Polecane posty

Kos_pl    107
17 godzin temu, Uziu92 napisał:

u mnie przy 180N srednio z samego nawozu + mikro + 2x grzybówka srednio 2,6 tony :D W tym sezonie tne wszystko, chyba że będą idealne warunki pogodowe.

@Uziu92- masz podstawowe wyniki badań gleby dla takich działek? Jeżeli tak, to jak one się przedstawiają? I piszesz o pszenicy, prawda?

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7850
No niestety tak to jest. Kolego kos pH mam prawie wszędzie uregulowane, na dzierżawie słabo ale to wiadomo że trzeba powoli doprawić, stosuje podkład popieczarkowy, składniki przeważnie średnio, pole na 2 gminach i na jednej od kwietnia do żniw 3 razy spadł deszcz z czego 2 razy jak już wykloszone było i było po ptakach, straty w plonie ponad 50%, działka 2 ha plon 5 ton całkowity, a 2017 ta sama działka, mniejsze nawozenie, grzyb tylko raz i ok. 12 ton było, ale cała wiosnę lało i było by pewnie jeszcze z tonę więcej albo choć z 500 kg ale na dołku wymoklo całkowicie. Także w tym sezonie idzie pierwsza dawka i jak będzie sucho to na tym zakończę bo to szkoda kasę sypać na pole a zbierać tyle ile samo by uroslo bez niczego.
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886

Jeden z największych paparaków  na wiosce uprawia w ten sposób. Siew 300 kg. Azot raz ok 200 kg saletry ok 5-10 maja. Oprysk od jednoliściennych i na tym koniec. 4-5 klasa. W dobrym roku potrafi zebrać 5 ton bez porostu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    679

Taurus83 jeden z większych w okolicy u mnie też robi podobnie z tym, że stosuje normy siewu według zaleceń. Na wiosnę nie spieszy się z nawozem. Można powiedziec, że z wiosny ma jedno z najgorszych zbóż. Potem daje jedną dawkę azotu, raz czy dwa wjeżdża z odżywka i przy żniwach ma z kolei jedno z najlepszych zbóż.

Edytowano przez thor1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624
14 godzin temu, krzysztof1987 napisał:

nie wiem jak w innych rejonach pl ale u mnie rośliny ozime są bardzo ładne i ładnie pokrzewione tak więc 1 dawka nie musi być bardzo duża

Masz rację , Ja zeszlego roku dalem po 200kg saletry na start na dobrze ukrzewione plantacje pszenicy i na poczatku wegetacja ruszyla i byla szczotka a pozniej bylo sucho i itak duzo pędów zostalo odrzuconych .

13 godzin temu, niezlygagatek napisał:

Poszaleli, saletra 1380 brutto w workach, polifoska 6 1800+

Lubelskie :D ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
2 godziny temu, Uziu92 napisał:

No niestety tak to jest. Kolego kos pH mam prawie wszędzie uregulowane, na dzierżawie słabo ale to wiadomo że trzeba powoli doprawić, stosuje podkład popieczarkowy, składniki przeważnie średnio, pole na 2 gminach i na jednej od kwietnia do żniw 3 razy spadł deszcz z czego 2 razy jak już wykloszone było i było po ptakach, straty w plonie ponad 50%, działka 2 ha plon 5 ton całkowity, a 2017 ta sama działka, mniejsze nawozenie, grzyb tylko raz i ok. 12 ton było, ale cała wiosnę lało i było by pewnie jeszcze z tonę więcej albo choć z 500 kg ale na dołku wymoklo całkowicie. Także w tym sezonie idzie pierwsza dawka i jak będzie sucho to na tym zakończę bo to szkoda kasę sypać na pole a zbierać tyle ile samo by uroslo bez niczego.

Ja tak się zastanawiałem nad tym czy uregulowane ph, wysoka lub bardzo wysoka zasobność P, K, Mg, S nie ograniczyła by trochę strat w czasie suszy. W pewnym stopniu to na pewno, ale czy na tyle, aby nie było strat na poziomie >50% tylko np. 33%, lecz z drugiej strony jak prawie całkiem nic nie padało, to wraz trudno czegoś dobrego oczekiwać. Bez wody jednak nic nie urośnie. I jeszcze to była pszenica, więc tym bardziej odczuła braki wody. Na jakiej klasie gleby ją miałeś? Jakie odmiany - Kilimandżaro? Miałeś może w tym roku żyto populacyjne lub hybrydowe albo rzepak? Jeżeli tak, to jak u ciebie plonowały te rośliny w tym suchym roku?

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886
1 godzinę temu, thor1984 napisał:

Taurus83 jeden z większych w okolicy u mnie też robi podobnie z tym, że stosuje normy siewu według zaleceń. Na wiosnę nie spieszy się z nawozem. Można powiedziec, że z wiosny ma jedno z najgorszych zbóż. Potem daje jedną dawkę azotu, raz czy dwa wjeżdża z odżywka i przy żniwach ma z kolei jedno z najlepszych zbóż.

Tak. Tylko że to jest jego hobby.  Ja bym nie zaryzykowal. Są lata że ma 2-3 tony porostu z czarnych klosow. Raz zrobił w ten sposób że wziął dzierżawę z bardzo duża ilością samosiewów  żyta.  Plantacja wyglądała całkiem nieźle. Dał coś tam azotu i czekał do żniw. Padało i padało. Jak to u nas na kotlinie. Jak wyschlo to pole było dosłownie czarne. Nikt nie chciał mu tego kosić ale jeden somsiad w końcu się zlitował. Zrobił rundke  po polu i uciekł bo w zbiorniku czarno i cały kombajn za***any śniedzią  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli piszesz o Kotlinie Kłodzkiej i okolicach, to byłem kiedyś motocyklem na wycieczce tam przed samymi żniwami. Tam wydaje mi się dużo padało bo zboża już dosyć mocno czarne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141
Dnia 19.12.2018 o 23:39, wladirol napisał:

badania gleby przeliczania składników przygotowaniu planu nawozowego   uzyskanie opini Okręgowej Stacji Chemiczno  Rolniczej  następnie dostarczyć wójtowi lub burmistrzowi gminy oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska którzy również muszą go zaakceptować. (ciekawe ile będzie kosztowało zaopiniowanie) bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase rolnik sam takiego planu tez nie sporządzi. sąsiad ma 200 działek dopłate 2 dni wypełniał 🙂

 

Dlatego pomyślałem o czymś takim :

 

Proszę o udzielanie się w temacie gdyż ile osób tyle opinii, pomysłów i materiałów potrzebnych fo stworzenia takiego programu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7850
9 godzin temu, Kos_pl napisał:

Ja tak się zastanawiałem nad tym czy uregulowane ph, wysoka lub bardzo wysoka zasobność P, K, Mg, S nie ograniczyła by trochę strat w czasie suszy. W pewnym stopniu to na pewno, ale czy na tyle, aby nie było strat na poziomie >50% tylko np. 33%, lecz z drugiej strony jak prawie całkiem nic nie padało, to wraz trudno czegoś dobrego oczekiwać. Bez wody jednak nic nie urośnie. I jeszcze to była pszenica, więc tym bardziej odczuła braki wody. Na jakiej klasie gleby ją miałeś? Jakie odmiany - Kilimandżaro? Miałeś może w tym roku żyto populacyjne lub hybrydowe albo rzepak? Jeżeli tak, to jak u ciebie plonowały te rośliny w tym suchym roku?

Wiesz, jak wszystko by było na wysokim poziomie, to na pewno by nie zaszkodziło, ale nie od razu jednego roku wszystko doprawię jak ksiązka pisze ale się staram, tragedii nie ma. Pszenice miałem na klasie 3-4 miejscami na jednej działce na górce jest 5 tka. Pszenica kilimandzaro i co stwierdzam, nie toleruje braku opadu, przyschła strasznie, ona sama z siebie nawet jak jest super rok to nie wygląda, a potrafi sypnąć, ale susza ją tak zniszczyła, że szok, miałem tez hektar skagena przez miedze to on lepiej zniósł suszę, za mało jej zasiałem i była cholernie rzadka, dokrzewiałem ją CCC i wiele to nie dało, ale pomimo to sypnęła dobre 4,5 tony, gdyby była gęsta jak trzeba to może 5 ton by przekroczyło co przy takim roku jak ten to super, dlatego w tym roku postawiłem na tę odmianę w większosci, kilimandzaro mam jakies 3,5 ha w tym roku, pszenica super ale na dobre pole, doprawione i żeby jej wilgoci nie zabrakło, wg. mnie zdrowotna (sieje w monokulturze) dość niska, nie wygląda a sypie. Rzepaku nie miałem, a sypał w  okolicy roznie, od tony do ponad 3,5 u znajomego na niskim polu, tam mu wilgoci za bardzo nie zbrakło i jakoś swoje oddał, zyta, nie miałem, pszenzyta kawałeczek to tez lipa, moze ze  3 tony wyszło, ale to juz pole słabsze bo 5 tka.

Opadu nie licząc świąt wielkanocnych na początku kwietnia, przez 2 miesiące czyli maj i kwiecień nie wiem czy było 20 litrów, a tyle to na 2 tygodnie a nie 2 miesiące po za tym każdy wie jaka była temp. bo od początku kwietnia codziennie słonce i ponad 20 dzien w dzien a i na majówke 30 ponad było.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danielek161    189

@Kos_pl uważam, że w dużej części jest prawda z tymi składnikami. 2 lata temu na jednym polu miałem posianą kukurydzę i widać gdzie rośliny były przebarwione lub mniejsze. W tym roku na tym polu było pszenżyto i było bardzo dobrze widać, szczególnie dzięki wadze w kombajnie. W dobrych częściach pola waga pokazywała 6t, a tam gdzie były te place to było 2tony. Średnia wyszła ok 3.5t/ha. Kl IVb/V. Myśle, że gdyby ph było uregulowane i wszystkie makro składniki przynajmniej na średnim poziomie, to 5 t/ha byłoby do wyciągnięcia Następną ważną kwestią jest dobry płodozmian...

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kulczer    108

świetokrzyskie  worek na palecie ceny brutto

mocznik 1600

saletra 130

saletrzak 1160

saletrzak z borem 119

NPK 7 20 30 170

saletrosan 123

polifoska 6 170

polifoska 8 174

Ciekawe ile zakłądy podniosą cene jeszcze? i czy czasami ceny nie będą szły delikatnie w dół jak w tamtym roku o tej porze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcincc360    70

Dolnośląskie okoloce Wrocławia - Oleśnicy

Zaksan 1310

Sulfan 1200

W sobotę jadę wlaśnie na te drogie zakupy.. :)


Gdy Ci smutno, gdy Ci źle weź URSUSA przejedź się!!!
Poszukuje ciężkiego ursusa może być nie na chodzie byle by miał przedni napęd.:)
Kupię przedni napęd do szóstki !!!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    782

Będziesz wracał z nawozami to będą się za Tobą oglądać, żeś taki dziany bo cie stać :P

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230
3 godziny temu, KlimekPL napisał:

Będziesz wracał z nawozami to będą się za Tobą oglądać, żeś taki dziany bo cie stać :P

Rozbawiłeś mnie tą odpowiedzią.        Dwa miesiące temu nawozy były średnio 200zł tańsze,po co czekać i przepłacać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

ja już wcześniej cześć kupiłem ale nie woze bo firma mi przetrzyma maja magazyn więc nawóz lepiej pod dachem niech leży

zawsze mi tłumaczyli w innym skupie że cena uzależniona jest od ceny gazu moze i coś w tym jest bo jak patrze na notowania to cena w  listopada 2018 była strasznie wysoka https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=GAZ-ZIEMNY

zaglądnijcie sobie na wykres jak teraz gaz leci w dół moze i nawozy potanieją tylko żeby niebyło jak z ropą :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2319
jak gaz drożeje to nawozy też odrazu w górę gaz tanieje to nawoz delikatnie w dół za miesiąc

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez sumek666
      Witam, 
      Czy ktoś użytkuje lub planuje używać płynny nawóz ASL? Co sądzicie na ten temat? 
      http://agrotrader.pl/oferta/asl-plynny-nawoz-organiczno-mineralny-ID244225.html
      Pozdrawiam 
      Sumek
    • Przez gosciu506
      Witam 
      Czy używa ktoś nawozu Alzon neo 46 czy wart jest swojej ceny  i czy zeczywiscie sa niższe straty azotu czy to tylko dobry bajer wymyslony przez handlowców?
      Cena na tą chwilę 1720-1740zł brutto  gdzi emocznik mozna kupić po 1620zł 
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj