Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ceny nawozów

8248 odpowiedzi na ten temat

#961 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 20 październik 2009 - 21:24

Ceny nawozów Tak przez ZON.

Bo cena N taka jak w saletrze amonowej a jest do tego jeszcze więcej Mg i coś tam Ca. No i trzeba spróbować czegoś innego :). No i nadal ponad 80% pójdzie w saletrze.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ceny nawozów Dzisiaj, 10:29
  •  

#962 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 20 październik 2009 - 21:44

Ceny nawozów Po tegorocznych żniwach zrobiłem analizę gleby. Po otrzymaniu wyników stwierdziłem, iż nadszedł czas oszczędzania, bo zawartość P i K wysoka.
Pod 15ha rzepaku wywiozłem obornik mniej niż 30t/ha a nawozu ani grama. Na kolejne 15ha woziłem z oczyszczalni (za darmola) takie błotko, i na to posypałem superfosfat gran. 250kg/ha.
10ha pszenżyta Magnat zostało posiane po pszenicy. Posiałem 100kg/ha polidap 18-46. Oczywiście siew z rozmnożenia, więc tylko pozostało kupno zaprawy.
10ha pszenicy Ludwig posianej po rzepaku, nawozu - 0. Siew j.w.
Na najświeższej dzierżawie (10ha) wysiałem wapno tlenkowe i siane pszenżyto Moderato, kupione w centrali nasiennej. Nawozu zero.

Obsiałem oziminami całą powierzchnię gospodarstwa. Nie będę siał jęczmienia jarego na wiosnę.

Sumując: oszczędności kupna nawozów, oleju napędowego (pożniwnie tylko ares, zawsze był ares-gruber), siewu wyniosły ok. 16000zł. Za te pieniądze zakupiłem 40t jęczmienia paszowego.
Plan na przyszły rok - po rzepaku posieje pszenicę i pszenżyto i nawóz będzie zbędny. A za nadwyżkę ponad 7000zł z dopłat bezpośrednich zakupię nawóz PK pod rzepak zasiany w 2010r.
Jak na razie przeglądam oferty :)

#963 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 21 październik 2009 - 13:49

Ceny nawozów Moja recepta na ten rok to 5ha - 5-6 klasie owies pójdzie do kotłowni, - zero nawozów, 10 ha – jesień poplon, wiosną łubin – zero nawozów; i mam nadzieje że wprowadzą dopłatę do motylkowych, 30 ha rzepak i nawozy w niezbędnym minimum, 20ha pszenica ozima i nawozy tak jak rzepak. Całość gospodarstwa w programie rolnośrodowiskowym zrównoważone i poplony. Po podsumowaniu bieżącego roku a wszystkie wydatki i sprzedaż dokumentowana fakturami VAT to widzę, że im więcej dochodu z różnych dodatkowych programów typu rolnośrodowiskowy itp. to jedyna możliwość na zwiększanie dochodu w gospodarstwie. Wzrost plonowania poprzez stosowanie gospodarki intensywnej nie jest opłacalne ponieważ dodatkowe przychody nie pokrywają wydatków na nawozy i opryski i dodatkową robociznę. Jak bym miał niewielkie gospodarstwo 10-15 ha słaba ziemia to tylko gospodarstwo ekologiczne i maksymalna liczba programów z dopłatami jedyne sensowne rozwiązanie na uzyskanie dochodu z rolnictwa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oszczędzaj na nawożeniu! zobacz »

•  

#964 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 październik 2009 - 17:38

Ceny nawozów polifostka 6 1300zł/t
saletrzak 800zł/t

#965 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 21 październik 2009 - 18:28

Ceny nawozów polifoska 6 1200zł/t brutto
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#966 Share masfer5455

masfer5455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Zainteresowania:Landwirtschaft

Napisany 21 październik 2009 - 20:14

Ceny nawozów Moi drodzy parafianie czy ktorys z was wazyl kiedys big-bagi czy waga ich zgadza sie z waga jaka powinna byc bo ja kupilem saletre z ANVILU i w kazdym bigu 500kg brakuje po 20kg ?
sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

#967 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 21 październik 2009 - 20:18

Ceny nawozów Ważyłem bigbagi z puław z saletrą z ostatnich trzech dostaw i waga nigdy nie była niższa niż 502 do 505 brutto.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#968 Share elsevier

elsevier

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 22 październik 2009 - 12:14

Ceny nawozów Szanowni użytkownicy forum. Przyznam szczerze, że nie jestem związany z produkcją roślinną. Po przeczytaniu wielu postów doszedłem do wniosku, że powinienem napisać kilka słów odnośnie aktualnej sytuacji w przemyśle nawozowó. Wszystko wyglądało pieknie do połowy 2007 roku. Wtedy świat zwariował. Również ceny surowców potrzebnych do produkcji nawozów zwariowały. Podam kilka przykładów.

Surowiec 2006 2007 2008 2009 (aktualnie)

Fosforyty 50 USD 70 USD 400 USD 90 USD
Kwas fosforowy 500 USD 550 USD 2500 USD 550 USD
Siarka 90 USD 80 USD 800 USD 50 USD
Gaz ziemny 300 USD
Sól potasowa 180 USD 180 USD 950 USD 500 USD

Każdy widział jak z tygodnia na tydzień ceny nawozów osiągały absurdalen poziomy. Tak drastyczny wzrost cen to zasługa światowego kryzysu z jednej strony a z drugiej zachłanności tych którzy posiadają surowce. Owszem Police osiągały gigantyczne zyski ale one głównie wynikały ze sprzedaży eksportowej a nie krajowej. Wiadomym było, że ta sytuacja nie potrwa długo i tak się rzeczywiście stało. W późniejszym czasie wiele czynników spowodowało, że rynek nawozów właściwie sięgnął dna. Zapewne zadajecie sobie pytania co dalej? Mogę odpowiedzieć tylko patrząc z punktu widzenia producenta. Nie ukrywam że jestem związany z Policami. Część z was pisze, że takimi posunięciami cenowymi psujemy rynek. Zapewne jets w tym trochę prawdy. Tylko co zrobić z dziesiątkami tysięcy ton nawozów która są magazynowane? Dla rolnika sytuacja wydaje się oczywista. Parę miesięcy temu kupował dany nawozów po 2000 zl a teraz ten sam kosztuje 1000zł i zadaje sobie pytanie jak to mozliwe? Ano jest to mozliwe. Dopiero teraz ceny surowców (z wyjątkiem soli potasowej) zaczynają powracać do poziomu z 2006 roku. Sytuacja przez rok czasu zmieniała się tak szybko że teraz zeby sprzedać to co zostało wyprodukowane wiosną trzeba mocno przecenić. Myślicie, że Police mają jakieś zyski z tego?? Nie, to że tak się stało to jest być albo nie być dla fabryki, zatrudniającej tysiące ludzi. Albo Zakłady upadną albo sprzedadzą (poniżej kosztów wytworzenia) to co leży na magazynach. Sytuacja na europejskim rynku nawozów NPK nie jest łątwa. Większość fabryk albo jest wwyłaczonych albo znacznie mają ogranioczne moce produkcyjne. Sytuację dramatycznie pogarszają producenci posiadający dostęp do własnych surowców. To już prawdziwa wojna cenowa. Takie zakłady jak Police, które kupują surowce mogą tej wojny nie przeżyć. Podam wam inny ciekawy przykład. Zeby wyprodukwoać mocznik, trzeba najpierw wyprodukować amoniak, który otrzymuje się z gazu ziemnego. Zadawał z was sobie ktoś pytanie jaka jest cena gazu aktualnie? To podam. Altualnie Polscy odbiorcy płaca ok 300 USD za 1000 m3 gazu. A wiecie ile np gaz kosztuje na zachodzie europy? 150-240 USD, w Rosji (40-80), Ukrainie (200), Chiny (150). Więc jak mozna mowić o konkurencyjności, skoro podstawowy surowiec do produkcji amoniaku jest w Polsce droższy o ok 30% niż w Europie Zachodniej. Ta sama sytuacja tyczy się soli potasowej. Główi producenci soli potasowej (nimiecki Kali, białoruski BSF i kilku innych) cały czas trzymają wysoką cenę soli potasowej. Przecież dobrze wiecie ze niektóre formuły NPK zawierają dużo potasu. Więc prosze wróccie do powyższych danych na temat cen soli potasowej i zobaczycie ze sytuacja nie jest taka prosta jak myslicie. Nie ukrywam że Police tez były zachłanne ale to była sytuacja wynikowa teraz to najzwyczajniej walka o przetrwanie. Myślę że troszeczkę naświetliłem problemy branży nawozowej. Sytuacja jest bardzo trudna i nie widać impasu. Pozdrawiam wszytskich i życzę każdemu (i sobie również) aby ta stutacja się kiedyś w końcu uzdrowiła.

#969 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 22 październik 2009 - 14:15

Ceny nawozów Jako rolnik czuje się wywołany do tablicy by opisać jak Ja widzę tą sytuacje jako producent rolny. Ceny pszenicy rok 2007 1000 zł/t, 2008 650 zł/t, 2009 450zł/t. spadek 55% Koszty produkcji od kosmicznego wzrostu w roku 2007 do września 2009 roku tylko nieznacznie uległy zmianie ( trochę tańsze paliwo, nawozy tańsze 10% głównie importowane pomimo wysokiego kursu EURO) A wy wyskakujecie z promocyjną obniżką cen nawozów o 30% w okresie promocyjnym po zakończeniu jesiennych zasiewów (skurwysyństwo) a potem co ? z powrotem dojenie rolnika. Drugi rok produkcja poniżej kosztów. więc co robi rolnik ogranicza koszty, nawozy i środki ochrony roślin idą na pierwszy ogień bo to największa pozycja kosztowa a zaorać i coś posiać trzeba żeby dostać choć same dopłaty na przeżycie. Tak w skrócie wygląda nasza sytuacja i dotyczy zarówno producentów zbóż, mleka jak i pomału zaczyna dotykać hodowców żywca. Co do POLIC to po pierwsze: dlaczego za hazard opcyjny jakiegoś pseudo ekonomisty na stanowisku dyrektora finansowego pewnie z nadania politycznego mamy płacić my rolnicy. Po drugie dlaczego rolnik nie może kupić sobie nawozu bezpośrednio od producenta tylko musi na nim żerować pośrednik mimo tego, że transport leci prosto z zakładu do mnie na podwórko i rola pośrednika jest wystawić mi fakturę. Po trzecie skoro POLICE były w trudnej sytuacji już od roku (pierwsze wzmianki w Pulsie Biznesu o opcjach) i mając pełne magazyny nie podjęto decyzji o wyprzedaży zapasów po kosztach tylko czekano jak rolnicy skończą prace polowe, czy w zakładzie nie ma nikogo inteligentnego, który by powiedział, że w październiku po zasiewach to już żadna promocja nie pomoże i sprzedaż nawozów wieloskładnikowych będzie znikoma. Więc POLICE na własne życzenie strzelają sobie w kolano raz za razem a mają pretensja do rolników że nie lojalni nie patriotycznie postępują i kupują tanie nawozy z konkurencji zagranicznej. A jak samiście sprzedawali na eksport w cenach niższych jak dla polskiego rolnika mając go za dojną krowę i w głębokim poważaniu to było patriotycznie i lojalnie wobec rolników. Dziś ciężka sytuacja mam nadzieję zmusi także rolników do większej konsolidacji w regionalne grupy producenckie o zasięgu, co najmniej wojewódzkim i w końcu nadejdzie taki czas, że rolnik będzie partnerem dla zakładów zarówno chemicznych jak i przetwórczych w kraju bo jak nie to swoje produkty wyeksportuje lub będzie kupował środki produkcji u producentów zagranicznych, którzy będą widzieć w rolniku partnera biznesowego a nie prostego chłopka którego można w nieskończoność dymać. „Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka” ;) :) :)
Zapomniałem dodać, że rolników z rodzinami są setki tysiecy :)

#970 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 październik 2009 - 16:16

Ceny nawozów Popieram przedmówcę w całej rozciągłości.Miło mi ,że rozpoczyna się lament tych co na nas żerowali zamiast handlować.Do producentów nawozów niedługo dołączą producenci środków ochrony,maszyn rolniczych itp.Tylko skowyt tych krwiopijców będzie słyszalny w Warszawce i to z dużo większą siłą niż nasz.Myślę że mamy szansę przeżyć ,pewno marnie i ciężko ,ale jakoś wytrzymamy, na tyle długo by zobaczyć ruinę tych co zamiast strzyc barana zaczęli go golić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 22 październik 2009 - 17:18

Ceny nawozów

......Więc POLICE na własne życzenie strzelają sobie w kolano raz za razem a mają pretensja do rolników że nie lojalni nie patriotycznie postępują i kupują tanie nawozy z konkurencji zagranicznej ......

ale POLICE liczą że wesprze je państwo dając jakieś ulgi, umorzenia lub dokładając niby do produkcji rolniczej bo tak to w efekcie będzie postrzegane. Stąd ten krzyk z POLIC. A nawalili ich ludzie od marketingu.

poza tym nikt nie patrzy jak mleczarnie mówią albo sprzedasz po 50groszy za litr albo sprowadzam z litwy po 35 groszy (przykład).

to samo z żywcem - oddajesz po 3,3 albo biorę z holandii/danii swinki.

gość w sklepie i tak będzie myślał że z polskiej świnki mięso kupuje lub ze polskie mleko pije.

A to że kupuję od konkurencji (tańszy nawóz zagraniczny) to chyba mój wolny wybór i po to ta cała UE jest żeby był wolny przepływ towarów i usług a ja jako prowadzący jakiś tam biznes z którego mam sie utrzymać kupuję to co jest tańsze w danej chwili.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#972 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 22 październik 2009 - 17:22

Ceny nawozów każdy chce zarabiać, tylko że wszędzie wykorzystywane jest najsłabsze ogniwo, którym z reguły był jest i zanosi się ze będzie rolnik. Police podniosły ceny bo ... w skrócie musiały bo koszty wzrosły i muszą zarobić. przetwórnie nie zapłacą więcej bo ceny spadły a żeby zarobić nie mogą zapłacić więcej. Wygląda że cała branża około rolnicza ma takie ceny marże czy narzuty że zarabia. Całe ryzyko działalności, czyli niepowodzenia finansowego przerzucane jest na rolników. Bo rolnik nie zawsze może kupić jak i sprzedać po opłacalnej cenie.

elsevier choć raz police znalazły się w takiej sytuacji jak większość polskich rolników i nareszcie coś się uzdrowiło. Choć wolał bym sytuacje w której to rolnikom się polepszyło choć w połowie tak jak się wiodło policom. Sytuacja jest trudna i nie ma czego zazdrościć, ale właśnie takie jest życie większości polskich rolników. Bo na zachodzie maja 2 razy większe dopłaty, a na wschodzie dużo niższe koszty produkcji i jak tu konkurować. Myślę że trochę Ci nakreśliłem problemy branży rolniczej i to że od wielu już lat rolnicy są w podobnej sytuacji jak police aktualnie.

#973 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 22 październik 2009 - 17:47

Ceny nawozów [quote name='elsevier' date='22 October 2009 - 13:14' timestamp='1256210095' post='404579']

. Owszem Police osiągały gigantyczne zyski ale one głównie wynikały ze sprzedaży eksportowej a nie krajowej.[/quote]
Bo niby za co mieliśmy kupic te nawozy? Gorsze ziemie a doplaty nizsze.
[quote name='elsevier' date='22 October 2009 - 13:14' timestamp='1256210095' post='404579']
Wiadomym było, że ta sytuacja nie potrwa długo i tak się rzeczywiście stało.[/quote]
Na usta cisnie mi sie słowo "nareszcie".
[quote name='elsevier' date='22 October 2009 - 13:14' timestamp='1256210095' post='404579']
Tylko co zrobić z dziesiątkami tysięcy ton nawozów która są magazynowane? [/quote]
Teraz to jest WASZ problem. Sprzedjcie na Zachod skoro tam tyle pchaliscie nawozu.
Sytuacja przez rok czasu zmieniała się tak szybko że teraz zeby sprzedać to co zostało wyprodukowane wiosną trzeba mocno przecenić. Myślicie, że Police mają jakieś zyski z tego?? [/quote]
Nie no skądże robicie to charytatywnie. Sprzedaz poniozej kosztow produkcji to sie zowie dumping i w naszym pieknym kraju jest to karalne.
Nie, to że tak się stało to jest być albo nie być dla fabryki, zatrudniającej tysiące ludzi. Albo Zakłady upadną albo sprzedadzą (poniżej kosztów wytworzenia) to co leży na magazynach.[/quote]
A tysiace ludzi pracujacych na roli z ktorych zdieraliscie pieniazki to co?
Takie zakłady jak Police, które kupują surowce mogą tej wojny nie przeżyć.[/quote]
Nawarzyliscie piwa to wypijcie. Sam przyznales ze po czesci winna byla zachlannosc Polic.

Nie ukrywam że Police tez były zachłanne [/quote]

[/quote]

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#974 Share piotr89

piotr89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 22 październik 2009 - 18:12

Ceny nawozów Panowie zna ktoś taka firmę jak AZOTY Tarnów ?? jak tak to prosiłbym o opinie o ich saletrze bo pierwszy raz się spotykam za tym producentem.

#975 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 22 październik 2009 - 18:47

Ceny nawozów elsevier Ikona czyżby Twoja wypowiedź była pewnego rodzaju usprawiedliwieniem?
Z mojej strony tylko tyle - aby zyskać wspólny język potrzeba silnego powiązania i współdziałania.
Wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

A jak się Wam nie opłaca to zamykać działalność i na bezrobocie.
Dostaliście solidną nauczkę, i przyznam szczerze łza mi z oka nie spadnie gdy zgłosicie podupadłość.
Przykład totalnej głupoty - obecna cena nawozów niższa od ceny w okresie największego zapotrzebowania, siewy ozimin.
Ale kij ma dwa końce. Bo po co sprzedawać rolnikowi np. 2 tony polidapu za 2000zł jak można za identyczną cenę sprzedać mu tonę. A za pozostałą tonę cenić tysiąca i po dodaniu uzyskać 3000zł.
A rolnik???? Oszczędza na nawozach lub rezygnuje z zastosowania.

Kolego paktofonikas zgadzam się z Tobą w 200%

#976 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 22 październik 2009 - 18:58

Ceny nawozów AGRAFOSKA 24-24 1045 zł netto. termin płatności 30 dni roboczych.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#977 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 22 październik 2009 - 19:10

Ceny nawozów Opinie przedmówców popieram obydwoma rękoma. A Polic nie żałuję nic a nic niech jęczą razem z nami, nic wam nie bedzie. Pamietam jak dziś prezez Polic w telewizyjnym Agrobiznesie sadził sie przed kamerami że zakłady podipsały korzystne umowy ze strona niemiecką, to niech teraz niemcy kupią od nich nawozy i ratują w trudnej sytuacji. Kolejna rzecz strategia sprzedaż, promocja po zasiewach ? co powiedzą ludzie co sprzedali zboże tanio a kupili nawóz przed promcją. Ja się pytam czy firma która dba o swoich wiernych klientów faworyzuje obce rynki lub krajowych dilerów. Pytam się czy wasi prezesi co pokończyli studia zarządzania itp. robią zakładom krecią robotę czy rzeczywiście są takimi debilami, bo nie powiem inaczej, zamiast wesprzeć polskiego rolnika, pokazać że nie jest im obojętny los naszych rolników i zrobić promocje od sierpnia do września. Z premedytacją nie kupuje nawozów polickich, robić w karola się nie dam, a nawozy kupie ale Yare, bylem wiernym klientem przez wiele lat ale sami mnie z tego wyleczyliście a teraz płaczecie ze zejścia niema, mam wrażenie że prosty rolnik po ośmiu klasach ma więcej zdrowego rozsądku od waszego zarządu. Może się zdarzyć że przestaniecie być zakłademm skarbu państwa i kto wtedy do was dołoży, na pewno nie my rolnicy - może Niemcy ?
Co do firm okołorolniczych podniosą larum że znami źle, bo krowa którą doili nie dość żę nie daje mleka sama ledwo stoi i o ironio może to oni zadbają o nasze dochody a nie my sami.
A teraz prawdziwy rodzynek, gdzieś na forum pisalem że utworzyliśmy taką nieformalną grupę i dostaliśmy ofertę od mega dilera ofertę 6-kę poliofoskę po 1150 za t. ale czekamy na ofertę Yary , fabryki z Węgier i na saletrzak też z Węgier podobno ma być cenowa wojna. Jakie będą ceny podam na forum.

#978 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 22 październik 2009 - 19:25

Ceny nawozów Kolego jerzy, szacunek za Twój post.

Pozostaje czekanie na korzystniejsze oferty.

#979 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 październik 2009 - 19:40

Ceny nawozów Wolny rynek oznacza jedno okresy koniunktury i dekoniunktury naprzemiennie; taki wykres sinusoidy. Kryzys w systemie wolnorynkowym uzdrawia sytuację jednostki nieefektywne, przeinwestowane, przekombinowane giną, zostają najwytrwalsi, produkujący efektywnie i nieprzeinwestowani- tylko tacy mają środki by przetrwać okresy spadków. Żadne działania w systemie wolnorynkowym nie są w stanie zagwarantować stabilnych cen.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share robertbara

robertbara

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2381 postów

Napisany 22 październik 2009 - 19:59

Ceny nawozów No i stało się. Zapasy mają i robią promocję po zasiewach, he he. Dla mnie sprawa jest oczywista, powinniśmy dalej zmniejszać dawki nawozowe i nie zabijać się o plon, wolę mniej kupić nawozu i mniej zebrać, dopłatę i tak dostanę a zakłady nawozowe niech stają na głowie bo to my rolnicy rządzimy tym całym g...... i mamy wpływ na regulację cen.

I nawet kredycik 190 mln zł biorą bo mało z rolnika zdoili, niech zobaczą jak to dobrze Jest kredyt – nie ma pieniędzy | zchpolice.com