Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciężka orka

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share fanbizon82

fanbizon82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 11 wrzesień 2011 - 09:13

Ciężka orka Witam
Wymieniłem lemiesze w pługu dwu skibowym zwykłym Grudziądzkim.Od tej pory dużo ciężej się orze czy to normalne???? na starych "zjechanych" mój ciapek swobodnie smigał a wczoraj podczas orki miał co robić .Orałem standardowo około 20 cm także nie powinien mieć problemu.Cięzko było mi dobrze ustawić pług(delikatne doświadczenie mam:))nie wiem co może być przyczyną.MOże nowe lemiesze muszą się "wytrzeć"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ciężka orka Dzisiaj, 19:26
  •  

#2 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 11 wrzesień 2011 - 09:43

Ciężka orka pewnie że ma... zdarte zawsze lżej idą :D

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#3 Share jaro914

jaro914

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 11 wrzesień 2011 - 09:44

Ciężka orka może są inne warunki niż zawsze jest bardziej mokro albo twardo...ale to się moment wytrą....chwilę poorać musisz...
Heh... jeszcze ciapki orają szacun......:)

Edytowany przez jaro914, 11 wrzesień 2011 - 09:46.

#4 Share przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • rank
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 11 wrzesień 2011 - 10:18

Ciężka orka możesz szlifierką przyjechać troche go, ale delikatnie zedrzeć.. Dodany obrazek

#5 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 11 wrzesień 2011 - 10:21

Ciężka orka Rozchartować od szlifierki dobre sobie. Ciężej jest dlatego, że lemiesza jest więcej i zabiera więcej ziemi. Jeśli używasz kółka podkręć je trochę.

#6 Share mikon71

mikon71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 11 wrzesień 2011 - 10:29

Ciężka orka a polskie lemiesze sa wogóle chartowane heh ja kiedys kupiłem do kuhn"a lemiesze od ibisa (dziury pasuja) to wytrzymały 20 H a kupiłem oryginalne Molbro to wytrzymują juz 45h

#7 Share Rurek

Rurek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 11 wrzesień 2011 - 10:39

Ciężka orka

Ciężko było mi dobrze ustawić pług

Po czy przed wymianą?? Jak dla mnie zwiększenie oporów to może być jedna z 3 przyczyn.(ewentualnie złożeniem wszystkich)

1) Pług niezbyt dobrze ustawiony gdzie pierwszy korpus idzie kilka cm głębiej (jak wyjątkowo źle ustawiony tak jak u mojego sąsiada gdy orał po pijaku to nawet c360 miało problem uciągnąć dwuskibowy)
2) "standardowo 20cm" może wytworzyła się już podeszwa płużna a na nowych lemieszach pług głębiej wchodzi i o nią zahacza
3) w pługach grudziądzkich lemiesze są samo-ostrzące więc może jeszcze się nie zaostrzyły ale na to to powinno wystarczyć zaorać około 0,3 ha na korpus

A że ciapkiem orzesz to mnie jakoś jeszcze nie dziwi kolega ma 33ha i uprawia wszystko z bratem dwoma :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share fanbizon82

fanbizon82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 11 wrzesień 2011 - 10:46

Ciężka orka DZięki :)jutro ciąg dalszy orki więc wezmę wszystkie wasze podpowiedzi pod uwagę.Mam własnie przypuszczenia że może pierwszy korpus głebiej pracował.

#9 Share Murphys

Murphys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 12 wrzesień 2011 - 08:54

Ciężka orka może łącznik za bardzo skręcony?

#10 Share Dawid18

Dawid18

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 13 wrzesień 2011 - 18:23

Ciężka orka Witam. Ja na tegoroczne orki do pługa 3 skibowego zakupiłem 3 nowe lemiesze uni grudziądz za które dałem po 82 zł za sztuke i miały być takie wytrzymałe a tu co się okazało to po 10ha nadają się na złom tak się starły. Nie powiem bo kamienia się nie bały szły w glebe do samego końca, co chcę podkreślić że w tym roku u mnie jest bardzo ale to bardzo twardo nikt we wsi niemugł uorać a ja orałem ale też lemiesze się zużyły, glebe mam tak 4,3 klasa.
Panowie to że się tak szybko zużyły to normalne w tych warunkach czy poprostu lemiesze były lipne?
Mam naimię Dawid i nteresują mnie maszyny rolnicze ukończyłem technikum rolnicze. Pozdrawiam wszystkich rolników

#11 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 13 wrzesień 2011 - 20:08

Ciężka orka twardo i się dziwisz że lemiesze mniej wytrzymują-przecież jest większe tarcie.lemiesz nie powinien być za twardy,bo go każdy kamień odłamie-powinien ciut podawać,a co najwyżej zgiąć się,a nie pęknąć.

na "twardsze" warunki nigdy nie stosowałem lemieszy z grubym naddatkiem(tych do rozklepania),te są dobre na mokrzejsze warunki.

teraz mam dłuta-ale jak było naprawdę twardo zdejmowałem je-lemiesz cienki szybciej wejdzie,i po podniesieniu przez kamień,korpus wejdzie równie szybko.

#12 Share Rurek

Rurek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 18:28

Ciężka orka Dwa lata temu to jakość lemieszy unii była nieporównywanie lepsza (wtedy kupowałem je po 62zł) obecnie nie opłaca się ich kupować chyba że na gleby zakamienione ale ciężko jest je prostować. Obecnie używam jakiś odlewanych zakupionych po 21 zł w Lipnie (kuj-pom) zaorałem nimi 8ha 5 klasy i wygadają że jeszcze 5-8 ha przed nimi, jeden z nich już 2 razy prostowałem. (3 grudziądzki ciągam 914 więc się często gną bo szybko jeżdżę) ale z nimi to różnie jest bo na wiosne dwa kupione na rynku w Sierpcu złamałem w 45min.

#13 Share Dawid18

Dawid18

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 15 wrzesień 2011 - 19:26

Ciężka orka Jako tak to podobały mi się te lemiesze i następne kupie takie same. Ja 3 ciągam 385 więc tak samo jeżdzimy. Tylko w tamtym roku jechałem na 2 szosowej a w tym roku na 4 polowej taka była rużnica w twardości gleby
Mam naimię Dawid i nteresują mnie maszyny rolnicze ukończyłem technikum rolnicze. Pozdrawiam wszystkich rolników

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share prometeusz

prometeusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 15 wrzesień 2011 - 20:05

Ciężka orka przyczyną tego, że orka idzie ciężej, może być zła geometria lemiesza, tzn. może jest za słabo podgięty, kiedyś klepałem lemiesze więc coś o tym wiem
a to, że po zmianie lemieszy należy zmienić głębokość powinien wiedzieć każdy rolnik, ustawienie 2 skibowego zagonowego pługa też jest banalnie proste