Skocz do zawartości

Zdjęcie

łęty,chwasty -przyorać czy palić??

31 odpowiedzi na ten temat

#21 Share reset1990

reset1990

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 18 sierpień 2011 - 13:31

łęty,chwasty -przyorać czy palić??

u nas wygląda tak: talerzówka, przed zimą orka,
po talerzówce chwasty trochę wykiełkują a orką je zniszczysz.

ja robie tak samo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łęty,chwasty -przyorać czy palić?? Dzisiaj, 11:44
  •  

#22 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 18 sierpień 2011 - 19:53

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? tak mówisz jakbym był całym złem na tym świecie-przecież nie palę łęcin-w dawnych czasach,zbieraliśmy,bo były potrzebne na kopce z kapustą nasienną-ja od kupy lat rozdrabniam przed zbiorem-zbiór szybszy i mniej uszkodzeń bulw,a jak się bobrze nisko zetnie to dla brony nic nie ma,i tak to pogubi.

@hubert1984-rób se jak ci wygodnie co mnie do tego,tylko się zgodzisz ze mną że podziw należy się ludziom co najpierw na ziemniaku krowy pasą(a widziałem takich),a po wykopaniu więcej przyczep tego cholerstwa wywiozą jak bulw,no i pręty w kopaczce pięknie pogięte,a pogadaj z takim,on to najsmaczniejsze ziemniaki ma-dziadek je sadził,i cały czas tak samo dobre.

#23 Share hubert1984

hubert1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 18 sierpień 2011 - 22:38

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? No, jasne każdy robi jak chce, ja tam się nie wtrącam.
Zgadzam się, niektórzy to bardzo kombinują. Krowy by na pewno zrównały redliny z ziemią.Mi nieraz wpadły w pole to same rozkopują i szukają ziemniaków.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 18 sierpień 2011 - 22:52

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? Ja podzielam zdanie @saszety i @wiesmaga , do tej pory zawsze rotosan pare dni przed zbiorem i po kłopocie ,łatwy zbiór itd. a nasiona chwastów?- przecież pryska się ziemniaki od chwastów i zawsze pole czyste jest do chwili aż łęty ziemniaków zaczną obumierać wtedy wdziera się zachwaszczenie wtórne tj. w tej chwili , ale dopiero wschodzą na potęge gdzie tam do nasion, ale łęty ziemniaków już prawie obumarły z powodu chorób jeszcze 2-3tyg i wpaduje reglone czy glifosatem jak łęty uschną i niszcze wszystko co zielone :D
A tak do tego co @hubert napisał u mnie zawsze po wykopkach puszczane są krowy na pole i sobie pozbierają same zgubione ziemniaki :lol: sposób dziwny-ale nic się nie zmarnuje :lol:
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#25 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 08:50

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? bobytempelton- ale po wykopkach-nie przed?a to różnica.

hubert1984-ziemniaka krowy u tych gości nie ruszają,bo taką darń już sobie wyhodowali-nawet po kopaczce ziemniaka z kilku metrów nie ujrzysz-kępy się nie przesypują

#26 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 19 sierpień 2011 - 09:32

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? podajesz dwie skrajności. Takich rolników jest niewielu co mają takie zarośnięte. Rzadko zdarza się żeby nie było zachwaszczenia wtórnego chociaż te chwasty nie są aż tak uciążliwe bo zazwyczaj nie są duże i kombajn to przerobi. Gorzej w kopaczce. Wszystko zależy od pola i wiele od rodzaju gleby. U mnie w rejonie dość uporczywa jest chwastnica i pomimo tego że pryskałem na nią 3 razy w tym doglebowo to na jednym polu jest jej sporo. Wyszła dopiero w połowie lipca a wtedy już na chwast się raczej nie pryska

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 10:38

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? mówisz niewielu-co drugi-ale przynajmniej nie są dla mnie konkurencją.skrajności mówisz że podaję-fakt,mam taką skrajność przez miedzę-może kiedyś zdjęcie wstawię.

#28 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 10:52

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? do tematu,
po wczesnym zbiorze - talerzówka, siew poplonu, talerzówka, orka
po późnym zbiorze - talerzówka (nie zawsze), orka, siew pszenicy/pszenżyta.

jeśli jest mało łętów i chwastu to raczej bez talerzówki, sama orka styknie.

co do palenia, owszem kiedyś tak robiliśmy gdzie bywało że chwastnica była na wysokość 1,5m, teraz nie ma potrzeby, brak czasu i w sumie sensu też :)
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#29 Share hubert1984

hubert1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 12:20

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? Takie nawyki z dawnych lat to palenie. Sam się ile nabiegałem po polach.
Ale już z 10lat tego nie robimy. Tak jak mówicie, szkoda czasu.
Co do chwastów to w tym roku pryskałem po sadzeniu, ale pogoda była wietrzna i chyba wywiało oprysk razem z piaskiem.
Trzeba było poprawiać po wschodach.

#30 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 23:00

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? @wiesmag przed zbiorem rotosanem pare dni np tydzień, mieli łęty ,chwasty i inne nierówności w sieczke i mój karlik nie miał z tym problemów, no chyba że czasem trafiła się duża kotyła z korzeniami np. po komosie, albo mokry rok jak zeszły i raczej ten....
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#31 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 20 sierpień 2011 - 07:34

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? ja robię mulczerem 2m-to tak cal nad redliną zostaje,a sieczka naprawdę drobna,więc to zaraz zniknie.

wczesne bulwy u mnie jeszcze żyją,więc z tym zachwaszczeniem wtórnym nie jest źle-dopiero wschodzą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#32 Share UrsusCzesio

UrsusCzesio

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2661 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 19:48

łęty,chwasty -przyorać czy palić?? Tylko po kopaczce jak pola nie wyrównasz to cięzko będzie orać a bez talerzówki to łęty usunać muss. Jak będzie talerzówka to sie da, ale kultywatorem w łętach nie da sie robić <_<
Mój Wladimirec podbija świat