tstanek

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tstanek    2

Witam

Proszę o pomoc w wyborze pługu gdyż zastanawiam się nad 3 obrotowymi lub 4 zagonowymi do ciągnika Case JX80 czyli 82KM

ziemie mam gliniaste bo w końcu Pogórze Strzyżowskie pola mam dość strome, pochyłe i kliniaste

 

No i jakie firmy polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsysiek    4

Z firm to polecam Lemken i Kverneland. Jak dla mnie to tylko obrotowy, szkoda się zagonowym męczyć. Chyba, że masz wyjątkowo długie, wąskie pola to wtedy jest bez różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na moje to bym brał obrotówkę overuma pługi bardzo lekko idą i pięknie orzą :) miałem kiedyś zagonówkę i przesiadłem się na obrotówkę i nigdy to się nie zmieni ;d po pierwsze jedna bruzda na dużych polach do drugie mniejsze ujeźdzanie poprzeczniaków a po trzecie to elementy ciągnika będą się równo zużywać mam na mysli zwolnice mechanizm itp B)

 

aha i jak kliny to tylko pług z płynna regulacją szerokości orki :)

Edytowano przez zetorcrystal

sprzedam białoruske z masztem (widlakiem) z przodu stan dobry cena 7 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaWeL1995    1

Jak poprzednicy polecam 3 obrotową ;)Ja poprę 3 obrotową Kvernelanda. Posiadamy taki pług i pracuje on z Ursusem 914 idzie bardzo lekko chociaż na glinie zdarzają sie takie momenty że trzeba wcisnąć blokadę <_<bardzo łatwo się do ustawia i później orka to już bajka :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrek    124

Tak jak poprzednicy popieram obrotówkę, jak raz takim spróbujesz to nie będziesz chciał zagonowego na oczy widzieć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masseymix    1

Według mnie to obrotowy lepszy, ponieważ obrotowe mają lepsze skiby (lepiej zawijają) i ma się tylko jedną bruzdę.

Edytowano przez masseymix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

A czy nie sądzicie że do obrotowego potrzeba więcej KM. Spalanie też będzie większe.


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michufarmer    21

Nie wiem dlaczego uważasz, że do obrotowego więcej koni. Jeżeli oba pługi (zagonowy i obrotowy) będą orały na tę samą szerokość i głębokość to nie potrzeba będzie więcej koni. Zapotrzebowanie w katalogach jest większe, ale to ze względu na większa zapotrzebowanie na udźwig. Zazwyczaj mocniejszy ciągnik ma mocniejszy podnośnik, jest cięższy co zapewnia zestawowi ciągnik + pług lepszą stabilność.

Jeżeli weźmiesz 4 zagonową np. 4x30 a 3 obrotową 3x40 (co da taką samą szerokość roboczą 120 cm) to zużycie paliwa będzie większe w przypadku pługa zagonowego i Twoja teoria upada :P

 

Pozdro

Edytowano przez Michufarmer

Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majk03    0

tylko obrotowka, ja mam kuhna master 102 i forterra 125 smiga jak nalezy, srednio to 8 km/h, orze sie lekko i ładnie przykrywa np. poplon, takze tobie tez polecam kuhna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1153

spalanie w obrotowce bedzie nawet mniejsze, szczegolnie na szerokich polach

reszte wyjasnil @Michufarmer


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

A nie wydaje się wam że im cięższy pług tym więcej siły w jego utrzymanie stabilności w orce?


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

No dobrze ale np. ciągnik około 80 KM w 4x40 zagonowym będzie sobie śmigał dość swobodnie a w 4x40 obrotowym raz że będzie miał ciężko udźwignąć, sterowność na uwrociach też będzie taka sobie, a dwa to ciągnąć nie będzie miał lekko. Na razie nie mam takiego sprzętu i jeśli chodzi o ciągnik 80 KM i pług 4x40 obrotowy to w zasadzie widziałem takie zestawy tylko na filmach i na ich podstawie wysnułem powyższy wniosek. Także w przypadku ciągnika 80 KM to 4x40 zagonowy lub 3x40 obrotowy i mamy różnicę 40 cm na jednym przejeździe. Także wybór nie jest taki oczywisty moim zdaniem. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że są różne warunki polowe, glebowe, inne szerokości robocze korpusów no i pomijając szerokość roboczą to orka "obrotówką" ma raczej same zalety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No to Cię kolego rozczaruję.Obrotówka była, jest i będzie cięższa a to w zasadzie nie ma istotnego wpływu na uwrociach o ile masz dostatecznie obciążoną przednią oś, jak ciągnik ma problemy z podniesieniem to powinien mieć założony siłownik pomocniczy( tylko w niektórych ciągnikach bo w większości nie ma takiej potrzeby), opór w glebie stawia dokładnie taki sam jak bliźniacza wersja zagonowa, a co do szerokości roboczej to każdy wie jak to wygląda na jego polach i potrafi dobrać optymalną do swoich potrzeb (mam taką nadzieję).

Tak to wygląda z praktyki.

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

To jest tylko twoja teoria niczym nie uzasadniona. Gdybyś napisał że przeprowadziłeś doświadczenie 1ha zagonowym 4x40 o wadze 800kg i 1ha obrotowym 4x40 o wadze 1400kg wtedy ci uwieżę.

A to czy opory w glebie te same to skąd to wiesz? bo tak ci się wydaje czy z jakiegoś źródła?


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zamiast Ci cokolwiek udowadniać to zachęcam do pracy takimi pługami i za 10- 15 lat pogadamy.

Nie każdy zagonowy waży 800kg a jego odpowiednik 1400. Są cięższe i lżejsze zależnie od wersji i zabezpieczeń, a w sprawie niepodwżalnych wyników napisz do producenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

to była przykładowa waga pługów. Jeśli głosisz jakąś teorie to dobrze gdyby ona było potwierdzona a nie wydumana :)

Edytowano przez andrejus

Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To co Ci mam napisać? Wyniki badań oporów ciągnięcia pługa w jedną i drugą stronę pola? Porównanie z identycznym ale zagonowym?

Notatki z zajęć praktycznych za czasów szkolnych nie zostały zachowane przeze mnie bo troszkę latek przeleciało, poza tym nie miałem tam podpisów dyrektora i nauczyciela zajęć prakycznych więc i to mógłbyś śmiało podważać swoim JA SĄDZĘ.

Bardziej ogólna moja informacja powinna brzmieć: Opór 4 korpusów z identycznymi lemieszami i odkładnicami w obu rodzajach narzędzi w identycznych warunkach i głębokości stawiają identyczne opory w glebie, a korpusy będące w powietrzu muszą tylko jego opór powietrza pokonać co jest nie istotne. Dodatkowa masa pługa obrotowego wywiera dodatkowy nacisk na tylne koła ciągnika dociążając je w małym stopniu, co znowu może zwiększyć siłę uciągu kół tylnych.Część tej dodatkowej masy odbiera też koło kopiujące pługa. Różnica dodatkowej masy ( w Twoim przykładzie 600 kg)nie będzie zauważalna przy użyciu wskaźnika niutonometrycznego, który użyty będzie do tego typu testu, za to oszczędność paliwa przy pokonywaniu szerokich poprzeczniaków jak i w czasie odczuwalna będzie, o ile to będzie sprawnie przebiegać.

O braku bruzd nie wspomnę.

 

Swojej teorii, czy też sądów niczym nie potwierdzasz, a mnie wzywasz do tablicy? Bardzo nie ładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Czy zauważyłeś żebym ja głosił jakąkolwiek teorie?


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
A czy nie sądzicie że do obrotowego potrzeba więcej KM. Spalanie też będzie większe

Pierwsza część jest sądem; przypuszczeniem, a druga część jest twierdzeniem.Brak znaku zapytania by było pytaniem.

Kolejnych Twoich postów nie będę poddawać analizie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Kontekst zdania... czytaj ze zrozumieniem a nie jak komputer patrzysz na znaki :)


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moris7598    12

Witam chiałbym sie zapytac jaki pług dobrać do Jaśka 6330 . Rozgladałem sie za Akpilem ; Vogel & Noot ; overum .

Mam 5 klase ziemi i troche 4b .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj