Skocz do zawartości

Zdjęcie

KOŃ..... na roli

204 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Rolnik200598

Rolnik200598

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia XX wieku w Europie środkowo-wschodniej

Napisany 22 luty 2015 - 15:44

KOŃ..... na roli

Jeden z dalszych sąsiadów ma 3 koniki i używa ich tylko do przewracania i zgrabiania siana i do jazdy wierzchem oczywiście :P, do reszty traktor najmuje

Drugi taki amator ma 2ha, 4 koniki i sobie nimi robi wszystko praktycznie na tych swoich łanach :D

Mnie hodowla koni jakoś nie "nakręca" chociaż warunki na upartego bym miał (0,8ha przy domu, obecnie w nie uprawiane przez nas- oddane w dzierżawę i stajnia własna) ale jak już to wolałbym posiać tam trochę pszeniczki, mieszanki, ziemniaków i uchować sobie tego ptactwa trochę więcej niż teraz i mieć wszystko swoje dla nich (teraz pszenicy trzeba dokupywać niestety) i przynajmniej mieć z tego jakiś pożytek :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
KOŃ..... na roli Dzisiaj, 05:59
  •  

#162 Share bhdemeter

bhdemeter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 10:53

KOŃ..... na roli

Niestety z hodowlą koni i z końarstwem jest tak że bardziej podchodzi się do tematu z serca i zamiłowania niż z zysku.

Ktoś kto nie ma bakcyla do koni tego nie zrozumie. 

#163 Share grzesiek21491

grzesiek21491

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 13:51

KOŃ..... na roli

dokładnie tak jak piszesz i ja cie rozumie :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share Olecka

Olecka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 21:09

KOŃ..... na roli

Niestety z hodowlą koni i z końarstwem jest tak że bardziej podchodzi się do tematu z serca i zamiłowania niż z zysku.

Ktoś kto nie ma bakcyla do koni tego nie zrozumie. 

Sto procent się zgadzam :) 
Ale uważam że skoro ma się zamiłowanie, to jeden koń przy np 50 szt bydła nie zaszkodzi i nie sprawia większego problemu. 
U mnie przynajmniej tak jest :) 

#165 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 03 listopad 2015 - 22:04

KOŃ..... na roli

problemu nie sprawia, ale należy pamiętać że koń jest bardzo czsochłonny. Ktoś kto nie jest w stanie minimum godzine dziennie poświęcic dla konia, powinien sobie odpuścic. Ale opcją mogą byc hucuły czy koniki polskie, konie prawie bezobsługowe

#166 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 21:54

KOŃ..... na roli

Od dawna mam Konie , używałem ich do pracy w lesie więc to zawsze były duże ciężkie konie zimnokrwiste ,i do jazdy wierzchem się nie nadają bo wolne teraz został jeden pracy ma mało raptem parenaście dni w roku no i czasem ktoś truskawki czy coś tam chce zgraskować na małej powierzchni to idzie , nie ma przy nim dużo pracy ale jest dość kosztowne  utrzymanie a że nie pracuje to tylko rozrabia :)

#167 Share bhdemeter

bhdemeter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 09:52

KOŃ..... na roli

Konie się kocha za  to rozrabianie. A jaka przyjemność jest np pojechać koniem śląskim do lasu na spacer z rodziną :)

Tylko trzeba mieć minimum doświatczenia i umiaru aby rodzina była bezpieczna bo koń to nie samochód i na wszystko własne zdanie ma. 

Załączone miniaturki

• IMG_5625.JPG

#168 Share Mironeks

Mironeks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania:Naprawa maszyn obróbka skrawaniem spawanie

Napisany 06 styczeń 2016 - 11:09

KOŃ..... na roli

Z koniami nie ma żartów ,trafiają sie takie sztuki co nie chcą przejść obok zatrzymanego auta z wyłączonym silnikiem !!!!!

Spotykamy nieraz ludzi jadących wierzchem na drogach lokalnych lub lesie i zatrzymujemy auto 100 metrów wcześniej aby spokojnie , bezpiecznie konie przeszły . Obsługa koni też do bezpiecznych nie należy , znajomemu koń syna w głowe kopnoł to chłopak miesiąc w szpitalu spędził , nie wiem co z tym koniem robił ale w takich sytuacjach wina jest po stronie osoby obsługującej konia :unsure:

#169 Share bhdemeter

bhdemeter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 11:23

KOŃ..... na roli

Podstawą jest odebranie odpowiedniego szkolenia. Bo przy koniach samouctwo czesto kończy się wypadkiem

#170 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 16:06

KOŃ..... na roli

co ma wisieć, nie utonie..... I nawet szkolenie nie pomoże, jedynie może pozwolić uniknąć podstawowych błędów 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 16:54

KOŃ..... na roli

żeby przebywać wśród koni to już trzeba coś nie coś wiedzieć a co dopiero praca z końmi czy jeździectwo to nie traktor z kierownicą :)

Załączone miniaturki

• Zdjęcie023.jpg
  • Zdjęcie022.jpg

#172 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 18:06

KOŃ..... na roli

a wiesz jqaki to rodzaj uprzezy

#173 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 18:27

KOŃ..... na roli

No chomątowa  , od 20 lat tak ubieramy konie do pracy , czasem jak trzeba to bo nie raz jakieś obtarcie wystąpi na szlejach jedzie żeby nic nie bolało czasem , teraz już tak nie pracują konie często więc więcej brykają na wybiegu i tyją :)

#174 Share Pablo1970

Pablo1970

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:50

KOŃ..... na roli

Ciekaw   jestem   ilu   ilu  z  obecnych  rolników   potrafiłaby  zaorać  pole  w  parę  koni  pługiem  jednoskibowym ;)

#175 Share Mironeks

Mironeks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania:Naprawa maszyn obróbka skrawaniem spawanie

Napisany 07 styczeń 2016 - 00:21

KOŃ..... na roli

@Tomasz42 końmi drewno zrywasz w rezerwatach czy w jakiś leśnych eko strefach że nie może być wykonywana zrywka ciągnikami lub skiderami .

Koń w poruwnaniu z ciągnikiem jest tani w kosztach paliwa ale za wiele nim kubików drewna sie nie zerwie .

Czy taki koń ze zdięcia uciągnie kubik drewna iglastego  ?

#176 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 06:58

KOŃ..... na roli

Ten co jest na zdjęciu zerwie , w zasadzie nie używamy koni do zrywki całkowitej a do podrywki pod ciągniki , nie raz jest nie możliwe wjechać ciągnikiem ze względu na duże nachylenie stoku lub podmokły teren , także jak jest gęsty drzewostan młody , w tedy się tylko z koniem tam dostaje i wyciąga po kilka ,kilkanaście sztuk pod traktor 

Załączone miniaturki

• Zdjęcie0005.jpg

#177 Share grzesiek21491

grzesiek21491

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 12:54

KOŃ..... na roli

Ciekaw   jestem   ilu   ilu  z  obecnych  rolników   potrafiłaby  zaorać  pole  w  parę  koni  pługiem  jednoskibowym ;)

hehe może rolnikiem nie jestem ale moja kobyłka 1 ha obrabia bez problemów i to wszystkie prace przez cały sezon ciągnik jedynie do prasowania słomy sian i koszenia trawy

zaorać pole pługiem 1 skibowym to pikuś tylko problem w tym żeby ten pług dobrać taki żeby coś można nim zrobić a takich już jest mało

a tak po za tym próbował ktoś może wykonać podorywkę pługiem 2 skibowym konnym ale w pojedynkę ?

i jeszcze pytanko jaka uprząż jest lepsza do prac ciężkich i do prac lekkich chomąto czy szory?

u mnie w chomącie chodzi tylko przy kopaczce do ziemniaków a tak to szory ale ostatnio wziąłem chomąto do wozu i miałem wrażenie że lepiej ciągła w chomącie niż w szorach

#178 Share Dasiekk

Dasiekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 13:18

KOŃ..... na roli

Nie myślałem że jeszcze ktokolwiek używa koni w pracy na gospodarstwie. Przynajmniej ja o nikim takim od dawna nie słyszałem a widzieć nie widziałem już od co najmniej 10 lat. A co do orki i innych prac koniem - ze 3 lata temu jak przebudowywałem stodołe to znalazłem "maszyny" konne które chyba jeszcze pamiętają mojego radziadka. Pług , brony i coś tam jeszcze. Aż z ciekawości w poniedziałek podejdę i pooglądam co tam dokładnie było.

#179 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 14:37

KOŃ..... na roli

To pooglądaj ,wyczyść i można sobie wystawkę zrobić albo wystawić i jeszcze kasa będzie bo na to zbyt jest :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share biedroneczka

biedroneczka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Sporty konne, szeroko pojęte życie

Napisany 09 styczeń 2016 - 19:38

KOŃ..... na roli Koniom jest o wiele łatwiej ciągnąć ciężar w chomącie. Wtedy koń ciągnie "całym sobą"- bo całym "przodem". W szorach koń ciągnie "barkami". W lekkich pracach, lub w bryczce nie ma problemu. Gorzej, jak koń ma naprawdę duży opór do pokonania. Wtedy im ciężej, tym koniowi łatwiej w chomącie.
Wiele osób pracujących z końmi w zaprzęgu to potwierdzi.
A ja na potwierdzenie tego podam taki przykład : wiele lat temu rodzice "przyszli " na gospodarkę po dziadkach, bo ci szli na emeryturę. Rodzice mieli w tej samej wsi też małą gospodarkę. Kiedyś wszystko obrabiało się końmi. Dziadek jeździł tylko w chomątach, a ojciec w szorach, bo "ładniej koń wygląda". Ojciec wziął dziadka kobyłę do pola, ubrał ją po swojemu, i kobyła co zawsze chodziła bez zarzutu, poczuła ciężej i wcale nie chciała ciągnąć. Przyszedł po drugą dziadkową, i też jak nigdy stwarzała problemy. Za parę dni ojciec z ciekawości założył chomąto na tą swoją, co zawsze w szorach, i chodziła, jakby od zawsze chodziła w chomącie.
Ja też robię końmi w polu, oczywiście lżejsze prace, cięższe dla ciągnika. Praca końmi relaksuje, to bardzo bliski kontakt z naturą, a jak się człowiek nachodzi po polu, to i zasypia lepiej......
A dziś zrobiłam prawdziwy kulig : końmi, saniami, i małymi sankami. Dzieciaków się nazbierało...:-) że aż miło...;-)
A jeżdżę tylko w szorach, jakoś ładniej na koniach wyglądają :-)