Skocz do zawartości

Zdjęcie

Likwidacja KRUS

84 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 18 październik 2011 - 09:52

Likwidacja KRUS "Dlatego krus powinien płacić tylko rolnik ponieważ jest on i tak bardzo niskim obciążeniem względem zusu." Rolnik byłby małym obciązeniem wobec ZUSU? :D wiesz ilu rolników prowadząc gospodarstwo "jedzie" rownoczesnie na rencie, chorobowym? Wobec ZUS rolnik placilby duzo wyzsza skladke, co za tym idzie mialby wyzsza emeryture.

@hubertuss jesli masz gospodarstwo i działalność płacisz podwójny KRUS. wiec to nie jest tak hop. Rzecz w tym, zeby KRUS nie płacili Ci, którzy maja ziemie, a gospodarstwa nie prowadza, dodatkowo pracuja na czarno pozarolniczo, i zasilki biorą. Po prostu zła jest definicja rolnika.

Za jakiś czas być może będzie dotyczyło to również mnie. Wówczas będę rolnikiem, jak i samozatrudniającym się. Czy będąc mechanikiem,nie możesz być pilotem? ;)

Edytowany przez Indiana, 18 październik 2011 - 09:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Likwidacja KRUS Dzisiaj, 02:16
  •  

#42 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 18 październik 2011 - 10:00

Likwidacja KRUS Oczywiście można kombinować na procenty szukać grup, które będą płaciły które nie. Chodzi o to aby przepisy były przejżyste. Tak lub tak. Ile podwójnego krusu zapłacisz za kwartał na działalności gospodarczej? Wspomniany wczesniej taksówkarz czy sklepikarz na zusie za kwartał zapłaci 2550 zł rolnik z działalnością nie wiem czy więcej jak 500. Więc moje pytanie czy to jest sprawiedliwe, że osoby mające 2 źródła dochodu płacą mniej niż osoby mające jedno źródło dochodu? W jednym się zgodze zła jest definicja rolnika.

#43 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 18 październik 2011 - 10:07

Likwidacja KRUS @hubertuss powiem inaczej- nikt nikomu nie broni jeszcze w tym kraju mieć 2 źródeł dochodu ;)

Po drugie nie zapominaj o kwocie podatku dochodowego, którego nie można przekroczyć, aby z KRUSu do ZUSu nie poszybować.
Jesli przyjąć, ze kwota ta wynosi 3tys. zl, co stanowiloby 19% z dochodu...jakiż to wielki dochód w skali roku osiagnie rolnik prowadzacy dzialalnosc gospodarcza?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 18 październik 2011 - 10:12

Likwidacja KRUS Oczywiście, że nikt nkomu nie bronbi dwóch działalności. Tylko niech składki emerytalne będą sprawiedliwie wszystkich obciążać. Dlaczego jedni mają dokładać się do ulg innych. Nie zapominajcie też, że kasa na emerytury musi być. Nawet jeśli zapłacicie krus zamiast zusu to i tak złupią was na innych rzeczach podnosząc vat, akcyzę itd.
No i oczywiście czekam na odpowiedź na pytanie z poprzedniego postu.

#45 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 18 październik 2011 - 10:20

Likwidacja KRUS @hubertuss wg mnie sprawiedliwe byłoby objęcie wszystkich grup zawodowych ubezpieczeniem w ZUS, i obowiązkiem płacenia podatku dochodowego, liniowego- np. w wysokości 19%. Wówczas nie byłoby problemów ;)

#46 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 18 październik 2011 - 10:43

Likwidacja KRUS Ja tam zawsze preferowałem samodzielne myślenie (choćby i błędne :D ).Jest tak-ZUS jest wysoki KRUS niski-tak ?To mam pytanie-czy w rzeczywistości składki ZUS muszą być aż tak wysokie ?Jak znam życie to zawsze jakąś część przeżera biurokracja (jaki to by geszeft nie był).Ciekawe jaką ?

#47 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 18 październik 2011 - 11:00

Likwidacja KRUS @jaro składki ZUS muszą byc tak wysokie...bo z czego utrzymają biurokrację, wypłacą zasiłki tym co nie powinni wypłacać, i renty tym co nie powinni ich dostać :D

#48 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 18 październik 2011 - 11:03

Likwidacja KRUS Dotacja budżetu do KRUS wynosi 15% ich środków, a w ZUS ok. 30%. Środki ZUS zjadają wcześniejsze emerytury i niekorzystny stosunek ilości ubezpieczonych do świadczeniobiorców, chyba 1/3, a w KRUSie jest 1/1.

#49 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 18 październik 2011 - 11:46

Likwidacja KRUS Odnośnie działalności gospodarczej prowadzonej "równolegle" z gospodarstwem:
Przenieść się z jednego zakładu ubezpieczeń do drugiego nie byłoby takie trudne gdyby nie jeden szkopuł, który podam na przykładzie znanym bliskiej mi osobie:
Osoba posiadająca gospodarstwo ok 45 ha (razem ze współmałżonkiem) od 15 lat prowadząca działalność gosp. - wcześniej tylko gospodarstwo.
W pewnym momencie był obowiązek przejścia do ZUS a więc wypisanie z KRUS. W zusie nie ma szans na wypracowanie lat do emerytury i tak samo jest z krus - brak lat.
Potem to się poodwracało i osoba ta prowadzi działalność na tzw. podwójnym krusie.

Jak wyobrażacie sobie rozliczenie emerytur i innych świadczeń w tak pokomplikowanych sytuacjach?

ps. dodam jeszcze, że osoby na po2nym krusie będą otrzymywać pojedynczą emeryturę.

sprawy ubezpieczeń społecznych to nie jest taka prosta sprawa.

pzdr.

#50 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 18 październik 2011 - 11:47

Likwidacja KRUS Mniejsze nakłady na krus to po prostu mniejsza liczba ubezpieczonych do których mniej trzeba dokładać. Ale gdy weźmiemy pod uwagę w jakim stopniu ubezpieczeni w krus i zus finansują swoje składki to w krus ubezpieczeni finansują w wysokości 17 % a w zus 63%. Porównywanie wydatków z budrzetu państwa na krus i zus i wskazywanie jak mało jdzie na krus to czysta demagogia uprawiana przez polityków. Zus jest taki wysoki własnie przez nieszczelność systemu. Emerytury służb mundurowych (oni nie płacą zus), rolnicy prowadzący działalność gosp (jak pisałem w poście wyżej państwo traci na każdym 2 tys kwartalnie) Najpierw system trzeba uszczelnić a potem można obniżyć stawki. Rolnicy powinni płacić krus. Powinien być on uzalezniony od wielkości gosp.
Coraz częściej mówi się o podniesieniu wieku emerytalnego. Tak jak pisałem jak nie z jednej to z drugiej strony złupią. Nie wspominam już o kupowaniu ziemi przez pseudo rolników itd.
Naliczenie merytur dla osób które były w zusie a teraz są w krusie to żaden problem. Moja mama ma podobny przypadek. Kiedyś praca zawodowa teraz gosp i problemu nie ma. Mam nadzieje, że kryzys i coraz mniej pieniędzy w kasie zmusi rządzących do niekorzystnych decyzji i zrobienia porządku. Tyle przecież mówi się o solidarnym państwie.
Jeżeli podliczym sume jaką państwo traci na rolniku prowadzącym działalnośc gospodarczą rocznie. Wyjdzie , że za to można wypłacić 11 emerytur innej osobie.

Edytowany przez hubertuss, 18 październik 2011 - 14:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 18 październik 2011 - 18:12

Likwidacja KRUS a co jeśli ktoś z gospodarstwa ma powiedzmy 500zł na miesiąc + 700zł z innej działalności. Ma zapłacić zus? Brat ma własną działalność na czysto wyciąga około 1500 zł a czasem nawet nie tyle. Narazie jest na zmniejszonym zusie ale jak będzie miał zapłacić pełny to zaraz zamknie działalność i wróci do krusu.

Edytowany przez damian40000, 18 październik 2011 - 18:13.

#52 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 18 październik 2011 - 20:47

Likwidacja KRUS Z ZUSem to jest wogóle masakra - składki muszą być w ZUSie wysokie bo przecież siedziba głowna w warszawie tania nie jest - sama serwerownia kosztowała 5 mln zł (tak milionów nie setek tysięcy) o gabinecie przezesa nie wspominając (ponad 100m2 z bajerami) - a w dodatku ZUS jest przeładowany urzędnikami - zanim wprowadzono (najszybszy w tej cześci świata) system informatyczny do obsługi ubezpieczonych na jednego urzędnika przypadało 15000 ubezpieczonych a po jego uruchomieniu na jednego urzędnika przypada 5000 ubezpieczonych (tak tak tutaj są tylko trzy zera) - dodatkowo coroczne rozliczenia składek emerytalnych przychodzą z totalnym opóźnieneim - np niedano dostałem wykaz zaksięgowanai moich składek za rok... 2008 - więc sami rozumiecie

co do płacenia samej składki to Ja i ludzie z którymi pracuję - robią to samo co rolnicy - praca jest tak samo ciężka i dochodowość podobna - ale każdy z nas grzecznie co miesiąc odprowadza 18 % podatku dochodowego i składki na ZUS NFZ itp itd - w sumie ok 28% dochodu - nie mowiąc już o tym ze podobną kwotę płaci za mnie firma

co do samego KRUS-u to tak jak piszecie powinien zostać ale wielkość składek powinna być uzależniona od wielkosci gospodarstwa - bo idiotycznym jest że osoba prowadząca gospodarstwo o powierzchni 10 ha opłaca takie same składki jak osoba prowadząca 100 ha - jest to poprostu jawne dyskryminowanie tych mniejszych - i gdyby tak było to suma sumarum składki dla wszystkich można by obniżyć. Popatrzcie sami jeśli rolnik na 10 ha opłaca przykładowo 200 zł miesiecznie ten na 100 ha też 200 zł to wpłata do kasy KRUS miesiecznie to 400 zł - jeśli jednak uzależnić składki od wielkosci gospodarstwa to powiedzmy że ten z 10 ha zapłaci 50 zł a ten z 100 ha zapłaci 500 zł to dla KRUS-u to dodatkowe 150 zł - mały rolnik będzie sie cieszył że płaci 4 razy mniej a większemu składka na takim poziomie raczej wielkiej krzywdy nie zrobi

Co do osób zarejestrowanych w KRUSie a pracujacych na przysłowiowej taksóce to jest to moim zdaniem problem raczej ZUS-u bo dopuki opłacają oni składki KRUSowskie to w zasadzie zapewniają KRUSowi płynność finansową

I jeszcze jedno - odpowiedź na pytanie z pierwszego postu - jeśli we wniosku jest warunek że musisz być ubezpieczony w KRUS a komuś wpadł by pomysł żeby go zlikwidowac to automatycznie jesteś przeniesiony do ZUS-u i wtedy obowiazuje cię ubezpieczenei ZUS-owskie
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#53 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 18 październik 2011 - 21:13

Likwidacja KRUS I się "pomundrzyłeś"-ile jest gospodarstw 10 ha i tych 100ha?---Teraz policz składkę. :D
Rolnik płaci takie ,a nie inne stawki ,ale za to ma jak się nie mylę coś okolo 6 zł chorobowego dziennie. Tak że ma odpłacone pięknym za nadobne -swoje składki w zamian za emeryturę,czy chorobowe.Niech się wezma za mundurowkę i siebie, mają z czego urwać.

Edytowany przez KAROL4, 18 październik 2011 - 21:24.

#54 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 18 październik 2011 - 21:43

Likwidacja KRUS Nie przesadzaj-2 lata temu miałem już całe 10 zł dziennie (ale najpierw musiałem mieć "tylko" wyrostek :D )

#55 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 18 październik 2011 - 21:50

Likwidacja KRUS Przepraszam Cię bardzo. Jeżeli jest już może ponad 10 zl to prawie zwróci sie skladka. Jak chorowalem ,nie chciałem skożystać z ich jałmużnej-mam to gdzies.

Edytowany przez KAROL4, 18 październik 2011 - 21:51.

#56 Share es8

es8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 18 październik 2011 - 21:52

Likwidacja KRUS

Zostań rolnikiem i zamień ZUS na KRUS

I w końcu ostatnią, ale niebagatelną korzyścią płynącą z posiadania ziemi rolnej jest możliwość otrzymania statusu rolnika. Aby dołączyć do tej wpływowej i uprzywilejowanej grupy zawodowej należy posiadać zaledwie jeden hektar przeliczeniowy ziemi rolnej. Potem trzeba się jeszcze zgłosić do powiatowego biura ARMiR, uzyskać numer ewidencyjny i rozpocząć działalność rolniczą. Dzięki temu już po trzech latach „gospodarowania” będziemy mogli legalnie przenieść się z ZUS do KRUS. Różnica finansowa jest ogromna. Każdy „nierolny” przedsiębiorca co miesiąc musi oddać ZUS-owi 839 złotych i to niezależnie od osiąganych przychodów. Zaś rolnik płaci na KRUS jedynie 213 złotych na kwartał. Roczne oszczędności to obecnie 9.216 złotych. Dzięki temu zakup ziemi zwróci się nam najpóźniej w ciągu dwóch lat. Dlatego nieprzypadkowo w samym tylko Wrocławiu gospodaruje ponad 24,5 tysiąca „rolników”, co stanowi 42% liczby farmerów z całego Dolnego Śląska. Jeszcze większym centrum rolniczym jest Kraków, który jest zamieszkiwany przez 25 tysięcy „rolników”.

polecam lekturę:
http://www.bankier.p...ra-2200474.html

a po niej można się tylko uśmiechnąć. :)

Edytowany przez es8, 18 październik 2011 - 21:53.

#57 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 18 październik 2011 - 22:17

Likwidacja KRUS Zawsze mówiłem, że większe miasta, to w gruncie rzeczy duże wsie :D

"...do tej wpływowej i uprzywilejowanej grupy zawodowej..." :D:D:D pewnie- płaca gwarantowana w Konstytucji, 13-nastki, mundurowe, wcześniejsza emerytura, itd. :D same przywileje :D

#58 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 18 październik 2011 - 22:35

Likwidacja KRUS

co do samego KRUS-u to tak jak piszecie powinien zostać ale wielkość składek powinna być uzależniona od wielkosci gospodarstwa

i jest:
http://www.krus.gov....eczne-rolnikow/
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#59 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 październik 2011 - 06:18

Likwidacja KRUS Wysiadałem z ciągnika, skręciłem nogę w kostce i 5tyg w gipsie. Wiecie ile dostałem odszkodowania z Krusu? Zero, czyli nic. :D Taki morał z tego, że jaka składka, takie i odszkodowanie. :lol:
Już od kilku kadencji biorą się za Krus, ale nikt nie ma jaj na radykalne zmiany bo za często są wybory. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 19 październik 2011 - 06:37

Likwidacja KRUS Zgadza się teraz też powoli padają prowpozycje. Wczoraj w tvn 24 boni coś proponował. Zapytali pawlaka a on jak zawsze ciężko przestraszony. Mojm zdaniem gdyby krus płacili tylko rolnicy a nie dwuzawodowcy do tego, był by on naliczony od wielkości gosp. Skończyła by się nagonka na rolnika.A przynajmniej by zmalała. Wielu prowadzących drobną działalnośc wolało by zaoszczędzić tak jak napisano w artykule ponad 9 tys rocznie płacąc krus i nie mieć żadnych odszkodowań. Pozatym za ubezpieczenie chorobowe w zus trzeba dopłacić i składka rosnie do 900.