Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Kiedy najlepiej orać i siać zboże

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
20 odpowiedzi na ten temat

#1 matii3p

matii3p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 12:09

Kiedy najlepiej orać i siać zboże Jestem z woj mazowieckiego i zastanawiam sie kiedy jest najlepiej siać zboże i wykonac orke.Szczególnie chodzi mi kiedy siać pszenżyto( ja tak mysle ze po 15 wrz ). A druga sprawa to kiedy zaorac mam nie duzo wiec zejdzie sie 1 dzień . I własnie prosił bym zebycie mi doradzili. :rolleyes:
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Kiedy najlepiej orać i siać zboże Dzisiaj, 22:31
  •  

#2 Moorgi

Moorgi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • 4859143
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 wrzesień 2011 - 12:51

Kiedy najlepiej orać i siać zboże Kolego to zalezy.. Np pryskales dzisiaj to dopiero za minimum 2 tyg mzoesz orac a jak pryskales 2 tyg temu to jzu dzisiaj mozesz :P Poorac mozesz sobie zawsze wczesniej :P Rzepaki juz dawno powinny byc posiane, a co do pszenzyta to mozna i po 15 i przed takze wiesz :P Kazdy sieje inaczej, tzn na swoj sposob.
  • 0

#3 asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 2619 postów
  • 4950984

Napisany 03 wrzesień 2011 - 13:33

Kiedy najlepiej orać i siać zboże Po żniwach mogłeś zrobić podorywkę albo potalerzować ściernisko.
Po 2-3 tygodniach głęboka orka,pasowało by jeszcze dać nawóz doglebowo i go wymieszać agregatem albo chociaż kultywatorem i po tygodniu siew zboża.
Na bezpośrednio zorane pole nie powinno się siać zboża,kiepsko wschodzi.
  • 0
Naklejki rolnicze: http://tiny.pl/hsbp1

#4 Dominiczek12

Dominiczek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • 8974749
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, elektronika

Napisany 03 wrzesień 2011 - 14:05

Kiedy najlepiej orać i siać zboże Ja polecam zrobic orke pod pszenice po 10 września i niech sobie poleży jakiś tydzień i potem nawóz brony lub agregat i po 20 września siac:)
  • 0

#5 matii3p

matii3p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 14:09

Kiedy najlepiej orać i siać zboże Dzieki koledzy za podpowiedź. @Dominiczek12 tez tak planuje zaorac 10 i za tydzień 17 zasiac akurat to jest sobota to bede miał czas . Mysle ze powinno byc dobrze
  • 0

#6 speede19

speede19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 14:10

Kiedy najlepiej orać i siać zboże Ja również polecam po 10 zaorać i niech ziemia się "uleży" i po 20 siew :)
  • 0

#7 piotrb14

piotrb14

Yamaha Tyros

• Members
  • PipPipPip
  • 2036 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 14:12

Kiedy najlepiej orać i siać zboże a ja się z wami nie zgodzę... ja osobiście orzę około 10 września i sieję tego samego dnia. ( rano orzę a po południu sieję prosto w skibę, tylko że ja posiadam agregat uprawowo siewny oparty na bronie wirnikowej z wałem packera, dzięki czemu nie muszę czekać, zapomniałem dodać że po orce wysiewam nawóz i dopiero jadę agregatem i wschody są bardzo dobre nie zależnie od gleby.
  • 0
>> kliknij strzałkę <<
serdecznie zapraszam na mój profil (galeria,blog)

#8 matii3p

matii3p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 14:15

Kiedy najlepiej orać i siać zboże A jaki nawóz najlepszy. Mysle nad mocznikiem :rolleyes:
  • 0

#9 piotrb14

piotrb14

Yamaha Tyros

• Members
  • PipPipPip
  • 2036 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 14:16

Kiedy najlepiej orać i siać zboże a nie lepiej dać superfosfat + sól albo polifoskę???
  • 0
>> kliknij strzałkę <<

#10 matii3p

matii3p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 14:23

Kiedy najlepiej orać i siać zboże Mozna i tym tylko zeby sie nie powaliło bo tam jest III-IV klasa :unsure:
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#11 Dziadingo245

Dziadingo245

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 14:43

Kiedy najlepiej orać i siać zboże a jakie jeszcze nawozy można siać przed siewem? można salmag?
  • 0

#12 krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • 1122 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 15:36

Kiedy najlepiej orać i siać zboże jesienią to nawozy fosforowo-potasowe
a co do orki to powinno się ją wykonac 2-3tygodnie wcześniej aby ziemią osiadła
  • 0
red power

#13 Dominiczek12

Dominiczek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • 8974749

Napisany 03 wrzesień 2011 - 15:42

Kiedy najlepiej orać i siać zboże @piotrb14 Superfosfat który sypiesz ma w sobie wapno? bo słyszałem że nawozy z wapnem niepowinno sie dawac odrazu z solą potasowa;/
  • 0

#14 piotrb14

piotrb14

Yamaha Tyros

• Members
  • PipPipPip
  • 2036 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 16:01

Kiedy najlepiej orać i siać zboże to nie dokońca prawda... ma wapno ale w małym stopniu.... pole wapnuję co 3 lub 4 lata i to wystarcza bo robiłem próbki ziemi, także wapno w sup.fos. nie jest aż takie konieczne.... jeśli ma się agregat z wałem packera który zagęszcza ziemię to można siać prosto w orke
  • 0
>> kliknij strzałkę <<

#15 tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • 37606300
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 03 wrzesień 2011 - 16:21

Kiedy najlepiej orać i siać zboże u mnie jest susza jak cholera , orka idzie bardzo ciezko na glistych glebach jezdze wolno bo ciagnik ma robote a orze pługiem overum na 180cm podczepiony do forterry 11441. ogolnie chce zaorac bo nie wiem kiedy przyjdzie deszcz a zeby lepiej sie orało musi przemoknac około 20 cm. juz zaoralem 30 ha zostało mi jeszcze 10. moze w poniedzialek na chama zorze chyba ze beda zapowiadac obfite deszcze wtedy sobie odpuszcze i poczekam.jeczmien ozimy chce zasiac 10 wrzesnia , pszenzyto do 15 , zyto do 20 a pszenice do 25 max. w necie mozna znalesc mape ze strefami i terminami zasiewów w Polsce , dodatkowo nie zaszkodzi miec pod reka kalendarz biodynamiczny ktory jest zwiazany z fazami ksiezyca i jednoczesnie podane sa dni w ktore nalezy siac i dni w ktore nie powinno sie tego robic. w sumie na ile sie to sprawdza to nie wiem , głownie ci co sieja warzywa uzywaja tego kalendarza ale do zbóz równiez sie to tyczy.
  • 0

#16 Dominiczek12

Dominiczek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • 8974749

Napisany 04 wrzesień 2011 - 11:38

Kiedy najlepiej orać i siać zboże @piotrb14 Z tego co patrzyłem wczoraj na worek to zawiera 19% wapna. Ale sypac superfosfat i sól to nawet bardziej się opłaca bo taniej to troche wyjdzie a masz więcej % PK
  • 0

#17 roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 04 wrzesień 2011 - 14:13

Kiedy najlepiej orać i siać zboże W moim przypadku orka na 2-3 tygodnie przed planowanym terminem siewu. A termin siewu, to najchętniej początek listopada, nie zmniejsza to plonu a zboża rosną zdrowsze. I wszystko było by dobrze gdyby pogoda była do przewidzenia w tym okresie i przez to siewy rozpoczynam miesiąc wcześniej.
  • 0

#18 krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • 1122 postów

Napisany 04 wrzesień 2011 - 14:17

Kiedy najlepiej orać i siać zboże

@piotrb14 Z tego co patrzyłem wczoraj na worek to zawiera 19% wapna. Ale sypac superfosfat i sól to nawet bardziej się opłaca bo taniej to troche wyjdzie a masz więcej % PK

mozna tez dać nawozy wieloskładnikowe NPK np. polifoska
  • 0
red power

#19 Dominiczek12

Dominiczek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • 8974749

Napisany 05 wrzesień 2011 - 15:54

Kiedy najlepiej orać i siać zboże @krzysiekfarmer5 Właśnie mieszam superfosfat z poli 6 B)
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#20 tprc330

tprc330

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 11 luty 2012 - 20:48

Kiedy najlepiej orać i siać zboże Ja na jednym kawałku w październiku wykonałem orke potem wyprawiłem bronami i zasiałem wszystko wykonane w jednym dniu i muszę powiedzieć że zboże lepiej wschodzi niż na polu które było orane 2tyg wcześniej
  • 0