Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora

202 odpowiedzi na ten temat

#181 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów
  • Zainteresowania:sport, bydło mleczne i gołębie...

Napisany 10 październik 2007 - 08:57

Obora aha czyli mówicie że lepiej jak najme kogoś to owinjęcia tych 50-100bel i bede miał z głowy??
A może kupić swoją owijarke??(czy to mi się opłaci?)
Bo silos to jednak sam rady zwieść i ugnieść niedam... i jeszcze dochodzi koszt wycinaka do kiszonki.... czyli prawie taki sam jak owijarki.... a do owijarki potrzeba folii jest ona droga ale bele są bardziej poręczne bo przyjedźasz w zime w miejsce skłądowania bel i bez wysiadania z ciągnika bierzesz taką bele na TUR'a i jedziesz do obory :P
a Mam pytanie jaką prase kupić do 60-tki albo 3512?? miałem chęci kupić jakąś tanią pasówke.... i chodzi mi też głównie o cene tych pras..

Pozdrawiam Karol12!!!
U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora Dzisiaj, 08:06
  •  

#182 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 10 październik 2007 - 09:08

Obora Musisz robic kiszonke z traw?? Nie myslales nad czyms innym,a z trawy siano?

#183 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 10 październik 2007 - 09:20

Obora Ja na początek bym kogoś najął, zawsze ta pare groszy w kieszeni, możesz za to kupić coś bardziej pożyteczniejszego na dana chwile. A jak sie belarka zepsuje to nie Twoje zmartwienie ;P. No ale wtedy jesteś uzalezniony od tego co ma belarke, bo swojego nie zostawi i Tobie wjedzie przecież. No to z sianem to masz racje jest wygodniej, a kiszonke z kukurydzy to conajmniej 2-3 ciągniki na transport, z 2 do ugniatania to troche sie ludzi zbierze. Ktos chyba robi u ciebie kiszonke z kukurydzy, to zagadaj, że mu pomożesz a potem on wpadnie do Ciebie. Aha, jak masz szanse brać ziemie, nawet w dzierżawe bierz ziemie i nawet nie pytaj.. Potem Ci wykupią ty zostaniesz z tymi 10 krowami i guzik. Ja też bym poszedł w krowy mleczne, ale ziemie u mnie w okolicy są wydzierżawione, i albo podkupie sąsiadów, albo ide w hodowle.. Mówie Ci sąsiad na 200ha ziemi spokojnie sobie działa, wyrabia sie inwestuje i jest mu dobrze, gnoju nie potrzeba, bo jest ugadany z hodowcą indyków. On i syn na gospodarce i dają rade. Mówie Ci, też chciałem iść w krowy ale jak tak patrze na te kwote mleczną (powinna być cały czas przynajmniej ta cena mleka jest stabilna) i jak ją wycofają to wszyscy krowy polikwidują..

KS Falubaz

#184 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 10 październik 2007 - 09:28

Obora Moim zdaniem nie polikwiduja wszyscy krow. Chociaz duza czesc odpadnie,ale raczej Ci mali,a wieksi producenci beda sie rozwijac. A ja na poczatek zaczalbym od wynajmowania maszyn,jak juz koniecznie chcesz robic ta siano kiszonke. U mnie facet jak robil ostatnio pare kulek(tylko dlatego,ze wyslodki sie skonczyly) to za cala robote(zwijanie,owijanie,siatka,folia i nawet zaladunek) bral po 22 za kulke,wiec przy tak malej ilosci kulek policze kiedy to wszystko sie zwroci. Lepiej inwestowac w powiekszanie hodowli.

#185 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 10 październik 2007 - 09:28

Obora A więc tak z kiszonką z kukurydzy to juz pytałem się takiego kolesia i powiedział że jak ja mu wskocze tą przyszłą 60-tką :P to on mi pomoże swoją 80-tką i drugą 60-tką.... :P
A co do belarki to też moge pożyczyć albo sipme albo warfame....
Wiesz chciałbym robić sianokiszonke ponieważ jak będe miał te 8-10krów to wtedy jak będą wcinały sianokiszonke dadrzą wiecej mleka... a siano też będe robił (też bardzo ważna pasza dla krów)
A czy pasówka firmy Riviere Casalis (czy jakoś tam inaczej) da rade w sianokiszonce z 60-tką?
Z tymi kwotami i cenami za mleko powinni dac cene stabilną i wtedy można obliczyć jakieś wstępne przychody a tak to guzik...
Ziemie no niewiem jest gdzie dzierżawić nawet w mojej wsi nie mówiąc już o sąsiednich :P
Dlatego już niedługo biore sie za do i nie będzie pól któe leżą odłogiem :P

Pozdrawiam Karol12!!!

#186 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 10 październik 2007 - 09:49

Obora a więc chcesz obilczyc przychody? To tak za mleko powiedzmy że od 10 krów będzie 200 l to będziesz miał około 3000 zł ale - ze 200 zł fundusze lcelowe itp - z 300 za udziały ( a jeśli nie masz wcale to - 700 albo cena niższa o 20 gr to na jedno wyjdzie więc lepiej wykupic udziały), do tego kwartalnie 1 tyś za prąd i ze 300 pln za wode ( 400 pln miesięcznie), jakieś dodatki witaminowe lekarstwa weterynarz itp to też e 300 pln co miesiąc, części do dojarki z 50 pln, czyli zostaje jakiś 1 tyś z hakiem, ale jeszcze paliwo do ciagnika, no i zechcesz pewnie zadłużyc się na jakieś 50 tyś min ( a to jakieś 800 - 1000 zł co miesiąc jeśli załapiesz się najakąś pożyczkę), nie wspominam tutaj o kosztach follii do sianokiszonki, sznurka, nawozach, a pewnie i będziesz musiał dokupic troche pełnoporcjowej paszy, więc nic na krowach nie zarobisz a i tak zostaną Ci dopłaty (albo i częśc dopłt dołożysz), podałem Ci przykład dochodu, bodla 15 krów większość kosztów ponosisz takich samych jak dla tych 8 - 10 więc zastanów sie ile chcesz produkowac tego mleka

#187 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 10 październik 2007 - 16:11

Obora w tamtym miesiącu jak doiliśmy te 10krów to za mleko po odjęci udziałów wypłaty było niecałe 5 tys zł więc słabo ci te obliczenia wyszły

#188 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 10 październik 2007 - 16:20

Obora To wkońcu jak te obliczenia?? :P bo wszyscy inaczej mówią :P

Pozdrawiam Karol12!!!

#189 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 10 październik 2007 - 16:24

Obora

w tamtym miesiącu jak doiliśmy te 10krów to za mleko po odjęci udziałów wypłaty było niecałe 5 tys zł więc słabo ci te obliczenia wyszły

bo Ci pewnie kare za nadprodukcje zwrócili :P :P (jaka msz wydajność?)

#190 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 10 październik 2007 - 16:26

Obora

To wkońcu jak te obliczenia?? :P bo wszyscy inaczej mówią :P
Pozdrawiam Karol12!!!

to nie jest takie proste trzeba brać pod uwagę wiele czynników które są inne dla poszczególnych gospodarstw

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 10 październik 2007 - 16:31

Obora

bo Ci pewnie kare za nadprodukcje zwrócili :P :P (jaka msz wydajność?)

kary nie zwrócili a wydajność mała bo średnio od krowy te 13 litrów wyszło a cena średnia 1.26 i wychodzi te ponad 4800zł

#192 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 10 październik 2007 - 16:36

Obora

To wkońcu jak te obliczenia?? :P bo wszyscy inaczej mówią :P
Pozdrawiam Karol12!!!

Karol12 jeśli kupisz tubylcze krowy i będziesz karmił sianem i własnymi paszami lub sianokiszonką i własnymi paszami treściwymi to licz się z tym że czasem będzie ponad 200 czasem nie, wydajność stada to przede wszystkim żywienie, genetyka i warunki bytowe bo jeśli będą częste zapalenia problemy z bilansem dawki itp. to może drastycznie spaść wydajność, w przyszłości może zwiększysz wydajność, ale nie zakładaj że od razu będziesz miał wydajność 6000 - 7000 tyś, bo się bardzo rozczarujesz, dobrze jak na początek będzie to 3,5 tyś od sztuki, do tego licz się z tym że wydajność okresowo zwiększa się i zmniejsza ( jakoś tak się układają wycielenia).
U mnie tak się od 2 lat układa że rok kwotowy skacze na poziomie 20%

#193 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 10 październik 2007 - 16:43

Obora wiem o tym wszystkim i ja sobie przecierz nie obliczam ile tam na rok wyniesie ta wydajność.... pisałem coś takiego??
A pasze to nie tylko z mojego gosporstwa będą pochodziły poniewaz bede kupował jeszcze różne inne pasze dla zwiększenia ilości mleka od jednej sztuki.....

Pozdrawiam Karol12!!!

#194 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 19 październik 2007 - 11:13

Obora Witajcie moi drodzy...!!!
Mam nowe wieści być moze obora jaką będę posiadał urządze tak jak na załączniku...
Sądze że to dobry pomysł ustawienia krów poniewaz wejdzie wtedy sporo krów do tej obory :)
Co do pół ile będę miał to wyczytałem w książce "Nowoczesny chów zwierząt" następująca rzecz:
Na stado 8krów i 2jałówek potrzeba 14ha
Łąki 3ha
pszenica 4ha
jęczmień 1ha
buraki cukrowe 2ha
rzepak 2ha
groch 1ha
lucerna 1ha
I to jest właśnie chyba wszystko :)
A jeszcze do tego traktor o mocy ok. 50KM :)
Tam w tej oborze będą koryta betonowe do których będa przywiązane krowy i jeszcze przy ścianach będą byczki i cielaki przywiązane :)

Pozdrawiam Karol12!!!

Załączone miniaturki

• obora.JPG

#195 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 19 październik 2007 - 15:23

Obora

Witajcie moi drodzy...!!!
Mam nowe wieści być moze obora jaką będę posiadał urządze tak jak na załączniku...
Sądze że to dobry pomysł ustawienia krów poniewaz wejdzie wtedy sporo krów do tej obory :)
Co do pół ile będę miał to wyczytałem w książce "Nowoczesny chów zwierząt" następująca rzecz:
Na stado 8krów i 2jałówek potrzeba 14ha
Łąki 3ha
pszenica 4ha
jęczmień 1ha
buraki cukrowe 2ha
rzepak 2ha
groch 1ha
lucerna 1ha
I to jest właśnie chyba wszystko :)
A jeszcze do tego traktor o mocy ok. 50KM :)
Tam w tej oborze będą koryta betonowe do których będa przywiązane krowy i jeszcze przy ścianach będą byczki i cielaki przywiązane :)

Pozdrawiam Karol12!!!

A jaki kredyt masz zamiar brać ( jeśli mozna wiedzieć ) ??
Bo z 8 krów to będzie cięzko spłacić .

#196 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 19 październik 2007 - 15:25

Obora Panie @abuk14 kredytu mam zamiar wziąśc ok. 150tys. + 50tys.(młody rolnik)... :)
A ja mam zamiar trzymac więcej krów.... tak jak w oborze ok. 12sztuk( z tegi chyba da się jakoś wyżyć i spłacić kredyt?)
A jak Ci sie widzi taka obora jak w załączniku?

Pozdrawiam Karol12!!!

#197 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 19 październik 2007 - 15:45

Obora

Panie @abuk14 kredytu mam zamiar wziąśc ok. 150tys. + 50tys.(młody rolnik)... :)
A ja mam zamiar trzymac więcej krów.... tak jak w oborze ok. 12sztuk( z tegi chyba da się jakoś wyżyć i spłacić kredyt?)
A jak Ci sie widzi taka obora jak w załączniku?

Pozdrawiam Karol12!!!

Taka obora jak na tyle krów wystarczy.
Skąd wiesz, że dostaniesz 50 tys na MR ??
Nie każdy dostaje, a w PROW 2007-2013 ma być trudniej.
Z 12 krów spałcisz kredyt i starczy ci na życie tylko co to bedzie za życie. Podziwiam twój zapał, ale nie widzi mi się to dobrze.

#198 Share Karol12

Karol12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 19 październik 2007 - 17:23

Obora No powinienem dostać tyle MR.... :)
A co do prow to może i będę sie o niego starał zobaczy się potem.. :)
A jakie tam życie dobre będzie a krowy i praca przy nich i wogóle na roli to bedzie moje źródło dochodu i hobby zarazem....
Więc dla chcącego niema nic trudnego :)
w tej oborze więcej wejdzie ale ciasno będzie troche :) lepiej niech będzie te 12krów i z 3byczki przy ścianach :)

Pozdrawiam Karol12!!!

#199 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motocross ;)

Napisany 21 październik 2007 - 12:12

Obora Jak mówiłem dodam zdięcia dojarki i chali udojowej wujków xD

hala wuja http://www.agrofoto....t...i&img=32887

a tu dojarka :) http://www.agrofoto....t...i&img=32886
«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 21 październik 2007 - 15:12

Obora a masz moze jeszcze jakeis zdjecia z obory wujka?