Skocz do zawartości

Zdjęcie

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania

286 odpowiedzi na ten temat

#61 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 27 październik 2011 - 18:37

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania @FarmerF10244C1 wszystkiego mieć nie można, może ktoś w PL na robota TMR się skusi. :P

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Dzisiaj, 07:29
  •  

#62 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 27 październik 2011 - 19:19

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Mi się marzy takie cudo do tej nowej obory. To może nawet być nie głupie, bo licząc koszty paliwa, a w paszowozie żaden ciągnik mało nie spali, tylko zależy ile takie coś kosztuje. Może ktoś zna mniej więcej koszt takiego automatu?

#63 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, nowe technologie

Napisany 27 październik 2011 - 20:24

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Pellon robot
Robot TMR 30000 Euro
Łuk + 60 m szyny 5000 Euro
Urządzenie załadowcze 8 m3 14500 Euro do każdej paszy potrzebne osobne
Dwie spirale do paszy treściwej o łącznej długości do 30 m ze skrzynką sterującą 3500 Euro

Edytowany przez Duzy1, 27 październik 2011 - 20:25.

#64 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 październik 2011 - 07:19

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania jeden z użytkowników zrobił elektryczny napęd do wozu paszowego. I na pewno ta przeróbka nie kosztowała 50tys euro ;) Poszukajcie w galerii w dziale udoskonalenia. Podesłałbym sam link, ale bardzo wolno mi się grafika wczytuje.

#65 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 28 październik 2011 - 07:22

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Łe 50 tyś Euro to jeszcze nie tak źle :lol: Ciekawe czy jest już takie coś w Polsce zamontowane?

#66 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 28 październik 2011 - 12:50

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania

jeden z użytkowników zrobił elektryczny napęd do wozu paszowego. I na pewno ta przeróbka nie kosztowała 50tys euro ;) Poszukajcie w galerii w dziale udoskonalenia. Podesłałbym sam link, ale bardzo wolno mi się grafika wczytuje.

To nie jest tylko wóz paszowy z silnikiem elektrycznym tylko cała zautomatyzowana linia do zadawania paszy
Wsypuje się tylko paszę do pojemników a robot sam pobiera miesza i rozdaje

http://www.youtube.com/watch?v=7DkOn2HLUYA&feature=related

Edytowany przez Duzy1, 28 październik 2011 - 12:59.

#67 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 październik 2011 - 16:28

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania wiem jak to wygląda, ale sam piszesz, że trzeba wsypać paszę do pojemników, więc jakaś robota jednak zostanie :) ja tak bym to zorganizował, że na łyżkę z młótem lub wysłodkami nasypałbym jeszcze paszy treściwej z mieszalnika wg wagi z mieszalnika(reszta z robota udowjowego lub stacji paszowej- oczywiście gdybym miał :) ) i do woza paszowego z napędem z silnika elektrycznego (użytkownik darek1971 ). Wydasz mniej, spalisz mniej, a narobisz się tyle samo.

#68 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 28 październik 2011 - 18:47

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Tylko co to da że ma napęd elektryczny same problemy
Pod silos nie pojedziesz chyba że długi przewód i ile problemu
Albo musisz wszystko dowozić
A przy robocie paszowym tylko przywieziesz pasze i po robocie i na dodatek zadaje kilka razy dziennie a to wpływa na pobranie paszy

#69 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 28 październik 2011 - 19:50

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Przywieźć to nie problem, teraz wożę, weszło mi w krew i nie narzekam. Tylko rozdać muszę(pracownik musi), bo nie mam paszowozu. A przy takim robocie TMR to mogą być baloty?

#70 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 28 październik 2011 - 20:53

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Przy takim to raczej nie ale są wersje i na baloty

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 29 październik 2011 - 08:35

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania No to po nowym roku muszę się tym zainteresować :)

#72 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 29 październik 2011 - 08:52

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania http://www.agrofoto....ny-woz-paszowy/
tutaj jest ten elektryczny wóz. Mam nadzieję, że @darek1972 nie ma nic przeciwko wykorzystaniu jego zdjęć tutaj.
A co do robota, to sam @Duzy1 piszesz, że i do jednego i do drugiego trzeba dowieźć na tyle blisko, żeby starczyło kabla ;)
oczywiście nie wszyscy mają taki układ, żeby wóz tylko wyjeżdżał parę metrów na wprost przed oborę i tam można było go załadować, ale pod względem kosztów użytkowania, to wychodzi kilkukrotna oszczędność (mówię tylko to, co już wcześniej przeczytałem, można sobie zresztą przeliczyć - 2 silniki w sumie 11kW, chodziłoby to niecałą godzinę dziennie: 11kW x 2/3h x 0.55zł = 3.99 zł i to przy założeniu, że chodziłyby oba silniki, a prawda jest taka, że tylko podczas mieszania trzeba ;) 3.99zł czyli niecały litr paliwa).

#73 Share Militiades

Militiades

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 29 październik 2011 - 11:55

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Mógłby mi ktoś opisać i porównać szczegółowo robot Delaval VMS i Lely A4

#74 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 29 październik 2011 - 20:31

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Jak tak patrzę na ten film to mi się to rozwiązanie coraz bardziej podoba. Widać maszyn prawie z pół wsi, paliwa od cholery no i prawie pół dnia w d*pie. Wolę nawieźć rano czy pod wieczór balotów i kukurydzy, potem niech ten robot robi co chce, grunt żeby krowy prawidłowo jeść dostały :D
Ja wleje do ładowarki lub C385 20 litrów ropy i jeżdżę cały tydzień, a oni to pewnie na 1 mieszanie zużyją :lol:
A podobno firma Lely miała zacząć robić takie roboty. Prawda to?

#75 Share Militiades

Militiades

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 29 październik 2011 - 20:46

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Wydaje mi się że Delaval VMS ma sporo lepszy system mycia strzyków przed dojem, Lely ma zwykłe szczotki które moim zdaniem nie wyczyszczą brudu u dołu strzyka . Panie Lely co pan na to ?

#76 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 29 październik 2011 - 20:53

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Zainteresowany zakupem robotów czy tak ogólnie pytasz?

#77 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 29 październik 2011 - 21:00

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Ja jako użytkownik, korzystający najdłużej w PL z robota Lely, powiem tak: Szczotki są dużo lepsze od kubka który polewa wodą, ponieważ działają mechanicznie czyli szorują delikatnie strzyki a nie tylko je polewają i rozmazują brud. Szczotki podczas pracy powoli przesuwają się ku górze strzyka tak że najpierw łapią spód i go czyszczą, także nie ma problemu i przy okazji masują strzyki że robią się twarde, że łatwiej się je zakłada i lepiej krowa oddaje mleko. Te szczotki po każdym czyszczeniu wymienia są spryskiwane roztworem wody z specjalnym płynem co poprawia ich skuteczniość. Widzę że dobrze wykonują swoją pracę, ponieważ filtr mleka nie jest ubrudzony, paprochami lub obornikiem. V kubek tylko czyści i nic więcej, a szczotki czyszczą i pobudzają krowę do oddawania mleka. @Militiades masz jakieś argumenty żeby uświadomić komuś że V kubek jest lepszy od szczotek. Ja swoje przedstawiłem, czekam na odpowiedź.

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

#78 Share Lely

Lely

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 30 październik 2011 - 08:35

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Ja mam prosty i łatwy sposób żeby sprawdzić, który system lepiej czyści strzyki!
Proszę przestać myć zęby szczoteczką a zacząć tylko płukać wodą to zobaczycie sami rezultaty :)
Zespół Lely

#79 Share Militiades

Militiades

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 30 październik 2011 - 13:05

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Panie Lely - fajne porównanie . ;) a ja nie mam jeszcze robota udojowego a raczej rodzice jeszcze nie mają, mają halę udojową 2 * 5 . myślę że za jakiś czas skuszą się na robota, bo nie są już tace młodzi, a do emerytury jeszcze trochę . A ja swoją tezę że Delaval VMS czyści lepiej opieram tylko na oglądanych filmach, bo Lely nie ma za bardzo takiego filmu, który wszystko ładnie pokazuje . Po prostu jakoś nie przekonuje mnie to że te szczotki wyczyszczą bród od spodu, no ale nie mogę się upierać bo nie wiem jak to jest . Ten kubek czyszczący w VMS chyba najpierw rozpuszcza bród, potem mocno ciągnie tak że wszystko schodzi a na koniec jeszcze osusza. Bardziej podoba mi się takie rozwiązanie, chociaż co do tego czy jest lepsze no to nie mogę się wypowiadać. A jeszcze bardzo chciałbym najlepiej obejżeć na filmie lub poczytać wypowiedź osoby posiadającej robota, jak ten zachowuje się z niespokojnymi krowami .. Czy jak któraś mocno kopnie w te ramie nic się nie uszkodzi ??? I chciałbym pobudzić do dyskusji pana Delaval bo jakoś cicho pan jest . ;p

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Lely

Lely

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 30 październik 2011 - 13:05

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania [quote name='Militiades' timestamp='1319917585' post='804206']
Wydaje mi się że Delaval VMS ma sporo lepszy system mycia strzyków przed dojem, Lely ma zwykłe szczotki które moim zdaniem nie wyczyszczą brudu u dołu strzyka . Panie Lely co pan na to ?
[/quot

W odpowiedzi na to czyj system mycia strzyków przed dojem jest lepszy, argumenty Lely są następujące:
- czyszczenie odbywa się za pomocą szczotek, które są dezynfekowane specjalnym środkiem między dojem jednej a drugiej krowy, szczotki są zawsze lekko wilgotne od specjalnego środka dezynfekującego o takich samych właściwościach lecz nie rezystencji, który używany jest przy tradycyjnym systemie doju i postępowaniu przed dojem - czyli tak jak jednorazowe ścierki do mycia wymion nasączone dezynfekantem
- szczotki usuwają przyschnięty brud i czyszczą strzyki nawet u samej nasady strzyka w miejscu gdzie dotyka główka gumy strzykowej (w przypadku Lely jest to silikonowa guma strzykowa)
- dodatkowo szczotka ( ma dwa rodzaje włosia) powoduje masaż strzyka i nasadę strzyka pobudzając wydzielenie oksytocyny co ma znaczący wpływ na dój

- dodam ciekawostkę dla wnikliwych bardzo łatwa do sprawdzenia: Lely pierwsza wymyśliła czyszczenie strzyków w robocie za pomocą szczotek i pomysł opatentowała, dlatego inni musieli znaleźć inne rozwiązania.

Sebastian - moja prośba do Ciebie i do innych użytkowników - proszę o krótki film z procesu przygotowania strzyków do doju i wrzućcie je tu aby pokazać różnicę. Z góry dziękuję.
Zespół Lely