Skocz do zawartości

Zdjęcie

Technologie uprawy zbóż

20 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 18 wrzesień 2011 - 19:45

Technologie uprawy zbóż napiszcie jaką macie strategie przy produkcji zbóż. mam na mysli czy technologie ekstensywną ( małe nakłady i mniejsze plony) czy technologie intensywna( duże nakłady i jak najwieksze plony)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Technologie uprawy zbóż Dzisiaj, 21:36
  •  

#2 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 18 wrzesień 2011 - 20:01

Technologie uprawy zbóż Na to pytanie nie trudno odpowiedzieć przeglądając AF ;)

#3 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 20:15

Technologie uprawy zbóż a powiem szczerze że oglądam i nie widzę sam wydaje mi się że prowadzę raczej intensywną choć nie do końca. Posiadam dużo obornika

#4 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 20:20

Technologie uprawy zbóż w moim przypadku jest tak...

1) gęsty siew do 400 kg/ha
2) solidne nawożenie pod korzeń jak i dolistnie
3) duże nakłady finansowe jak i duże zyski

robiłem doswiadczenie i wyszło że opłaca się zrobić więcej i lepiej niż mniej i gorzej.. różnica w zyskach i stratach była bagatelna

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#5 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 18 wrzesień 2011 - 20:28

Technologie uprawy zbóż 400 kg/ha?? Czego ty tyle siejesz? :blink:

#6 Share david697

david697

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 20:32

Technologie uprawy zbóż

w moim przypadku jest tak...

1) gęsty siew do 400 kg/ha
2) solidne nawożenie pod korzeń jak i dolistnie
3) duże nakłady finansowe jak i duże zyski

robiłem doswiadczenie i wyszło że opłaca się zrobić więcej i lepiej niż mniej i gorzej.. różnica w zyskach i stratach była bagatelna

400kg/ha czego? Bo chyba nie zboża, zboże sieje się 200kg/ha. Gęsty siew zboża nic nie daje

#7 Share jaroon

jaroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 20:46

Technologie uprawy zbóż 400kg/ha :lol: :o Ile Ciebie kosztują nasiona na ha. nawet jak siejesz swoją pszenice to nie licząc zaprawiania to daje ponad 320zł/ha mnie mniej kosztuje kwalifikat nawet najdroższej odmiany i jeszcze mi powiedz że nie masz porażenia podstawy źdźbła to ja zmieniam zawód.

#8 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 wrzesień 2011 - 21:09

Technologie uprawy zbóż

Na to pytanie nie trudno odpowiedzieć przeglądając AF ;)

Rzeczywiście prosta odpowiedz. Każdy ma 8t pszenicy, 4t rzepaku, ziemniaka po 50t i 10t kukurydzy suchej z ha :D A nawożeniem mało kto się pochwali, a jak ktoś się pochwali to łatwo wyliczyć że każdego plonu miał z 2-3 ha :D
Oczywiście mówie poł żartem bo sa osoby które maja duże plony ale nawet po stylu pisania widać że maja w tym temacie wiedzę godna pozazdroszczenia.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#9 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 21:36

Technologie uprawy zbóż 400 kg/ha . o matko jak sie zasieje tak gesto to pozniej zboze jest jak szczota a kloski mizerne

#10 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 wrzesień 2011 - 22:10

Technologie uprawy zbóż W dodatku zimotrwałość słaba, a potem nawet przy małych dawkach N wszystko leży... Ja z kolei myślę odwrotnie, rzadszy siew przynosi korzyści. Oczywiście siew taki jaki zazwyczaj jest w zaleceniach, swoje ziarno badam siłę kiełkowania i sobie wyliczam ilość wysiewu na ha.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 wrzesień 2011 - 22:45

Technologie uprawy zbóż Od kilku lat sieję obniżone ilości ziarna siewnego, za wyjątkiem jęczmienia j i oz. którego od 28 lat sieję podobne ilości.
Z cała odpowiedzialnością twierdzę że największe plony osiągałem w latach 90 , kiedy normy wysiewu pszenicy oscylowały w granicach 300-320 kg, a pszenżyta 250-270. Żyto, którego osobiście nie uprawiałem siano w ilościach 200-250 kg.
Od ponad 20 lat posiadam kombajn zbożowy i wykonując usługę koszenia znam plony okolicznych rolników i uważam ze lata ich rekordowych plonów pokrywają się z moimi. Zresztą nie muszę kosić wystarczy że popatrzę i wiem co będzie na przyczepie.
Uważam również , ba jestem pewny że dzisiaj częściej wymieniam materiał siewny, stosuję podobne lub większe nawożenie, dużo poważniejszą ochronę chemiczną, nowocześniejszą technologię uprawy, gorszy jest natomiast płodozmian i dużo gorszy rozkład opadów.
Wysiew rzepaku w latach 80, czyli od czasu gdy go uprawiam oscylował w granicach 8-10kg/ha, a jego plony nigdy nie spadały w moim przypadku poniżej 35-37 q/ha( bezerukowy Jet neuf), pszenica plonowała srednio ok 50 q , a w porywach 70q, natomiast normą dla pszenżyta było 50-60q.
Dzisiaj nawet nie zbliżam się do tych wydajności, na tej samej glebie, ba lepszej bo z uregulowanym odczynem i zasobnością w składniki pokarmowe.
Czyżby przyczyna tkwiła wyłącznie w gorszym płodozmianie i coraz większym deficycie wody?
Czasem myślę że te normy wysiewu dokładają swoje 3 grosze, a czemu?. Ano temu, że jęczmień od zawsze siany na poziomie ok 170kg/ha plonuje podobnie jak za dawien dawna i jego plony są najbardziej stabilne.
Zresztą nie zauważam by w Polce ostatnimi czasy wzrosły plony, ba w latach 80-90 wystarczyły na wyżywienie podobnej ilości ludności, dużo większej ilości zwierząt gospodarskich, a złodziejskie RWPG niczym nie ustępowało dzisiejszemu eksportowi żywności.
Jakoś nie zaważam tego postępu w plonach, choć w kabinie ciągnika, kombajnu czy też oborze bądz chlewie czy kurniku jest kolosalny.
Pozdrawiam forumowych 12-tonowców zbożowych i rzepakowych 5-6-tonowców.

Edytowany przez xemit, 18 wrzesień 2011 - 22:55.

#12 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 19 wrzesień 2011 - 17:55

Technologie uprawy zbóż hehe no fakt dawniej ojciec sam mi opowiadał ze jak zaczynał gospodarowac 25 lat temu plony były inne no i co najwazniejsze inny przelicznik kosztów do przychodów. takze paliwo tanie , nawóz równiez to ojciec mówi ze warto było dawac duże nakłady ale również ważne było to ze opadów było znacznie wiecej niz w ostatnich latach. no i rozkład opadów był bardziej sprzyjający.

#13 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 19 wrzesień 2011 - 18:45

Technologie uprawy zbóż tak ale nie wiesz ile pszenicy jest porośniętej!!! z 10 prób kiełkowania wyszło mi 70% wschodów także na 400 kg zejdzie w okolicach 300 kg... rzadziej nikt nie sieje u nas bo skutki są widoczne w plonie... przy takim zasiewie zebrałem 7-8 ton z ha... a tak samo jest z ziarnem z centrali... mało sprzedający się nie posrają z wychwalania jej, a otworzyłem worki to mało mnie szlak nie trafił bo ziarno było chude i też porośniete poniekąd... tyle że może lepiej zaprawione... To co dzieje się w centralach to kompletne dziadostwo... to tak jakbym wziął swoją pszenicę i zaprawił i wsypał w worek z znaczkiem cetyfikowanym i nikt by się nie poznał że jest jakaś różnica..

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#14 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 19 wrzesień 2011 - 18:58

Technologie uprawy zbóż też tak myślę latach 80,90 siałem zboża pszenica 230kg/ha,pszenżyto 230kg/ha,jeczmień 200kg/ha tylko dawka jeczmienia pozostała bez zmian a pozostałe zboża sieje 280kg/ha a wydajność taka sama

#15 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 wrzesień 2011 - 19:01

Technologie uprawy zbóż Z doświadczenia poprzednich lat (region Podlasie) i normy wysiewu takiej jak podaje producent w tym roku zwiększyłem dawki wysiewu o ok 20-40% tj Pszenzyto 220kg, Pszenica 220-240kg

Efekt zobaczymy, napewno gorzej nie bedzie

#16 Share turbogrocho49

turbogrocho49

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 19 wrzesień 2011 - 21:16

Technologie uprawy zbóż ja w tym roku sieje około 150 kg pszenżyta, w ubiegłym roku siałem 220 i 90 kg i powiem szczerze ze jestem zwolennikiem zadkich siewów
maszeruj albo giń !!

#17 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 20 wrzesień 2011 - 15:44

Technologie uprawy zbóż to na IV klasie ziemi lepiej jest siac 180kg/ha czy 280kg/ha?? Bo ja juz sam nie wiem

#18 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 wrzesień 2011 - 16:35

Technologie uprawy zbóż Tego nikt Ci nie powie. Najlepiej posiej połowę 180, i połowę 280... za rok sam sie przekonasz♦

#19 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 20 wrzesień 2011 - 18:36

Technologie uprawy zbóż Rzadki siew? Owies, siany zawsze jakieś 220kg/h, kupiony nowy siewnik, ustawione na 220kg, próba zrobiona a wysiał 180kg/h, efekt? takiego plonu owsa jeszcze nigdy nie było, kolejny rok już wysiane 170kg/h, plon? też rekordowy, około 3,5-4ton z hektara B) Morał? Siać rzadko, na wiosnę też około 170-180kg/ha i doświadczenie z jeszcze niższym wysiewem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 20 wrzesień 2011 - 18:56

Technologie uprawy zbóż

to na IV klasie ziemi lepiej jest siac 180kg/ha czy 280kg/ha?? Bo ja juz sam nie wiem

u mnie na IV klasie od kilku lat zmniejszyłem normę wysiewu jęczmień 180, pszenica max 260, pszenzyto 190-200kg/ha i plony się podniosły, siejąc gęsto trzeba stosować wyzsze nawozenie, w przypaku suszy na gęstej plantacji potrzeba więcej wody bo obsada roślin jest większa.
red power