Skocz do zawartości

Zdjęcie

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania

286 odpowiedzi na ten temat

#221 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 21 kwiecień 2012 - 08:14

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Kiedy jest przerwa na mycie robota?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Dzisiaj, 12:03
  •  

#222 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 21 kwiecień 2012 - 21:32

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania @piotrus19 porę na mycie ustawiasz, kiedy Ci pasuje, ale najlepiej jest ustawić przerwę na mycie, kiedy robot nie jest oblegany przez krowy. W A4 minimum 3 razy powinien się myć, a w A3 Next wystarczy dwa razy. Ja u siebie myję w południe i o północy, w moim robocie dwa razy wystarcza. Z bakteriami problemów nie mam, ich liczba się nie zmienia.

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

#223 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 18:27

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Ja myślałem że Lely nowego robota udojowego zaprezentuje, a tu miłe zaskoczenie bo jest robot, ale TMR :lol: Lely Vector się nazywa ;)

#224 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 24 kwiecień 2012 - 19:36

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania @Jasiupila oni potrafią zaskakiwać, ja też myślałem o nowej generacji robota udojowego. Wygląda na połączenie robota Juno z wozem paszowym. inaczej jak Pellon wygląda.

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

#225 Share Lely

Lely

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 26 kwiecień 2012 - 14:56

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Oto nowy Vector

http://www.lely.com/...perience--video
Zespół Lely

#226 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 26 kwiecień 2012 - 19:09

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania specyfikacja techniczna na 16stronie broszurki.
Z mojej kilka wątpliwości:
- jak ten Vector radzi sobie z resztką takiej kostki? będzie skrobał beton aż do skutku?
- w prospekcie jest napisane: "required dimensions feed blocks - Shape: Straight cut blocks" Wymagane wymiary bloków paszy- kształt: równo wycięte bloki.
Mam identyczny wybierak jak na prospekcie i często się zdarzy, że jak otwieram, to np. kostka z kukurydzą się zahaczy, podniesie i rozpadnie.
Poza tym wątpię, czy krowy będą więcej razy podchodzić do jedzenia, niż jak będą miały zwykły PMR z wozu i czy to będzie miało aż taki wpływ pH. Zwłaszcza, że w tym PMR jest mało paszy treściwej, bo większość muszą i tak dostać w robocie.
No i na koniec, to co chyba oczywiste - człowiek i tak jest potrzebny, żeby wyciąć kostki, przywieźć je i ewentualnie pozamiatać tam trochę, napełnić silos z paszą treściwą, a to wszystko zmechanizowana robota, którą często wystarczy zrobić 1raz za dnia.
Są plusy, to oczywiste- dokładniejsze dozowanie PMRu, nie ma szyny w oborze, więc można wjechać też np. z zielonką, jeśli ktoś np. karmi tylko w środku. Można dowieźć paszę raz na 2, może 3 dni, ale tylko zimą (co mi się podoba, bo lubię narty :) ), ale do robota i tak trzeba raz na dzień zajrzeć, podgonić krowy, więc tak czy siak to oszczędność pozorna. Fajne jest też to, że wykarmi do 250-300krów, więc w większych gospodarstwach będzie popyt, ale w tych z 1 i z 2 robotami moim zdaniem nie.

Jaka cena za Vectora? :) Na 14stronie folderu piszecie, że zakup wychodzi taniej od wozu paszowego (dla odpowiednio dużego stada oczywiście). Wiem, że dokładnych cen na forum nie podajecie, ale gdybyście napisali z dokładnością do 10tys. €, to nikt by się nie obraził.

Edytowany przez GRGOJ, 26 kwiecień 2012 - 19:10.

#227 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 26 kwiecień 2012 - 20:00

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania A czy do tego Vectora muszą być te kostki z wycinaka? Czy jest możliwość zadawania balotów? Czy można zastosować te kontenery jak to jest w Pelonach? Tam jest tak samo jak w wozach pionowych tzn. system mieszania?
Za parę lat Lely będzie budowało obory pod klucz :)

#228 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 27 kwiecień 2012 - 22:25

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania ja tam czekam na wersję vecor a2 next :D bo ta mi się jeszcze nie widzi jakoś narazie - też mnie zastanawia to sprzątanie posadzki, połowę pewnie zostawi na dole...no i cena...ile obstawiacie? Może jakiś zakładzik ? :D ja myślę, że z pół bańki będzie trzeba niestety dać za takie cudo, chociaż generalnie to żadna niesamowita niesamowitość moim zdaniem...no ale jak też jest w przypadku robotów - cena nie jest zapewne ustalana od ceny wykonania urządzenia, ale chyba bardziej od maksymalnego pułapu opłacalności, czyli tyle żeby jeszcze parę groszy z tego rolnikowi w kieszeni zostało no i oczywiście żeby było jakoś wygodniej.

Edytowany przez JoHnyD, 27 kwiecień 2012 - 22:34.

#229 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 kwiecień 2012 - 01:48

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania jak Chińczycy zrobią równie dobrą podróbę, to rynek na to zareaguje, na razie jest wąska konkurencja, która nie pomaga rolnikom niestety :/ (pod względem finansowym oczywiście :) )

Edytowany przez GRGOJ, 28 kwiecień 2012 - 08:55.

#230 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 28 kwiecień 2012 - 09:28

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania a nie mówiłem http://www.melkvee.nl/nieuws/1563/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 28 kwiecień 2012 - 12:33

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Też jestem ciekawy jak sobie radzi z balotami (pewnie nie ma możliwości ich stosowania) choć wydaje mi się gospodarstwa które ewentualnie zakupią takiego robota na kilkaset sztuk raczej balotów nie robią.

#232 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 28 kwiecień 2012 - 15:21

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Ja też chce zejść z balotów na rzecz przyczepy samozbierającej, ale czasami może być tak że trawa będzie słaba, albo skoszę mało łąk i nie będzie warto pryzmy robić ;)
W przypadku robota TMR, Lely będzie miało ciężko żeby pokonać Pellona :P

#233 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 kwiecień 2012 - 17:33

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania baloty pewnie będzie trzeba do jakichś zasobników wsadzać, a stamtąd będzie ta łyżka nabierać.

#234 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 28 kwiecień 2012 - 19:55

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania ale najpierw bedzie trzeba je rozdrobnic

#235 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 28 kwiecień 2012 - 20:30

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania baloty pewnie możliwe do zastosowania ale tylko po prasie z rotorem, nie ma mowy o rozdrabnianiu bo za pół dnia taki materiał zaczynał by się grzać. zresztą jaki miałoby to sens? równie dobrze można by było do paszowozu wrzucić i wysypać na stole.
W zasadzie rozwiązanie ciekawe, samojezdny wóz paszowy kosztuje koło 500k, i do niego potrzebujemy jeszcze pracownika...ale chyba jednak wolałbym smojezdny, jakoś nie widzi mi się ten system pobierania paszy, na pewno porządku po sobie takiego nie zostawi...

#236 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 12:28

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Na jednym z filmów widać,że podają baloty-czyli pewnie można.Poza tym lely produkuje prasy chyba byłby to błąd firmy żeby przez sposób działania jednej ze swoich maszyn wykluczyć mozliwość kupna/uzywania drugiej.
Osobiście bardziej podoba mi się sposób zadawania paszy z koszów zasypowych-mniej bałaganu.Poza tym zastanawia mnie jak robot waży ładowane komponenty.Jeżeli chodzi o kiszonkę z kukurydzy to nie będzie ona "zwisać" z ramienia podającego. Ale z sianokiszonką nawet pociętą może być różnie. Np,jeśli w wozie brakuje 50kg sianokiszonki ramie podbiera ją z balota/kostki i bieże np.100-150kg-co wtedy z precyzją żywienia? Wiem,że to nie laboratorium,ale precyzja żywienia jest mocno akcentowana przy okazji tej maszyny.

#237 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 14:37

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania waga pewnie jest w tej części co nabiera.

#238 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 30 kwiecień 2012 - 08:40

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania waga pewnie jest w tej części co nabiera i w samym wozie też...za taką kaskę to na pewno muszą być dwie wagi ze sobą współpracujące przez komputer. Tak przynajmniej myślę...

#239 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 06 maj 2012 - 14:08

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania a jaka jest trwałość akumulatorów w Discovery, Vectora, albo Juno?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów

Napisany 06 maj 2012 - 15:44

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania @GRGOJ, u mnie jest fabryczny w Discovery, chodzi ponad 2,5 roku i jak na razie akumulator nie sprawia mi psikusów. To jest żelowy akumulator.