Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się

25 odpowiedzi na ten temat

#1 Share ursus3p

ursus3p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 18:31

Czy opłaca się Posiadam 5 ha + jakaś dzierżawa mam zamiar pracować . Posiadam wszystkie maszyny i budynki. Na wiosnę planuję kupić 3 byki 3jałówki i z 5 prosiaków. Czy przy takiej produkcji zwierzęcej i przy roślinnej + dopłaty obszarowe wyjdzie się na +. Czy może by była hodowla samych ospów czy samych świń.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się Dzisiaj, 18:55
  •  

#2 Share piotrek6211

piotrek6211

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa

Napisany 18 wrzesień 2011 - 18:41

Czy opłaca się Przy dzisiejszej cenie za mięso ja bym proponował opasy na tyle sztuk zrobisz trochę siana posiejesz kuku i będziesz miał pasze na cały rok. Tylko że te twoje stadko nie będzie takie żeby sprzedawać coś np co parę miesięcy na początku ale jak się rozwiniesz to za rok dwa bd miał opłacalną hodowlę takie jest moje zdanie.
Zetor Team

#3 Share ursus3p

ursus3p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 18:51

Czy opłaca się nawet przy opasach mniej pracy bo 3 razy nadzień trzeba jeść dać i jak same opasy to może i bym wyhodował 8 ale na rok sprzedał 1 lub 2 tak 800kg

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 19:03

Czy opłaca się Jak puścisz je w boksy, to 2xdziennie śruta + kukurydza + siano i w południe siano. Tak ja daję swoim bykom. Ścielę 2xdziennie.

#5 Share piotrek6211

piotrek6211

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa

Napisany 18 wrzesień 2011 - 19:05

Czy opłaca się Dlaczego trzy razy dwa wystarczą rano i wieczorem i masz spokój na całą noc i dzień zobaczysz jak bd miał jednego lub dwa byczki na rozmnażanie to możesz mieć 3 mamki i resztę to małe i duże cielaki na sprzedaż.
Zetor Team

#6 Share UrsusCzesio

UrsusCzesio

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2661 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 19:09

Czy opłaca się jak wszystko masz to baw sie w to taki byk to ladny zastrzyk gotówki
Mój Wladimirec podbija świat

#7 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 18 wrzesień 2011 - 19:34

Czy opłaca się Nosz k*rwa <_< Skąd my mamy wiedzieć czy to się będzie opłacać czy nie?? No ku*rwa sorry ale każdy ma inne koszty poza tym nikt przyszłości ani cen na byki/świnie/ON/ŚOR/nawozy itp nie przewidzi. Zdechnie Ci jeden byk i już jesteś z kasą w d*pe. Sorry ale tematy " czy to się będzie opłacać " doprowadzają mnie do białej gorączki z powodu nastolatków bez pojęcia snujących plany " ile to ja będę miał z tego siana". Rozumiem ludzi którzy mają konkretny plan na coś a nie " kupię trochę tego , hmm może trochę tego, aaa i może jeszcze to ".

#8 Share avens

avens

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 wrzesień 2011 - 21:22

Czy opłaca się Ja potrafie przewidziec przyszlosc. Ceny ON/SOR/NAWOZY beda stale rosnac, natomiast oferowane ceny za wyprodukowane przez nas dobra niekoniecznie. A czy się opłaca to sam powinienes wiedziec, a jezeli masz watpliwosci co do tego to sie za to nie bierz. Jestes pewnie mlody i nic nie stanowi tobie żadnej przeszkody. Jeżeli lubisz prace na roli to działaj. Na koniec pozwole sobie zacytowac pewnego klasyka: Jesli cos da sie robic to trzeba to robic. Pozdrawiam.

#9 Share RafZielak

RafZielak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Informatyka i Telekomunikacja, Elektrotechnika i Elektronika, Mechanika, Off-Road samochodowy, Muzyka, Fotografia, Sporty ekstremalne

Napisany 23 wrzesień 2011 - 15:19

Czy opłaca się

z powodu nastolatków bez pojęcia

A Ty niby kim jestes jak nie nastolatkiem? Nie wszyscy postradali wszystkie zmysły jak Ty. Nie wszystkich sponsorują rodzice jak Ciebie. Nie wszyscy od dziada pradziada są/byli rolnikami. Twoja wypowiedź kompletnie nic nie wniosła do tematu więc gdybyś miał choćby odrobinę inteligencji i kultury osobistej zwyczajnie pominąłbyś ten temat, a nie bluzgał jak szewc.

A wracając do tematu ... daj sobie chłopie spokój. Przyszłość jest tylko i wyłącznie w możliwe najbardziej profesjonalnej produkcji, a profesjonalna produkcja nie może być mała bo nie da się tego robić efektywnie. Masz ziemię ... posiej ją sobie zbożem, poobserwuj rynek byś wiedział którym tak by na tym zarobić, a nie stracić. Nie "baw się" w zwierzynę bo się tylko umęczysz, a zarobek wątpliwy. Jeśli nie dbasz o zwierzęta i uwazasz, że tylko na dawaniu jeśc kończy się ich hodowla to wcześniej czy później zwyczajnie Ci pozdychają. Im mniejsze gospodarstwo tym trzeba większego nakładu własnej pracy by zarobić. Im większe tym ma się nowocześniejszy sprzęt, większe zniżki itp. itd. więc z punktu widzenia ekonomii jest łatwiej wyjśc na plus.

Pozdrawiam
Rafał

#10 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 23 wrzesień 2011 - 15:38

Czy opłaca się Co do bycia nastolatkiem to nim jestem - tak. Ale nie sponsorują mnie rodzice bo ojciec zmarł jak miałem 16 lat co bardzo przeżyłem. Pracuję na gospodarstwie tylko z mamą lecz to na mnie przypada obowiązek roboty na gospodarstwie. Mama zajmuję się domem i papierkami. Więc proszę Cie nie wypowiadaj się na temat mojej osoby bo mnie zwyczajnie nie znasz. I tu tak samo pokazałeś swoją kulturę osobistą.
Nie postradałem zmysłów bo zanim zacząłem się zajmować opasami to przez rok czytałem dosyć skrupulatnie tematy o żywieniu , hodowli , pomieszczeniach. Przeglądałem zdjęcia , komentarze itp.
Nie każdy musi być rolnikiem z dziada pradziada - wystarczy trochę oleju w głowie ale jak widzę i czytam takie tematy " przy opasach dasz 2 razy dziennie i masz spokój " to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Co już widzę zostało zauważone.
Twoja wypowiedź też nie wniosła nic do tematu. Na tematy opłacalności nie da się moim zdaniem odpowiedzieć bo czas w jakim rośnie taki byczek od cielaka do wagi rzeźnej to moim zdaniem min. 15 msc. I tym bardziej nie należy się na to rzucać w czasie bardzo dobrych cen. To dla przykładu. Tak samo jest ze zbożami czy innymi kierunkami produkcji.

Edytowany przez mickas092, 23 wrzesień 2011 - 15:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share ern

ern

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 24 wrzesień 2011 - 09:03

Czy opłaca się u mnie kolego jest podobniee... a i masz racje co do tego o czym piszesz, te pytania zabijają

#12 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 24 wrzesień 2011 - 19:55

Czy opłaca się To wszystko bzdury ,jak spróbujesz to się przekonasz jak to jest,ale myślę że zawsze warto próbować ja też zaczynałem od kilku sztuk dziś mam 70 byków i nieźle żyję.

#13 Share Zbigk

Zbigk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 16:46

Czy opłaca się Postanowiłem tez się wypowiedzieć bo ciśnienie mi skacze jak gówniarstwo używa wulgarnych słów tak jakby w naszym POLSKIM (pisze duża litero ze względu na szacunek dla mojej Ojczyzny)języku nie było innych określeń.
mickas092 widać brak u ciebie kultury i inteligencji a to ze pracujesz na gospodarstwie nie upoważnia Ciebie do obrażania innych. Skoro tak się znacz to kiedy była ta dobra cena na bydło mięsne??? Bo chyba przegapiłem :(
Cena około 8zl za kg wagi żywej to porównaniu ze zbożem jest niestety nie opłacalna, Cena pszenicy w 2008/2009 była około 530zl za tonę a kg wołowiny wagi żywej okolu 6zl, Obecnie cena pszenicy konsumpcyjnej około 950zl za tonę to jaka cena powinna być za 1 kg żywca wołowego ????

W pełni się zgadzam z RafZielak i popieram jego wypowiedz , Żeby mi nie zarzucono ze niewidem co pisze ,bylem hodowco bydła mlecznego ,następnie hodowałem bydło mięsne ,zostało mi jeszcze parę sztuk do sprzedanie i wiem jaki jest zarobek na tym :((

#14 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 16:57

Czy opłaca się Tylko czemu podajesz cenę konsumpcyjnej zamiast paszowej?? To wg Ciebie <z wielkiej bo tak to powinno być napisane w naszym POLSKIM języku> jaka jest cena która gwarantuje opłacalność przy opasach?? 10 zeta za kg żywej czy więcej?? Miałeś tak duże koszty czy co??

#15 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 17:53

Czy opłaca się Czasem samo położenie gospodarstwa preferuje daną produkcję np.łąki itd.Z drugiej strony przy mniejszych areałach trudno wyżyć z produkcji roślinnej.

#16 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 25 wrzesień 2011 - 18:08

Czy opłaca się

Nosz k*rwa <_< Skąd my mamy wiedzieć czy to się będzie opłacać czy nie?? No ku*rwa sorry ale każdy ma inne koszty poza tym nikt przyszłości ani cen na byki/świnie/ON/ŚOR/nawozy itp nie przewidzi. Zdechnie Ci jeden byk i już jesteś z kasą w d*pe. Sorry ale tematy " czy to się będzie opłacać " doprowadzają mnie do białej gorączki z powodu nastolatków bez pojęcia snujących plany " ile to ja będę miał z tego siana". Rozumiem ludzi którzy mają konkretny plan na coś a nie " kupię trochę tego , hmm może trochę tego, aaa i może jeszcze to ".

A ja w pełni popieram kolegę ;)

a profesjonalna produkcja nie może być mała bo nie da się tego robić efektywnie.

hahaha dobre ale się uśmiałem :D to wytłumacz mi dlaczego profesjonalne firmy takie jak Bremach, Unimog czy Titan są małe? wszystkie 3 w dobie kryzysu stale przynoszą zyski, pomimo że ich duży właściciel Daimler zaliczył stratę ( bez Bremacha do ten nie należy do Iveco tylko z nim współpracuję)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#17 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 19:41

Czy opłaca się Panowie, po co te emocje? O cenach można sobie dyskutować, ale prawda jest taka, że każdy ma trochę inne warunki i inne koszty. Moi rodzice doją krowy, oddają mleko średnio po 50-70gr więcej za litr niż moi sąsiedzi zza przysłowiowej miedzy. I jedni i drudzy mają podobną ilość krów, Sąsiedzi mają więcej hektarów, ale za to dramatycznie niską wydajność mleka. Moim rodzicom się opłaca oni non stop narzekają...a jak się im tłumaczy, że trzeba inwestować w genetykę i żywienie to się śmieją i twierdzą, że ich na to nie stać. Koło się zamyka. Gospodarstwo rodziców jest niewielkie (12- 14 krów)rocznie około 85tys litrów mleka (jakieś 100tys pln rocznie) i to na mniej niż 20ha. Jak ktoś ma trochę szczęścia i oleju w głowie,to będzie żył i z 5 ha. Tylko nie można nastawiać się na produkcję zboża na takim areale skoro tym co mają 50-100ha różnie wychodzi. Osobiście spróbowałbym uprawiać jakieś warzywa,owoce (może ekologia?- byłem jakiś czas temu w Kopenhadze, mieszkałem tam jakieś pół roku i zauważyłem, że ludzie chętnie kupują produkty ekologiczne- pomimo wyższych cen). Kolejny kierunek tak z głowy, to kury nioski(ale żywione "tradycyjnie" na ściółce, wolny wybieg). Szału może nie zrobi, ale w mojej wiosce na około 20 gospodarstw tylko w JEDNYM są kury. Emerytka ma kolejkę na jajka, a cena jest dużo wyższa od tego co sprzedaje się w sklepie.

#18 Share RafZielak

RafZielak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Informatyka i Telekomunikacja, Elektrotechnika i Elektronika, Mechanika, Off-Road samochodowy, Muzyka, Fotografia, Sporty ekstremalne

Napisany 25 wrzesień 2011 - 21:42

Czy opłaca się Nigdy i nigdzie nie napisałem, że da się wyżyć z produkcji roślinnej na areale 5 czy 10 ha. Powiem więc ... ciężko będzie to zrobic równiez przy 100 ha. A wynika to chociażby z porównania ilości pracy do tej jaką trzeba włożyć w produkcję zwierzęcą czy też w pracę w przemyśle. Przeciętny polak pracuje około 2000 godzin rocznie. Przy produkcji roślinnej taka ilośc pracy to albo dużo hektarów (wtedy jest wymierny zysk), albo mało hektarów i przekopywanie ziemii szpadlem (wtedy jest zapierdziel i życie na zapomogach z pomocy społecznej). Radząc by przy tak niewielkim areale i wiedzy skupić się póki co na produkcji roślinnej miałem na myśli traktowanie gospodarzenia jako dodatkowego zysku nie wymagającego zbyt dużego angażowania swego czasu i sił tak by móc gdzieś normalnie pracować. Zwierzęta zawsze wymagają doglądania i to nie tylko dwa razy dziennie w wolnych chwilach. Jak sie myśli inaczej to wcześniej czy później ma się w chlewni/oborze/stajni, ba ... nawet w budzie padlinę. Rośliny wymagają znacznie mniej doglądania i nakładu pracy i tylko one wybaczają to, że są na drugim miejscu w hierarchii zawodowej.

@Lukasz1987 O czym Ty w ogóle mówisz? Chcesz porównywać niskonakładową, ale wysoko-specjalizowana działalność do rolnictwa? Ty w ogóle wiesz na czym opiera się 80% przychodu wymienionych przez Ciebie firm? Kto na codzień jeździ Unimogiem? Kogo na niego stać? Jaka jest realna cena wyprodukowania któregokolwiek ich produktu, a jaka jest cena po jakiej są sprzedawane? Który rolnik czerpie zyski z patentów i praw do wyłączności pewnych technologii?

Polska jest jedynym cywilizowanym europejskim krajem w którym nadal panuje przekonanie, że mając 2 ha da się być rolnikiem i żyć tylko z tego. A prawda jest taka, że poza rolnictwem jak napisałem trzeba rocznie przepracowac 2000 godzin i z czysto logicznego punktu widzenia ... pracując w rolnictwie poniżej tego pułapu zwyczajnie jest to oszukiwanie samego siebie i innych. Osobiście jestem tele-informatykiem. Pracuję znacznie ponad wymienianą przeze mnie ilość godzin rocznie, a oprócz informatyki zajmuję się ponadto elektrotechniką i pracami na wysokości w tym z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Od lat inwestuje w siebie i zdobywam kolejne certyfikaty, licencje, pozwolenia, umiejetności. Od dziecka jestem jednak związany z rolnictwem, cała moja rodzina to rolnicy. Moi rodzice posiadają także niewielkie, ale do niedawna niezwykle rentowne gospodarstwo rolne ukierunkowane na warzywnictwo. Obecnie owo gospodarstwo traktowane jest przez nas jedynie jako dodatkowy przychód, a wszyscy pracujemy zawodowo poza wsią. Jednak ... pomagam w wolnych chwilach w gospodarstwie ojca i brata mojej narzeczonej i wiem, że z tego da się żyć jednak nakład pracy przy niewielkiej skali produkcji jest ogromny, a zmniejszą się on wraz ze zwiększaniem skali. Dwie osoby przy ok. 30 krowach dojnych, oborze uwięziowej i ok. 40 ha upraw mają pracę od świtu do nocy 365 dni w roku. Zmniejszenie tego nakładu pracy wymagałoby albo zatrudnienia pracowników (co jednak przy tej skali obniżyłoby zyski do nieakceptoalnych poziomów), albo znacznych inwestycji w rozrost i modernizację gospodarstwa i tu własnie wkraczamy w kwestię skali.

Podobnie jak znaczna większośc z Was nie lubie pytań które wskazywałyby na kompletny brak szarych komórek u osoby je zadającej jednak ... nie zmienia to faktu iż słownictwo jakie zostało wykorzystane w wypowiedzi mickas092 było poniżej wszelkiej krytyki i gdyby nie jego wypowiedź nie udzielałbym się w tym temacie. Lepiej nie napisac totalnie nic niż pisać coś takiego.

Pozdrawiam
Rafał

Edytowany przez RafZielak, 25 wrzesień 2011 - 21:45.

#19 Share Zbigk

Zbigk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 22:57

Czy opłaca się I znów muszę przyznać racje Rafałowi.
Ja sprzedaje tylko pszenice konsumpcyjna i porównuje ceny do pszenicy.Porównując procentowy wzrost ceny zboża to powinno o tyle procent wzrosnąć cena żywca wołowego ,to pewnie by było powyżej 10zl za kg.
Przy takim małym areale to niestety rolnikiem nie będziesz ,jako dodatkowe źródło jakiś tam dochodów to tak .Zboże jest najmniej pracochłonne i najmniej kosztowne,zysku nie będzie ale dopłaty zostaną

Ogólnie bydło jest najbardziej kosztowna produkcja rolnicza ,bo wymaga paszy na okres zimowy a koszty pozyskania jej nie sa takie małe,a obrót w stadzie jest bardzo długi.
@PPP piszesz ze rodzice maja krowy i nie narzekają no coz jedni lubią się na robić i coś tam mieć a inni narzekają ,Z tego co podałeś to za litr mleka wychodzi około 1,20zl i to ma byc niby dobrze , Ja chyba 4 lata temu miałem ponad 1,50zl.Teraz porównaj jak koszta pozyskania wzrosły do okresu z przed 4 lat a cena mleka spadła. Ciekawy jestem jak z 5ha chcesz wyżyć a olej tu nic nie da, szczęście jest potrzebne w rolnictwie.Może śrubokręty posadzić i sprzedać je jako ekologiczne ? :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 26 wrzesień 2011 - 08:30

Czy opłaca się ppp ma rację - kury nioski to bardzo dobry biznes jeśli się weźmie pod uwagę nakład pracy i kosztów do zysków Szału może nie ma ale niektórzy na miesięczną wypłatę w okolicach 1 tys. zł muszą harować po 8 godzin w markecie a przy kurach można tyle zarobić za powiedzmy 0,5 godz pracy dziennie - dlatego przy małym areale to bardzo dobre uzupełnienie i dodatkowy przychód a jeśli jest duży zbyt w okolicy to nawet całkiem ładny dochód można wyciągnąć

mickas 092 - a co niby jeszcze można robić przy opasach oprócz codziennych czynności czyli karmienia, pojenia i sprzątania (choć to już zależy od systemu chowu bo na głębokiej to nawet z gnojem codziennie nie trzeba walczyć) No chyba że chcesz obserwować jak rosną - zgodze się że czasem coś się stanie nieprzewidzianego - czasem się splączą albo urwą z łańcucha ale generalnie nie ma za dużo roboty -my dajemy 3 razy dziennie akurat ale można sobie inaczej to rozłożyć i też będzie dobrze