Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pastuch- ogrodzenie pastwiska

279 odpowiedzi na ten temat

#41 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 20:44

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Są jeszcze takie "sznurki" (tworzywo sztuczne) w które jest wpleciony drut. Coś takiego: Rolniczy sklep - Linka elektryczna - 2 mm

Ja osobiście mam całe pastwisko ogrodzone do okoła i podzielone na dwa sektory drutem (i to dzika zwierzyna zrywa czasami nawet pal drewniany lub plastikowy wyłamie), a taśmy lub tej linki urzywam do ograniczania wchodzenia bydłu na trawę tz. taki sposób wypasu co to krowa nie depcze trawy (łeb tylko dostaje) i trzeba co 1godz. przesuwać w głąb- linka/taśma jest po prostu bardziej widoczna, ale jak zwierze się nauczy to i zwykłego sznurka się boi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pastuch- ogrodzenie pastwiska Dzisiaj, 03:29
  •  

#42 Share Janek147

Janek147

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo to co mnie kręci:)

Napisany 13 listopad 2009 - 20:44

Pastuch- ogrodzenie pastwiska To zamiast druta możesz użyć linki, są teraz taki grubsze i o wiele bardziej wytrzymałe. Niestety swoje kosztują

#43 Share drViohman

drViohman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 20:53

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Moim zdaniem - jeśli ogrodzenie stałe, to najlepszy i najtańszy drut. Można, tak jak ktoś wyżej napisał, razem z drutem powiesić biały, cienki (od snopowiązałki) sznurek, żeby drut był lepiej widoczny, również dla zwierząt dzikich. Jeśli ogrodzenie stale przenosisz, to najlepsza jest linka. Nie plącze się tak i nie łamie, jak drut i łatwiej się ją montuje. Natomiast taśma to tylko dla koni.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share lowmacp

lowmacp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , hodowla bydła.

Napisany 13 listopad 2009 - 20:57

Pastuch- ogrodzenie pastwiska

Przy bydle mięsnym i kilku koniach
mam 3 druty i taśmę w układzie
od dołu drut wysokość od ziemi 40cm
potem taśma i drut na 80-90 cm
i górą drut 120-130cm

Mam tak ogrodzone jakieś 80 ha -prawie 7km ogrodzenia z przedzieleniami na kwatery także jest o co dbać, a i tak w myśl zasady: trawa po drugiej stronie płotu jest bardziej zielona, moje krowy czasem sąsiadów odwiedzają (tzn najczęściej cielaki bo te zawsze znajdują jakieś możliwości teleportacji na drugą stronę)

Generalnie taśma jest tylko barierą optyczną żeby zwierzaki wiedziały dokąd mogą biec najdalej :), bo z przewodzeniem to ileś to przewodzi ale moje krowy np mają tak grubą skórę a zimą sierść niezłą że nie specjalnie czują impuls z tych cienkich drucików ale z normalnego drutu 2 lub 3 mm to już tak

Kurcze dużo tego masz. Ja stosowałem tylko dwie taśmy: 100 cm i 50 cm i to wystarczyło. A rozmontowujesz ogrodzenie na zimę? Bo mnie wkurza, że muszę demontować taśme.
Elektryzator to pewnie musisz mieć konrketny. Ja mam z Pomelac'a.

Moim zdaniem - jeśli ogrodzenie stałe, to najlepszy i najtańszy drut. Można, tak jak ktoś wyżej napisał, razem z drutem powiesić biały, cienki (od snopowiązałki) sznurek, żeby drut był lepiej widoczny, również dla zwierząt dzikich. Jeśli ogrodzenie stale przenosisz, to najlepsza jest linka. Nie plącze się tak i nie łamie, jak drut i łatwiej się ją montuje. Natomiast taśma to tylko dla koni.

A ile tego drutu? Dwa, trzy? Co do widoczności słyszałem, że co jakiś czas przyklejają taśme izolacyjna żółtą, i to wystarcza.
Absolwent AR Kraków

#45 Share wildbream

wildbream

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 21:29

Pastuch- ogrodzenie pastwiska stałe ogrodzenia - nic nie demontuję, ja mam bydło cały rok na pastwiskach -tzn wiadomo że zimą dokarmiane, ale i tak mają dostęp do pastwisk
no troszkę tego jest, staram się raz na tydzień lub dwa tygodnie max wszystko obchodzić/objeżdżać/obiegać :) żeby mieć pod kontrolą, a i tak lubią jeszcze dać nogę (no i podkaszane na całej długości w lipcu)
i to też nie tak że od razu stawiałem 7km to stopniowo było bo zaczynaliśmy w 2001 i tylko 25ha było ogrodzone
a muszę mieć tak (3druty i taśma) bo jednak na 60% długości ogrodzeń krowy mogły by pójść w długą a to do wsi sąsiednich lub na drogę wojewódzką albo tory, także pozostaję przy taśmie bo cienkich sznurków zdarzyło się że po prostu nie widziały i był problem

elektryzator niemiecki "euroguard" czy jakoś ale firmy nie przypomnę sobie teraz dokładnie, rzeczywiście mocny no i nie na akumulatorach czy coś tylko normalnie podłączony do 220, pomelac był dobry na początku ale potem a) że się zaczął psuć :) że jak tylko lekko zarosło i zaczął się uziemiać to praktycznie nie było impulsu a ten jeszcze jakoś daje radę, nominalnie przy urządzeniu to on ładnie daje jakieś 10000 volt chyba, iskra jest nieźle długa (2cm nawet potrafi być), ale wiadomo na ogrodzeniach to się rozkłada potem
o po wygooglaniu znalazłem taki i mój jest na maksa podobny do tego https://webshop.kerb...ID=11&siteTyp=3
tu plusem też jest to że samo gospodarstwo jest położone w środku pastwisk także jest kilka podłączeń rozchodzących się od gospodarstwa

sznurków z plecionym drutem nie stosuje bo przerobiłem kilka wersji i nie zdały egzaminu
- NOBODY expects the Spanish Inquisition! Amongst our weaponry are such diverse elements as: fear, surprise, ruthless efficiency, an almost fanatical devotion to the Pope, and nice red uniforms
- Oh damn!

#46 Share wsk125ccm

wsk125ccm

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1258 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 21:41

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Jak @marcin87 wspomniał sznurek z drucikami w środku jest najlepszy. Łatwo się go zwija i rozwija (nie kłębi się tak jak drut), mało waży (drut jest ciężki), dobrze widoczny z daleka i ma druty, które "kopią" prądem :) I jest moim zdaniem trudniejszy do rozerwania od drutu.

A drut sprawdza się najlepiej w miejscach (pastwiskach) ogrodzonych na długi czas.

#47 Share drViohman

drViohman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 22:05

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Panowie - bez przesady. Dla bydła wystarczy jeden drut lub linka na wysokości ok. 1 m. Dla koni jedna taśma. Dwa druty: niższy na wysokości ok. 40 cm, a wyższy na wysokości ok. 80 cm - to dla cieląt lub owiec. Jeszcze gęściej i niżej - dla królików i drobiu.

#48 Share wildbream

wildbream

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 14 listopad 2009 - 01:33

Pastuch- ogrodzenie pastwiska tzn ja powiem tak, pewnie masz rację i dla bydła wystarczy tak jak mówisz
co do koni to w ogóle się nie spieram bo rzeczywiście jedna taśma albo dwie i już

ale uwierz mi też że dla moich krów nie wystarczy i to nie jest tak że mam foch taki :) nie hoduje ich też od wczoraj tylko już od jakiegoś czasu i jakieś tam doświadczenia zebrałem -nie mówię że jestem najmądrzejszy ale coś tam o nich wiem, przy innych rasach tudzież przy krowach mlecznych pewnie jest inaczej (co prawda wiem że znajomy przy limousine'ach miał dwa druty i nie dało to rady i ma teraz 3 razy drut kolczasty bo było najtaniej)
to są bardzo chytre zwierzęta, i wymagały właśnie takiego ogrodzenia, a i tak nie zawsze je ono zatrzyma
- NOBODY expects the Spanish Inquisition! Amongst our weaponry are such diverse elements as: fear, surprise, ruthless efficiency, an almost fanatical devotion to the Pope, and nice red uniforms
- Oh damn!

#49 Share drViohman

drViohman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 14 listopad 2009 - 19:20

Pastuch- ogrodzenie pastwiska OK. Wierzę Ci. To jaką masz rasę bydła i czy taki chów (twoim zdaniem) mógłby zastąpić dochody z chowu bydła mlecznego. Jeśli możesz, to napisz czy konieczne jest dokupywanie cieląt, żeby wykorzystać w pełni mleko z tych krów, szczególnie w początkowym okresie.

#50 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 listopad 2009 - 19:56

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Ja co prawda mam mleczne ale chytre że hej Dodany obrazek -ostatnio ogrodziłem 1,5 ha pastwiska słupkami betonowymi-cztery (!) druty kolczaste + pastuch i co widzę-jałówka potrafiła sięgnąć między tymi drutami i skubnąć coś po stronie sąsiada-bydlę mało sobie łba nie ukręciło ale dało radę-mało ze śmiechu mnie nie pogięło Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share wildbream

wildbream

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 14 listopad 2009 - 22:36

Pastuch- ogrodzenie pastwiska @jaro no właśnie bydło potrafi być strasznie cwane i tak jak mówię obowiązuje je zasada że trawa po drugiej stronie płotu jest zawsze bardziej zielona

@drViohman trochę off topic pójdzie ale co tam
rasa Salers 100%, nie dokupuję cieląt, co do zastąpienia to moim zdaniem tak(zaznaczam że z mlecznymi miałem styczność tyle o ile - sam nie hodowałem nigdy), ale trzeba brać pod uwagę kilka czynników,
najbardziej oczywiste to kasa - z mleka jednak masz teoretycznie w miarę stały dopływ kasy, z mięsnych co byś nie robił to nie jest to stały regularny dopływ raz w miesiącu, tylko raz na jakiś czas (zależnie co ci się tam uchowa)

z drugiej strony jest jednak wygoda, ja obsługiwałem stado 70 szt praktycznie sam (z pomocą zetora z turem i psa), a teraz mam 40 także to już pestka, biorę pomocników tylko do ustawiania czy przeróbek ogrodzeń i innych prac dodatkowych w gospodarstwie a brat (już nie związany z rolnictwem) jak potrzebuję to pomaga mi przy jakichś specjalistycznych działaniach ;) (wyłapywanie sztuk na sprzedaż, pobieranie krwi)
karmienie tych moich jest proste - robi się to tylko zimą i jedzą praktycznie tylko siano i sianokiszonkę - tu dodam że ja nie robię w tej chwili u siebie siana ze względu na brak maszyn (póki co), ale mam dostęp do względnie taniego siana dość blisko mnie więc nie narzekam, latem chodzą po pastwiskach i tam sobie jedzą - tak jak mówiłem ogólnie są cały rok pod chmurką
Salersy są dobre dla mnie ze względu na to że mają bardzo małe wymagania- jedzą wszystko, moim zdaniem tylko kozy są w stanie je przebić, pod względem jedzenia różnych dziwnych rzeczy,
cielą się same (przez 8 lat 2 poważniejsze przypadki problemów z wycieleniem)
odkarmią cielaka bardzo dobrze - bo w części 5% bodajże jest to typ użytkowy mleczny (z tego mleka Francuzi robią niesamowite sery)
praktycznie zerowe problemy zdrowotne - naprawdę przez ten czas cały czas miałem chyba ze dwa jakieś ciężkie przypadki (raz porażenie po porodowe, drugi raz nieznanej przyczyny wzdęcie)

wady - no nie da się ukryć że przyrostów najlepszych nie mają, byczki w okolicach 20 miesięcy największe miałem 500-600kg, ale mięso jest bardzo dobre (mało tłuszczu, krwiste) dość żeby powiedzieć że Francuzi (ja znowu o żabojadach) chwalą je bardzo, a oni niby się znają na kuchni, jest tam uznawane za specjał, ale w polskich warunkach opłacalne przyzwoicie zarabiające na siebie stado krów tej rasy to zaczyna się od 40 matek w górę (od około 70 szt średniorocznie)
oczywiście u mnie takie przyrosty wynikają ze stylu hodowli, bo można je bardziej tuczyć i jakieś tam 800kg przy 20 miesiącach jest osiągalne bez trudności, ja tego nie robię, bo póki co nie mam możliwości i trochę nie chcę

to jest rasa prymitywna, także są dzikie- niektórzy mówią że to wada ja nie mam problemu czasem nawet jest to cenne (np jak ktoś chce ci zwinąć z pola krowę a krowa robi mu dziurę w brzuchu i nie daje się zwinąć), wymagają naprawdę specyficznego podejścia, z wyraźnym zaznaczeniem kto tu rządzi, ale dogadujemy się bez większych kłopotów, muszę dodać że ja lubię to co robię, także to też wiele spraw ułatwia
uff starczy rozpisałem się i off topic straszny wyszedł, pewnie mam po uszach za to (więcej pytań na privie )
żeby było coś o ogrodzeniu to dodam że ja używam słupków modrzewiowych co 6m a w punktach newralgicznych co 4m
- Oh damn!

#52 Share batee

batee

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 13:20

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Witam. Poszukuję schematu elektryzatora sieciowego ET-2A lub jakiegokolwiek innego zasilanego bezpośrednio z sieci 220V

#53 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 11 czerwiec 2010 - 03:56

Pastuch- ogrodzenie pastwiska zerknij tego linka tam wszystko dobrze opisane
http://www.eres.alph...?article_id=315

#54 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 25 lipiec 2010 - 19:36

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Witajcie
Mam problem z pastuchem a ogolnie mowiac generuje 7-10impulsow (kopniec) po czym zanika

Zasilanie to 5-6V a podłaczyłem rozładowany akumulator z ciągnika poprzedni sezon dzialal doskonale a obecnie cos nie gra

#55 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 26 lipiec 2010 - 07:43

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Naładuj akumulator i będzie działać.

#56 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 29 lipiec 2010 - 04:41

Pastuch- ogrodzenie pastwiska dokładnie -skąd pastuch weźmie energię

#57 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 03 sierpień 2010 - 13:43

Pastuch- ogrodzenie pastwiska no dobra. A jakim elekt. ogrodzeń ( PASTUCH) polecaciee
Taki aby mocna "kopał"

#58 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 03 sierpień 2010 - 14:11

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Zależy do czego ma być zastosowany.

#59 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 04 sierpień 2010 - 09:22

Pastuch- ogrodzenie pastwiska Dla bydła mlecznego

pastwiska o powierzchni ok. 16ha niewiem dokladnie jaka bedzie długosc linii ale ok. 3km

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 04 sierpień 2010 - 10:25

Pastuch- ogrodzenie pastwiska No to musisz wybrać taki o dość wysokim napięciu i dużej energii impulsu, żeby nie było strat na takiej długości linii. Tutaj masz przykłady dobrych elektryzatorów. Dla Ciebie najodpowiedniejszy byłby Secur 200 jeśli chodzi o bateryjne, lub sieciowy Secur 2005.