32

a można wiedzieć ile kosztuje gotowa rozsada???

#1248 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 04 maj 2017 - 09:41

Do mnie w tym roku od mularskiego przyjechala rozsada ale wyglada fatalnie, kolorowo fioletowe lodygi liscienie zolte albo odpadly, sporo roslin bardzo miniaturowych, korzen natomiast super lepiej niz od krasonia choc od niego roslinych do znajomych przyjezdzaly ladne zielone. Oczywiscie wszystko stoi w tacach od 10 dni i czeka na brak deszczu jak w calej malopolsce ..

Cena ok 12-13 gr netto

Edytowany przez tomek84pl, 04 maj 2017 - 09:42.

#1249 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 04 maj 2017 - 12:55

11 groszy krasoń za brokuł ale słyszałem że mularski dużą ilość robi sąsiadowi za 6 groszy+ jego nasiona.  2760 zł na hektar wychodzi wtedy taka odmiana koło 100zł a kalafiory jeszcze taniej niż wołają jak kupują sami nasiona.

Dzisiaj kawałki rządków już zrobiły się zielone. W ciągu 3 dni 3 razy zmieniał kolor. Zimno i wieje i pada. Nie mocno ale od rana 7l napadało a dopiero ma przyjść. Miałem zacząć orkę w przyszłym tygodniu pod późne ale nie da rady wjechać bo pół pola to przed deszczem z talerzówką był problem. Ale lepiej jak pada jak ma nie padać bo zimno i sucho też już było... :D

#1250 Share Plagrafi

Plagrafi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów

Napisany 04 maj 2017 - 16:25

6 groszy + nasiona strasznie drogo 

Gdzies juz pisalem ze znajomy bierze rozsade z Włoch na podworko chyba 4gr + nasiona

Jakosc nie do porownania :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1251 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 04 maj 2017 - 16:47

To juz lepiej dac 11 gr i dostajesz tyle za ile zaplacisz. Nieraz nasiona trefne i z torebki lekko ponad 2k urosnie a za 2,5k trzeba zaplacic po 6 gr, pozatym ciezko wyliczyc ilosc potrzebnej rozsady

Edytowany przez tomek84pl, 04 maj 2017 - 16:50.

#1252 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 04 maj 2017 - 17:38

Jak odbieram sadzonki to i tak liczą paletki np. 28500 to dostajesz 100 paletek a i tak są braki przecież w każdej... Nikt nie liczy pustych komórek :P

Ja i tak twierdzę że kupna rozsada nie ma szans z rozsadą którą się samemu wyprodukuje. Chyba że ktoś sadzi karuzelą to hodują takie jak krasoń. 2 liście właściwe i w pole. Tylko zanim to zacznie porządnie rosnąć to te moje z 4,5 liśćmi są już daleko w przodzie. Sąsiad sadził takie 2 liście a ja 4 to ja skończyłem zbierać 20 października a on wycinał małe 25 listopada...Ja sadziłem 2.5 hektara na dzień tarczową a on 5 od południa karuzelą ale kto stracił wiadomo. Chociaż karuzelę trzeba będzie kupić bo sadzić po 14 godzin dziennie to nic w domu się nie zrobi..  A te rozsady z Włoch to jakaś firma z Polski sprowadza?

#1253 Share gienio007

gienio007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 04 maj 2017 - 18:38

Tomku  84 ile w waszej okolicy tej kapusty mniej więcej wszyscy sadzą , że  Charsznica ma miano zagłębia kapusty ??Ja z okolic Piątku jestem i tu w gminie Piątek i Góra ŚW Małgorzaty to łącznie kilkaset h będzie . My myśleliśmy , że to nasza okolica  jest stolicą kapuścianą . 

#1254 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 04 maj 2017 - 18:50

Mularski tace 240 liczy za 220, krason wczesniej tez zawsze dawal wiecej niz sie zamowilo.

U nas to zostalo z dawnych lat ze stolica kapusty, teraz coraz mniej jej na polach, dawniej w kazdym domu bylo kilka silosow zakiszone, teraz zostali tylko ci co maja pewny zbyt po wiekszej cenie. Zimowki tez mniej niz dawniej  skonczyli sie tacy co mieli po kilkaset ton na zime/

#1255 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 04 maj 2017 - 19:27

A ja myślałem że to moja okolica jest stolicą warzyw kapustnych :D U was coraz mniej u nas od zawsze był ogrom i cały czas produkcja rośnie. Kapusta zniknęła około 5 lat temu całkowicie. Kiedyś nie było gospodarstwa bez kapusty teraz nawet nie ma skąd na obiad wyciąć :lol:...

U Krasonia ciężko się skapnąć bo raz przywiozą 285 tacki a raz że mniej było i byli tacy co się kłócili bo za mało dostali bo liczyli skrzynki a nie spytali się ile w paletkach tym razem jest heheh...

U was też się kiła pcha ostro pewnie. A jak taki rok będzie cały to będzie jeszcze większy problem...

#1256 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 04 maj 2017 - 19:47

Juz sie wiekszosc osob nauczyla, jak jest bloto w polu to sie nie sadzi, bo potem talerzowka zbiera :)

U was pod przemysl jest ogrom , u nas nie ma skupu kalafiora i brakula i nikt tego nie sadzi.

Krasoniowi raz reklamowalem bo wychodzilo po 50 kapust bez korzenia, kazal kierowcy zglosic i nie wytrzepywac tac, kierowca to olal ale w kolejnym roku  przy zamowieniu dostalem  wyrowanie za poprzedni sezon.

#1257 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 04 maj 2017 - 20:29

Już masz pomysł na biznes.. Skup kalafiora i brokuła :lol: raz mieliśmy że 150 z paletki się wyrywało bez bryłki. Chłodnia zareklamowała. Oczywiście kazali odżywiać fosforem cały czas. Ale to by musiało z 10 dni stać zanim korzeń zrobi. Dali mi na 10 hektarów rozsady jak brałem około 15 tysięcy "gratis" jako rekompensata. Ale jak wiadomo nie idzie się wzbogacić bo włożyłem w pole pieniądze 10 hektarów zebrałem a te pół nie zebrałem bo dzień przed wycinką przeszła burza było parno i dostał centek zółtych. Teraz nie chcę żadnych gratisów bo to tylko problem. Jak się płaci im takie pieniądze i mają szklarnie kilku hektarowe jakąś swoją technologię uprawy od iluś tam lat to czemu robią taki szajs... A najbardziej mnie zastanawia że przyjeżdża pierwsza partia i jest pełno liści z drzew jakby ją na jesień już zapakowali na palety o czekało na dostawę ale to zagadka rodem z archiwum X..

#1258 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 04 maj 2017 - 21:02

Ja wtedy do 30k sadzonki dostalem 5k. Krason to kilka gospodarstw moze nie kazde sie przyklada  do produkcji ;)

Z tego co kierowcy mowili to hartowniki nie byly zakryte od gory i moglo syfu naleciec.

Faktem jest ze produkujac dziesiatki mln szt wychodza kwoty astronomiczne i powinni sie do tego bardziej przykladac.

#1259 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 04 maj 2017 - 21:46

Zauważyłem że pisze Grupa Producentów.

To się zgadza bo ja biorę partiami 3 2 3 2 i pewnie do 3 dali mi 15 tysięcy bo jedna przyjechała taka tragiczna..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1260 Share mlody111

mlody111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 05 maj 2017 - 13:46

kto z was uprawia kapuste?? Ostatnio jak wysiewałem kapustę do paletek właśnie zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby kupić od krasonia na przykład ale po waszych wypowiedziach widzę że szkoda zachodu, za dwa dni spokojnie 50k można wysiać i ma się pewną sadzonke jak sam przypilnujesz. Takie duże firmy wydaje się że powinny mieć konkretny towar, a tu widzę że tylko mocni w gadaniu są.