Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest??

146 odpowiedzi na ten temat

#61 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 08 wrzesień 2011 - 18:00

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? @hubertuss - z jednej strony piszesz ze ceny cześci do montażu podrożały i dlatego m.in wzrosła cena ciągnika, ale ceny podrożały bo są dopłaty, każdy cos chce wyciągnąć z nich.
Ropa, hym, rano jadę(cena benzyny na tej samej stacji) 5.17zł, po południu 4.99zł, kolejnego dnia rano 5.14 a znowu po południu 4.98zł, dostawy tyle nie było że aż tak cena miałaby sie zmienić bo to nie taka duża stacja B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Dzisiaj, 15:37
  •  

#62 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 08 wrzesień 2011 - 19:19

Ceny rosną wraz s popytem to normalne. Ale jeśli uważacie, że dealerzy zdzierają z was skórę. I znaczna część ceny produktu to ich marrza jak głosi cytat powyżej. Wejdźcie sobie np na stronę fendta i zobaczcie ile w niemczech kosztuje np 309 vario. W polsce jego cena to około 52 tys euro netto. Popatrzcie sobie np na agriaffaires. Zobaczycie, że roczne czy 2 letnie maszyny kosztują na zachodzie często więcej niż nowe w polsce.

I właśnie nam o to hubertuss chodzi. Przez zwiększony popyt na maszyny rolnicze dilerzy czy producenci podwyższyli sobie marże. Nikt tu nie pisze że o 100% czy 50% ale o kilka, kilkanaście to na pewno.

#63 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3924 postów

Napisany 08 wrzesień 2011 - 19:49

O Vacie to był komentarz do postu użytkownika Sadek.

Fakt nie rozbiłem tego na cenę netto/brutto (9836/12000), bo wiadomo że Vat to przechwytuje państwo, ale przysłowiowy Kowalski płaci wszystko. W sprzęcie itp mamy możliwość zwrotu ale w żywności co mi do tego kto bierze Vat, konsumenta finalnego nie interesuje ile wydaje netto bo Vat też płaci.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#64 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 08 wrzesień 2011 - 19:51

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Przeczytaj cytat, który zamieściłem na poprzedniej stronie a zobaczysz, że niektórzy tak piszą i myślą. Napisze jeszcze raz wyraźnie popyt powoduje wzrost cen ale nie o 100%. Pozatym nie zapominajcie, że rynek maszyn rolniczych w Polsce po wstąpieniu do ue zaczoł się rozwijać weszło na niego wielu producentów również tych któzy dopiero zaczeli produkować maszyny. Aby zaistniec na rynku daje się powiedzmy promocyjną cenę a z czasem ją podnosi. To samo tyczy sie importeró sprowadzających sprzęt z zagranicy. Na początek mogli mieć większy rabat u producenta argumentując go konecznością wejścia na rynek. Z czasem producent mógł podnieść cenę. Wymieniłem już naprawde dużo czynników wpływających na wzrost cen choć pewnie jeszcze nie wszystkie. Na rynek patrzec trzeba globalnie a nie wymyślać że łupia nas sprzedawcy.
Co do ceny paliwa na stacji to proste jak drut. Rano ludzie jadacy np do pracy więcej tankują cena jdzie do góry. W ciągu dnia na stacji jest mniejszy ruch i cenę się obniża, aby klienta przyciągnąć. Tak własnie działa podaż i popyt.

Edytowany przez hubertuss, 08 wrzesień 2011 - 20:12.

#65 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 08 wrzesień 2011 - 21:30

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Czyli reasumując to wszystko Zadam łatwe pytanie: Czy na taki areał jak mojego taty opłaca się brać nowe maszyny ?? Np. ciągnik?? Bo będąc tutaj w okolicach Piątku Łęczycy Łowicza na takie areały u rolników widzę po 2 ciągniki ...

#66 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 08 wrzesień 2011 - 21:33

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Człowieku. Masz ciągnik? Masz. Nowy ciągnik zwiększy dochodowość tego gospodarstwa? Chyba nie bardzo...

#67 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 08 wrzesień 2011 - 21:38

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? maniek33 no właśnie myślę ... Czy by to się opłaciło ... Myślałem nad taką taktyką jeszcze że tata coś tam z ha mi przepisze... dostane na młodego rolnika kase i by się kupiło jakiś ciągnik... ale ja się boje poprostu że będę ograniczony co do pracy w moim ukochanym zawodzie... Ale z drugiego konta patrząc czy faktycznie jest sens?? Nie mówię że by się nie przydał bo 7211 wysiada już... dostał po garkach w końcu to rocznik 88... praca z prasą i innymi maszynami a C-330 więcej stoi niż jest używana...

#68 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 08 wrzesień 2011 - 21:43

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Włożysz kilka tysi na remont (ale taki prawdziwy, bez podrób i nie w stodole) i masz ciągnik do pracy. Po co nowy?

#69 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 05:43

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? To czy opłaci się kupowac maszyny zależy wyłacznie od rolnika i danego gospodarstwa. Trzeba zadać sobie pytanie, czy dam radę finansowo, czy zakup maszyn poprawi wydajność/dochodowość, itd.

#70 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 07:47

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? @hubertus ma rację nikt Ci nie odpowie na zadane w ten sposób pytanie. Wszystko zależy od specyfiki danego gospodarstwa, czy podoła dosyć dużym obciążeniom związanym z zakupem nowego sprzętu? Czy specyfika produkcji pozwala na przestoje związane z awariami wysłużonego sprzętu?, np.w moim przypadku awaria 1-2 dniowa niweczyłaby cały wysiłek, i zamiast wysokiej jakości kiszonki mam siano lub co gorsza gnój,dodatkowe koszta w postaci dokupienia pasz uzupełniających dla bydła, nierzadko większe niż rata za nowe maszyny. I chyba najważniejsze, czy Ty jako inwestor wiążesz z rozwojem gospodarstwa swoją przyszłość? Na to ostatnie pytanie chyba sam odpowiedziałeś, że nie bardzo. Napisałeś że jesteś technikiem wet. i że jest to, to co lubisz, więc nie pchaj się w gospodarstwo [ to nie ucieknie] a przeciągnij edukację i zostań panem doktorem z możliwością prowadzenia własnego gabinetu a nie wyrobnikiem od czarnej roboty u kogoś.

Edytowany przez agromatik, 09 wrzesień 2011 - 08:02.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 10:55

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Zgadzam się, że wszystko zależy od profilu gospodarstwa i jego dochodowości. Biorąc pod uwagę ceny ciągników - to roczny koszt posiadania dobrego ciągnika to ok 20 tys ( zakładając 12 - 15 lat pracy). Jeżeli ciągnik zarabia nie tylko na siebie to ok. Ja uważam, że ciągnik powinien pracować dla mnie, a nie ja dla niego :). Są oczywiście tacy co myślą odwrotnie (głównie co młodsi "rolnicy"). Każdy ma inne cele

#72 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 12:40

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Jak czytam Luke, to rolnictwo traktujesz jako obowiązek pomocy wobec rodziców. Gdyby nie oni to nawet nie chciałbyś o tym słyszeć. Więc osobiście odradzam Ci większe inwestycje. Chyba, że Twoi rodzice są jeszcze dość młodzi i będą chcieli jeszcze dość długo w to się bawić to aby im pomóc można trochę zmodernizować(może jakiś większy ciągnik używany, modernizacja obory czy może wymiana jakiegoś sprzętu). Ale też zbyt mocno bym nie szalał bo i tak ty tego w przyszłości nie przejmiesz.

#73 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 15:00

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Stasiek masz racje traktuje rolnictwo jako obowiązek pomocy wobec rodziców... nie zamierzam przejąć gospodarstwa bo nie podoba mi się ta praca od rana do zmierzchu i ciągłe przejmowania się o wszystko... ale chciałbym im jakoś pomóc żeby im ulżyć... coś doradzić w końcu tam się wychowałem... Rodzice mają licząc średnio po ok. 50 lat i jak to tata powiedział byle by do emerytury... Zastanawiałem się jeszcze czy istnieje jakoś nisko oprocentowany kredyt np. na ciągnik używany...

#74 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 21:36

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? A nie prościej poczekać trochę, odłożyć kasy na połowę ciągnika, wziąć go na PROW czy co tam będzie. 50% kasy będziesz miał swojej, resztę z banku. Zrobią Ci zwrot to spłacisz kredyt i już. Zbyt ryzykowne czasy aby brać nową maszynę za bankową kasę. Możliwe że Twojemu ojcu daliby to dofinansowanie a Tobie zostałoby pracować w zawodzie i pomóc rodzicom. Hodowlę skasujesz, ziemię zaorzesz, zasiejesz i zawsze jakieś pare groszy zostanie w kieszeni. Nowym ciągnikiem raz dwa obskoczysz wszystko i już.

#75 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 22:24

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Tylko po co nowy ciągnik jeśli nie zamierza przejmować gospodarstwa ani go rozwijać(chyba, że mowa o nowym MTZ). W tym rzecz kolega chce jedynie pomóc swoim rodzicom a nie modernizować aby sam miał łatwiej w przyszłości.

#76 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 13 wrzesień 2011 - 13:55

Jako kamyczek wrzucony do ogródka napiszę, że firmom wystarcza 4% od sprzedaży, aby się utrzymać. Jest to oczywiście wartość uśredniona, ale zapewnia ona pełną ciągłość finansową.

Żeby tyle handlowcy brali to maszyny były by dużo tańsze, podam prosty przykład kolega pracował w jednej firmie na ciągniku za 120tys. netto zarabiali 30tys. więc gdzie jest te 4%? Jak chciałem kupić agregat ścierniskowy to w jednym sklepie zobaczyłem cenę jaką sklep ma u producenta to różnica między tym co oni mi zaoferowali a tym za ile oni kupują wynosiła 3tys zł na sumie 13k.
Co do cen maszyn po wejściu do unii to ceny wzrosły w dużym stopniu ale nie o 100% jak to niektórzy piszą, na wzrost cen ma wpływ wiele czynników a nie tylko same dotacje z unii.

Edytowany przez st220, 13 wrzesień 2011 - 13:59.

#77 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 13 wrzesień 2011 - 19:58

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? No to dodam że rok temu kupiony został agregat uprawowy marki akpil, dzwoniąc do akpila cena podana wynosiła 6tysi, w dwóch okolicznych składnicach też 6tysi a w Premium Trade(największa składnica nowych maszyn rolniczych w Polsce) 4700zł, co prawda 250km to sporo, ale skoro premium trade zarobi to inni dużo więcej zarobią.
Kolejna sprawa, cena paszy dla tuczników, w workach 25kg u lokalnego sprzedawcy wychodzi 250zł za 100kg, a jeden zamówił w jakiejś hurtowni(8ton) i podał cenę 160zł.
Coś trzeba będzie niedługo z tymi pośrednikami zrobić :P

#78 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 wrzesień 2011 - 20:56

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Ba-nawet w zależności od regionu ceny potrafią się róznić ,swego czasu poszukiwałem siewnik zbożowy podzwoniłem więc po przedstawicielach-oczywiście najlepszą (czyt. najwyższą :D ) cenę zaproponował mi człowiek z mojego terenu-niby niedużo ale 2,5 tys piechotą nie chodzi.Dalej-cena identycznie wyposażonej Valtry A 85 różniła się o jedyne 20 tys (!) zł -pewnie z Finlandii do Wielkopolski jest o wiele bliżej niż na Podlasie :D

#79 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 24 październik 2011 - 14:19

Nowe maszyny jak to z tym naprawdę jest?? Byłem z ojcem w Piąte w ARiMR porozmawialiśmy z miłym panem o tych nowych maszynach i wogóle o dochodowości gospodarstw i stwierdziliśmy razem że to się w przypadku mojego taty nie opłaci... Jeżeli gospodarstwo zostało by przepisane na mnie to i MR i sporo jeszcze fajnych rzeczy można by wziąć ale to się wiąże z rozszerzeniem gospodarstwa, zwiększeniu produkcji...I na koniec zadaliśmy pytanie czy jest sens?? Wszyscy stwierdziliśmy że w tych czasach nie ma najmniejszego...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1702 postów

Napisany 24 październik 2011 - 15:51

Byłem z ojcem w Piąte w ARiMR porozmawialiśmy z miłym panem o tych nowych maszynach i wogóle o dochodowości gospodarstw i stwierdziliśmy razem że to się w przypadku mojego taty nie opłaci... Jeżeli gospodarstwo zostało by przepisane na mnie to i MR i sporo jeszcze fajnych rzeczy można by wziąć ale to się wiąże z rozszerzeniem gospodarstwa, zwiększeniu produkcji...I na koniec zadaliśmy pytanie czy jest sens?? Wszyscy stwierdziliśmy że w tych czasach nie ma najmniejszego...

Zapewne zaraz każdy mnie skrytykuje ale pewne jest że z 10ha na pewno się ciężko utrzymać. Pracujesz pewnie w prywatnej lecznicy, wiec nie będziesz miał problemu ze zmianą umowy o pracę, zmieniasz sobie umowę o pracę na umowę o dzieło i nadal pracujesz i jeżeli będzie nabór wniosków na MR wiosna to składasz jak ci przyznają, od rodziców bierzesz 10,23 ha w dzierżawę na 10lat płacisz przez rok KRUS, zakładasz konto w banku i nr gospodarstwa w agencji i dostajesz 75 tys i kupujesz nowy ciągnik i pomagasz rodzica w gospodarstwie
ZETOR TEAM