aster453

Czego brak w żywieniu krów ?

Polecane posty

aster453    26

Krowy jedzą (jedna krowa): ok 1 wiadro (12 l) kiszonki z qq, pół wiadra (5l) młóta browarnianego, ok 3 kg śruty (zboże : pszenica,żyto, jęczmień mix) oraz 0,5 kg krawmixu (czy coś takiego). Do tego siano mały balik na 4 krowy.

Wieczó to samo plus dobre widły kiszonki z liści buraka na dwie krowy.

Wydaje mi się że mało mleka dają coś powinienem dokupić jakieś inne skłądniki ? Ok śr. 18l na krowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

Brakuje im białka, podajesz im same pasze energetyczne, co prawda młóto ma troche białka no ale...

cos wysoko białkowego im musisz dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chaner123    12

tak a te 18l to dziennie czy na 1 udój, jakie rasy są krowy, jak długo dostają paszę w tym samym skadzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Własnie myślełem o wyeliminowaniu młóta bo wydawało mi sie że to nic nie daje a jednak krowy obcieły na dzień 25l. 18 l. to jest średnio na dzień krowy wycielone od stycznia do września. Co radzicie im dawać więcej jakie białko najlepsze.

Krowy nasze polskie z częściową domieszka hf próbuje je uszlachetniać hf i w tym kierunku prowadze inseminację. Jak długo jedzą taką mieszankę ? ok 2 -3 miesiące wczesniej jadły jeszcze żytko z którego była kiszonka, a w maju skończyły mi się wysłodki mokre z buraka. Czego więcej dawać ?

Co jest wysokobiałkowe więcej otrąb z pszenicy czyśruty z pszenicy ?

 

Odnośnie koncentratu źle przeczytałem kromilk

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Krowy jedzą (jedna krowa): ok 1 wiadro (12 l) kiszonki z qq, pół wiadra (5l) młóta browarnianego, ok 3 kg śruty (zboże : pszenica,żyto, jęczmień mix) oraz 0,5 kg krawmixu (czy coś takiego). Do tego siano mały balik na 4 krowy.

Wieczó to samo plus dobre widły kiszonki z liści buraka na dwie krowy.

Wydaje mi się że mało mleka dają coś powinienem dokupić jakieś inne skłądniki ? Ok śr. 18l na krowe.

Waldek85 tym krowom raczej brakuje białka ale i energii natomiast z młóta bym nie schodził bo młóto ma duzo białka i to w formie chronionej czyli wysoko przysfajalnej formie i radzę nie schodzić z młóta bo to jest super pasza białkowa i chętnie pobierana przez krowy (pod warunkiem że jest odpowiednio przechowywane gdyż świeże młóto bardzo szybko sie psuje najlepiej je zakisić i podawać kiszone.

Moim zdaniem brakuje białka i energii te dwa parametry muszą być ze sobą odpowiednio skorelowane. Powinieneś krową obniżyć ilość siana i w to miejsce dołożyć sianokiszonkę i kiszonkę z kukurydzy (10kg sianokiszonki i 20kg kiszonki z kukurydzy), wywal z dawki kiszone liście z buraków one nić dobrego nie dają (mają dużo zanieczyszczeń i kwasów lepiej je dawaj opasom one to zeżrom i nic im nie bedzie). Na 100% mrakuje im witamin i minerałów daj im jakiś premiks 150g/dziennie/szt (firmy które mają dobre produkty to Josera, LNB, Dehois, Blatina). Pamietaj aby nie dawać krową więcej niż 2,5-3kg paszy jednorazowo i na pusty żwacz krowa najpierw musi najeśc się objętościówki a pózniej paszy aby lepiej ją wykożystała i nie wpadała w kwaśice.

Jeśli chodzi o obliczanie SM to jest poprostu odwrotnoś wilgotnosci (jeśli coś ma 40% wilgotnosci to SM ma 60%). Bardzo prosto mozna to samu sprawdzić za pomocą mikrofalówki i dokładnej wagi. Pobierasz 100g kiszonki i wkładasz ją do mikrofalówki na 3-5min i suszysz po tym czasie wyciagasz i ważysz i zapisujesz wynik, po zaważeniu znowu wkładasz na na podobny czas i znów wyciąsz i ważysz robisz to tak długo aż przestanie ci spadać masa kiszonki. Wynik który uzyskasz to jest właśnie SM kiszonko UWAGA!!!! TRZEBA PAMIETAĆ ABY WSTAWIĆ PODCZAS SUSZENIA DO MIKROFALI PÓŁ SZKLANKI WODY ABY SUSZONY MATERIAŁ SIĘ NIE ZAPALIŁ. JAK RÓWNIEŻ ZACHOWAĆ WSZELKIE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI ABY NIEZROBIĆ SOBIE KRZYWDY.

Kolego jesli sie skontaktujesz z jedną z firm którą ci napisałem czyli Josera, LNB, Dehois, Blatina i bedziesz brał od nich premiksy to napewno ktoś podjedzie i ułoży ci dawkę taką jak należy bo naprawde trudno doradzać w żywieniu przez internet jak niewidzi się stada.

 

Jeśli chodzi o termin zbioru sianokiszonki to sporo jest tego w neci napewno znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

czyli najlepiej z doradcą musze znaleźć coś w małopolsce być może ktoś zna jakiegoś doradcę z małopolski ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzejdzej    1

Jedyną paszą białkową jaką podajesz jest młóto browarniane, ale jest to bardziej pasz objętościowa niż treściwa, twoje krowy potrzebują białka z treściwej.

Dołóż krową białka, ale nie tego najdroższego, na które będą Cię nakłaniać firmy paszowe czyli w postaci koncentratów białkowych czy też pełnoporcjówki. Śruta poekstrakcyjna sojowa ma najlepsze białko roślinne z możliwych, bo najbardziej zbliżone składem aminokwasowym do białka zwierzęcego (zawiera dużo aminokwasów egzogennych, czyli takich których organizm nie może sam wytworzyć), jest to białko dobrze strawne, jednak jej też nie polecam, ze względu na cenę. Warto zastosować śrutę rzepakową, której wielu hodowców nie docenia, zawiera ona 27-30% białka i ma dobrą cenę, na początek podaj ok. 1 kg na sztukę i dziennie i obserwuj jaki będzie efekt następnie możesz ostrożnie zwiększyć dawkę lub nie. Dobrze też wychodzą susze gorzelniane, a zwłaszcza DDGS z kukurydzy czyli odpad po produkcji etanolu, ale gorzej z ich dostępnością. DDGS kukurydziany też zawiera ok. 30% białka, co więcej jest to białka w dużej mierze trawione w jelicie cienkim, a nie w żwaczu czyli tzw. białko chronione, najlepiej wykorzystywane i przyswajane przez krowę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj