Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora

202 odpowiedzi na ten temat

#141 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów
  • Zainteresowania:sport, bydło mleczne i gołębie...

Napisany 08 październik 2007 - 18:21

Obora Witajcie nie pisałem ponieważ mnie nie było..... byłem na swojej farmie :P
Gdy byłem u wuja troche z nim pogadałem i porozmyślałem oraz pogadałem z pobliskim hodowca krów.....
I doszłem osobiście do wniosku że obora która posiadam nadaje się jednynie na jeden rząd stanowiska i tak planuje zrobić.... niestety dużo krów mi nie wejdzie ale będzie znaczna wygoda pracy :P
Do załącznika dołączam plan obory :P
Co wy na takie rozwiązanie??

Pozdrawiam Karol12!!!

Załączone miniaturki

• obora.JPG

U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora Dzisiaj, 20:08
  •  

#142 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 10:44

Obora To co zaznaczyłeś dojarka to co to jest> tam ma byc miejsce na mycie sprzętu i dojarke, a dalej na chłodnie? Moim zdaniem pomieszczenie na chłodnie i użądzenia do dojenia możesz również dobudowac na zewnątrz bo i tak musisz wymurowac ścianę to po co w środku jak można na zewnątrz do tego styropina 5 cm to max bo chłodni działa jak piecyk w pomieszczeniu ( ppomieszczenie na chłodnie to min. 3 x 2,5 a nawet 3x3 m, do tego na umywalnie tak z 2x2,5 może byc i mniejsze, ja dojarke mam w garaży żeby mi nie ryczała do uch przy dojeniu. Dobry pomysł z tym jednym rzędem i dużym korytarzem paszowym bo zawsze to roztoczysz bele w oborze i nie będzie takiego syfu przed oborą, a z tyłu proponował bym drzwi z 2,1 szerkie żeby tym ciapkiem czy mf 255 wjechac z turem i to zgarnąc.
Ważna sprawa to jak masz doi bańkową to rób stanowiska i korytarz d*pami do chłodni zebys miał jak najkrutszą drogę do zbiornika z bańką a w tym układzie co masz to chyba przez grzbiety będziesz z bańkami skakał

No i najważniejsza sprawa, to ze 2 palety spuporexu, paleta pustaków troche styropianu no i wydłużyc, wydłużc na 12 - 15 stanowisk! :P
Lepiej od razu ponieśc te kilka tyś, puki ściany nie wytynkowane i dzwi i okna porządnie nie zrobione, jak za 2 czy 3 lata będziesz chciał burzyc wytynkowana i pomalowaną ścianę -przemyśl to

#143 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 09 październik 2007 - 14:52

Obora Ja i tak będę musiał dobudować te 3metry żeby mi te 7krów weszło w jednym rzędzie..... więc niewiem czy mnie będzie tak odrazu stać żeby zrobić na około 12sztuk ale obliczyć i pomyśleć można :P
A ile by tak mniej wiecej kosztowało dobudowanie takiego kawałka 6m x 6m?? (wysokośc 2.2m)
A dojarke to jeszcze niewiem jaką będe miał to zależy od funduszy... :P
a chłodnie tez niewiem czy będe miał ,ponieważ do dojarni nie mam aż tak daleko i spokojnie traktorem mógłbym sobie wozić.... :P

Pozdrawiam Karol12!!!

#144 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 15:15

Obora

Ja i tak będę musiał dobudować te 3metry żeby mi te 7krów weszło w jednym rzędzie..... więc niewiem czy mnie będzie tak odrazu stać żeby zrobić na około 12sztuk ale obliczyć i pomyśleć można :P
A ile by tak mniej wiecej kosztowało dobudowanie takiego kawałka 6m x 6m?? (wysokośc 2.2m)
A dojarke to jeszcze niewiem jaką będe miał to zależy od funduszy... :P
a chłodnie tez niewiem czy będe miał ,ponieważ do dojarni nie mam aż tak daleko i spokojnie traktorem mógłbym sobie wozić.... :P
Pozdrawiam Karol12!!!

Do dojarni? :P chyba do zlewni?
A dlaczego uparłeś się tak na to mleko, nie masz maszyn nie masz kwoty mlecznaj a nawet krów nie masz i chcesz się zacząc rozwijac od 7 krów worząc mleko traktorem do zlewni, nie tędy droga oj nie tędy bo w ten sposób tylko się narobisz i jestem pewny że tylko bedziesz dokłądał do tego biznesu. Przeciez jak nosisz do zlewni to masz 20 gr mniej za litr, do tego tracisz pół dnia na przelewanie i cedzenie, dla 7 krów to ja nawet nie zaglądał bym do obory, mam teraz 15 i myśle jak to ładnie zakończyc za kilka lat bo z ków nie ma wcale kokosów a całą kase za wypłate trzeba wsadzic w pasze, prąd, wode, weterynarza itd itd, a uwiązany jesteś 24godz/ha.
Masz 12 ha? z produkcji roślinnej będziesz miał taki sam dochód a może i wyższy jak z mleka jak masz teraz inwestowac w obore, prase przyczepy schładzalinik bydło itp.
Nie myslałeś żeby trzymac tam kilka opasów? Wtedy nw do łak byś dostawal i dopłaty paszowe, a mógł byś pomyślec i o pakietach rolnośrodowiskowych, nie był byś "uwiązany" do obory i mógł byś pracowac poza rolnictwem, lub chodzic z usługami z jakąs maszyna

#145 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 09 październik 2007 - 15:53

Obora No sorry pomyliłem się do zlewni..... a co ty tak mi wszystko odradzasz?? od 7krów też da się zacząć... ty pewnie odrazy miałes 15krów bo pewnie przejołes po ojcu gospodarke....
a ja przejme troche od wuja i chce zaczynąć no prawie od zera .... jest to moje hobby i będzie zarazem praca... a nie moja wina że musisz cała wypłate dopłacać :P
Musze troche pobulić i pocierpiec ale może dojde do czegoś....

Pozdrawiam Karol12!!!

#146 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 16:07

Obora

No sorry pomyliłem się do zlewni..... a co ty tak mi wszystko odradzasz?? od 7krów też da się zacząć... ty pewnie odrazy miałes 15krów bo pewnie przejołes po ojcu gospodarke....
a ja przejme troche od wuja i chce zaczynąć no prawie od zera .... jest to moje hobby i będzie zarazem praca... a nie moja wina że musisz cała wypłate dopłacać :P
Musze troche pobulić i pocierpiec ale może dojde do czegoś....
Pozdrawiam Karol12!!!

Tak szczeże to od 7 krów będzie Ci ciężko zacząc, bo chcesz kupic i ciągnik i maszyny i krowy no i tą zaj*baną kwote, a ten ciągnik prasa przyczepa kosiarka tak samo będa pracowały i dla 7 i dla 12 sztuk, do tego ta chłodnię czy aparaty do dojenia będziesz mył po każdym dojeniu, płytki i podłączyc ciepła i zimną wodę też będziesz musiał tak samo więc ja radze zaczynac od chociaż 10 krów (tzn od takiego minim żeby mleczarnia przyjeżdzała sama do ciebie po mleko).
Pytasz dlaczego odradzam? Przez długie lata było około 10 krów po 99 około 12 i wtedy gdybym miał odbiór z domu miał bym po ponad 1,3 za l i wtedy trzeba było się rozwijac materiały budowlane były tanie cena za mleko dobra kwot nie było, kto wtedy nie rozwinoł produkcji teraz moim zdaniem powinien zapomniec o mleku, od 2 lat mam 15 sztuk wykupione wszystkie udziały dopłata za certyfikat 20 gr i mam 1,15 za l, gdybym nie ząłapał się na stary prow na budowę płyty i zbiorników już bym zrezygnował, u nas chodowcy trzymający właśnie po 4 - 7 krów masowo rezygnują, bo nie chce im się wyszykowac obory żeby otrzymac certyfikat.

#147 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 09 październik 2007 - 16:07

Obora dobrze że jesteś optymistą ale zaczynać prawie od zera taki kierunek jest ciężko szczególnie na tak małej ilości bo mleczarnie nie wiem jak jest u ciebie stawiają warunki ilościowe aby odbierać mleko z gospodarstwa

#148 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 09 październik 2007 - 16:30

Obora a więc tak moi drodzy koledzy byłem w mleczarni się już o tą minimalną ilość dowiadywałem i wynosi ona około 200litrów co dwa dni(minimum oczywiście!!)
A co do tego od ilu sztuk zaczynac hodowle to ja planuje na poczatek te 7krów albo może odrazu dobuduje te pare metrów więcej i zrobie obore odrazu na 10sztuk wtedy będe miał bez wsadzania potem kasy możliwość rozbudowy stada... :P
niewiem czy to dobry pomysł ale ja uważam że tak.... traktor niestety musze kupić bo tym władkiem za dużo już nie narobie a zwłaszcza przy obsadzie około 10sztuk bydła... a maszyny niestety duży ale przyszłościowy wydatek ... nikt tego nie uniknie... obora także musze wyszykowac ponieważ aby mleczarnia przjżdzała na miejsce po odbiór mleka musze posiadac certyfikat na jakośc mleka...
A te 10ha mam narazie potem planuje dodzierżawienie do około 20ha.... a mam pytanie ponieważ kolega @marcin_z_małopolski posiada 3ciągniki(Ursus 2812 Zetor 7245 i Ursus C-360) na około 20ha czy to mu się opłaci??

Pozdrawiam Karol12!!!

#149 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 09 październik 2007 - 16:59

Obora

wykupione wszystkie udziały dopłata za certyfikat 20 gr i mam 1,15 za l,

a jaką ilość miesięcznie oddajesz i do jakiej mleczarni bo ja przy 4500l/miesiąc to teraz cena wyszła pond 1.3 zł a można jeszcze o 0.2zł mieć więcej przy większych ilościach

@Karol12 jak planujesz mieć w przyszłości te 20 ha to ta obora ci nie wystarczy to jak ta ziemia jest pewna to lepiej zainwestuj(jak dobrze mówić) więcej kasy i powiększ ją tak przynajmniej do 20 stanowisk w tedy to będzie miało jakiś sens

#150 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 17:01

Obora Karol12, proacowałes kiedyś przy krowach? jeśli nie zagadaj z jakimś gospodarzem który ma 10 - 20krów, że chcesz mu pomóc przy porannym doju, tylko się nie spóźnij :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 17:06

Obora

a jaką ilość miesięcznie oddajesz i do jakiej mleczarni bo ja przy 4500l/miesiąc to teraz cena wyszła pond 1.3 zł a można jeszcze o 0.2zł mieć więcej przy większych ilościach

@Karol12 jak planujesz mieć w przyszłości te 20 ha to ta obora ci nie wystarczy to jak ta ziemia jest pewna to lepiej zainwestuj(jak dobrze mówić) więcej kasy i powiększ ją tak przynajmniej do 20 stanowisk w tedy to będzie miało jakiś sens

gazi ja też po 4,5 tyś oddaje co miesiąc do spomleku w radzyniu teraz może dobije do 1,2 l podnieśli o 270 zł wypłate za względu na dobra konunkture na rynku, a do tego dużo nam potrącają na fundusze celowe itp.

#152 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 09 październik 2007 - 17:15

Obora nam podnieśli w tamtym miesiącu po 15gr do każdego litra a od nowego roku mają już nie potrącać udziału więc będzie jeszcze więcej

#153 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 17:31

Obora No cóż u nas też kuszą tanimi jałówkami i 0%kredytami na urządzenie obory i maszyny, spółdzielnie chcą miec więcej surowca, ale czy warto inwestowac i brac długoterminowe kredyty jak w 2015 uwolnią kwoty to cena napewno poleci na ryj a koszty produkcji do tego czasu dużo wzrosna

#154 Share PongO

PongO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:1. Rolnictwo
    2. Muzyka (trance wszczegulnosci i pochodne)
    3.

Napisany 09 październik 2007 - 18:23

Obora a tak wogule jaka jest uwas aktualna cena mleka za litr bo umnie 1zl.

#155 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 09 październik 2007 - 18:55

Obora Ja to jesli miałbym zaczynać na dzień dzisiejszy od zera z krowami to zwyczajnie bym to p.......ł. :P Tak jak narazie to może i jest dobra cena na mleko,ale jak słusznie zauważył kolega ferdek07 zapierdal od świtu do zmierzchu siedem dni wtygodniu,mnustwo nakładów i w gruncie rzeczy przerzucanie kasy.Ja jak na dzień dzisiejszy mam tylko 15 krówek(ograniczenia budynku).Chodowle mam nie od dziś i tak czasem się zastanawiam ja i moja przyszła żona czy nie pie......ć to wszystko,przerzucić się na opasy lub znaleść sobie jakąś spokojną robote.Przynajmniej w niedziele można sobie dłużej pospać. :P

#156 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 19:06

Obora

Ja to jesli miałbym zaczynać na dzień dzisiejszy od zera z krowami to zwyczajnie bym to p.......ł. :P Tak jak narazie to może i jest dobra cena na mleko,ale jak słusznie zauważył kolega ferdek07 zapierdal od świtu do zmierzchu siedem dni wtygodniu,mnustwo nakładów i w gruncie rzeczy przerzucanie kasy.Ja jak na dzień dzisiejszy mam tylko 15 krówek(ograniczenia budynku).Chodowle mam nie od dziś i tak czasem się zastanawiam ja i moja przyszła żona czy nie pie......ć to wszystko,przerzucić się na opasy lub znaleść sobie jakąś spokojną robote.Przynajmniej w niedziele można sobie dłużej pospać. :P

Dokładnie i ja tak myśle, jak miną te 5 lat od kiedy zrobili mi płytę i zbiorniki zrezygnowac, puki kwote mleczną da się sprzedac to sprzedac, odebrac udziały z mleczarni, kilka opasów żeby dopłaty paszowe były do łąk i ONW na łąki a z produkcji roślinej nie mniej mozna ale to teraz wyciągnąc, z tym że jak ja nie dam gnoju na pola to i nic nie namłuce, ale jest ferma w poblizu ( kilka tyś opasów krów itp.) i oddają za belkę siana rozrzutnik gnoju to da sie przeżyc.
Kumpel ma 20 ha w ekologi prawie sama 6 kl. z 7 ha owsa skosił 5 t :P :P :P , ale jak weźnie dopłaty ekologiczne nie sieje nawozow jedyne koszty to przeorac i posiac to i tak ma dochód

#157 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 09 październik 2007 - 19:10

Obora macie fajne podejście tylko czekać jak inni do takich wniosków dojdą to i kwoty będzie więcej na rynku albo w rezerwie i mleka będzie mniej czyli ceny jeszcze pójdą do góry a z opasów też można żyć i to całkiem przyzwoicie

#158 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 09 październik 2007 - 19:11

Obora E to masz niezłe te pola? :P Gdyby nie te dopłaty to pewnie byłoby nieciekawie. :P Ja to znowu mam pola przyzwoite(3 klasa),ale za to zero łąk!

#159 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 09 październik 2007 - 19:15

Obora

macie fajne podejście tylko czekać jak inni do takich wniosków dojdą to i kwoty będzie więcej na rynku albo w rezerwie i mleka będzie mniej czyli ceny jeszcze pójdą do góry a z opasów też można żyć i to całkiem przyzwoicie

Ja tu nikogo do niczego nie zmuszam ani do niczego nie chcę zniechęcać. :P Tylko wyraziłem swój pogląd.Mam nadzieje że nikogo tym nie uraziłem?:P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 19:16

Obora

E to masz niezłe te pola? :P Gdyby nie te dopłaty to pewnie byłoby nieciekawie. :P Ja to znowu mam pola przyzwoite(3 klasa),ale za to zero łąk!

To masz dobre ziemie, nie masz łąk i chcesz się z krowami pie*dolic! :P A wybic do nogi krówska i pakiet w ekologi wziąśc! :P :P
Ja mam złabe ziemie połowa to różnej jakości łaki to nie mam wyjścia