Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pastuch- ogrodzenie pastwiska

279 odpowiedzi na ten temat

#121 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 16 październik 2011 - 09:23

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Taj jak w temacie :rolleyes: Mam kilka hektarów pola 2km od domu. Tam corocznie na łańcuchach pase 20 sztuk jałówek(od 1roku aż praktycznie do wycielenia). Trochę krzywdzę się z bratem, ponieważ codziennie trzeba jechać wieczorem ciągnikiem z beką na pojenie, co jest bardzo pracochłonne. Codziennie wieczorna sesja zajmuje ok. 2 godziny. Rana nie wliczam, bo też trzeba przelecieć. Stąd powstał pomysł a może by tak pastuch elektryczny, i stąd pytania:

- nie ma zbytnio podłączenia do sieci, jaki akumulator najlepszy (moc) ile wytrzyma? są jakieś baterie do ładowania typu latarka?

- jak widzi wam się wpuszczenie 20 sztuk od roku do 2,5roku,

- raczej podwójny drut dawać? jakie kołki najlepiej/najtaniej/najdłużej wytrzymają?

Narazie na tyle :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pastuch- ogrodzenie pastwiska Dzisiaj, 23:27
  •  

#122 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 16 październik 2011 - 10:59

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Zastosuj zwykły akumulator samochodowy 45A, nie koniecznie nowy, byle nie zupełne padło. Będziesz go musiał podładowywać co jakiś czas, słupki najtaniej drewniaki np. samosiejki brzozy, pocięte deski na paliki itp, do roku powinny spokojnie wytrzymać. Drut najlepiej 1,2mm. Nie jest jeszcze zbyt gruby, ale już wystarczająco mocny. Na izolatorach nic nie zaoszczędzisz, muszą być oryginalne, żeby nie było zbyt dużych strat. Najgorsze będą pierwsze dni, żeby się przyzwyczaiły, wtedy musi być dobrze naładowany aku., potem to sama obecność drutu będzie wystarczać.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#123 Share Karol323

Karol323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Zainteresowania:- KPK Kumurun Team - Forever xD
    - Rolnictwo i wszystko po troszku :)

Napisany 16 październik 2011 - 11:02

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Hmm a więc u mnie też młode jałówki i zacielone krowy chodzą a pastuchu. Mam bardzo dobry pastuch a aku to jest takie samochodowe takie średnie nie duże nie małe i wytrzymuje spokojnie 2tyg jak jest dobry :)

Puszczanie to jest trudna żecz bo to na początku dostają szału, biegają, brykają i się bodzą, najlepiej to z 2dni przed wpuczeniem na łańcuch ich i spętać.. potem pokazać że to jest pastuch i wpuścić je do środka też spętane żeby nie szalały.. na drugi dzień zdejmowaliśmy dla nich pęta z kopyt i już się zachowywały dobrze :)

A z drutem to lepiej dać grubszy :) Aa ja nie wiem czy jest sens podawać 2 druty :) Kołki to ja mam po bokach drewniane ii grube i długo trzymają ale u mnie już stare kołki ( 10lat ) juz się rozpadają ale trzymają się jakoś ii teraz mam na przemian kołek plastik albo kołek i pare plastików ;) Ale lepsze by było żeby były kołki wszędzie wbite. mocna i nie połamią najwyżej drut by porwały..

Jak coś chcesz więcej się dowiedzieć to pisz :)
Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 16 październik 2011 - 13:03

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Jak mocny pastuch polecacie(5J to wystarczający)??? :rolleyes:

Jest na polu słup, z niego można by było pociągnąć prąd ???(słup to koniec linni od prądu, jest jakiś kabel puszczony do ziemii z góry) :rolleyes:

Edytowany przez piotrus19, 16 październik 2011 - 13:04.

#125 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 16 październik 2011 - 14:33

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Jak masz tam licznik to super, jeżeli nie ma licznika to takie podłączenie bez licznika może być bardzo kosztowne. 5J to już sporo.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#126 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 17 październik 2011 - 19:25

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Licznika przy słupie nie ma. MOże żeby w domu przyuczył do prądu byłoby o wiele lepiej???//

#127 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 17 październik 2011 - 19:39

Pastuch- ogrodzenie pastwiska A tak z poza tematu trochę trzeba jakoś specjalnie oznakowywać łąkę, która jest ogrodzona pastuchem? Bo mamy przyjezdnych nie za symaptycznych sąsiadów z miasta.

#128 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 18 październik 2011 - 07:04

Pastuch- ogrodzenie pastwiska @Pawel20

są do kupienia tabliczki zaczepiane na dtut z napisem ogrodzenie elektryczne :rolleyes:

tam gdzie są mało przyjaźni sąsiedzi to trzeba raczej mieć takie oznakowanie obecności drutu :unsure:

#129 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 18 październik 2011 - 08:04

Pastuch- ogrodzenie pastwiska A takie oznakowanie jest konieczne przy tak małym prądzie? Rozumiem jakby to była siatka ale drut? Jeśli tak to pierwsze słyszę o takim wymogu A co do przyuczenia to jak zrobisz już ogrodzenie to upaluj je na łańcuchu blisko prądu i obserwuj - my tak robimy i bardzo często cielaki badają drut nawet językiem Jak przerwą to napraw ogrodzenie i tak dzień lub dwa niech spędzą blisko drutu i się nauczą respektu Potem spuść te spokojniejsze i tak stopniowo My tak zawsze robimy z cielakami jak puszczamy na wiosnę to później jest problem zgonić je na zimę do chlewa bo za cholerę nie chcą przejść granicy gdzie był drut - trzeba kusić je wiadrem ze śrutą lub mlekiem bo inaczej nie ma szans żeby przeszły Co do pastucha to popytaj w sklepie ile wytrzyma aku

#130 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 18 październik 2011 - 10:17

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Tu masz wzór tabliczki, umieszczasz ją co 50m, na ogrodzeniu, tylko od strony gdzie mogą przechodzić ludzie. http://www.sklep-gre...php/cPath/98_99

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 18 październik 2011 - 12:33

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Przez kilka lat stosowałem "biegi pełzające i hamulce" to znaczy że miały spętane nogi i wiązane do opon "tirówek". Dzięki temu nie poruszały się szybko a w razie szaleństwa lub paniki opona skutecznie wyhamowywała i amortyzowała zbyt ruchliwego młodzieńca. Wtedy uczyły się też prądu w ogrodzeniach. Od trzech lat mam do dyspozycji na pierwsze wyjście ogrodzenie w drągach dla koni, dałem na środku między drągami drut z prądem i dodatkowo spętanie na pierwsze dwa-trzy dni wystarczy
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#132 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 23 październik 2011 - 09:56

Pastuch- ogrodzenie pastwiska @darek 1972 jakiej mocy pastucha używasz? :rolleyes:

#133 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 28 listopad 2011 - 18:54

Pastuch- ogrodzenie pastwiska lacme ma pastuchy na baterie słoneczne. Ja mam sieciowy ttp://www.chapron.pl/elektryzatory-sieciowe/22-7-model-sec-15000.html. I przez to na pewno krowy by nie przeszły bo pole magnetyczne jest na 3 metry. Sprawdzone z dzikami :lol:
Drut to lepiej 2mm a jeszcze lepiej linka bo jest lepiej widoczna. Oznakowanie musi być(ja mam 4km i żadnego oznaczenia ale sąsiadów brak :D )

#134 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 10:53

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Co myślicie o takim pastuchu http://allegro.pl/pa...1945462353.html + takiej baterii http://www.sklep-gre...oducts_id/96242 ?// :rolleyes:

Edytowany przez piotrus19, 04 grudzień 2011 - 10:56.

#135 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 12:39

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Za tą cenę to w markecie kupisz akumulator, do rozruchu one się nie bardzo nadają ale jako źródło napięcia do elektryzatora jak znalazł. Zawsze 12V da silniejszy impuls na wyjściu. Tej firmy posiadam 3, ale sieciowe i jakość podobna do ceny.

Edytowany przez agromatik, 04 grudzień 2011 - 12:41.

#136 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 12:54

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Taką baterię chyba naładować prostownikiem co nie? :rolleyes:

#137 Share volf

volf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 21:10

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Jeśli chodzi o tą alkaliczną to odpowiedź brzmi-nie

#138 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 05 grudzień 2011 - 09:08

Pastuch- ogrodzenie pastwiska wstępnie będzie kupiony elektyzator 7-8J, porządny akumulator taki ze 120 AH , kołki wszystkie drewniane (dębowe) drut 1,2-2mm, izolatory do drewna,

tylko zastanawiamy się czy dawać 2 druty? . W sumie byłoby mocniej na 2 druty, ale jak wpadnie sarna to napewno rozerwie, a pod 1 napewno się prześliznie :rolleyes:

#139 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 11:03

Pastuch- ogrodzenie pastwiska My mieliśmy w tym roku 11 szt bydła na pastuchu (6 krów, 3 jałówki cielne, 2 jałówki niecielne-wiek ponad 1,5 roku). Chodziły one na polu po skoszonej qq i było trochę perzu przy łące i nie było problemów większych. Akumulator raz na 2 tyg się ładowało, drut był pojedyńczy, a słupki zrobione z rekieciny (na nieużytkach zalewowych rośnie)+ wkręty (40gr szt-jak całe pudełko to po 28 gr/szt). Było dobrze tylko one były sprowadzane do szopy na noc ok kilometr. A co do pętania nóg. My przyzwyczajaliśmy krowy kiedyś przy pastuchu na łańcuchach, ale w tym roku w zagrodzie i było ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share krystian96

krystian96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 17:05

Pastuch- ogrodzenie pastwiska siemano ;D ja też w tym roku postanowiłem ogrodzić pastwiskio pastuchem elektrycznym . mam 20 krów . jaki areał trzeba ogrodzić dla tylu szt.bydła . ile to bedzie kosztować