Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora

202 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motocross ;)

Napisany 29 wrzesień 2007 - 20:51

Obora

i tu jest pytanie jaką - najlepiej wolnostanowiskową na głębokiej ściółce..

na 10 krów opłaca sie robić wolnostanowiskową? Karol nie ma tyle miejsca
«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora Dzisiaj, 17:14
  •  

#42 Share gosc1

gosc1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 29 wrzesień 2007 - 20:57

Obora tu akurat pisałem o sobie bo mam bardzo duża ilość miejsca a kasy trochę mniej niestety.. jak coś wymyślę co by było na jego miejscu najlepiej postawić to dopiszę ;)

#43 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów
  • Zainteresowania:sport, bydło mleczne i gołębie...

Napisany 29 wrzesień 2007 - 22:04

Obora oki dzięki za pocieszenie i za wiare w moje siły ;)
Mam do Ciebie pytanie @gosc1 czy w lepiej robić mam siano i słome w bele czy paczki??
I jaka masz obore stanowiska?? czy cos w podobie jak ja chce zrobić??

Pozdrawiam Karol12!!!
U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

#44 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 29 wrzesień 2007 - 22:05

Obora Arek mi się wydaje że na 20 krów zabardzo chyba się nie opłaca wolnostanowiskowej, ale od 30 sztuk to chyba już tak :( Kup w poniedziałek 10 krów i już hehe :( Może masz możliwość dobudowy obory to dobuduj, zawsze to wyjdzie taniej jakbyś mial stawiac nową, a co jeszcze jakbys znalazł materiały budowlane z rozbiorki ;)

Karol chyba lepiej w kostki, bo na bele to zbyt duże wydatki (belarka, tur), kostke sam przeniesiesz a belki nie. Wynajmiesz w żniwa z 4 osoby, i masz słome w stodole :(

KS Falubaz

#45 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów

Napisany 29 wrzesień 2007 - 22:29

Obora no właśnie kostek ci dużo wejdzie do stodoły a bel z 3 warstwy. Na 10 krów lepsze kostki ;]

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

#46 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 29 wrzesień 2007 - 22:43

Obora No wiesz, ale przy belach się mniej narobi bo sobie turem poukłada ;) kostki na tyle krów tak, ale jak zwiększysz stado to zdecydowanie bele.

KS Falubaz

#47 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów

Napisany 29 wrzesień 2007 - 23:15

Obora my mamy kostki bo u nas jest tylu chetnych do pracy że szok za flaszke będą robili cały dzień wujek kupi im tam piwo i niech zwożą ;)

#48 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 08:10

Obora No to zupełnie co innego, u nas chetnęgo to ze świeczką szukać, a jak potrzeba to wszyscy nie mają czasu a pod sklepem siedzą..

KS Falubaz

#49 Share gosc1

gosc1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 09:11

Obora

oki dzięki za pocieszenie i za wiare w moje siły ;)
Mam do Ciebie pytanie @gosc1 czy w lepiej robić mam siano i słome w bele czy paczki??
I jaka masz obore stanowiska?? czy cos w podobie jak ja chce zrobić??
Pozdrawiam Karol12!!!

pierwsze pytanie - moim zdaniem lepiej w kostki , przynajmniej narazie do jakiegoś czasu.
drugie pytanie - tak stanowiska. krowa stoi obok krowy. tylko ze nie ma miejsca z tylu na zamontowanie zgarniacza. więc trzeba widłami na rozrzutnik ( do tego najmuję ze 2 osoby i za określoną sumkę wyrzucają obornik a ja tylko wożę )
@matey - póki ja pobuduję oborę to powinno być więcej krów :(

#50 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 09:34

Obora A na ile krów masz ochote budować obore arek ?:>

KS Falubaz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 09:36

Obora

Arek mi się wydaje że na 20 krów zabardzo chyba się nie opłaca wolnostanowiskowej, ale od 30 sztuk to chyba już tak :( Kup w poniedziałek 10 krów i już hehe :( Może masz możliwość dobudowy obory to dobuduj, zawsze to wyjdzie taniej jakbyś mial stawiac nową, a co jeszcze jakbys znalazł materiały budowlane z rozbiorki ;)

Karol chyba lepiej w kostki, bo na bele to zbyt duże wydatki (belarka, tur), kostke sam przeniesiesz a belki nie. Wynajmiesz w żniwa z 4 osoby, i masz słome w stodole :(

Ciekawe kogo wynajmiejsz jak wszyscy za granicą, już sąsiad mnie wynajmował do kostek a od 2 lat robi bele i mówi "pie*dole te kostki to tyle samo roboty co przy zbieraczce tylko na widłach się trzyma.) do bel wystarczy kawałek krubej rury i os od wozu i mamy tura do bel :( , za godz belowania płacisz około 120 pln a w godzine każdyci zrobi 2 ha a jak słaba trawa lub słoma to nawet więcej, wynajęcie pracowników na sprzątnięcie 4 ha zapłacisz ponad150 pln bo to cały dzień zap*erdolu, a bele sam zwieziesz i poukładasz w pół dnia i za belowanie zapłacisz 200 pln ale jak chcesz miec ładnie poukładane w stodole to twoja sprawa, a tak wogóle ile kostka na godz kosztuje i ile zrobi w godz?
Ważna sprawa to czy masz płyte i zbiornik? moim zdaniem warto zrobic dla 10 sztuk, ale jak nie masz i dali by Ci na to certyfikat ( różnie to uznają) zrów wolnostanowiskową albo i uwięzówke na głębokiej ściółce i wybetonuj wyżej nawet płytkami wyłóż jedno stanowisko do doju, u mnie znajomy tak ma i dostal certyfikat, do 15 zadna chala udojowa się nie opłaca, a takie stanowisko było by dobrym rozwiązaniem ale wolnostanowiskową rób tylko pod warunkiem że takie samo tzn wielkosc i rasa kupisz bydło bo jeśli będą różne rasy to sie pozabijają, kumpel na wolnostanowiskowej namieszaj to wieczna wojna 4 sztuki musi czepiac.

#52 Share gosc1

gosc1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 09:43

Obora to się jeszcze okaże. myślę ze na 30 byłoby w sam raz.. na to potrzeba około 150 m2 więc wyszłoby ok. 30 m. dł. i 13 - 14 m szer. Powoli zbieram kasę żeby chociaż połowę mieć,a jak byłoby więcej to już całkowicie dobrze.. http://odr.zetobi.com.pl/budow/budo005. -taką ale pomniejszoną ;)
do modów - usuńcie tego posta bo ja chyba nie mogę ;/

#53 Share gosc1

gosc1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 09:44

Obora to się jeszcze okaże. myślę ze na 30 byłoby w sam raz.. na to potrzeba około 150 m2 więc wyszłoby ok. 30 m. dł. i 13 - 14 m szer. Powoli zbieram kasę żeby chociaż połowę mieć,a jak byłoby więcej to już całkowicie dobrze.. http://odr.zetobi.co...dow/budo005.htm - chciałbym taką ale pomniejszoną ;)

#54 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 11:33

Obora

Ciekawe kogo wynajmiejsz jak wszyscy za granicą, już sąsiad mnie wynajmował do kostek a od 2 lat robi bele i mówi "pie*dole te kostki to tyle samo roboty co przy zbieraczce tylko na widłach się trzyma.) do bel wystarczy kawałek krubej rury i os od wozu i mamy tura do bel ;) , za godz belowania płacisz około 120 pln a w godzine każdyci zrobi 2 ha a jak słaba trawa lub słoma to nawet więcej, wynajęcie pracowników na sprzątnięcie 4 ha zapłacisz ponad150 pln bo to cały dzień zap*erdolu, a bele sam zwieziesz i poukładasz w pół dnia i za belowanie zapłacisz 200 pln ale jak chcesz miec ładnie poukładane w stodole to twoja sprawa, a tak wogóle ile kostka na godz kosztuje i ile zrobi w godz?
Ważna sprawa to czy masz płyte i zbiornik? moim zdaniem warto zrobic dla 10 sztuk, ale jak nie masz i dali by Ci na to certyfikat ( różnie to uznają) zrów wolnostanowiskową albo i uwięzówke na głębokiej ściółce i wybetonuj wyżej nawet płytkami wyłóż jedno stanowisko do doju, u mnie znajomy tak ma i dostal certyfikat, do 15 zadna chala udojowa się nie opłaca, a takie stanowisko było by dobrym rozwiązaniem ale wolnostanowiskową rób tylko pod warunkiem że takie samo tzn wielkosc i rasa kupisz bydło bo jeśli będą różne rasy to sie pozabijają, kumpel na wolnostanowiskowej namieszaj to wieczna wojna 4 sztuki musi czepiac.

No to problem jest u Ciebie. U mnie jest paru młodych co chętnie pomogą, nie mówie o starszych co ich dzień się zaczyna i kończy pod sklepem.

Co do kostek, to jak masz dobrego kierowce to pojedzie szybciej i zrobi w godzine więcej jak hetkar. U mnie to by było niemożliwe belowanie, bo w okolicy nikt nie ma belarki dlatego mówie o kostkach. Wiadomo, że bele lepiej, ale do tego trzeba mieć tura, no i belarke(chyba, że weźmiesz kogoś na usługi)...

KS Falubaz

#55 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 12:40

Obora Jeśli tak to Ok, ale do belownicy wcale nie trzeba tura, a jeśli masz do dyspozycji takich pracowników to proponuje kupic przyczepe zbierającą za 2 max 3 tyś kupisz dobrą prosta maszyna nic się nie psuje a ludzie się pozbywają, lepsza od kostki do lekko wigotnego siana bo doschnie, ale jak twoi pracownicy przeżucą kilka mokrych zbieraczek to poznają co znaczy cieżka praca na gospodarce ;) , ja kosze kawałek na 1 gura 2 zbieraczki i wypycham po jednej za oborą

#56 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 30 wrzesień 2007 - 13:16

Obora

No to problem jest u Ciebie. U mnie jest paru młodych co chętnie pomogą, nie mówie o starszych co ich dzień się zaczyna i kończy pod sklepem.

Co do kostek, to jak masz dobrego kierowce to pojedzie szybciej i zrobi w godzine więcej jak hetkar. U mnie to by było niemożliwe belowanie, bo w okolicy nikt nie ma belarki dlatego mówie o kostkach. Wiadomo, że bele lepiej, ale do tego trzeba mieć tura, no i belarke(chyba, że weźmiesz kogoś na usługi)...

tylko ze jak pojedzie szybcjiej z kostkujaca to do dzwigania bel bedzie potrzeba pudziana ;) a jak rozlusnisz to jak pociagniesz za sznurek to sznurek bedzie na wysokosci jaka podniesiesz a belka na ziemi :(

#57 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 14:46

Obora no właśnie takie buty :(
Może ten pomysł z samozbierającom przyczepą to jest strzał w 10-tke??
Tylko słome luzem zbierać to znowu przesrane :( Ale do siana to chyba w sam raz co??
@Ferdek07 kolega @andrzej2110 na taką samą obore jak ja chce zrobić(link na początku tematu) dostał bez żadnego ale ,ponieważ tam jest wszystko wybetonowane i tylko jest grubsza warstwa gnoju ;)
A płyte i zbiornik mam zamiar zrobić.....
Mam jeszcze dylemat jaką prae kupić kostkującom czy belarke??
Z GÓRY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ!!!!!

Pozdrawiam Karol12!!!

#58 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 20:59

Obora Nie bierz kostki, jeśli u nas każdy zmienia kostke na belarke to chyba cos o tym świadczy. Co do zbieraczki dobra sprawa pod warunkiem ze będziesz miał pracowników do przerzucania, co do słomy luzem to jest dużo lepiej od siana bo siano bardzo się zbija i jak jest wilgotne to tak jak kostka tylko więlkości przyczepy ;) , ale zbieraczka przyda się na dorywcze sprzatnięcie małych kawałków i dawanie na bierzaco stawiam pełną pod samą obora i git.
Wiadomo że ma byc wybetonowany spód w głębokiej oborze i napewno będzie w takim ukłądzie mniej roboty i beczkowóz nie potrzebny, ale jak już tak zrobisz to nie zawracaj sobie głowy z płytą i zbiornikami, bo dobra płyta kosztuje jak zrobisz tanio to za 5 czy 10 lat to będzie kupa gruzu, a codziennie rano śmiganie z taczką na płyte, jak robili mi płyte na prow zrobiłem jeszcze na jednym zapolu w stodole przy oborze płytką oborę dla młodzierzy i nawet przy pełnej obsadzie praktycznie nic do zbiornika nie odpływa a codziennie z taczką trzeba śmignąc, teraz skończyłem starą oborę i zrobiłem na głębokiej (z 60 cm głęboka) postawiłem jałówki wypchnołem na korytrzu zbieraczkę siana i jedyne co robie od tygodnia to zasypuje im tylko osypke

#59 Share Suchy

Suchy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 21:16

Obora Nie chce Cię zniechęcać ,ale wydaje mi się że nie masz zbyt dużego pojęcia o prowadzeniu gospodarstwa mlecznego. Obora i pole to nie wszystko. Ważna jest płyta gnojowa i zbiornik na gnojowicę, kolejny problem to pracownicy (skoro nie ma Ci kto pomagać) bo przynajmniej od czasu do czasu będzie Ci potrzebna pomoc, chociażby przy robieniu kiszonki z kukurydzy czy przy zwożeniu słomy jeśli będzie robiona w kostkę. Jeżeli ponadto nie masz odpowiedniej wiedzy o krowach i prowadzeniu gospodarstwa będzie Ci ciężko ogarnąć wszystko.
Ja sam mam 22 lata, mamy gospodarstwo około 15ha i nie szykuję się żeby w przyszłości sie z niego utrzymywać, pomijając inne czynniki, zdaję sobie sprawę że z takim areałem ciężko jest zaczynać i dochody nie są tak wielkie jak Ci się może wydaje.
Radzę abyś się dobrze zastanowił i wszystko przekalkulował. Przede wszystkim zapoznaj sie bliżej z realiami pracy rolnika i wszystkim obowiązkom i przepisom jakie musi spełnić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 30 wrzesień 2007 - 21:23

Obora tak tylko kolega @andrzej pisze że taka przyczep samozbierająca jest nieza poręczna ;)
Bo jak będzie się nosić siano i słome to wtedy na całym podwórku syf.... ale jakby tak wozić na taczce??
A do sąsieka można siano ładować dmuchawą tak ja przynajmniej uważam :D
A powiedz jeszcze raz jak byś zrobił obore na moim miejscu??
Głęboką ściółke i jedno betonowe stanowisko do doju czy tak?? wtedy nie potrzeba płyty i zbiornika tak??
A belarka to spory wydatek :( i niewiem czy w moim wupatku zda egzamin na taką hodowle.....

Pozdrawiam Karol12!!!