Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy

34 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tstanek

tstanek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 15:54

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Witam
Proszę o pomoc w wyborze pługu gdyż zastanawiam się nad 3 obrotowymi lub 4 zagonowymi do ciągnika Case JX80 czyli 82KM
ziemie mam gliniaste bo w końcu Pogórze Strzyżowskie pola mam dość strome, pochyłe i kliniaste

No i jakie firmy polecacie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Dzisiaj, 23:46
  •  

#2 Share xsysiek

xsysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 16:20

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Z firm to polecam Lemken i Kverneland. Jak dla mnie to tylko obrotowy, szkoda się zagonowym męczyć. Chyba, że masz wyjątkowo długie, wąskie pola to wtedy jest bez różnicy.

#3 Share zetorcrystal

zetorcrystal

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Zainteresowania:Fotografia Cyfrowa

Napisany 28 sierpień 2011 - 16:59

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy na moje to bym brał obrotówkę overuma pługi bardzo lekko idą i pięknie orzą :) miałem kiedyś zagonówkę i przesiadłem się na obrotówkę i nigdy to się nie zmieni ;d po pierwsze jedna bruzda na dużych polach do drugie mniejsze ujeźdzanie poprzeczniaków a po trzecie to elementy ciągnika będą się równo zużywać mam na mysli zwolnice mechanizm itp B)

aha i jak kliny to tylko pług z płynna regulacją szerokości orki :)

Edytowany przez zetorcrystal, 28 sierpień 2011 - 17:02.

sprzedam białoruske z masztem (widlakiem) z przodu stan dobry cena 7 tys

#4 Share PaWeL1995

PaWeL1995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 17:20

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Jak poprzednicy polecam 3 obrotową ;)Ja poprę 3 obrotową Kvernelanda. Posiadamy taki pług i pracuje on z Ursusem 914 idzie bardzo lekko chociaż na glinie zdarzają sie takie momenty że trzeba wcisnąć blokadę <_<bardzo łatwo się do ustawia i później orka to już bajka :rolleyes:

#5 Share jendrek

jendrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 17:49

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Tak jak poprzednicy popieram obrotówkę, jak raz takim spróbujesz to nie będziesz chciał zagonowego na oczy widzieć ;)

#6 Share tstanek

tstanek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 18:19

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Dziękuję bardzo trochę mnie przekonaliście do obrotowego
temat raczej do zamknięcia

#7 Share Ptr_ch88

Ptr_ch88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 28 październik 2012 - 18:54

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy witam mam pytanie jaki pług wybrać do ciągnika Pol-Mot 9014H obrotowy 3 skibowy czy zagonowy 4 skibowy

#8 Share masseymix

masseymix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 18:51

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Według mnie to obrotowy lepszy, ponieważ obrotowe mają lepsze skiby (lepiej zawijają) i ma się tylko jedną bruzdę.

Edytowany przez masseymix, 12 maj 2014 - 19:01.

#9 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 08:55

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Długo nad tym myslałes? Na jakiej podstawie doszedłeś do tego wniosku?

#10 Share andrejus

andrejus

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 606 postów
  • Zainteresowania:OFF ROAD, enduro, motoryzacja

Napisany 28 grudzień 2012 - 18:28

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy A czy nie sądzicie że do obrotowego potrzeba więcej KM. Spalanie też będzie większe.
Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Michufarmer

Michufarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, motoryzacja, rolnictwo

Napisany 29 grudzień 2012 - 08:44

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Nie wiem dlaczego uważasz, że do obrotowego więcej koni. Jeżeli oba pługi (zagonowy i obrotowy) będą orały na tę samą szerokość i głębokość to nie potrzeba będzie więcej koni. Zapotrzebowanie w katalogach jest większe, ale to ze względu na większa zapotrzebowanie na udźwig. Zazwyczaj mocniejszy ciągnik ma mocniejszy podnośnik, jest cięższy co zapewnia zestawowi ciągnik + pług lepszą stabilność.
Jeżeli weźmiesz 4 zagonową np. 4x30 a 3 obrotową 3x40 (co da taką samą szerokość roboczą 120 cm) to zużycie paliwa będzie większe w przypadku pługa zagonowego i Twoja teoria upada :P

Pozdro

Edytowany przez Michufarmer, 29 grudzień 2012 - 08:46.

Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

#12 Share majk03

majk03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 09:32

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy tylko obrotowka, ja mam kuhna master 102 i forterra 125 smiga jak nalezy, srednio to 8 km/h, orze sie lekko i ładnie przykrywa np. poplon, takze tobie tez polecam kuhna

#13 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3420 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 11:21

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy spalanie w obrotowce bedzie nawet mniejsze, szczegolnie na szerokich polach
reszte wyjasnil @Michufarmer

Polska B

#14 Share andrejus

andrejus

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 606 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 20:13

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy A nie wydaje się wam że im cięższy pług tym więcej siły w jego utrzymanie stabilności w orce?
Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

#15 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 21:22

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy No dobrze ale np. ciągnik około 80 KM w 4x40 zagonowym będzie sobie śmigał dość swobodnie a w 4x40 obrotowym raz że będzie miał ciężko udźwignąć, sterowność na uwrociach też będzie taka sobie, a dwa to ciągnąć nie będzie miał lekko. Na razie nie mam takiego sprzętu i jeśli chodzi o ciągnik 80 KM i pług 4x40 obrotowy to w zasadzie widziałem takie zestawy tylko na filmach i na ich podstawie wysnułem powyższy wniosek. Także w przypadku ciągnika 80 KM to 4x40 zagonowy lub 3x40 obrotowy i mamy różnicę 40 cm na jednym przejeździe. Także wybór nie jest taki oczywisty moim zdaniem. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że są różne warunki polowe, glebowe, inne szerokości robocze korpusów no i pomijając szerokość roboczą to orka "obrotówką" ma raczej same zalety.

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 grudzień 2012 - 22:09

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy No to Cię kolego rozczaruję.Obrotówka była, jest i będzie cięższa a to w zasadzie nie ma istotnego wpływu na uwrociach o ile masz dostatecznie obciążoną przednią oś, jak ciągnik ma problemy z podniesieniem to powinien mieć założony siłownik pomocniczy( tylko w niektórych ciągnikach bo w większości nie ma takiej potrzeby), opór w glebie stawia dokładnie taki sam jak bliźniacza wersja zagonowa, a co do szerokości roboczej to każdy wie jak to wygląda na jego polach i potrafi dobrać optymalną do swoich potrzeb (mam taką nadzieję).
Tak to wygląda z praktyki.

Edytowany przez KRISTOFORn, 29 grudzień 2012 - 22:11.

#17 Share andrejus

andrejus

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 606 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:46

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy To jest tylko twoja teoria niczym nie uzasadniona. Gdybyś napisał że przeprowadziłeś doświadczenie 1ha zagonowym 4x40 o wadze 800kg i 1ha obrotowym 4x40 o wadze 1400kg wtedy ci uwieżę.
A to czy opory w glebie te same to skąd to wiesz? bo tak ci się wydaje czy z jakiegoś źródła?

#18 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:59

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy Zamiast Ci cokolwiek udowadniać to zachęcam do pracy takimi pługami i za 10- 15 lat pogadamy.
Nie każdy zagonowy waży 800kg a jego odpowiednik 1400. Są cięższe i lżejsze zależnie od wersji i zabezpieczeń, a w sprawie niepodwżalnych wyników napisz do producenta.

#19 Share andrejus

andrejus

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 606 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 22:03

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy to była przykładowa waga pługów. Jeśli głosisz jakąś teorie to dobrze gdyby ona było potwierdzona a nie wydumana :)

Edytowany przez andrejus, 30 grudzień 2012 - 22:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 grudzień 2012 - 22:34

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy To co Ci mam napisać? Wyniki badań oporów ciągnięcia pługa w jedną i drugą stronę pola? Porównanie z identycznym ale zagonowym?
Notatki z zajęć praktycznych za czasów szkolnych nie zostały zachowane przeze mnie bo troszkę latek przeleciało, poza tym nie miałem tam podpisów dyrektora i nauczyciela zajęć prakycznych więc i to mógłbyś śmiało podważać swoim JA SĄDZĘ.
Bardziej ogólna moja informacja powinna brzmieć: Opór 4 korpusów z identycznymi lemieszami i odkładnicami w obu rodzajach narzędzi w identycznych warunkach i głębokości stawiają identyczne opory w glebie, a korpusy będące w powietrzu muszą tylko jego opór powietrza pokonać co jest nie istotne. Dodatkowa masa pługa obrotowego wywiera dodatkowy nacisk na tylne koła ciągnika dociążając je w małym stopniu, co znowu może zwiększyć siłę uciągu kół tylnych.Część tej dodatkowej masy odbiera też koło kopiujące pługa. Różnica dodatkowej masy ( w Twoim przykładzie 600 kg)nie będzie zauważalna przy użyciu wskaźnika niutonometrycznego, który użyty będzie do tego typu testu, za to oszczędność paliwa przy pokonywaniu szerokich poprzeczniaków jak i w czasie odczuwalna będzie, o ile to będzie sprawnie przebiegać.
O braku bruzd nie wspomnę.

Swojej teorii, czy też sądów niczym nie potwierdzasz, a mnie wzywasz do tablicy? Bardzo nie ładnie.