Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mentalność rolników

36 odpowiedzi na ten temat

#1 Share xsysiek

xsysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 13 wrzesień 2011 - 23:48

Mentalność rolników Witam

Mam takie pytania, mam tylko nadzieję, że nie są prowokacyjne i nie wzbudzą niepotrzebnych emocji. No to zaczynamy:

Kategoria maszyny:
- dlaczego brony są nadal popularne? Przecież to prymitywna forma uprawy, która niewiele daje i zwiększa wydatki na paliwo
- dlaczego ludzie mając możliwość wybierają hamulce jednoobwodowe, nawet w nowych ciągnikach
- czemu wielu ludzi kupuje pługi zagonowe, mimo że wiele z nich ma pieniądze aby kupić sobie obracalne?
- dlaczego wolą sprowadzić stary zachodni sprzęt w miejsce starego polskiego? Czy stary polski sprzęt jest aż o tyle gorszy od zachodniego?
- czemu ludzie starają się kupować oszczędnie wybierając tańsze wersje lub podróby mimo iż to się później tak czy siak na nich zemści (zbyt wąskie koła do kombajnu czy tanie, kiepskie zamienniki do maszyn)

Technologia uprawy:
- miedza - czemu ludzie chcą mieć tą miedzę? Dla mnie jest to pas nieużytku pełen chwastów pomiędzy dwoma polami, który mógłby być w lepszy sposób zagospodarowany.
- czemu niektórzy nie stosują płodozmianu?

Strategia:
- jaki jest sens w posiadaniu dużej ilości małych ciągników? Przecież to wszystko trzeba sprawdzić, naprawiać. Ogólnie 2 razy tyle roboty.
- brak efektywnego wykorzystania dostępnych środków - "jeden stoi a drugi jedzie" - po co brać zbyt duże maszyny jak na wielkość swojego gospodarstwa?

Na razie to tyle. Jak mi się coś przypomni to będę edytował posta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mentalność rolników Dzisiaj, 23:39
  •  

#2 Share Faza2

Faza2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 13:58

Mentalność rolników do maszyn to moge powiedziec ze kazdy robi jak uwaza a co do brony to sie nie zgodze ;)

#3 Share Radekk89

Radekk89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 14:16

Mentalność rolników nie wiem jak u Ciebie kolego ale u mnie miedza się przydaje, chociażby do tego, żeby każdy wiedział gdzie jego pole się kończy a zaczyna sąsiada... <_< swoją drogą miedza ma średnio szerokość 50 cm (albo i mniej) więc nie wiem w czym to komu przeszkadza? :unsure: co do zagospodarowania miedzy to jestem ciekaw Twoich propozycji ;)
a co do maszyn to każdy ma jakieś kryteria wyboru którymi się kieruje, a głównym kryterium jest chyba niestety gotówka... <_<

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share rufik2

rufik2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza, motoryzacja.

Napisany 14 wrzesień 2011 - 14:25

Mentalność rolników Co do miedzy kolego, to likwidowanie takich miejsc wiąże się z likwidacją siedlisk zwierząt oraz ptaków. A co do maszyn to jest jeszcze jedna Mentalność. Rolnicy chcieliby mieć wszystko swoje (czyt. każdą maszynę) i nie wynajmować usług. Nie mówię tu o dużych gospodarstwach lecz o małych i dajmy na to gospodarstwo o powierzchni 10ha ma cały park maszynowy wraz z kombajnem zbożowym. Zamiast wynająć. Ja sam osobiście wynajmuję kombajn zbożowy, a innemu sąsiadowi np prasuję słomę. Pozdrawiam

#5 Share UrsusCzesio

UrsusCzesio

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2661 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 14:26

Mentalność rolników Bronami najszybciej wstępnie uprawisz pole. Jak szerokie brony można załozyć do 120 km a jaki agregat.
Kupują zagonowe bo po prostu takie im pasują. Wszyscy zaraz mają mieć obrotówki? Przecież mogą na coś innego wykorzystać to a po za tym za dobra zagonowke trzeba dać tyle co za naszą obrotówke, no troche mniej
Stary zachodni sprzęt wolą gdyż tam technologia jest była i będzie 20 lat do przodu tamte ciagniki są ogólnie żywotniejsze wimieniać dalej? Twardsze silniki niz nasze ,,6" ekonomiczniejsze to juz wogóle skrzynie niebo a ziemia no i hydraulika o wygodzie nie bedę wspominał więc tutaj sens jest jak najbardziej
A miedza co przeszkadza? Kto każe robić poł metra 20 cm starczy a od razy więcej ci nie sypnie <_<
Mój Wladimirec podbija świat

#6 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 14:36

Mentalność rolników Jeśli chodzi o kategorie maszyny yo przyczyna i odpowiedź jest banalna. Kasa. Daj ludziom kase to ędą dokupowali wszystko co się da do maszyn. To samo tyczy się zamienników itd. Co do brony nie każdy dzisiaj ja stosuje zalezy w co wyposażone jest gospodarstwo.
Jeśli chodzi o technologie uprawy ludzie są rózni miedza to tradycja itd. Tam gdzie ludzie potrafią się dogadac miedzy nie ma lub jest naprawde symboliczna. Płodozmian tżeba stosowac warunki wzajemnej zgodności to nakazują.
Ludzie posiadają wiele ciągników z róznych przyczyn. Niektórym są wszystkie potrzebne do różnych prac. Inni wraz z rozwojem gospodarstwa kolekcjonują stare ponieważ ciężko je sprzedać. Albo ten sprzet to złom albo cnea duża. Wkońcu wielu gdy pokupiło nowszy sprzęt zobaczyli jak drogi jest w eksploatacji. Więc lekkie prace wykonuje stary urrsus a nowszy większy ciągnik wykorzystywany jest do ciężkich prac tylko i wyłącznie.

#7 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4012 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 14:54

Mentalność rolników Widzę że autor tematu chce naprawić świat,powodzenia.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#8 Share rower56

rower56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 15:42

Mentalność rolników Czemu chcą mieć miedzę? A np. dla tego żeby się sąsiad nie worywał w pole :D

Edytowany przez rower56, 14 wrzesień 2011 - 16:01.

#9 Share kombinator18

kombinator18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 15:59

Mentalność rolników Temat bez sensu według mnie doprowdzi tylko do wielkiej awantury <_<
DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

#10 Share mikon71

mikon71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 16:10

Mentalność rolników popieram w 100 % autora dodał bym jeszcze czemu ludzie uprawiaja sciernisko zwykłum kultywatorem przeciez to wyglada żałosnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share dawid0605

dawid0605

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 16:20

Mentalność rolników Kupują zaganówki bo na bardzo nierównych terenach ciągnik z pługiem obrotowym moze sie wywrucic...
(Tak wyczytałem w jakiejs tam gazecie rolniczej) Bronowanie według mnie jezt dobrym zabiegiem przed siewem zestawem uprawno-siewnym gdyż po orce mozna wzruszyć glebe a nie potrzeba uprawiac agregatem przy którym zurzycie paliwa jest dużo wieksze

#12 Share mikon71

mikon71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 17:37

Mentalność rolników dawid0605 wywrucic ?? co to za bzdura!!! ja w jakiejs tam gazecie wyczytałem ze niejestesmy sami w kosmosie

#13 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 18:20

Mentalność rolników Miedza jest po to żeby usiąść z sąsiadem i wypić browara.

#14 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 14 wrzesień 2011 - 18:43

Mentalność rolników Miedza jest po to aby lecieć za sąsiadem z kosą jak od odra na 2 palce. :D

#15 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 18:48

Mentalność rolników Autor tematu to pewnie skomplikowany, czepiający się wszystkiego gość, bez urazy oczywiście po co te bzdury pisać
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#16 Share Darkos795

Darkos795

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 18:59

Mentalność rolników Czemu masz Xsyśku używany zachodni sprzęt w profilu,a nie używany polski,hę?

#17 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 19:35

Mentalność rolników Autorze, prowadzisz może sam gospodarstwo?

#18 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 21:10

Mentalność rolników Wszedłem w wiek i się zdziwiłem myślałem że ktoś młodszy.
Co do brony to oczywiście lepiej zostawić pole niech woda paruje, akurat koszty paliwa nie są duże i to opłacalny zabieg. Niszczy chwasty itd

Większość starych przyczep ma hamulce jednoobwodowe jak i stare ciągniki więc lepiej mieć takie same niż wszystko modernizować do 1 maszyny.

Co do pługa kto powiedział że obrotówka jest taka naj naj naj. Zagon tańszy i na proste kawałki bez klinów jest też dobry, jest także lżejszy przez co ciągnik nie dostaje po d*pie tak.

Widzę to typowy syndrom agrofoto
Najlepiej jak rolnik ma dużo pola, mało ciągników za to duże nowe, obrotówka, agregat uprawowo siewny, biny inaczej nie liczy się. Oczywiście sprawdza się to ale nie we wszystkich gospodarstwach. Bo każde jest inne i wymaga innego spojrzenia na nie.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#19 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 22:01

Mentalność rolników A mi tam temat pasuje i sam jestem ciekaw co i jak i dlaczego. Moj teść tez ma kilka małych ciągników i jeden główny. I jakoś nie wyobrażam sobie żeby mógł sprzedać z 2 ciągniki. Jeden np do cyklopa drugi w tym czasie z przyczepą a trzeci np z prasą kostkującą. Fakt że sprzęt ma racje bytu jak ma ktoś robi na nim a nie że 1 człowiek i 5 ciągników ma. CO do miedzy to się zgodzę. Wystarczy jakiś sąsiad i już znajduje sie na naszym polu. Akurat ten temat znam od podszewki :/ Sam jestem ciekaw czy brony ciężkie są o wiele gorsze od jakiegoś agregatu. Co do pneumatyki to wiadomo. Na prow się kupi ciągnik sprzęt do niego a w gospodarstwie stoją jeszcze z 2 60siatki i przyczepy jednoobwodowe.
Ja natomiast dokładam pytanie dlaczego rolnicy zamiast się często wspierać strzelają fochy i się obrażają bo sąsiad kupił nowy ciągnik np. Pozdrawiam
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kapi123

kapi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 14 wrzesień 2011 - 22:03

Mentalność rolników W sprawie strzelania fochów to chyba polska mentalność :mellow: