Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ceny nawozów

8699 odpowiedzi na ten temat

#1441 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 październik 2010 - 17:25

Ceny nawozów

. Z jednej strony kiedyś był zarzut, że Police taniej sprzedają DAP w Niemczech niż w Polsce. A niby jak miały sprzedawać drożej skoro tamtejszy rynek nie akceptował wyższych cen.
Pozdrawiam

Pozwolę sobie zacytować poprzedni post narażając się na %,o które zresztą za bardzo nie dbam.
Bzdura,bzdura i jeszcze raz bzdura.
Pisząc takie bzdety-farmazony uważasz że krajowy rynek ma akceptować wywindowane ceny,natomiast importerowi należy się upust.
Kur***a m**ć z takim podejściem do krajowego odbiorcy,niech żyje wolny rynek i wolny import.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ceny nawozów Dzisiaj, 01:03
  •  

#1442 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 11 październik 2010 - 19:33

Ceny nawozów Firma AMPOL woj: kuj-pom sprzedaje Mocznik 1315zł/t,Siarczam Magnezu 1031zł/t.Saletra z Chemirolu po 990zł/t.Ostatnia cena RSM-u 32%- 805zł/t,ale na razie brak!.

#1443 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1437 postów

Napisany 13 październik 2010 - 05:21

Ceny nawozów xemit zgadzam się z tobą .walą ściemą jak ...jak tylko zaczęło zboże drożeć to nowozy również i wcale w tym czasie nie było podwyżek gazu ,a po za tym nagle nie było nawozów bo niby na eksport szedł,specjalnie wstrzymali sprzedaż żeby nasiać paniki i wywindować cenę i zedrzeć z rolnika to co zarobi na droższym zbożu choć ja uważam że ceny jakie teraz mamy to powinny być normalnymi cenami które zapewnią rolnikom w miarę stabilną sytuację finansową

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oszczędzaj na nawożeniu! zobacz »

•  

#1444 Share wojtek918

wojtek918

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Zainteresowania:Projektant konstrukcji budowlanych. Projekty, optymalizacja

Napisany 13 październik 2010 - 07:33

Ceny nawozów Po prostu śmiech na sali. Rynek niemiecki nie akceptuję wyższych cen to im sprzedają taniej a u nas drożej. Jak sie takie cos czyta to się żyć odechciewa. Zamiast wspierać polski produkt to życzę im bankructwa. Co jest takiego z tym polskim rolnictwem że wszyscy po kolei kładą pod rolników kłody. To jeśli np. tona polifoski 8 w Polsce kosztuję 1600 zł a Niemiec "zaakceptuję" cenę 1000 zł i się dogadają i dojdzie do transakcji. To powiedźcie mi ile tak naprawdę kosztuję wyprodukowanie tego nawozu??? Bo domyślam się że sprzedając do Niemiec po cenie niższej firma zarabia a nie traci. Dlaczego Polakom nie można sprzedać po takiej cenie jak na Import a na nawet cenie niższej???? Przecież więcej ludzi by wtedy siało ten nawóz i w sumie mieliby większe zyski niż teraz. Ale widocznie siedzi tam banda cwaniaczków i kombinatorów chcących się nachapać w krótkim czasie i nie zważających na kondycję firmy i kondycję swoich klientów. Po prostu ręce opadają.

#1445 Share murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów

Napisany 13 październik 2010 - 09:02

Ceny nawozów Podobnie jest z węglem. Polska jak kraj o ogromnych pokładach węgla, właściwie samowystarczalny SPROWADZA węgiel z .... Kazachstanu. To jest śmiech na sali. Dowód: mam kilku znajomych zajmujących się sprzedażą/ skupem opału, zboża, nawozów itp. A po drugie mam rodzinę w Austrii i znajomych w Niemczech, to mówią jak jest. Ale co najciekawsze jest to, że za granicę wyjeżdża węgiel I klasy, najlepszy, a dla Polaków dają ochłapy, bo i tak .... kupią. Jeśli ktoś żyje na tym świecie ładnych parę lat bez trudu zauważy jak spada drastycznie jakość polskiego węgla.
Co do nawozów jest tylko jedna rada- nie kupować. Zobaczycie jak cwaniaczki tj. pośrednicy będą szybko zwijać manatki. Doskonale rozumiem, iż każdy chciałby mieć jak najwyższe plony itd. Ale wystarczy wyjść z prostego założenia:
mniej nawozu = mniej zbóż = wyższe ceny = żyjemy dłużej dzięki ekologi = pośrednicy tracą pracę, a w efekcie bankrutują = mniej przewalania/ wysiłku przy zwalaniu/ załadunku zboża = więcej czasu itd itd :blink:
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

#1446 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 13 październik 2010 - 11:07

Ceny nawozów Hmm... Zapomniales jeszcze dopisac ze nie kazdy moze sobie pozwolic na to aby nie dawac nawozu, jesli nie da nawozu to bedzie mial mniejszy plon a cena moze byc rownie niska a paliwo kosztuje wiecej i co wtedy? rolnik pakuje manatki a posrednicy zatrudniaja rolnika do przewalania nawozów ...
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#1447 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 13 październik 2010 - 13:03

Ceny nawozów to akurat jest kwestia wyposrodkowania wszytskiego a nie z jednej skrajnosci w druga

#1448 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 październik 2010 - 18:12

Ceny nawozów

Hmm... Zapomniales jeszcze dopisac ze nie kazdy moze sobie pozwolic na to aby nie dawac nawozu, jesli nie da nawozu to bedzie mial mniejszy plon a cena moze byc rownie niska a paliwo kosztuje wiecej i co wtedy? rolnik pakuje manatki a posrednicy zatrudniaja rolnika do przewalania nawozów ...

Jeśli rolnicy nie będą kupować nawozów,nie potrzebne będzie ich przewalanie.A jeśli nawet, to pośrednicy z braku zarobku tytułem sprzedaży nawozów nie będą mieli czym zapłacić zatrudnianym rolnikom o których wspominasz.
Bardziej realistyczna jest wizja pośredników zbierających truskawki, sortujących ziemniaki lub marchewkę,które to zaczną smakować tak jak się nazywają,a szanse na wypłatę im pieniędzy przez rolników będą zdecydowanie większe jak w przypadku o którym piszesz wyżej :blink: .

#1449 Share LUKARD

LUKARD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 15 październik 2010 - 07:15

Ceny nawozów Panowie nie obraźcie się, ale to co piszecie powyżej jest kompletną bzdurą...

Użalanie się nad własnym losem i obwinianie każdego kto przyjdzie do głowy o swój ciężki los...

CO MA POŚREDNIK DO CENY NAWOZU?????? marża jest niemal identyczna czy to cena jest 1000 czy 1600.... więc pośrednikowi jest na rękę że cena jest niższa - większy ruch w interesie, można taniej sprzedawać i robi się duży obrot, rolnik jest zadowolony, sprzedawca tez - i żyje się lepiej.

Przełoże to na nasze, to może do niektórych dotrze:

Sprzedaję ziemniaka rocznie okolo 500ton... Bez pośredników nigdy w życiu nie dałbym rady tego rozprowadzić. Przyjeżdzali by do mnie kupić 1 worek.... nie miałbym czasu na kopanie tylko bym takich "kupców" obsługiwał od rana do wieczora....

Bo niby ktoś z poludniowej polski wsiądzie sobie w 30dziestke i pojedzie do Polic kupic tone polifoski tak??? no zastanowcie sie!! Nie realne. A nie każdy bierze ilości całosamochodowe... Jeśli nawet to nawet taka ilość dla polic to drobnostka...

Kiedyś miałem namiętną dyskusję z jedym z moich kontrahentów... Mianowicie zarzucił mi to, że rolnikom się w głowach popierdo..... ziemniak normalnie kosztuje w granicach 1zł/kg...czasem nawet taniej.... a na wiosnę sprzedaje go w cenie 2zł/kg a niektóre partie dochodziły nawet do 3zł/kg!!! Zaczął sobie liczyć że przy złotówce za kg mi się opłaca, to przy 3 złotych zarabiam ponad 300%!!!!!!!!!!! zdzierstwo!!!!

I tu najprostsze wytłumaczenie - popyt jest sprawcą wysokich cen.... jeśli będzie mało zboża a firmy będą nadal go potrzebowały to zapłacą i 130zł w ekstremalnej sytuacji - i co??? powiecie: sprzedamy Wam po 70zł bo nam taki zarobek wystarczy??

Jak już wcześniej mówiłem, uważam że nie kupowanie nawozów nie jest rozwiązaniem. Warto kupować nawozy z zagranicznych firm: różne npki, yare, itp itd.... wtedy nasi krajowi producenci nie będą mieli zbytu i ceny spadną same z siebie, bo eksport to niemiec tez się kiedyś skończy bo ich rynek się nasyci.... kwestia iluś miesięcy....

przykładowa cena NPK 4-15-30 + 4s - 1320zł..... vs. Polifoska 5-15-30 - 1550zł ?? zastanówcie się nad tym czy to nie byłoby wyjściem z sytuacji....
www.lukard.pl - artykuły rolne - nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny

#1450 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 15 październik 2010 - 08:51

Ceny nawozów Pozwolę sobie wtrącić trzy grosze do dyskusji o cenach nawozów i polityce stosowanej przez nasze rodzime zakłady.
elsevier pisze
"Po pierwsze kolego nie było żadnych zwolnień w tym roku. Są zapowiadane ale jak do tej pory nikogo nie zwoolnili (w tym roku)."

Zgodnie z planem restrukturyzacji Police mają zwolnić 600 osób, z tego jeszcze w tym roku 250. Właśnie odbyło się nadzwyczajne walne, na którym podjęto decyzje o utrzymaniu przy życiu zakładu pomimo tego, że strata przekracza już sumę kapitału zapasowego, rezerwowego oraz 1/3 kapitały zakładowego, za rok 2009 strata 420 mnln w tym roku dalej jedzie na stracie ma już pona 18 mln zł straty. Tyle fakty, taki efekt to debilne działanie zarządu, kiedy ceny nawozów osiągnęły ceny oderwane od rzeczywistości i siły nabywczej rolnika polskiego. Trzeba być ograniczonym na umyśle by twierdzić że rolnik w Polsce jest skłonny zapłacić więcej za nawóz jak rolnik na zachodzie. Jak to mówią je się łyżką bo jeszcze nikt nie najadł się chochlą.

Wykład z technologii produkcji nawozów jest tu sprawą nie istotną, Police przejechały się na inżynierii finansowej (opcje walutowe), tak to jest jak na stanowiskach zarządu i scisłego kierownictwa są fachowcy z klucza partyjnego, których nikt za nic nie rozlicza i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

Co do ustalania cen na nawozy to podobnie ustalane są ceny na pszenicę i rzepak na giełdach Matif i Chicago i co z tego jak w kraju nikt za takie ceny nie kupuje, np. pszenica na giełdzie po 200 Euro a w młyny kupują po 650-700 zł. Więc rolnik sprzedaje swoje produkty po cenach z rynku lokalnego o cenach z giełdy raczej może pomarzyć. Police natomiast dyktują ceny według cen giełdowych a dlaczego nie sprzedają na zasadzie koszty produkcji plus marża równa się cena. Podobnie zachowuje się ORLEN ustalając ceny hurtowe paliw na poziomie takim by nie opłacało się importować. Tak to już jest z monopolistami.

Co do wysokości cen to bardzo chętnie podpiszę kontrakty na cenę zapewniającą mi osiągnięcie dochodu i wolę spać spokojnie ze świadomością, że zarobię a nie tak jak dziś co roku loteria i raz strata raz zysk, tylko jak pojawi się zysk to krwiopijcy typu zakłady nawozowe i inni producenci środków produkcji zaraz mi go zjadają poprzez podnoszenie cen na swoje towary a mi zostaje tylko zapłacić większy podatek od nieruchomości bo przecież zboże poszło do góry i zarobiłem takie krocie.

LUKARD pisze
"CO MA POŚREDNIK DO CENY NAWOZU?????? marża jest niemal identyczna czy to cena jest 1000 czy 1600.... więc pośrednikowi jest na rękę że cena jest niższa - większy ruch w interesie, można taniej sprzedawać i robi się duży obrot, rolnik jest zadowolony, sprzedawca tez - i żyje się lepiej"

Z tego co wiem marża pośrednika jest procentowa więc jak cena nawozów rośnie to i pośrednik więcej zarabia. Jako rolnik jestem wqur…ny, że płacę drożej a wy jako zakład macie tylko łatkę tego złego, który daje zarabiać pośrednikom.
I jeszcze sprawa pośredników, co za problem uruchomić 5 osobowy dział sprzedaży dla większych rolników gdzie sprzedawane są ilości cało samochodowe. Dziś płacę pośrednikowi marże za to, że wystawi mi fakturę bo towar najczęściej jedzie prosto z zakładu na podwórko. Kopalnie sprzedają znacznie większe ilości węgla i można u nich kupić "detalicznie" jedno auto, jakoś nie jest to takim problemem. Pośrednik zotsanie dla tych najmniejszych kupujacych po kilka ton.

LUKARD pisze
"Sprzedaję ziemniaka rocznie okolo 500ton... Bez pośredników nigdy w życiu nie dałbym rady tego rozprowadzić. Przyjeżdzali by do mnie kupić 1 worek.... nie miałbym czasu na kopanie tylko bym takich "kupców" obsługiwał od rana do wieczora...."

Wystarczy podpisać umowy kontraktacyjne i producent odbierze całą produkcję sam dlaczego ma to być pośrednik, który tylko spija śmietankę, jego udział to tylko wystawić fakturę i podstawić auto do załadunku a zarobek taki jaki ty masz na produkcji ziemniaka, zapieprzając przy nim przez pół roku.

Reasumując niżesze ceny nawozów (adekwatne do realiów rynku Polski) z niewielkim zyskiem dla zakłau przełożą się na większą sprzedaż, i jak najszybciej wyeliminować pośredników tam gdzie nie są potrzebni.

KONTRAKTACJA KONTRAKTACJA i jeszcze raz KONTRAKTACJA na produkty rolne, Ustawowo określone warunki, wzory umów, terminy płatności, wysokość ceny np zgiełdy takiej a taka, oraz opisanie norm jakości na produkty rolne, a nie tak, że w Polsce norma jest inna jak w UE np wilgotność rzepaku, itd.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1451 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów

Napisany 15 październik 2010 - 17:27

Ceny nawozów No zarobili ci co zakontraktowali ,w tym roku rzepak po 1100zł/t???.

#1452 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 15 październik 2010 - 17:35

Ceny nawozów A kto mówi, że cena ma być sztywno określona w kontrakcie jest wiele możliwości zapisania ceny w kontrakcie np odniesieniu do notowań giełdowych, z zapiasaniem ceny minimalnej itd. Dziś trudno mówić o kontraktacji jak ktoś Ci narzuca warunki a ty albo podpisujesz albo nie, o negocjacjach zapisów w kontrakcie morzesz zapomnieć. Co to za kontrakt który nie uwzględnia np warunków atmosferycznych takich jak w tym roku gdzie rolnicy mają problemy bo nie mogą się wywiązać z kontraktów nie z ich winy.

#1453 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 15 październik 2010 - 17:41

Ceny nawozów Zakontraktowali po 1100 zł bo bali się ceny poniżej tysiąc,jeżeli komuś pasuje zarobić na ha rzepaku 900 zł ,przy plonie 4 t i jest zadowolony to dobrze.

#1454 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 15 październik 2010 - 18:56

Ceny nawozów Pozwolę sobie przyłąćzyć się do dyskusji bo zaczyna robić się ciekawa. Co do Polic już dawno zakłady te oduczyły mnie przywiązania do marki, kiedy prez Polic z buńczuną miną orzekł że zakłady mają podpisane korzystne kontrakty z Niemcami, albo polscy rolnicy zaakceptują takie ceny albo niech nie kupują. Oczywiście podchwyciłem złotą myśl prezesa Polic i kupilismy z kolegami z "grupy" dwa TIR-y Optikompleksu(dużo taniej niż polifoskę). Kolega Adam napisał cytuje "Dziś płacę pośrednikowi marże za to, że wystawi mi fakturę bo towar najczęściej jedzie prosto z zakładu na podwórko". Nie do końca jest to prawda- każdy może zostać dilerem pod warunkiem że przez cały rok co miesiąc odbierze 300 ton nawozu, zapłaci za niego i go odbierze. Czylijest w posiadaniu kilku TIR-ów i gotówką na co najmniej 3600 ton i można robić biznes. Zakłady zdane są na dilerów gdyż to one zapewniaja ciagły odbiór a nie rolnik który kupuje nawozy sezonowo a transporty 1-2 TIR- to jest dla nich zawracanie głowy, gdzyż te osoby co miałby sprzedawać ilości TIR-owe nie zarobiły by na swoje pensje. Szkoda że zakłady Police i rolnicy stoją po przeciwnych stronach barykady, my rolnicy odnosimy wrażenie że zakłady poprostu próbują przerzucać swoje koszty (może i nadmierne) i straty z poprzednich lat na rolników i to nas wkurza, dlatego kupujemy nawozy choćby z Litwy, kierując się tym samym co Police czyli naszym zyskiem- proste prawda ? Szkoda że pstry koń na którym łaska pańska i klienta jeździ nie jest naszym wspólnym koniem- może kiedyś ? pozdrawiam Jerzy

#1455 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 435 postów

Napisany 17 październik 2010 - 06:50

Ceny nawozów W jakiej cenie wyszedł wam Opticomplex?

#1456 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 17 październik 2010 - 08:52

Ceny nawozów Jerzy piszesz
"Nie do końca jest to prawda- każdy może zostać dilerem pod warunkiem że przez cały rok co miesiąc odbierze 300 ton nawozu, zapłaci za niego i go odbierze. Czylijest w posiadaniu kilku TIR-ów i gotówką na co najmniej 3600 ton i można robić biznes".
to jest nie do końca prawda, żaden diler nie ma kasy na całą ilość nawozów jaką wyliczyłeś, najczęściej płaci jak już mu zapłaci rolnik, ma w zakładzie dłuższe terminy płatności jak sam wystawia na fakturze. Więc podtrzymuję moją tezę, że płacę mu marżę za wystawienie faktury. Oczywiście, że dilerzy będą na rynku ale dlaczego zakłady nawozowenie nie sprzedają dużym rolnikom i grupom w ilościach całosamochodowych tego nie mogę pojąć. Ja moją produkcję sprzedaję w innej cenie dla tych co biorą całego tira a w innej dla tych co biorą dwa worki i nie potrzebuję pośrednika by psuł mi cenę i opinię w pośredniczeniu i naliczaniu sobie marży z tymi co biorą całego tira.

#1457 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 17 październik 2010 - 13:12

Ceny nawozów To i ja dorzucę swoje dwa słowa odnośnie pośredników. W dużych zakladach produkujących nawozy jest ich kilkanaście asortymentów i są robione plany produkcji poszczególnych rodzajów nawozów to wynika z technologii produkcji. Potem te plany są nakladane na dilerów. Gdyby zakład sprzedawał dla rolników musiałby mieć wielkie magazyny na zgromadzenie poszczególnych asortymentów bo gdy np. linia idze na jakiś nawóz to przyjeżdża rolnik i pyta a dlaczego nie macie fosforanu? jak linia produkuje polifoskę. To dla zakładu jest ryzyko asortymentowe i jest ono przerzucane na pośrednika. W przypadku węgla sprawa jest prosta. Produkuje się 3 asortymenty w ruchu ciągłym. Pośrednik ma nakładane plany sprzedazy poszczególnych asotymentów w ciągu roku. Aby uzyskać duże upusty musi brac duże ilości jesli czegoś nie sprzeda zakładu o to głowa nie boli tylko pośrednik ma ból i kłopot finansowy bo nawet w długim terminie za towar zapłacić musi. Podobnie jest z kontrahentami. Jesli ktoś nie zapłaci bo np. zbankrutuje ryzyko ponosi nie zakład a pośrednik. Ale to rodzi także patologię. bo firm posredniczacych w Polsce jest kilka i one tylko przewalają papiery i najczęściej są mocno powiązane z polityką bo są z tego niezłe profity. <_<

#1458 Share marcinboniek

marcinboniek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 22 październik 2010 - 13:46

Ceny nawozów W moim regionie sól 1380
superfosfat 20% 680
mocznik 1400
saletra 1050
polifoska 6 1650
Wszystkie ceny brutto

#1459 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 22 październik 2010 - 15:13

Ceny nawozów Saletra Can 960
Saletra amonowa 990
Saletrzak 940
Mocznik 1450

Sa to ceny brutto.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1460 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów

Napisany 25 październik 2010 - 18:18

Ceny nawozów RSM-32% 849zł/t Chemirol Mogilno.