Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wibracje bębna

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kristofus

kristofus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 22 sierpień 2011 - 23:50

Wibracje bębna Mam trochę nietypowy problem, może ktoś się spotkał lub znalazł sensowne rozwiązanie.
Młocarnia wpada w wibracje. Jest minimalny luz na ułożyskowaniu od strony napędu ale w zasadzie jest pomijalny i nie kwalifikuje się do kosztownego remontu.
Powód wibracji jest prozaiczny: od wewn. strony cepów zbiera się spora ilość śmieci. Może trudno w to uwierzyć ale innego wytłumaczenia nie widzę.
Przed sezonem wyczyściłem i wyważyłem dokładnie statycznie bęben. Wibracji, nawet przy 1000obr/min praktycznie nie było.
W trakcie sezonu zaczęły się niestety pojawiać, co ciekawe wtedy, kiedy włączałem młocarnię np. po przerwie na sypanie. Raz intensywniej, raz mniej, z czasem się uspokajało.
Byłem lekko poirytowany, któregoś dnia zdjąłem pokrywę i ponownie wyczyściłem bęben i cepy. Było sporo śmiecia nalepione. Po oczyszczeniu znowu ideał :)
Przyczynę widzę tak: w trakcie pracy zbiera się na cepach od środka syf. Kurz, słoma, kłosy, ości, ziemia, etc... Zatrzymując maszynę prawdopodobnie (innego wyjścia nie widzę) z cepów , które zatrzymały się w górnym położeniu odpada ten syf (np. od drgań z jazdy). Po ponownym uruchomieniu pojawia się niewyważenie, które dokucza aż znowu wszystkie cepy zabrudzą się "po równo". Bez czyszczenia jakby problem z czasem malał (syf już trzyma się dosyć mocno) ale trudno to nazwać rozwiązaniem.
Na razie przychodzą mi dwa pomysły do głowy:
- wykręcić cepy i pomalować dobrze od środka. Obecnie powierzchnia jest chropowata i "czepliwa", farba, jeśli kiedyś tam była dawno się zdezintegrowała. Gładka powierzchnia może istotnie ograniczyć to zachodzenie brudem
- może wypełnić wewnętrzną stronę cepów jakąś pianką? Wyrównie zagłębienia uniemożliwiałby zbieranie się syfu. Niestety obawiam się, że pianka szybko uległaby zniszczeniu.

Może inny pomysł?
Problem wydaje się może śmieszny ale w rzeczywistości pojawiające się drgania są naprawdę dokuczliwe (bęben ma dużą masę, inercję, wysokie obroty)i mogą i pewnie wpływają negatywnie na wiele elementów maszyny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wibracje bębna Dzisiaj, 08:37
  •  

#2 Share Darekk310

Darekk310

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 21:30

Wibracje bębna Miałem ten sam problem z tym że wymieniałem cepy kupiłęm czeskie w różnej wadze nie zauważyłem tego. Były drgania próbowałem dociążać na kombajnie ale rezultatów to nie przyniosło . Jedni mówili że po nagromadzeniu się syfu od środka cepów powinno się samo wyważyć niestety tak nie było.
Wkońcu kupiłem jeszcze jeden komplet cepów ważonych i zakładałem je parami dwa o tej samej wadze naprzeciwo sibie. Od tego czasu brak problemów z drganiami.

Czyli rada dla ciebie:

Wyciągnąć wszystkie cepy i przeważyć

Edytowany przez Darekk310, 23 sierpień 2011 - 21:31.

#3 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 20:35

Wibracje bębna Miałem tak jednego roku w Rekordzie że włączając młocarnię przez chwilę drżał ( nie działo się często ale raz dziennie to na pewno) ale szybko to się stabilizowało, nic nie było robione a problem znikł.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share kristofus

kristofus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 22:42

Wibracje bębna @Darekk310: W porządku tylko, że po pierwsze cepy mam raczej oryginalne i chociaż dwa lub trzy noszą na końcu pewne ślady kontaktu z czymś twardym to jednak tak jak pisałem wyważyć statycznie czysty bęben daje się bez problemu stosując praktycznie te same obciążenia w podobnych miejscach jak były dotychczas (sądząc po śladach - od nowości). A to wyważenie zrobiłem bardzo dokładnie (w każdym położeniu tak samo delikatne muśnięcie paluszkiem powoduje jakikolwiek ruch) i skoro na czystym bębnie wibracji praktycznie nie ma to mam podstawy twierdzić, że z cepami jest wszystko ok.
@Sadek: No tak, nie czyścić tego i czekać aż się skutecznie i permanentnie zalepi brudem to jest jakieś wyjście ale to jakby nie po mojemu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 27 sierpień 2011 - 08:26

Wibracje bębna też miałem ten problem jak miałem małego claasa tyle że tam było świetne dojście i chwila moment wyczyściłem , nawet jak nie wyczyściłem to po chwili koszenia wsio sie stabilizowało olewalem temat całkowicie. teraz w wiekszym raczej tego nie czuje bo wątpie że się nie klei tym bardziej jak kosi sie wilgotne bądz nie do konca czyste..zauważyłem tez w tym małym że zawsze oblepi sie jenakowa ilość czy czyścisz co dzien czy raz na sezon i olałem sprawe..

Dodaj odpowiedź