tomek

Doświadczenia z chlewnią na rusztach.

Polecane posty

Siema chlopaki jestem tu nowy ;) słuchajcie chce postawic chlewnie z tesciem na okolo 600-700 tucznika na rusztach nie wiem od czego zaczac mamy pienadze z tesciem ale wiecie ja jestem z warszawy dopiero zaczynam przygode z gospodarka tesc juz ma kolo 300swin ale chcemy postawic cos nowego moze ktos jest z mazowsza stawial cos takiego moze by zaprosił ;) chcetnie przyjade z flaszka :) zoabcze jak to wyglada poslucham rad jak robic od czego zacząc wogole. dzieki za odp pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik98465    0

Witam

Mam pytanie czy ktoś może wie jak bardzo na temperaturę wpływ ma rodzaj utrzymania (ruszt czy ściółka)? Mam jeden budynek w którym planuje założyć ruszta, ale jest to stary budynek częściowo budowany z kamienia, obecnie nie jest źle, ale nie wiem czy najpierw go nie ocieplić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudy112    0

temperatura w budynku powinna być taka sama ale na ściółce szczególnie małe świnki będą się czuć cieplej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Na rusztach temperatura powinna być nieco wyższa w budynku nież na ściółce. Jaką teraz masz tam temperature na ściółce i jaką grupę świn tam utrzymujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik98465    0
Napisano (edytowany)

Trzymam tam warchlaki i tuczniki temperatura jaka była podczas ostatnich mrozów to ok. 14 st. A tak jak są mrozy do -10st to jest w granicach 17-18st. Obecnie nawet jak temperatura trochę spadnie to na dobrą sprawę one tak tego nie odczuwają bo mają ściółkę a jak będzie goły beton (ruszta) to wydaje mi się że im może nie być tak przyjemnie.

Edytowano przez rolnik98465

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Przy 14 stopniach i małych świniach może być problem na ruszcie. Musiałbyś mieć jakieś dogrzewanie bo wrazie jakby dłużej mróz przytrzymał i do tego wiatr był. Ewentualnie ocieplić i wtedy pare stopni powinno się podnieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryst    0

Witam,

orientuje się ktoś czy stawiając nową chlewnię 160 DJP trzeba robić plan nawożenia? co w przypadku za małej ilości ha? chyba że plan nawożenia konieczny jest tylko dla większych ferm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Jaką wysokość powinna mieć porodówka?. Przymierzam się do założenia rusztu i niezbyt mam ochotę kuć posadzki i się zagłębiać w grunt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ja mam na tuczarni też przerabianej sufit na takiej wysokości żebym nie zawadzał głową o rury od paszociągu i wody i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Przepisy nie mówią o minimalnej wysokości. Chodzenie schylonym nie jest przyjemne więc powinna mieć taką jaka tobie odpowiada, chyba że masz twarde czoło.

A tak serio to zbyt wysoko nie powinno być bo ciepło ucieka do góry, za nisko też niedobrze bo w razie awarii wentylacji można podusić świnie, moim zdaniem 2,2-2,5m wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cucek    1

panowie, a wiecie ile wysokości ma ruszt plastikowy pod warchlaki razem z płaskownikiem nośnym....na stronach np.polnetu są podane tylko długości i szerokosci a nie ma wysokosci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Zależy do firmy i rozpiętości podparcia.

Ja teraz będę montował Big Dutchmana na płaskownikach 10 cm plus ruszto wystaje 2 cm nad płaskownik. Rozpiętość 3,5m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

czy szczeliny tucznikowe 17mm są za duże dla 20 kilogramowych prosiaków? Albo czy warchlakowe 14mm będą za małe dla tuczników? Nie chodzi o przepisy tylko jak jest w praktyce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafar191    8

czy szczeliny tucznikowe 17mm są za duże dla 20 kilogramowych prosiaków? Albo czy warchlakowe 14mm będą za małe dla tuczników? Nie chodzi o przepisy tylko jak jest w praktyce

Kolego powiem ci tak. Odkąd mam ruszta w tuczarni to kilkukrotnie miałem już 15 kg prosięta tam wstawione i większych problemów nie było ( w sumie to żadnych). Wydaje mi się że jeśli będą za małe szczeliny tzn te warchlakowe to mogą zalegać odchody gdyż nie zdołają ich przedeptać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurmiczek    11

Moze i troszkę duże ale 20 kilowy radzi sobie na 17 i nie miałem przypadku by wykręcił nogę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

warchlakowe trochę droższe i belka niby za mała do tucznika. Raczej założę tucznikowe. Do lokenberga mam niecałe 30 km to muszę podjechać i zobaczyć

 

 

czym najlepiej smarować posadzkę i ściany pod rusztami?

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2926

Jest cała gama izobitów, izobudow, dysperbitów i tak dalej. Ogólnie rzecz biorąc to jeśli chcesz to zrobić dla oka, że jest jak by co to jest posmarowane to w grę wchodzą preparaty wodnorozcieńczalne - taniej wyjdzie. Jeśli ma naprawdę uszczelnić solidnie to preparaty olejne roporozcieńczalne- droższa opcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Dla oka to bym niczym nie smarował.

Robię na metr głęboko. Lepiej jeden duży zbiornik pod całością czy wanny na szerokość rusztów? Będę brał dwumetrowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

Jeżeli chodzi o ruszta to zdecydowanie polecam z własnego doświadczenia. Przede wszystkim mniej pracy, jeżeli chodzi o długość tuczu, przy duńczykach około 70 dni- nie sądzę by uzyskać lepsze rezultaty w ściółce. A co do grup technologicznych, to całkiem odwrotnie niż mówi luk2782, ponieważ w odchowalniach/ porodówkach mamy do czynienia z pierworodnymi zachowaniami świń (loch) co wpływa tylko korzystnie na prosięta, natomiast unika się wszelkich (bardzo małych, wręcz znikomych) ruchów powietrza, co w przypadku tuczników jest bez znaczenia.

Jeśli chodzi o tuczarnie, które mam w połowie na rusztach, latem świnie kłada się na pełnym betonie, zimą natomiast na rusztach, gdzie się "dogrzewają", bo mam zbiorkniki ze śluzą do szamba pod rusztami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pleban1330    1

Mam zamiar przerobić płytką ściółkę na ruszt w związku z tym czy znacie jakieś firmy zajmujące sie tego typu przeróbkami, bądź jakąś polecacie, albo mieliścię styczność. Najlepiej z wielkopolski, na dodatek tania, szybka i dobra :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj