tomek

Doświadczenia z chlewnią na rusztach.

Polecane posty

A co myślicie o tych rusztach z firmy wymienionej wyżej, która produkuje belki betonowe?
Oraz czy słupy telefoniczne zastąpią dedykowane belki pod ruszta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

wpisz na olx belki podrosztowe widziałem je są ok i cena jest fajna nawet lepiej zazbrojona jak konkurencji

odnośnie bloczka betonowego musi być b20 murowany na płasko zaprawa cementowa najlepiej z jakimś plastyfikatorem 

 

dlaczego bloczek musi być na płasko? I zaprawa z plastyfikatorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaclew77    1

plastyfikator powoduje lepszą urabialność i zagęszczenie czyli szczelność a na płasko żeby jeden słupek podpierał dwie belki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

dobrze zrozumiałeś. Kładłem jeden i zaraz następny bez żadnego łączenia. Podciąg opiera się 19 cm(38/2) na bloczku

 

podciąg to musi być solidnie zbrojony. Waga rusztów to już koło tony a do tego tuczniki. Dlatego wolałbym ściankę z bloczka na sztorc postawić

 

Czyli rozumiem, że odradzasz mi robienia podciągów, tylko lepszym rozwiązaniem będzie ścianka działowa pośrodku komory?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Ścianka działowa podzieli ci szmbo na 2 części, a może postaw co 2 -3 metry bloczki na płasko jak inni radzą,  kup nadproża w kształcie L (bloczki tak daleko jak długość nadproża ja mam chyba co 2 m) Skręć nadproża zalej betonem i juz masz gotowe. Mozesz kłaśc ruszta. Nadproża można kupić w miarę tanio w betoniarnich. Jest mały problem przy wypompowaniu ale to co sie oprze o słupki spłukniesz wodą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaclew77    1

mam taką chlewnie na belkach podrusztawych wszystko jest ok nawet przy bardzo dużych tucznikach zresztą nie sprzedaje się towaru który nie spełnia swojego zadania do którego jest zaprojektowane ,nie po to inżynier oblicza obciążenia żeby ktoś twierdził że to nie wytrzyma 


kolego który spłukuje coś za słupkami nie wiem co ci tam zostaje ale to na pewno nie jest gnojowica która zawsze jest płynna a poza tym nie znam nikogo kto by ruszta  podnosił żeby coś pod spodem płukać czy wygarniać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

A co takie nadproze ma za zadanie?

Bo nie bardzo wiem do czego ono sluzy.

 

nadproże L. Stawiasz dwa koło siebie, zbroisz i zalewasz betonem. Nie potrzebujesz szalunku. Kiedyś też się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem ale drogo to wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaclew77    1

piszesz o tym nadprożu L a może wiesz jaka jest klasa betonu,  jaka nasiąkliwość tej L , zbrojenie  bo ja myślę że to są rzeczy które eliminują te L jako podciągi pod ruszta zwłaszcza zalanie ich betonem nic nie da bo to nigdy nie połączy się jako jeden monolit chyba że pod króliki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubix404    1

Jestem hodowcą trzody posiadam dwie chlewnie, jedną na głębokiej ściółce w której hoduję 150 sztuk świń i drugą na rusztach gdzie hoduję 250 sztuk. Ruszta mają niezwykły potencjał ekonomiczny ale mierny potencjał ekologiczny, wiadomo gnojowica w dużych ilościach szkodzi środowisku, wypłukuje niektóre bardzo ważne składniki np. selen który jest bardzo ważny dla świeżo przybyłych na świat zwierząt. Lepsze przyrosty i wykorzystanie paszy odnotowuje na głębokiej ściółce, lecz jednak roboty jest dużo więcej i koszt wyprodukowania kilograma żywca jest większy dlatego że trzeba mieć sprzęt którym trzeba dorzucić ściółki bądź usunąć obornik, sprzęt może się popsuć i trzeba nalać do niego paliwa, a to niestety kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

plastyfikator powoduje lepszą urabialność i zagęszczenie czyli szczelność a na płasko żeby jeden słupek podpierał dwie belki

Jakiej firmy polecasz ten plastyfikator?

Dodawać go wszędzie tam, gdzie będzie kontakt z gnojowica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

piszesz o tym nadprożu L a może wiesz jaka jest klasa betonu,  jaka nasiąkliwość tej L , zbrojenie  bo ja myślę że to są rzeczy które eliminują te L jako podciągi pod ruszta zwłaszcza zalanie ich betonem nic nie da bo to nigdy nie połączy się jako jeden monolit chyba że pod króliki 

 

beton B20-30. Nasiąkliwość to raczej mało ważna bo jak gnojowica dojdzie do podciągów to już wypada pompować. A od góry ruszt to przykrywa. L-ka zalana ma bardzo dużą wytrzymałość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaclew77    1

nadproże 3m beton c 25/30 to  koszt około 70 zł z tych najtańszych na alleg. gnojowicę trzyma się zazwyczaj do pełna przynajmniej pod ruszta tym bardziej że nikt nie zrezygnuje ze zbiornika pod rusztami bo każdy metr jest ważny .Nigdy nie ułożysz tak szczelnie ruszt żeby między nimi nie leciało a zresztą po co skoro 

 

 

po ruszcie z części szczelinowej i tak będzie zaciągać i zlatywać po belce . Nie jest problemem że beton z belki nasiąknie gnojowicą tylko to że zbrojenie zacznie korodować a to spowoduje rozsadzanie betonu.  Więc belki podrusztowe i tak będą tańsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak długo wytrzyma taka belka wylana z tych nadproży? nie brałem tej opcji pod uwagę ale teraz się nad tym rozwiązaniem zastanawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hawk    3

Witam, ja zadam pytanie z innej beczki.

 Czy ktoś z was choduje świnie na ruszcie na piętrze? Chlewnie mam przystosowaną do trzymania świń na górze jednak była budowana z zamysłem na ściółkę i zgarniacz teraz jednak padł pomysł rusztów. Miałyby tam stać prosięta/warchlaki do 20-30kg. Baseny o głębokości 30cm, ze spustami to szamba. Jednak obawiam się "przeciekania" gnojowicy. Czym można skutecznie i pewnie uszczelnić taki basen ? Ma ktoś takie doświadczenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

folia basenowa albo membrana jak na laguny. Ja mam folie basenową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hawk    3

Ale masz na piętrze? w ziemi basen to sam sie uszczelni. Membrane EPDM ktoś stosował? zastanawiam się też nad takimi hydroizolacjami w stylu żywicy nakładanej na ściany basenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

na piętrze nie, ale tylko 20 cm wpuszczone w ziemię. 80 cm wystaje ponad grunt. Samo w ziemi to się nie uszczelni. Zawsze będzie przepuszczało.

Żywica drogo wychodzi. Lagunę mam chyba z epdm-a 1mm. Coś koło 19zł za m/kw płaciłem na gotowo w zeszłym roku. Za basenową 0.5mm 8.5zł m/kw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

lagunę masz otwartą czy przykrytą? prawdą jest że teraz wszystkie zbiorniki muszą być zakryte?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj