Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cebula

1914 odpowiedzi na ten temat

#1721 Share laryy123

laryy123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 07:58

Cebula

Panowie ile saletry walicie na ha u mnie wyszło 250 kg na ha w 2 dawkach i mam pytanie do profesjonalistów co zrobić z ziemią która chyba jest wypalona do około piękna cebula a przychodzi moment nic niema wschody całe pole równe było a w 2 tygodniach zapadła się cebula nawożenie te same z góry mowie ze żadne robactwo czy wycierniostek nie jest. Glebę mam 2lat przed plon była przenica wapno i 2rok przed cebula poszedł obornik 30t na ha myślę że brakuje tu jakiś składników dużo tego niema ale strasznie mnie te wypaleniski drażni aha dodam że ziemia 3b podłoże raczej piaskowe

Panowie ile saletry walicie na ha u mnie wyszło 250 kg na ha w 2 dawkach i mam pytanie do profesjonalistów co zrobić z ziemią która chyba jest wypalona do około piękna cebula a przychodzi moment nic niema wschody całe pole równe było a w 2 tygodniach zapadła się cebula nawożenie te same z góry mowie ze żadne robactwo czy wycierniostek nie jest. Glebę mam 2lat przed plon była przenica wapno i 2rok przed cebula poszedł obornik 30t na ha myślę że brakuje tu jakiś składników dużo tego niema ale strasznie mnie te wypaleniski drażni aha dodam że ziemia 3b podłoże raczej piaskoweDSC_0024.jpg DSC_0025.jpg

Edytowany przez laryy123, 20 czerwiec 2016 - 10:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cebula Dzisiaj, 13:10
  •  

#1722 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 13:35

Cebula U mnie tez tak jest i nie wiem co jest dymki troche mi poginelo,

#1723 Share laryy123

laryy123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 06:33

Cebula Panowie kiedy walicie siarczan magnezu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1724 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 08:07

Cebula

Jeśli na polu widać place to przeważnie jest kwestia odczynu gleby.

Zrób analizę najlepiej metodą ogrodniczą z części pola gdzie wszystko jest OK i drugą z tych kiepskich placy - wrzuć wyniki na af

#1725 Share laryy123

laryy123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 10:07

Cebula Robiłem przed siewem to było w granicach 6 pH jak na dobrym i taksamo na tych placach ale wapno się rozkłada w ciągu 3 lat to pójdę dziś zrobić

#1726 Share laryy123

laryy123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 10:54

Cebula Faktycznie zrobiłem obecnie próbkę kwasomierzem i na tych placach 4 pH a nawet mniej na dobrej to granicach 7 może 6'5 co za wapno polecacie bo widocznie kreda z polcalc nie dała rady bo pierwszym roku poszła 1 tona na ha i przed siewem poszło z 200 kg na ha

#1727 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 21 czerwiec 2016 - 20:51

Cebula

Ja miałem 30 arów i co roku wszystko ginęło ziemniaki jak lulka co one niskie pH w miarę tolerują nawet nie dawały rady. Wysypałem 1.5 tony kredy i jeszcze 500kg na ten kawałek pogłównie w brokuły bo akurat tam były i jeszcze im brakowało. Więc tona to pomoże jak masz ph 5.5 ale nie jak masz pH 4 po wapnowaniu toną kredy.

#1728 Share PiotrekJobczyk

PiotrekJobczyk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 20:56

Cebula

Niech zgadnę tam gdzie miałeś ph4 to stała woda?

#1729 Share laryy123

laryy123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 21:05

Cebula Tam nigdy nie stała woda stoji tylko tam gdzie są ścieżki do opryskiwacz znajomy tez takie coś miał to mówił ze w kolana zajebal plugiem i kuzyniec, na koniec wapno ale u mnie w kolano by nie przeszło bo 30 cm i wyoruje żółty piasek z glina

#1730 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 21:11

Cebula

panowie szukam pomocy w zwiazku z chwastami w cebuli dymce a mianowicie po ostatnich deszczach zawaliło mi cebule powojem i przytulią macie jakis sposób na to ???? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1731 Share laryy123

laryy123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 22:10

Cebula Jak masz mało to gorączka a jak masz kilkadziesiąt ha to galigan czy goal nie da rady u mnie było w kuj skrzypu polnego i niestety musiałem palić bo niektóre zagony zawalił a nic na niego nie działa tylko go przypali i dalej rośnie jak masz łąkę to piel

#1732 Share krzyu05

krzyu05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 08:38

Cebula

Panowie ile saletry walicie na ha u mnie wyszło 250 kg na ha w 2 dawkach i mam pytanie do profesjonalistów co zrobić z ziemią która chyba jest wypalona do około piękna cebula a przychodzi moment nic niema wschody całe pole równe było a w 2 tygodniach zapadła się cebula nawożenie te same z góry mowie ze żadne robactwo czy wycierniostek nie jest. Glebę mam 2lat przed plon była przenica wapno i 2rok przed cebula poszedł obornik 30t na ha myślę że brakuje tu jakiś składników dużo tego niema ale strasznie mnie te wypaleniski drażni aha dodam że ziemia 3b podłoże raczej piaskoweattachicon.gifDSC_0024.jpgattachicon.gifDSC_0025.jpg

A może to wina Stompu,na słabszej glebie bardziej zadziałał na cebule...

#1733 Share laryy123

laryy123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 14:26

Cebula Raczej kwas na polu tak jak kolega wyżej napisał trzeba z grubej rury walnąć a nie kropic

#1734 Share pawlored

pawlored

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 18:16

Cebula

Witam! Czy uprawia ktoś może cebulę siedmiolatkę?

#1735 Share Warzywka

Warzywka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 24 czerwiec 2016 - 14:09

Cebula

Co do odczynu to są 2 metody pomiaru pH w wodzie (metoda ogrodnicza) i pH w KCl (metoda tzw. polowa). Różnica w pH między tymi metodami to ok. 1 jednostka. Czyli jeżeli jest pH 6-6.5 w wodzie to można się spodziewać pH 5-5,5 w KCl czyli robi się praktycznie kwaśny odczyn. Nawozy wapniowe aby zadziałać potrzebują czasu, wilgoci, dobrego wymieszania z glebą i muszą być dobrze rozdrobnione i dobrane do rodzaju gleby. Właściwości buforowe gleby uniemożliwiają nagłe zmiany jej odczynu. Nawet jeżeli w glebie o niskim pH jest wystarczająca ilość wapnia toksycznie dla roślin będą działać np. jony glinu. Objawy na cebuli: zahamowanie wzrostu, korzenie krótsze i zdeformowane.

#1736 Share Zibo123123

Zibo123123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 26 czerwiec 2016 - 19:40

Cebula

Witam! Mam pytanie czym zwalczyć chwasty w cebuli. Kropiłem Goalem 0,25 i trochę je przypaliło. Czy jest jakiś inny zastępczy środek, bo Goal słabo działa. Jest Komosa, Żółtlica, Tasznik Pospolity. Pozdrawiam.

#1737 Share glicer

glicer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 26 czerwiec 2016 - 20:58

Cebula

Zibo,daj 1 kg emblemu

#1738 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 26 czerwiec 2016 - 21:21

Cebula Goal ostatnio musi byc zawyżany, mialem ta mocniejsza wersje goalu na 0.80ar dalem 0.35l w dymce na 1 dawkę do tego olejan. Cebula dobrze to zniosła chwasty padly, ale teraz tez troche rumianu mi sie ukazało..

#1739 Share nowakm6

nowakm6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 07:21

Cebula Witam ostatnio pojawila się po deszczach nieznana mi choroba nie wiem co to bo nigdy z tym nie borykalem się. W ochronie roślin i w kwarantannie powiedzieli ze to od czestego stanowiska ale nie wydaje mi się żeby to było to bo cebula tam byla 6lat temu a na kawaleczku 8lat temu i tez to występuje i ze nie ma na to fungicydu. Może ktos z was wie z doświadczenia co to może być.

Załączone miniaturki

• WP_20160627_07_52_05_Pro.jpg

Edytowany przez nowakm6, 27 czerwiec 2016 - 07:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1740 Share Warzywka

Warzywka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 07:41

Cebula

Witam ostatnio pojawila się po deszczach nieznana mi choroba nie wiem co to bo nigdy z tym nie borykalem się. W ochronie roślin i w kwarantannie powiedzieli ze to od czestego stanowiska ale nie wydaje mi się żeby to było to bo cebula tam byla 6lat temu a na kawaleczku 8lat temu i tez to występuje i ze nie ma na to fungicydu. Może ktos z was wie z doświadczenia co to może być.

Choroba ta to Stemphulium i nie aż tak bardzo zależy od zmianowania. Grzyb ten jest "kuzynem" grzybów z rodzaju Alternaria. Bardzo dobrze rozwija się gdy jest bardzo ciepło i do tego wilgotno. Początkowe objawy to zasychanie końcówek  najstarszych liści (ale to może mieć też charakter fizjologiczny). Przy Stemhylium zasychanie nie ogranicz się do końcówek liści a obejmuje początkowo całą wewnętrzną część liścia następnie cały liść. Można przy tym obserwować wydłużone wodniste lub oliwkowe plamy. W efekcie rozwoju choroby cały szczypior przedwcześnie zasycha. 

Zarejestrowane w cebuli środki działające najlepiej na tę chorobę to Signum, Cabrio Duo, Scorpon. Najlepiej dodać dodatkowo do zabiegi siarczan magnezu (3kg jednowodnego lub 5 kg 7 wodnego). Często zabieg trzeba powtórzyć i uważać na wysokie temperatury aby nie przypalić dodatkowo cebuli.