Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rolnictwo czy TRiL

79 odpowiedzi na ten temat

#61 Share es8

es8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 06 wrzesień 2011 - 13:46

Rolnictwo czy TRiL wszystko zależy jak widzisz siebie w przyszłości.

Czy bardziej zależy Ci na wykształceniu rolniczym czy technicznym?
MiBM to dobry kierunek, szkołę rolniczą możesz zrobić zawsze, a gdybym miał wybierać między TRiLem i MiBMem, to wybrałbym to drugie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rolnictwo czy TRiL Dzisiaj, 05:09
  •  

#62 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 21 wrzesień 2011 - 08:04

Rolnictwo czy TRiL Ja skończyłem TRiL w Poznaniu. Wielu pisało że jest lekko, no cóż, bardzo ciężko nie jest ale były tez "problemowe" przedmioty. Mi tak naprawdę studia potrzebne nie były, bo pracę i pomysł na życie mam, studiowałem bo lubię się uczyć;p W sumie wolę ten kierunek od agronomii bo w jakimś tam stopniu jest się inżynierem. Matematyka, fizyka, technika cieplna - to trzeba było zdać, jak brzozak napisał że zdają na beton - u nas tego nie dało się tak zdać, najwięcej osób odpadło właśnie na tych przedmiotach. Co do przedmiotów ściśle rolniczych, jak ktoś ma praktykę i oprócz tego sam dużo czyta literatury fachowej to niewiele się dowie. Chociaż u nas zdarzały się ciekawe informacje, ale niewielu to interesowało. Czy było warto chodzić 6 lat? Dla mnie tak:)

#63 Share marcin00794

marcin00794

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 18:18

Rolnictwo czy TRiL Temat dający wiele do myślenia.

Moje pytanie jest takie: Czy konieczna jest matura z biologii lub chemii na warszawski SGGW na kierunek rolnictwo?

Przedmioty kwalifikacyjne to chemia lub biologia lub matematyka. Chodzi mi czy np. rozszerzona matura z matematyki byłaby wystarczająca, aby dostać się na ten kierunek?

Edytowany przez marcin00794, 12 styczeń 2012 - 18:29.

#64 Share xbox

xbox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 23:07

Rolnictwo czy TRiL to zależy na ile zdasz tę maturę...

#65 Share darekbrzez

darekbrzez

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 01 luty 2012 - 17:22

Rolnictwo czy TRiL koledzy piszecie że na TRiL-u są osóby niezbyt zdolne i nie mające nic związanego z rolnictwem, po części się zgadzam a mogę to stwierdzić na własnym przykładzie bo jestem studentem 2 roku TRiL na SGGW. wiecie ile osób podczas pierwszego naboru zarejestrowało sie na mój kierunek? otóż dwadzieścia kilka, co nie zmienia faktu że na 1 semestrze było nas 99 osób. I z tego co mi wiadomo ci którzy od początku chcieli iść na ten kierunek są raczej dobrymi studentami orientującymi się w temacie rolnictwa ale też przedmiotów ścisłych- matma, elektrotechnika, TMiM, reszta no cóż.. bywa rożnie. Nie twierdzę że ja jestem jakiś niesamowicie zdolny ale większość przedmiotów się zalicza bez problemów. A a co do kształcenia to rzeczywiście nie ma u nas zbyt wielu przedmiotów czysto rolniczych ale jak sama nazwa wskazuje jest to "technika" także po kierunku będzie się inżynierem z możliwością pracy w rożnych kierunkach nie tylko w rolnictwie, chociaż ostatnio Kongslide poszukiwało na naszym kierunku pracowników. uff sie rozpisałem :) ja osobiście polecam TRiL- taniec rozrywka i libacja(szczególnie na wyjazdach do lasu :D:D)

Edytowany przez krzysiek16m, 01 luty 2012 - 20:38.

#66 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 01 luty 2012 - 19:38

Rolnictwo czy TRiL nigdzie w technice nikt nie zatrudnia po tril tylko po polibudach, bo tam poziom zajec technicznych jest przynajmniej kilkukrotnie wyzszy.

najczesciej osoby po trilu, jesli nie sa rolnikami to zostaja sprzedawcami maszyn, ewentualnie troche w serwisie robia i to jak sa kumaci i chce im sie zdobyc wiecej wiedzy niz jest wymagane.

u nas na wstepie powiedzieli prowadzacy: "nie ludzcie sie, ze w zyciu cos zaprojektujecie", dzis po 7 sem. zgadzam sie z prowadzacymi :D .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#67 Share krzysiek16m

krzysiek16m

Buntownik

• Members
  • PipPipPip
  • 587 postów

Napisany 01 luty 2012 - 20:50

Rolnictwo czy TRiL U mnie nawet zlikwidowali tą specjalizacje dotyczącą konstruowania.
Niestety trochę stereotypy rządzą, średni inż. z politechniki jest bardziej ceniony od bardzo dobrego z UP, choć podobno wyjątki się zdarzają. :)

#68 Share warzywkopl

warzywkopl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 01 luty 2012 - 21:38

Rolnictwo czy TRiL "Niestety trochę stereotypy rządzą, średni inż. z politechniki jest bardziej ceniony od bardzo dobrego z UP,"
Jak rozmawiałem ostatnio ze znajomym to cienki inżynier z politechniki z 3 na dyplomie lepiej projektował niż inżynier z 5 na dyplomie z przyrodniczego uniwersytetu, także coś w tym jest
o wykonaniu zaprojektowanego "dzieła" już nie wspomnę, a ogrody i parki rolnicze uczelnie powinny umieć projektować bo w końcu z roślinkami przynajmniej z nazwy coś wspólnego mają.
Nie jest to jedyny przypadek z jakim się spotkałem

#69 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 01 luty 2012 - 21:43

Rolnictwo czy TRiL

Niestety trochę stereotypy rządzą

jest to taka przepasc, ze nie ma miejsca na stereotypy :(
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#70 Share Klos49

Klos49

Zaawansowany

• userphoto
  • V.I.P.
  • rank
  • 194 postów

Napisany 01 luty 2012 - 22:47

Rolnictwo czy TRiL Ja osobiście TRiLu nie polecam. Gdyby człowiek 2 lata wstecz wiedział, co go czeka to nie wybrałby tego kierunku. Nie chodzi mi o to, że jest łatwo czy trudno, ale o sam fakt zdobywania wiedzy praktycznej, niezbędnej w prowadzeniu gospodarstwa, a ta niestety ograniczona jest na tym kierunku do minimum. To z kolei przekłada się na niechęć do studiowania. Cóż, jeśli człowiek depnął w ten szajs to musi to kontynuować. :(
Gdybym dzisiaj stawał przed wyborem kierunku studiów to wybrałbym rolnictwo. Choć mówią, że i tam szału nie ma to jednak zawsze człowiek czegoś nauczyłby się o nawozach czy środkach ochrony roślin. Zresztą na TRiLu też powinny być takie przedmioty a nie jakieś tam suchary.

Z drugiej jednak strony jeśli będę prowadził gospodarstwo rolne to ukończony kierunek nie będzie mi robił jakiejś różnicy. Grunt to mieć wykształcenie rolnicze, aby móc czerpać pieniądze od ,, cioci Brukseli''.

Jeśli potrzebuję konkretnych informacji z jakiegoś zakresu to zasięgam do fachowej literatury i sam wyciągam wnioski.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share krzysiek16m

krzysiek16m

Buntownik

• Members
  • PipPipPip
  • 587 postów

Napisany 02 luty 2012 - 11:22

Rolnictwo czy TRiL

jest to taka przepasc, ze nie ma miejsca na stereotypy :(

Czyli nie pozostaje nic innego, jak samemu się doszkalać.

@klos49
Jeżeli przed złożeniem podania nie orientowałeś się jakie tam będą przedmioty, to się tak bardzo nie dziw. ;) TRiL to kierunek bardziej techniczny, więc o uprawie roślin będą same podstawy. U mnie na 4 semestrze, mam mieć oddzielny przedmiot dotyczący nawozów. ;)

#72 Share DoradcaKT

DoradcaKT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 02 luty 2012 - 12:10

Rolnictwo czy TRiL Witam,
ja skończyłem TRiL na UR w Krakowie, specjalność Techniki Komputerowe w Gospodarce Żywnościowej, był jeszcze do wyboru Inżynieria i Logistyka Obszarów Wiejskich i Inżynieria czegoś tam, teraz zrobili specjalności " Technika i energetyka" i "Techniki informatyczne w gospodarce żywnościowe" więc jak widać z rolnictwem nie ma to dużo wspólnego.

Ja miałem głownie przedmioty inżynierskie, takie jak Mechanika i wytrzymałość materiałów, materiałoznastwo, matma, fiza, technika cieplna, podstawy projektowania, różne analizy komp, rolnicywo prezycyjne, maszyny rolnicze, mechanika maszyn itp. z racji specjalności sporo przedmiotów informatycznych jak programowanie, grafika komp, i dotyczących przetwórstwa żywnośći np.wybrane technologie w przetwóstwie spożywczym, maszynoznastwo przemysłu rolno- spożyw, były też przedmioty rolnicze, podstawy prod zwierzęcej, podst prod roślinnej i pare innych któych nazw nie pamiętam- ale to podstawy.

Cóż mogę powiedzieć.... na mojej specjalności zaczynało ponad 80 osób - 4 grupy po 20, skończyło ok 25 ( nie pamiętam dokładnie). sporo osób odpadło właśnie na przedmiotach ścisłych- pierwszy sprzesiew był na matmie- 3 semestry jak dobrze pamiętam i po każdym ktoś odpadał, wytrzymałość materiałów też przesiała ekipę, technika cieplna itp, ale jak się przeszło przez te przedmioty które " odsiewaly" to z resztą był luz... Z osób które skończyły chyba każdy ma pracę ( inna sprawa że tylko parę osób chciało mieć coś wspólnego z ronictwem po studiach) i tak: ze 3-4 osoby zostały na doktoracie, 1 kumpel został programistą w jakieść dobrej firmie w krk i kokosy zbija, pare osób dostao roboty w instytucjach państwowych ( urzędy gminy itp) pare osob swoje firmy założyło (nie związane z rolnictwem). Mi osobiście TRiL otworzyła drzwi do dalszej "kariery" :) zrobiłem uprawnienia na doradcę rolnego (uczelnia zorganizowała szkolenie i egzamin za free), potem na inspektora gosp ekologicznych, teraz będę robił uprawnienia rolnośrodowiskoe, pracę mam spoko ( taka jak chciałem- nienormowalny czas pracy, kasa dobra i robię to co lubię :) Rolnikem nie zostałem bo za mało ha (ok 5 w tym 2,5 porzeczki czarnej) ale to bardziej tacie pomagam bo każdy pracuje w domu i to jest "dodatkowe źródło dochodu".

Prawda jest taka, jeżeli ktoś prowadzi gospodarstwo to TRiL nic mu nie pomoże, jeżeli ktoś będzie chciał pracować w instytucjach związanych z rolnictwem to kierunek raczej dobry, można sporo podstaw się nauczyć i odnaleźć w wielu dziedzinach. Jeżeli ktoś chce coś więcej osiągnąć to po studiach dopiero zaczyna się nauka i zdobywanie uprawnień (ale to chyba po każdych studiach tak jest... po prawie aplikacje, po medycynie specjalizacje, po budownictwie uprawnienia budowlane itp ).

Reasumując ja nie żałuję że wybrałem TRiL :)

Edytowany przez DoradcaKT, 02 luty 2012 - 12:14.

#73 Share Klos49

Klos49

Zaawansowany

• userphoto
  • V.I.P.
  • rank
  • 194 postów

Napisany 02 luty 2012 - 16:14

Rolnictwo czy TRiL

@klos49
Jeżeli przed złożeniem podania nie orientowałeś się jakie tam będą przedmioty, to się tak bardzo nie dziw. ;) TRiL to kierunek bardziej techniczny, więc o uprawie roślin będą same podstawy. U mnie na 4 semestrze, mam mieć oddzielny przedmiot dotyczący nawozów. ;)

Tak się składa, że się orientowałem, jakie będą przedmioty. Produkcja rolnicza i leśna brzmi nieźle, ale sposób realizowania tego przedmiotu to już śmiech na sali. W semestrze jest piętnaście tygodni. Pięć tygodni odnosiło się do lasu, pięć do produkcji roślinnej i ostatnie pięć do produkcji zwierzęcej. Podczas produkcji roślinnej na każdych ćwiczeniach, każdy musiał przedstawić prezentację na dany temat (rośliny przeznaczone na żywność, na przemysł i chwasty). Zatem kto miał jakieś pojęcie to wiedział o czym mówi. Za to miastowi skorzystali z pomocy Wikipedii i właściwie średnio wiedzieli o czym mówią. Najbardziej rozwalił mnie tekst, że im dłuższa słoma z zbożu tym łatwiejszy zbiór. Ten przedmiot był tak naprawdę na odczepnego. Starszy profesor przyszedł, wysłuchał prezentacji a niekiedy nawet przysypiał i koniec zajęć. W czwartym semestrze będę miał maszynoznastwa czy też użytkowanie maszyn, ale i z tym fajerwerków nie będzie.

Jeśli pójdę na studia drugiego stopnia to wybiorę rolnictwo.

#74 Share darekbrzez

darekbrzez

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 03 luty 2012 - 10:53

Rolnictwo czy TRiL ok Krzysiu ale produkcja zwierzęca u Gaworskiego nie była zła(wykłady) facet miał pojęcie o czym mówi porbił parę prac doświadczalnych w polsce i zagranicą także było coś nowego i "opinotwórczego", ale że się nie chodzi na wykłady i ty raczej jesteś tylko za produkcją roślinną to już nie moja wina :D. @DradcaKT zgadzam się że absolweni TRiL-u nie mają większych problemów z pracą, mój kuzyn jest przedstawicielem firmy stawiającej wiatraki, kilku znajomych pracuje w branży metalurgiczenej także nie jest żle :)
a ja jak zostaną na magisterkę to tylko na TRiL-u, a ty się Krzysiu nie łudz że na rolnictwie będziesz miał same nowinki jeśli chodzi o uprawę i technologię, czego się na własną rękę nie dokształcisz i niedouczysz to ci żadne studia nie pomogą, niestety tak jest prawda :/

#75 Share Przemas15

Przemas15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa , samochody

Napisany 10 wrzesień 2012 - 17:17

Rolnictwo czy TRiL Witam
Otóż za rok mam zamiar iść na studia tril albo rolnictwo spec. jeśli będzie mechanizacja. obecnie kończę technikum mechaniczne tak więc pkm maszynoznawstwo rysunek nie jest dla mnie nowością.Osobiście nie posiadam gospodarstwa więc przedmioty jak gleboznawstwo i inne przedmioty kierunkowe to nowość byłaby.
W internecie czytam na temat obu kierunków i mam mętlik w głowie. Niewiem co wybrać
SKR Smutny Koniec Rolnictwa

#76 Share Ponurak86

Ponurak86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 19:49

Rolnictwo czy TRiL Widzę, że sporo Trilowców. Sorki za off-topic ale może chcieli byście pomóc koledzie: http://www.agrofoto....zyw-sztucznych/

#77 Share ilonasz22

ilonasz22

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 17:24

Rolnictwo czy TRiL moj bat się w przyszłym roku zamierza tam wybrać, ale mówię mu że nie warto

#78 Share armi95

armi95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów
  • Zainteresowania:Zetory, Ursusy, Bizony i inne maszyny, produkcja zwierzęca i roślinna, samochody, dobra nuta i ...

Napisany 05 listopad 2012 - 15:45

Rolnictwo czy TRiL

Witam,
ja skończyłem TRiL na UR w Krakowie, specjalność Techniki Komputerowe w Gospodarce Żywnościowej, był jeszcze do wyboru Inżynieria i Logistyka Obszarów Wiejskich i Inżynieria czegoś tam, teraz zrobili specjalności " Technika i energetyka" i "Techniki informatyczne w gospodarce żywnościowe" więc jak widać z rolnictwem nie ma to dużo wspólnego.

Ja miałem głownie przedmioty inżynierskie, takie jak Mechanika i wytrzymałość materiałów, materiałoznastwo, matma, fiza, technika cieplna, podstawy projektowania, różne analizy komp, rolnicywo prezycyjne, maszyny rolnicze, mechanika maszyn itp. z racji specjalności sporo przedmiotów informatycznych jak programowanie, grafika komp, i dotyczących przetwórstwa żywnośći np.wybrane technologie w przetwóstwie spożywczym, maszynoznastwo przemysłu rolno- spożyw, były też przedmioty rolnicze, podstawy prod zwierzęcej, podst prod roślinnej i pare innych któych nazw nie pamiętam- ale to podstawy.

Cóż mogę powiedzieć.... na mojej specjalności zaczynało ponad 80 osób - 4 grupy po 20, skończyło ok 25 ( nie pamiętam dokładnie). sporo osób odpadło właśnie na przedmiotach ścisłych- pierwszy sprzesiew był na matmie- 3 semestry jak dobrze pamiętam i po każdym ktoś odpadał, wytrzymałość materiałów też przesiała ekipę, technika cieplna itp, ale jak się przeszło przez te przedmioty które " odsiewaly" to z resztą był luz... Z osób które skończyły chyba każdy ma pracę ( inna sprawa że tylko parę osób chciało mieć coś wspólnego z ronictwem po studiach) i tak: ze 3-4 osoby zostały na doktoracie, 1 kumpel został programistą w jakieść dobrej firmie w krk i kokosy zbija, pare osób dostao roboty w instytucjach państwowych ( urzędy gminy itp) pare osob swoje firmy założyło (nie związane z rolnictwem). Mi osobiście TRiL otworzyła drzwi do dalszej "kariery" :) zrobiłem uprawnienia na doradcę rolnego (uczelnia zorganizowała szkolenie i egzamin za free), potem na inspektora gosp ekologicznych, teraz będę robił uprawnienia rolnośrodowiskoe, pracę mam spoko ( taka jak chciałem- nienormowalny czas pracy, kasa dobra i robię to co lubię :) Rolnikem nie zostałem bo za mało ha (ok 5 w tym 2,5 porzeczki czarnej) ale to bardziej tacie pomagam bo każdy pracuje w domu i to jest "dodatkowe źródło dochodu".

Prawda jest taka, jeżeli ktoś prowadzi gospodarstwo to TRiL nic mu nie pomoże, jeżeli ktoś będzie chciał pracować w instytucjach związanych z rolnictwem to kierunek raczej dobry, można sporo podstaw się nauczyć i odnaleźć w wielu dziedzinach. Jeżeli ktoś chce coś więcej osiągnąć to po studiach dopiero zaczyna się nauka i zdobywanie uprawnień (ale to chyba po każdych studiach tak jest... po prawie aplikacje, po medycynie specjalizacje, po budownictwie uprawnienia budowlane itp ).

Reasumując ja nie żałuję że wybrałem TRiL :)

Rozumiem, że uprawnienia na np. jakiegoś inspektora można zdobyć dopiero po magisterce czy da się wcześniej to zrobić?

Edytowany przez milanreal1, 05 listopad 2012 - 19:29.

<<SPRZEDAM>> Taśmociąg do kostek siana lub słomy w bdb stanie z zaczepem do ciągnika. Jest on na kołach gumowych. Mało używany. Tanio. Okolice Węgrowa, Korytnicy. W razie pytań pisać na PW. <<SPRZEDAM>>

#79 Share Asia87

Asia87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 05 listopad 2012 - 19:02

Rolnictwo czy TRiL Jestem po rolnictwie na UP we Wrocławiu i naprawdę polecam!!! Wiadomo jak na każdej uczelni są normalni i nienormalni prowadzący. Ale co do nastawienia do studenta i zżycia się z ludźmi to Wrocek bije wszystkich na łeb:) Półtora roku po zakończeniu człek dzwoni i doktorki po głosie rozpoznają. to strona sentymentalna....
A strona praktyczna... wymagają dużo!1 Człowiek nocami nie śpi żeby czegoś się nauczyć czy zrobić jakiś projekt. Ale uczą bardzo przydatnych rzeczy, które naprawdę przydają się w życiu zawodowym. Doktorzy pomagają odnaleść pracę i dobrze doradzają w wyborach drogi zawodowej.
Jestem jedną z niewielu przypadków kobiety 25 letniej która ukończyła 1,5 roku temu studia a staż pracy wynosi już 4 letni.
Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share kierowiec

kierowiec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 25 październik 2013 - 18:04

Rolnictwo czy TRiL Witam chciałbym za rok pójść na TRiL ale obawiam się że nie poradzę sobie z chemią. Czy poziom chemii jest wysoki ? łatwo przez to przejść ? czy trzeba sobie pomyśleć o jakiś korkach na rok aby później dać radę?
Pozdrawiam