tomek

Doświadczenia z chlewnią na rusztach.

Polecane posty

mp255    7

Tylko że deski góra 2 lata i są do wywalenia to lepiej kupić coś lepszego i mieć na 10 lat. :P Czy nie mam racji?


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

 

przeczytałem wszystkie komentarze i ciekawi

mnie jedno co będzie jeśli ta rura spustowa

się zapcha i czy trzeba duże skosy do kanałów

spustowych??

czy można zrobić kanały i zrobić na nich zasówy (kilka) ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Musiał byś być bardzo zdolny żeby tą rurę zapchać. U mnie maksymalna długość rury to 35 metrów i nic sie nie zapycha, nawet jak jest gęsta gnojowica. w wannach mam skosy 1% w rurach nie mam wcale, chociaż jakby był też z 1% to by nie zaszkodziło.

Z tymi zasuwami to nie bardzo wiem o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

a dolewasz wody do tych rynien przed spuszczeniem?? nie bardzo mi się robić i wymyślać mieszadła a dolanie wody może pomuc ??jakiej szerokości porobic kanały ??a z zasówami to chodzi o to że robisz zasówę na kanale ale nie masz rór spustowych tylko kanał jest połączony bezpośrednio do zbiornika ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

bez mieszania to nie ma żadnych szans żeby spuścić gnojowice. Wody praktycznie nie dolewam. Czasem jak któraś wanna jest tak gęsta że praktycznie można po tym chodzić to muszę dolać bo nie ma innej możliwości.

Zasuwy żadne nie są potrzebne. Na środku każdej wanny jest korek i jak spuszczasz to po prostu go wyciągasz. Kanały w zależności od tego czy chcesz robić głębokie czy płytki. Jak masz płytkie to ze 3 metry szerokości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

a jak jest z wybieraniem z zbiornika?? a jeśli często będę wylewał z wanien to też trzeba mieszadło a jak jest w chlewniach na 2000 sztuk a to ciekawy tekst polecam :

Samospławne kanały gnojowe mają

dno wykonane poziomo, bez spadku,

i ujście do zbiornika zakończone

progiem, zwykle

kilkunastocentymetrowej wysokości.

Na skutek zachodzących procesów

fermentacyjnych gnojowica

rozwarstwia się na część płynną i

stałą. W rezultacie na dnie kanału

zbiera się ciecz, po której bardzo

powoli, ale w sposób ciągły, spływają

do zbiornika rozwarstwione części

stałe. Aby samospławianie przebiegało

sprawnie, kanał musi mieć

odpowiednie, ściśle ze sobą

powiązane wymiary: długość,

szerokość i głębokość.

Raczej płytki

Części stałe gnojowicy tworzą kożuch,

który spiętrza się narastająco w

kierunku przeciwnym do kierunku

spływu, czyli im dalej od ujścia kanału,

tym kożuch jest coraz wyższy. Dlatego

głębokość kanału zależy ściśle od jego

długości. W wąskich kanałach (o

szerokości 60–100 cm) spiętrzenie to

wynosi od 1 do 3 cm na jeden metr

bieżący długości. Kożuch w swoim

najwyższym punkcie nie może dotykać

rusztu podłogi szczelinowej. Jego

odległość od rusztu powinna wynosić

przynajmniej 10 cm. Ciecz pod

kożuchem ma stałą głębokość, równą

wysokości progu, którym kończy się

kanał. Sprawny spływ gwarantuje próg

w kształcie klina o pochyleniu 15

stopni i wysokości od 8 do 20 cm.

Głębokość kanału będzie zatem sumą

wysokości progu, spiętrzonego

kożucha gnojowicy i jego odległości

od rusztu w najwyższym punkcie.

Należy dążyć do budowania raczej

płytkich kanałów. Głębsze zmniejszają

wykorzystanie całkowitej pojemności

zbiornika gnojowego wkopanego w

ziemię. Maksymalny poziom jego

napełnienia będzie bowiem zawsze

ograniczony poziomem gnojowicy w

kanale (ciecz w naczyniach

połączonych pozostaje zawsze na tym

samym poziomie). Z tego względu

warto wykorzystać ukształtowanie

terenu i posadowić zbiornik w

możliwie najniższym miejscu, aby

spływ odbywał się zgodnie ze

spadkiem. Pozwoli to napełniać go

maksymalnie.

Bez zatorów

Nie ma żadnych przepisów

określających szerokość kanału

gnojowego. Wynika ona tylko ze

względów użytkowych. Nie należy

jednak budować kanałów o szerokości

poniżej 60 cm, ponieważ może w nich

dochodzić do zatorów. Kanał

powinien zbierać wszystkie odchody

zwierząt, aby prace porządkowe w

budynku inwentarskim ograniczyć do

ściągania resztek odchodów na ruszt.

Przy systemie uwięziowym, gdy

swoboda ruchu zwierząt jest

ograniczona, wystarcza kanał o

szerokości 0,8–1 m. Z kolei przy

systemie wolnostanowiskowym

boksowym, gdy zwierzęta mają w

miarę dużą swobodę ruchu, dla

utrzymania czystości warto wykonać

kanał nawet pod całym korytarzem

spacerowym. Jego szerokość może

wynosić wówczas do 2,4 m.

(wiem że to jest o oborach ale działanie te same )

 

a tu jest reszta

www.agrofoto.pl/srodki-produkcji/budynki-inwestycje/splyw-kanalem,747.html

 

a tu jest reszta

www.agrofoto.pl/srodki-produkcji/budynki-inwestycje/splyw-kanalem,747.html

 

a tu jest reszta

www.agrofoto.pl/srodki-produkcji/budynki-inwestycje/splyw-kanalem,747.html

 

a tu jest reszta

www.agrofoto.pl/srodki-produkcji/budynki-inwestycje/splyw-kanalem,747.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragonmax    0

Witam mam pytanie na temat rusztów betonowych dla tucznika tj. jakiemacie sposoby na zabezpieczenie przed wycieraniem w miejscach intensywnej eksploatacji ; koryta, paśniki,poidła czekam na wasze opinie pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz83    2

Pod automaty i poidła najlepsze są specjalne maty. Faktycznie przy automatach po kilku latach na ruszcie zaczynają się robić w ruszcie wżery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz83    2

Mają je w ofercie rożne firmy wyposażeniowe. Ja np. mam z big dutchmana są chyba 1.2x1.2m po tubo-maty pojedyncze albo 2.4x1.2 pod podwójne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

na ruszcie betonowym obrywanie sutków nie występuje. czasem na ruszcie żeliwnym na porodówce ale to rzadkie przypadki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rysiek1    0

Witam wszystkich! :)

 

Będe przerabiał w najbliższym czasie na ruszta.Chciałbym uzyskać kilka informacji z którymi mam wątpliwości.

 

Budynek ma wymiary 15 na 10.Ruszta zamierzam zamontować na całej powierzni.Zbiornik na gnojowicę pod połową powirzchni(2m głęboki),oczywiście pod drugą połową kanały ściekowe.Takie plany, a w związku z tym kilka ważnych dla mnie pytań:

 

1. Co bardziej trwałe i dłużej posłuży ruszta betonowe czy plastikowe?(może ktoś ma wieloletnie doświadczenia zarówno na betonie jak i plastiku)

 

2. Przed każdym wstawieniem prosiąt szczególna uwagę poświęce dezynfekcji budynku.Miałem przykre doświadczenia co chodzi o choroby :( Czy gnojowica która zostanie w zbiorniku po sprzedarzy tuczników(ze względu na czas jej stosowania na polu),lub jeśli zostanie wypompowana a wiadomo zostaną tam zanieczyszczenia, czy ma to wpływ na mikroklimat w budynku? Czy gnojowica bądź resztki w zbiorniku mogą być przyczyną zarazków chorobotworczych dla nowo wstawionych warchlaków?

 

3. Może lepiej zrobić zbiornik na zewnątrz?Czy wtedy przed dezynfekcją należy tak samo jak ruszta czy ściany, myć kanały ściekowe?(umycie kanału wymagałoby chyba demontacji ruszta);

 

4. Jaka powinna być minimalna wysokość wewnątrz chlewni dla tuczników?(pytam,ponieważ chciałbym jak najmniej kopać w głąb )

 

Z góry dzięki za porady :) pozdrawiam :)

Edytowano przez rysiek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mbanach    2

Mam pytanie jezeli mialbym chlewnie na rusztach i mial paszociagi poza robieniem paszy i wsypywaniem do silosu, oraz wypompowaniem gnojownicy, to co jeszcze mialbym robic w dzien ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcian1234    17

Witam

 

Planuję przerobić oborę (porodówkę) na ruszta.Planuje zrobić to w literze T. Na długość mam zamiar postawić 4 kojce a resztę to zagrody.Nie mam dużo miejsca ale na 10 macior powinna starczyć.Obora ma wymiary 15x6 m.

Jaki powinienem zrobić kanał głęboki ?? Pod kojcami będzie szeroki 1,20 połowa kojca.Pod zagrodami penie pójdą na całość.Jak macie zamontowane ruszta plastikowe w jaki sposób ??? I czy robić studnie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

@claaspl 1 stanowisko tuczu rocznie produkuje około 3-3,5 m3 gnojowicy. resztę sobie policz w zależności od możliwości zagospodarowania towaru.

 

@rysiek1 Można plastik tylko po co? no chyba ze masz za dużo wolnych środków

Resztek gnojowicy z kanałów nigdy nie usuniesz zawsze ci trochę zostanie i nikt kanałów nie myję. Ja Opróżniam kanały jak się zapełnią bez względy na aktualną obsadę budynku. Jak masz kanały odpowiedniej pojemności to możesz opróżniać po każdym rzucie.

Ja wysokość chlewni mam taką żeby nie zawadzać głową o rury od paszociągu. oczywiście musi być wtedy dobra wentylacja.

 

@Marcian1234 Jak chcesz zrobić taki wąski kanał to zrób co najmniej metr głębokości bo inaczej będziesz musiał go często opróżniać i bedą problemy z wymieszaniem. Ruszta plastikowe kładziesz normalnie na podciągach. O jakich studniach piszesz to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

a powiedzcie mi jak zrobić to- mam chlewnie i za nią płytę i zbiornik na 30 000 litrów, chciałbym przerobić wszystko na ruszta ale chlewnia jest nieco niżej niż góra zbiornika i gdybym chciał odpływ grawitacyjny to wykorzystałbym tylko połowę zbiornika, ma on być na razie jako zbiornik do przepompowywania, jak do niego transportować chlewnia jest podzilona na 3 sektory, dla loch, odchowalnia i tuczarnia, nie chce za głębokich kanałów bo mam słupy podporowe i boje się o stare fundamenty, jak połąćzyć to wszystko żeby razem przepompowywać do zbiornika? i jak obliczyć na ile m3 wybudować docelowy zbiornik, obsada będzie 50 loch cykl zamknięty do końca tuczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
speeeder    32

Jedynie wyjście to pogłębić lub powiększyć zbiornik. albo jedno i drugie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

nie, zbiornik jak już to powstanie nowy, ten nie jest do powiększenia(był cały lany z betonu) będzie on jako zbiornik do przepompowania do głownego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Jeśli będziesz stawiał duży zbiornik to czy zapełnisz ten obecny w 50% czy 100% to bez różnicy chyba i tak musisz zrobić przepompownie. Najwyżej będziesz częściej przepompowywał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

tak ale zbiornika od razu nie zrobię więc ten będzie przez rok może dwa służyć jako główny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj