tomek

Doświadczenia z chlewnią na rusztach.

Polecane posty

mariox    4

No ale ruszta też muszą na czymś spoczywać, a Wy koledzy jakie macie zbiorniki dzielone czy jeden duży na cała tuczarnie? jeżeli jeden duży to ruszta na czym spoczywaja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Ruszta spoczywaja na belce betonowej z tego co pamiętam to 25x25 a przy scianach to albo na fundamencie albo trzeba było sciankę pomurować waską na ruszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ja mam zbiorniki pod rusztami po wymiarach 2,3x10m. Czyli na szerokość rusztu. Na środku w dnie jest korek i jak się napełni to mieszam, wyciągam korek i wszystko spływa sobie rurami do zewnętrznego zbiornika. Jak chcesz robić wannę pod całym kojcem czy pod całą chlewnią i bezpośrednio z niej wybierać to musisz zrobić dużo głębszą niż jest to np u mnie co jest często utrudnione w starszych budynkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@marku: 2,3 głębokości czy szerokośći?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

2,3m szerokości 10m długości, 0,6 m głębokości. Zrobił bym nieco głębsze tak około 1m ale nie pozwoliły warunki na to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariox    4
Napisano (edytowany)

To ta pojemność zbiornika wystarcza na cały okres tuczu tzn. od 30kg-115/120kg. i 20-25 szt., a tą gnojowice to przepompowujesz czy masz różnice terenu i sama spływa do zbiornika głównego? a do chlewni to chyba masz inne mieszadło nie to takie do ciągnika? sory że tak dopytuje się ale nie chcę pózniej żałować że mogłem zrobić to inaczej

 

Nie cytuj poprzedniego posta!!

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

U mnie nie starcza ale tylko dlatego że pod jednym kojcem są 3 wanny. A jak wiadomo świnki załatwiają się w jednym miejscu i jedna wanna jest pełna, drugiej jest pół a trzecia jest pusta. Więc muszę spuszczać podczas tuczu. Wszystko spływa samo grawitacyjnie. Zbiornik jest zakopany pod ziemią. różnicy terenu nie musi być ja na rurach nie mam nic spadku, ważne żeby zbiornik był niżej niż rura. Mieszadło mam podrusztowe, takie że wkładam w szczelinę w ruszcie i się miesza. poszukaj sobie na allegro dużo ich jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimonx    0

Witam, mam pytanie odnośnie chlewni na rusztach, mam stodołę którą chciałem przerobić na tuczarnie na rusztach, stodoła jest wysoka wiec wanna pod rusztami może mieć z 2 metry, ale moje pytanie jest następujące czy posadzka pod rusztami powinna być równa czy może powinno znajdować się jakieś zagłębienie, i jak z takiego dużego zbiornika (12x16) wypompować gnojowice, czy może lepiej zrobić 2 zbiorniki (jeden duży przedzielić w pół ścianką z bloczka). Czy ma może ktoś zdjęcie wygląda wanna pod rusztami przed montażem rusztu.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MT1997    0

Mam pytanko, ale majac chlewnie na 600 tuczników i 50 macior, to ile rocznie bede miał litrów gnojowicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Witam.

Własnie dojrzałem do tematu adaptacji pomieszczenia o wymiarach 18x10 m na tuczarnię na ruszcie betonowym. Chciałbym się dowiedzieć jak wykonać zbiornik pod rusztem tzn. czy mogą to być ścianki wykonane z bloczków betonowych czy powinien być lity beton?? czy ścianki zbiornika powinny być izolowane od gruntu np. folią?? Jakie są systemy mocowania wygrodzeń do rusztu?? Jakiej grubości powinna być posadzka na dnie zbiornika??

Czy ktoś z Was zna jakieś firmy oferujące ruszt betonowy w rejonie południowej wielkopolski??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Mogą być bloczki jak i lany beton. ja mam u siebie akurat wylane betonem bo tak było mi wygodniej. nie musi być izolowane folią. jak chcesz możesz potem pomalować wszystko izolbetem. system mocowań wygrodzeń do rusztu jest w zasadzie jeden czyli kotwy w kształcie litery T. Posadzkę mam 10 cm a pod wparciami rusztu troche wiecej. A ile masz do Łowicza bo tam ruszta robią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

a ja mam ruszt plastik na tucznikach i sobie chwale owiele łatwiejszy demontaż niewiem jak cenowo ale ja polecam plastikowe


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

dostałem właśnie ofertę od jednego producenta, cena wynosi 95zł za metr kwadratowy netto, przy ruszcie o długości 200cm. Co myślicie o tej cenie?? czy zna ktoś betoniarnie, które oferują taniej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

w tej chwili w Łowiczu też chcą około 95 zł za metr kwadratowy

Edytowano przez martinezo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
speeeder    32

Wracając do przewodniego tematu, ja mam chlewnie na półrusztach, (chów- cykl otwarty)zalety chowu na rusztach zostały wcześniej przez was wymienione,

wady: zanim pojawią się obrzęki u nóg, tuczniki wyjeżdzają do ubojni, jedyną istotną wadą jest fakt że przy większej obsadzie na rusztach jest większy smród na podwórku i okolicy (przy ściółce jest większa asymilacja amoniaku przez słomę)

Na półrusztach jest też problem, aby świnie załatwiały się w wyznaczonym miejscu, ja po wstawieniu małych uczę je w taki sposób, że wysypuję śrutę zbożową w miejscu gdzie mają leżeć i polewanie wodą w miejscu gdzie ma być miejsce na załatwianie po 2 tyg. świnie już są nauczone chociaż są oczywiście wyjątki w kojcach że ich nie nauczysz.

Generalnie na rusztach jest mniej pracy, większa wygoda, jedynie na półrusztach świnki nie będą czyściutkie (zwłaszcza w lecie - taplają się w gnoju dla ochłody) na pełnych rusztach nie ma tego problemu.

Jeżeli chodzi o zakup ruszt to lepiej śledzić ogłoszenia firm które oferują ruszta sprowadzone z zachodu, które są o wiele tańsze a zarazem tak samo funkcjonalne jak nowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

ale to jest cena katalogowa? bo ja dostałem prawie 30% upustu:)

 

tak, to jest cena wg oficjalnego cennika , zaoferowali mi 15% upustu, a przy własnym transporcie 20%, spróbuję jeszcze coś wynegocjować, chociaż pewnie łatwo nie będzie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Chciałbym sie zapytac czy polecacie na kanaly odplywowe połozyc ruszta.A moze cos innego.Wczesniejzy material sie zuzyl i trzeba by cos nowego.A moze blacha.Sorry ze tutaj pytam.


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

ja też miam deski

 

przeczytałem wszystkie komentarze i ciekawi mnie jedno co będzie jeśli ta rura spustowa się zapcha i czy trzeba duże skosy do kanałów spustowych??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj