Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Kaszlenie cielaków

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
28 odpowiedzi na ten temat

#1 Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • 10992412

Napisany 21 sierpień 2011 - 21:28

Kaszlenie cielaków Witam,

problem który chciałem opisać i uzyskać od was wskazówki o ów problemie to dziwnie kaszlące cielaki, jest ich 7 sztuk mają od 3 m-cy do roku czasu, od 60kg do 150kg. Nie kaszlą cały czas tylko od czasy do czasu pokasłują, jest taki jakby nie mogły czegoś wykrztusić z siebie, problem jest od ponad miesiąca ale nie był on tak zauważalny jak teraz i wezwany był lekarz w piątek(dziś niedziela). Stwierdził, że coś zalega im w płucach po osłuchaniu słuchawką lekarską, dał jakiś antybiotyk(nazwę podam ale nie teraz) działający 5 dni i w razie nie ustępowania objawów trzeba powtórzyć zastrzyki we wtorek wieczorem 1cm/10kg masy ciała. Ta choroba jest zaraźliwa, bo tak to chorował by tylko jeden a dzisiaj zauważyłem że zaczął kasłać jeszcze jeden cielak.

Dodam, że kilka miesięcy temu był taki cielak z tymi samymi objawami tylko dużo mocniejszymi i do tego był bardzo chudy 50kg/ok. 5 m-cy i ledwo stał, był leczony ale bezskutecznie, trafił się na niego kupiec za prawie darmo i po jakimś niedługim czasie padł mu ten cielak, miał bezpośrednią styczność z niektórymi moimi cielakami z tymi co są teraz w oborze i myślę że się zaraziły o niego. Ale z kolei skąd on mógł się zarazić??

Teraz mam pytanie co im może dolegać, co dalej robić, czy mieliście takie lub podobne przypadki u siebie??

Edytowany przez Junkers, 21 sierpień 2011 - 21:31.

• 0
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Kaszlenie cielaków Dzisiaj, 23:45
  •  

#2 Kulik

Kulik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • 16041740
  • Zainteresowania:Rolnictwo,wymyślanie wynalazków i udoskonaleń maszyn,KPK Kumurun team

Napisany 21 sierpień 2011 - 22:28

Kaszlenie cielaków Kaszlanie i chudnięcie cielaka może być spowodowane tym że mają "robaki",twoje stały w oborze czy na podwórzu ? bo mogą mieć też zapalenie płuc ale to szybko wykańcza cielaka, może poprostu trzeba odrobaczyć <_<
  • 0

#3 david697

david697

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 23:36

Kaszlenie cielaków miałem kiedyś podobny problem tylko cielak miał duży brzuch jakby na pompowany. Musiało coś zalegać w środku. Znajomy powiedział co trzeba zrobić. Wziąć ok 1.5 metra wężyka od pompowania powietrza i włorzyć w pysk, tak ok metr i wtedy wężykiem uleciało powietrze i wszystko było dobrze.
  • 0

#4 Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • 10992412

Napisany 21 sierpień 2011 - 23:57

Kaszlenie cielaków Robaków nie mają, a cielaki stoją w oborze, kupy normalne.
  • 0
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#5 RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • 39771183
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 22 sierpień 2011 - 06:28

Kaszlenie cielaków może przeciąg i się przeziębiły po prostu? tak było u mnie. cielęta są przecież delikatniejsze niż krowy...
  • 0
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

#6 rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • 1380049
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 22 sierpień 2011 - 10:41

Kaszlenie cielaków czy może się krowy wycieli na pastwisko i załapały się na zapalenie płuc albo jak pisze rolniczka miałeś przeciągi i są chore teraz wezwij weteryniarza będzie konieczny
  • 0

#7 Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • 10992412

Napisany 23 sierpień 2011 - 12:33

Kaszlenie cielaków @RolniczkazZawad jeśli chodzi o przeciągi to reguluje je domknięciem wrót obory, ale jak są upały i to wole otworzyć całkowicie czy przeciąg czy nie, żeby się nie podusiły z gorąca ;)
@rami krowy u mnie cielą się w oborze, co do weterynarza to napisałem w 1 poście, że był już i dał jakiś lek. To jest na 100% jakaś choroba zakaźna wg. mnie, bo cielaki po kolei chorują, we wtorek daje drugą dawkę leku, bo pierwsza nie podziałała.

Jak nie pomoże to wezwę dalej weterynarza, a napisałem, bo myślę że lekarz nie wie co im jest, przepisał jakiś lek i myśli że je wyleczy, zobaczymy co powie jak lek nie podziała.

edit: ten lek nazywa się Oxytet L.A.

Edytowany przez Junkers, 23 sierpień 2011 - 19:57.

• 0
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#8 denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • 7107327

Napisany 24 sierpień 2011 - 20:06

Kaszlenie cielaków miałem podobny problem z cielętami tez podawałem im antybiotyk LA i to nie pomagało. weterynarz dał mi bym zastosował (nie pamiętam nazwy leku) ale to było coś od stanów zapalnych płuc i stanów gorączkowych. jeśli uda mi się odszukać jutro nazwę tego leku to zaraz napisze.
  • 0

#9 Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • 10992412

Napisany 24 sierpień 2011 - 20:44

Kaszlenie cielaków Był bym wdzięczny jeśli byś podał nazwę :)
  • 0
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#10 szczypiorek

szczypiorek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów
  • brak

Napisany 04 wrzesień 2011 - 09:18

Kaszlenie cielaków Wspólnie z mężem od jakichś 4 lat mamy podpisaną umowę na opas bydła mięsnego z firmą Sokołów.Wygląda to w ten sposób,że firma dostarcza nam cielaki, które mają około 100 kg. W każdej partii jaką dostajemy od firmy po 2,3 dniach od dostarczenia nam ich do gospodarstwa cielęta zaczynają kaszlać i zaczyna się istna "epidemia".Z każdej dostawy pada nam około 2, 3 cieląt.Uważam,że na ten kaszel nie ma skutecznego lekarstwa. Do swoich cieląt wzywaliśmy wszystkich możliwych weterynarzy, którzy po kilku wizytach rozkładali ręce. Mało tego od kaszlu się tylko zaczyna: potem zaczynają gorączkować, przestają jeść a na koniec mają biegunkę, która je skutecznie wycieńcza i eliminuje najsłabsze sztuki. W marcu z 10 cieląt które do nas trafiły w okresie 2 miesięcy padło nam 5 sztuk i postanowiliśmy że kończymy opas bydła bo cena takiego cielaka wacha się od 1300- 1500 zł za sztukę + wysokie koszty leczenia. Znam kilka sposobów które zalecali nam sami weterynarze: można podawać cielętom leki od grypy i przeźiębienia dla ludzi, gotować krochmal z dużą ilością cukru- to ma ponoć działać jak kroplówka, od biegunki podawaliśmy Smektę, ale to wszystko niestety nie pomaga. Po takiej zarazie w stadzie cielęta słabo rosną a już napewno nie urosną tak samo jak cielęta które były zdrowe. Mam porównanie ciele chore max. urosnie do 500 kg w ciągu 18 m-c, natomiast zdrowe do 700kg.Jest różnica. Zwracam również uwagę, że to jakie cielaki do nas trafiają nie jest winą firmy Sokołów ponieważ skupem i dostawą zajmuje się inna firma, natomiast - ja tak myślę- że zaczynają chorować przez transport, jak ktoś napisał przeciągi swoje robią.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#11 badboy84

badboy84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 wrzesień 2011 - 09:32

Kaszlenie cielaków Witam. Przez moje ręce ,a raczej kojce, przewija się duża ilość cieląt. Miałem ten sam problem z kasłaniem, zmieniłem nawet pasze na granulowaną, bo podejrzewałem że może komponenty paszy sypkiej podrażniają drogi oddechowe i przez to kaszlą. Po tej zmianie troszkę się polepszyło ale nieznacznie. Zacząłem szukać na rynku środka na kaszel. Używałem z dwóch firm i jak na razie ten drugi daje lepsze efekty, jednak czekam na porę jesienno-zimową i wtedy będę mógł wyciągnąć jakieś 100% wnioski co do działania preparatów bo wiadomo że jest to ciężki okres w wychowaniu cieląt, chodzi mi głównie o płuca.
  • 0

#12 padalec

padalec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:zimne piwo z sokiem,bez sępów obok

Napisany 09 wrzesień 2011 - 16:17

Kaszlenie cielaków @szczypiorek,mam pytanie skąd przywożą Wam cielaki?
My już trzeci raz bralismy od Dobka z Tarnowa,ale to już ostatni raz,wlaśnie tą trzecią dostawę mam dla Sokołowa.W grudniu pan D.przywiózł mi 20 byczków,"mięsnych" i kila simentalków,i włśnie po kilu dniach stadko zaczęło kaszleć i smarkać,wet mi nie wychodzil z obory chyba przez miesiąc cztery sztuki i tak padły(zapalenie płuc).Też płacilismy za nie ponad 1000 zł,a po kilu miesiącach jednakowego żywienia wychodzi też na jaw jakie to są "mięsne" cielaki.Niech tych wszystkich handlarzy gęś kopnie!To juz lepiej kupić tanio zwykłych mlecznych cielaków i przynajmniej wiesz co masz.
  • 0

#13 tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo rozrywka

Napisany 11 wrzesień 2011 - 20:18

Kaszlenie cielaków Witam czytając powyższe posty dochodzę do wniosku że nie tylko ja zostałem oszukany przez firmy z południa handlujące cielakami (mi dostarczała cielaki EKO-NATURA) pierwsza partia była ok (dwa cielaki też zwykła rasa polska czerwona) widocznie na zwabienie klijenta ale druga to totalna porażka nie dość że za cielaka płaciłem po 1480 zł to na 10 sztuk 5 ma tyle wspólnego z rasami mięsnymi co i ja z murzynem.Tak to jest jak się kupuje przez telefon(nie pojadę oglądać bo do nowego sącza mam z 600 km)teraz podziękowałem EKO-NATURZE za współpracę i chyba naprawdę lepiej (jak ktoś już wyżej napisał )dać za mieszankę hf - z mięsnym nawet 1000 zł niż od tych handlaży za "niby" mięsnego po 1480zł.Także uważajcie jak kupujecie cielaki "mięsne" ode mnie przestroga napoczątku jechać obejżeć (wydać nawet 400 zł na paliwo)i dopiero kupować niż wydać 15 tyś i co obrządek wychodzić w obory wkur..ony bo trzeba się na te zdechlaki patrzeć jutro jak będę miał chwilę to wstawię zdjęcia tych mięśniaków

Edytowany przez tomaszek12, 11 wrzesień 2011 - 20:18.

• 0

#14 pawel85

pawel85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 08:15

Kaszlenie cielaków Polecał bym zrobić badania krwi w poszukiwaniu ipv ibm i oczywiście bvd miałem podobny problem jak nie którzy tu na forum ,kupowałem cielaki a za kilka dni padały jak kaczki . Najlepiej wezwać powiatowego weta on pobierze próbki i wyśle do badania. A dla pewności podawać po kupieniu antybiotyk "marbocyl s" działa po 24 h po zastrzyku i działanie jednej dawki to tydzień jest bardzo skuteczny, od kiedy go podaje ten lek nigdy nie padł mi już żaden cielak .

Polecał bym zrobić badania krwi w poszukiwaniu ipv ibm i oczywiście bvd miałem podobny problem jak nie którzy tu na forum ,kupowałem cielaki a za kilka dni padały jak kaczki . Najlepiej wezwać powiatowego weta on pobierze próbki i wyśle do badania. A dla pewności podawać po kupieniu antybiotyk "marbocyl s" działa po 24 h po zastrzyku i działanie jednej dawki to tydzień jest bardzo skuteczny, od kiedy go podaje ten lek nigdy nie padł mi już żaden cielak .
  • 0

#15 osibuhaj

osibuhaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:BYDŁO RAS MM
    http://www.youtube.com/watch?v=iQDahC2nVqM&feature=channel&list=UL

Napisany 12 styczeń 2012 - 14:51

Kaszlenie cielaków

Wspólnie z mężem od jakichś 4 lat mamy podpisaną umowę na opas bydła mięsnego z firmą Sokołów.Wygląda to w ten sposób,że firma dostarcza nam cielaki, które mają około 100 kg. W każdej partii jaką dostajemy od firmy po 2,3 dniach od dostarczenia nam ich do gospodarstwa cielęta zaczynają kaszlać i zaczyna się istna "epidemia".Z każdej dostawy pada nam około 2, 3 cieląt.Uważam,że na ten kaszel nie ma skutecznego lekarstwa. Do swoich cieląt wzywaliśmy wszystkich możliwych weterynarzy, którzy po kilku wizytach rozkładali ręce. Mało tego od kaszlu się tylko zaczyna: potem zaczynają gorączkować, przestają jeść a na koniec mają biegunkę, która je skutecznie wycieńcza i eliminuje najsłabsze sztuki. W marcu z 10 cieląt które do nas trafiły w okresie 2 miesięcy padło nam 5 sztuk i postanowiliśmy że kończymy opas bydła bo cena takiego cielaka wacha się od 1300- 1500 zł za sztukę + wysokie koszty leczenia. Znam kilka sposobów które zalecali nam sami weterynarze: można podawać cielętom leki od grypy i przeźiębienia dla ludzi, gotować krochmal z dużą ilością cukru- to ma ponoć działać jak kroplówka, od biegunki podawaliśmy Smektę, ale to wszystko niestety nie pomaga. Po takiej zarazie w stadzie cielęta słabo rosną a już napewno nie urosną tak samo jak cielęta które były zdrowe. Mam porównanie ciele chore max. urosnie do 500 kg w ciągu 18 m-c, natomiast zdrowe do 700kg.Jest różnica. Zwracam również uwagę, że to jakie cielaki do nas trafiają nie jest winą firmy Sokołów ponieważ skupem i dostawą zajmuje się inna firma, natomiast - ja tak myślę- że zaczynają chorować przez transport, jak ktoś napisał przeciągi swoje robią.

może się wypowiesz tutaj na temat spółpracy z sokołowem?
http://www.agrofoto....805#entry824805

Edytowany przez osibuhaj, 12 styczeń 2012 - 14:53.

• 0

#16 Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 19:41

Kaszlenie cielaków Z płucami u młodego bydła są cuda. U mnie bywają recydywiści którzy potrafią kilkakrotnie w ciągu roku zacząć 'pompować" (szybki oddech) potem kaszeli. Ja wyłapiesz na początki to sprawę załatwi prosty antybiotyk nawet jakaś amoxycyklina. Później już konieczny florofenikol(folron, nuflor) a ostateczność to leki typu mocnych antybiotyków draxxin, tylmizon, zatran.Ale po nich to zostają tylko mieszaniny i dawki śmiertelna aby postawić delikwenta na nogi. Najważniejsza obserwacja i szybka reakcja.
  • 0
The Truth Is Out There

#17 tobiasz470

tobiasz470

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 18:10

Kaszlenie cielaków Choroba nazywa sie BVD MD
  • 0

#18 a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 11 sierpień 2012 - 10:47

Kaszlenie cielaków u mnie cielaki mają biegunki. kazdy ktory sie urodzi po 2-3 dniach praktycznie bez wyjatkow. :unsure: większość konczy sie upadkami. antybiotyki nie działają. mam co prawda w oborze bvd ale są zbyt młode zeby je szczepić. :(

dorosłe sztuki też mają biegunkę praktycznie wszystkie z nielicznymi wyjątkami. chociaż są szczepione przeciwko bvd. może ktoś mi powiedziećź co to jest i jak temu zaradzić??? :blink:
  • 0

#19 rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 660 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 15:01

Kaszlenie cielaków Jeżeli nie masz pojęcia co to jest BVD to polecam zapoznać się z tym artykułem: http://www.veterynar...icles.php?id=74
Piszesz ze szczepisz bydło... w takim razie zwróć uwagę na dwa ostatnie zdania w punkcie programy zwalczania. To ze szczepisz niewiele Ci daje a mało tego możesz sobie narobić problemów... Sprawdziłeś czy nie masz osobników PI?? Podkreślam jeszcze raz szczepienie nie załatwia problemu BVD. Jeżeli ktoś Ci powiedział ze tak jest to zmień źródło informacji. Jak mozna przeczytać w tym artykule w stadach szczepionych w 50 % przypadków i tak wykryto osobniki PI w takim razie po co szczepić, zwiększać koszty i blokować sobie badanie szczepionych sztuk metodą Elisa?? Ale najpierw to przeczytaj a później pogadamy.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#20 a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 13 sierpień 2012 - 12:30

Kaszlenie cielaków aha no tak wiele mi to wyjaśnia. :mellow: czyli szczepionka nic nie zalatwia, tak jak mowil weterynarz. <_< wiec moze wiesz jak dalej temu zaradzić?? Jak zlokalizować sztuki z.t.?? Gdzie mam się udać żeby przebadać krowy??

Edytowany przez a8185, 13 sierpień 2012 - 12:31.

• 0