Skocz do zawartości

Zdjęcie

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania

286 odpowiedzi na ten temat

#121 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 22:44

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania robot (czerwony) daje max. 9kg paszy treściwej na krowę dziennie i to tylko wtedy gdy ona wejdzie 3 razy do dojenia. A ile powinno się dać np. krowie która w szczycie laktacji daje dziennie 45 litrów mleka? Chyba trochę więcej, a dokładniej 15-16kg, więc te brakujące 6kg musi byc wymieszane w wozie, bo w przeciwnym razie długo takiej krowy nie potrzymasz. Znowu krowa która daje dziennie 18 albo mniej litrów tez musi byc wydojona, a nie dość, że z wozu dostanie także te 6 kg, to jeszcze zje w robocie na zachetę.
Nie wszyscy mają taki komfort, żeby postawić od razu oborę z 2 robotami, dlatego trzeba kombinować też z 1robotem. Jakby co to jest opcja kierowania krów do izolatki- to też można zastosować być jako podział na 2 grupy, jesli robot będzie w dobrym miejscu ustawiony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Dzisiaj, 08:02
  •  

#122 Share lelyk

lelyk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 22:11

@lelyk to Łukasz W?

nie nie
ale my też się kiedyś już poznaliśmy

Czy robot da sobie rade z 70 krowami ?? A jak by mu np przyszło doić 80 to co wtedy ? Nie wydoił by ich 2 razy na dzien ?

Każdy chciałby doić w robocie 70 krów i więcej i jest to oczywiście możliwe nawet i 90 !!!!!!
jest jednak parę małych ale...
ale mamy w robocie do dyspozycji ok 180-200 dojów na dobę (3 doje na dobę=60-65 krów; 2,5 doji na dobę=70-75 krów; a 2 doje na dobę=90 krów)!
ale krowy myszą mieć zdrowe nogi i racice!
ale krowy muszą być "miękkie"!
ale krowy muszą szybko oddawać mleko!
ale musi być dobrze zbilansowana pasza!
i jeszcze znalazło by się parę ale....

ale dlaczego nie doić 55-65 krów i mieć 30-40 litrów średnią
mleka tyle samo ale mniej pysków do wyżywienia i inne oszczędności za tym idące...

Ale Polak potrafi: widziałem 156 krów na 2 robotach ze średnią doju 2,4-2,5 na dobę
83 w jednej grupie i 73 w drugiej; średnio 25,5 litra mleka

SZACUNECZEK

#123 Share astronaucik

astronaucik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 04:52

Jeszcze jedno, albo dwa małe pytania

1. Co się dzieje gdy przechodzi krowa która nie powinna być dojona przez robota bo chyba w A4 jest otwarty 24h :P i sobie w nim ustanie w celu szukania żłóbka i zablokuje na jakiś czas wejscie krowy która powinna się doić... czy system to "widzi" i ją wygoni ?

2. Ta nowa klatka z tego co się dowiedziałem nie ma żadnych "dociskaczy" ani innych ustrojstw krępujących ruchy krowy przy dojeniu poza tym chyba była tworzona w polityce swobody.. czy krowy notorycznie kopiące wymagają klasycznych blokad w takim robocie ? czy będzie się z nią "zabawiał" do bólu ? :) interesuje mnie też, czy ramie w zespoleniu z kamerą położenia krowy nadąża za krową w czasie bardziej dynamicznej zmiany położenia w tej klatce?

Witam i odpowiadam :) gdy krowa ktora nie powinna byc dojona wchodzi do robota oczywiscie automatyczie zostaje z niego wygoniona :0 aczkolwiek dzieje sie to tak ze wchodzi ona do boksu ktory sie zamyka krowa jest zczytywana z respondera gdy nie przysluguje jej dojenie automatycznie zostaje wypuszczona z boksu w Atronaut A4 ma chowane koryto wiec oczywiscie krowa taka nie dostaje paszy koryto sie chowa i krowa wychodzi , gdy bylaby bardzo uparta i zostala w bokscie zainstalowany jest shock ( pastuch) ktory ja zmusi do wyjscia.
Ramie robota w czasie namierzania strzykow gdy krowa bardziej dynamicznie porusza sie w boksie nadąza za nią aczkolwiek moze miec problem z namierzeniem strzyków . Lecz próby są wielokrotne w czasie dojenia ruch krowy nie ma wiekszego znaczenia gdyz ramie podąza za krową i jej najmniejszymi ruchami .

#124 Share Afiman

Afiman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 20:30

czy w robocie udojowym jakiejś firmy (niebieskiej, czerwonej czy jakiejkolwiek) jest możliwość, żeby w jednym robocie doiły się krowy z dwóch grup produkcyjnych? Chodzi o to, żeby była bramka, którą krowy wchodziłyby z dwóch grup do robota i po wydojeniu robot by je kierował z powrotem do właściwej grupy. Oczywiście musiałaby byc bramka selekcyjna najlepiej z podganiaczem elektrycznym, chyba że ktoś wymyśli inne madre rozwiązanie.
Z tego co czytałem do tej pory, wszyscy rolnicy, którzy doją jednym robotem nie dzielą krów w laktacji na grupy produkcyjne.
Jak daleko może być oddalony robot od zlewni, pompy i całej tej skrzyni ze sterowaniem? Chodzi mi o to, żeby np. był w połowie długości obory z jednej strony stołu paszowego, a z drugiej strony stołu paszowego było to pomieszczenie do obsługi robota i zbiornik na mleko:

Dodany obrazek

witam - myslę, ze mógłbym zapropopnować Tobie - bardziej elonomiczne rozwiazanie....
pozdr

#125 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 14:32

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania @ Afiman - dajesz, tu albo na PW. Pamiętaj, ze ten budynek ( o szerokości 13,85 dokładnie) już stoi, a do niego ma być dobudowana część.

#126 Share Lely

Lely

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 23 grudzień 2011 - 11:40

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania WESOŁYCH ŚWIĄT WSZYSTKIM FOROWICZOM

http://www.xmasatlely.com/
Zespół Lely

#127 Share bartek18 bartek18

bartek18
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 styczeń 2012 - 11:15

Witam i odpowiadam gdy krowa ktora nie powinna byc dojona wchodzi do robota oczywiscie automatyczie zostaje z niego wygoniona :0 aczkolwiek dzieje sie to tak ze wchodzi ona do boksu ktory sie zamyka krowa jest zczytywana z respondera gdy nie przysluguje jej dojenie automatycznie zostaje wypuszczona z boksu w Atronaut A4 ma chowane koryto wiec oczywiscie krowa taka nie dostaje paszy koryto sie chowa i krowa wychodzi , gdy bylaby bardzo uparta i zostala w bokscie zainstalowany jest shock ( pastuch) ktory ja zmusi do wyjscia.

A czy jest możliwość zainstalowania bramki z dwoma wyjściami (jedno do robota i jedno z powrotem na stanowiska) która od razu rozpozna że ta krowa nie powinna lub powinna być dojona i przekieruje ją w odpowiednie miejsce? Zawsze jakaś oszczędność czasu by była.

Edytowany przez Profil usunięty, 03 styczeń 2012 - 11:16.

#128 Share andrzeju1

andrzeju1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 21:01

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Jest możliwe, to rozwiązanie było testowane dawno temu na systemie Lely ale już do tego nie będziemy wracać.
Wszyskie systemy Lely są skonfigurowane pod wolny ruch krów i to się sprawdza.
Kolego bartek18 Tobie chyba chodzi o 'Volontary' który w praktycznym tłumaczeniu znaczy wymuszony.

#129 Share wojtekosse

wojtekosse

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 10:48

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Witam. Czy miał ktoś może styczność z używanymi robotami udojowymi z Danii lub Niemiec?? Chodzi mi głownie o roboty Lely??

#130 Share Lely

Lely

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 14:38

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania W Polsce nie mamy narazie sprzedanych używanych robotów
Jak będą dostępne Taurus Astronaut A3 Next to bez problemu będziemy oferować (takie pracują w Polsce i mamy do nich części)
Starszych modeli raczej nie będziemy sprzedawać :(
Zespół Lely

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Zainteresowania:Nowe technologie, motoryzacja, piłka nożna

Napisany 06 styczeń 2012 - 21:51

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Słyszałem ostatnio że jest nowy model lely discovery?? Jeżeli tak, to co tam jest nowego ?? Ile on obecnie kosztuje ??;)

#132 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 07 styczeń 2012 - 20:47

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania @Rolnik2601 chodzi Ci o ten model co wodę ma i zrasza podłogę?

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

#133 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 19:44

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Tak na jakiej to zasadzie działa ?? Wode tankuje w stacji dokujacej ?? Czy on jest lepszy niz wczesniejszy model ?? Ktoś ma moze jakąs broszure z nim czy cos ??

#134 Share Matiboos

Matiboos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 20:59

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania u mnie taki jest. on nie różni się od starszego modelu prawie niczym. Owy robot ma taką metalową rurkę z gumką na końcu. celują rurką w taki "lejek", popychając ten "lejek" otwiera się zawór z wodą i poprzez to się napełnia.

#135 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 21:40

Jest możliwe, to rozwiązanie było testowane dawno temu na systemie Lely ale już do tego nie będziemy wracać.
Wszyskie systemy Lely są skonfigurowane pod wolny ruch krów i to się sprawdza.
Kolego bartek18 Tobie chyba chodzi o 'Volontary' który w praktycznym tłumaczeniu znaczy wymuszony.

VOLONTARY- oznacza wolny, nie wymuszony ;)

#136 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 08 styczeń 2012 - 21:41

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Ja to czasami zamiast wody stosowałbym Rapicid rozcieńczony z wodą (jeślibym miał takiego Discovery), tylko trzeba by było pomyśleć nad jakimś zbiornikiem na ten roztwór, (i normalne przyłącze do instalacji wodnej bym zrobił) tylko trzeba pamiętać do napełnianiu tego zbiornika, bo roztworu nikt za rolnika nie zrobi. Ten roztwór można by było używać jakieś dwa dni w miesiącu (średnio co dwa tygodnie) I w ten sposób dezynfekujemy całą podłogę szczelinową w oborze i ograniczamy różne choroby racic pochodzenia bakteryjno-grzybicznego. I jeszcze dodam że obecnie produkowane Discovery (czy z zraszaniem wodą czy bez) się różnią od tego modelu jak jest u mnie bo są z tyłu dociążone żelbetonem, dzięki temu są sporo cięższe.

Edytowany przez sebekwolkasos, 03 luty 2012 - 00:20.

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

#137 Share andrzeju1

andrzeju1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 10:38

VOLONTARY- oznacza wolny, nie wymuszony ;)

To chyba chyba wszyscy wiedzą, prawie wszyscy. Kolego PPP słyszałeś o Forced Milking System czy Volontary Milking System?

#138 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 21:10

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Słyszałem o jednym i drugim- Delaval proponuje feed first- czyli wymuszony ruch, lely- wolny- czyli volontary. Piszesz, że wszyscy wiedzą, a napisałeś, że volontary oznacza wymuszony (chodzi mi tylko o tłumaczenie słowa;) )

#139 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 21:24

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania A te nowe robot discovery jest droższy od poprzednika ?? Jaka jest jego obecna cena ??:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share andrzeju1

andrzeju1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 00:04

Słyszałem o jednym i drugim- Delaval proponuje feed first- czyli wymuszony ruch, lely- wolny- czyli volontary. Piszesz, że wszyscy wiedzą, a napisałeś, że volontary oznacza wymuszony (chodzi mi tylko o tłumaczenie słowa;) )

Ja pisze o praktyce Ty o teorii.
Nie żebym się czepiał ale tak dla sprecyzowania sprawy wolny to 'Free' i w Lely jest Free cow traffic.
Volontary w tym temacie dotyczy innej marki, robota Vms - Volontary milking System, który w praktyce z volontary ma niewiele wspólnego w połączeniu z feed first. Chyba już rozumiesz z kąd to PRAKTYCZNE tłumaczenie.