Skocz do zawartości

Zdjęcie

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania

303 odpowiedzi na ten temat

#281 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 20 sierpień 2015 - 22:03

@JoHnyD, aż taka różnica jest w kosztach między halą a robotem? U mnie planów rozwoju obsady nie ma bo areał to skutecznie blokuje. Na razie priorytetem jest zdrowotność krów nawet kosztem niższej wydajności krów. Wolałbym trzymać krowę tą laktację dłużej a nie po 2-3 latach wywozić krowę do ubojni. Mleko da to samo a w perspektywie czasu jest to bardziej ekonomiczne jak żyłowanie na górnych granicach i oddawanie całego zysku weterynarzom.

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania Dzisiaj, 23:53
  •  

#282 Share tysiak987

tysiak987

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 16:33

@JoHnyD, aż taka różnica jest w kosztach między halą a robotem? U mnie planów rozwoju obsady nie ma bo areał to skutecznie blokuje. Na razie priorytetem jest zdrowotność krów nawet kosztem niższej wydajności krów. Wolałbym trzymać krowę tą laktację dłużej a nie po 2-3 latach wywozić krowę do ubojni. Mleko da to samo a w perspektywie czasu jest to bardziej ekonomiczne jak żyłowanie na górnych granicach i oddawanie całego zysku weterynarzom.

Możesz powiedzieć ile kosztuje serwis jednego robota miesięcznie i ile kosztuje przegląd robota wraz z częsciami i co jaki okres jest wykonywany?

#283 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 20 listopad 2015 - 20:20

@tysiak987, w przypadku posiadania najlepszego pakietu serwisowego to ok. 3000 zł na miesiąc. Wtedy już nie płacę za przeglądy. Przegląd w Astronaucie A3 Next jest robiony co 7-8 tygodni.

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

#284 Share Tomsky

Tomsky

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 20:22

Przeglądam forum i widzę że Firma Lely od dawna tu nie zagląda. A szkoda bo doświadczenia im troszkę przybyło i mogli by odpowiedzieć na kilka pytań. Państwo Lely gdzieś zniknely ;-)

#285 Share ciapekfan

ciapekfan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 22:05

Witam na jakiej zasadzie i z jaka dokładoscia Lely MQC mierzy tłuszcz białko i laktoze w mleku ?

#286 Share Viper

Viper

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:14

Witam na jakiej zasadzie i z jaka dokładoscia Lely MQC mierzy tłuszcz białko i laktoze w mleku ?

Witam, od prawie pół roku użytkuję 3 sztuki Lely A4, nowy budynek. Odpowiedz na pytanie, jeśli chodzi o dokładność jest to rząd wielkości 0,05 jednostki na ogólnym odczycie mleka ze zbiornika tak z obserwacji. W standardzie nie jest mierzona laktoza i tego nie mam więc sie nie wypowiem.

Pozdrawiam

Pawel

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe... :) Nigdy nie bylem w tym dobry.

#287 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 20:30

@Viper, u mnie laktozę da się mierzyć trzeba tylko co jakiś czas (jak przyjdą wyniki) wpisać dane z tabulogramu.

#288 Share Viper

Viper

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 08 luty 2017 - 17:50

Witam, zapraszam wszystkich użytkujących Lely Astronaut do dopisania się do Benchmarka w T4C, jest tam "Group Poland" którą  utworzyłem, zachęcam do dołączenia do tej grupy.

Pozdrawiam

Pawel

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe... :) Nigdy nie bylem w tym dobry.

#289 Share colos

colos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 17 luty 2017 - 15:43

No więc widzisz właśnie tu kryje się cały problem. Robot może obsłużyć ok 70 szt. wiec albo robisz obore na 70 albo a 140. Bedziesz miał 10 jałówekkN więc albo robisz remont stada albo sprzedajesz, nie ma opcji dojenia 80szt. Ceny najtańszej opcji i droższej nie różnią się bardzo. Ja za system w którym jest robot, schladzalnik z buforem i wstępnym schladzaniem oraz robot do ruszt zapłaciłem 137tys euro netto. Za kolejne dwa roboty musiałbym zapłacić ok 200tys netto. Koszt budowy obory...hmm zależy w jakim standardzie ale firmy liczą od 1000 do 1200zl za m2.

Są w Polsce obory gdzie 1 robot doi 8o szt. To kwestia wydajności. Jesli bedziesz miał krowy które  beda cały dzien na pastwisku i wydajnosc bedziesz miał 20l dziennie to robot da rade. Jak sie uprzesz i przeprowadzisz ostra selekcję na predkość doju tez dasz radę. średni czas w boksie to na ogół 6-6,30 minuty. Rachunek jest prosty zamiast 1 szt co się doi 12 minut doisz 2 srednie.. zdarzaja sie krowy które doją się 3,9o czyli ponad 2 minuty krócej od średniej.  Jeśli nie bedziesz prowadził selekcji pod kątem kształtu wymion i predkosci doju to na robocie na ogół wydoisz 60-65 szt przy wydajności 30l na dobe na szt

#290 Share mk9422

mk9422

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisany 17 luty 2017 - 16:15

Ostatnio w tygodniku rolniczym został opisany robot udojowy. Jak dla mnie to maszyna dla ludzi którzy nie mają co z kasą robić bo żadnego uzasadnienia ekonomicznego to nie ma

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 03 kwiecień 2017 - 13:31

możliwe że masz rację jednak sa regiony gdzie o pracownika jest trudno a nie okłamujmy się przy hali też trzeba kilka osób bo być może dwóch wystarczy ale dzień ma 24 godziny a dojenie to ok 15 godzin (chodzi mi o rozpiętość rano o 6.00 wieczorem ok 9.00 ) żaden pracownik nie będzie pracował 15 godzin. Tzn. przychodził rano na 5 czy 6 a później na 5 czy 6 wieczorem. Tak więc mi wychodzi że musiałoby to być przynajmniej 4 ludzi ale to min. optymalnie 6, tak żebyś nie przekraczał normy miesięcznej czyli 160 -168 godzin. Niestety to juz nie te czasy że ludzie harowali za miskę ryżu, nie w Polsce. Jednak pisząc to mówię w imieniu niektórych regionów. Jeśli się mylę proszę o poprawienie mojego wywodu nie najazd gdyż nie ma ani hali ani robota a jedynie przewodówkę - mały areał. Sam chciałem do siebie pracownika i miałem problem bo nikt nie chciał przyjść na 12 godzin a koszty dwóch pracowników, kredytu powoduje to że po woli myślę o rezygnacji z mleka.     

#292 Share brulin18

brulin18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 maj 2017 - 21:50

Mam pytanie która jednostka udojowa jest według was lepsza lely astronaut vs delaval vms 

#293 Share MariuszE38

MariuszE38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 05 maj 2017 - 08:07

Chyba to oczywiste, że Lely :)

#294 Share brulin18

brulin18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 05 maj 2017 - 19:51

A możesz powiedzieć w czym jest lepszy jakie masz uwagi 

#295 Share MariuszE38

MariuszE38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 11 maj 2017 - 09:37

Z opinii użytkowników to przede wszystkim. Rozważasz zakup? Rozmawiałeś już z kimś kto używa jednego albo drugiego? Oglądałeś jak działają, czy dopiero zaczynasz temat? Bo w sumie to skomplikowane urządzenie i można długo o nim pisać.

#296 Share brulin18

brulin18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 11 maj 2017 - 10:59

Powiem tak przymierzam sie do budowy obory i stad te pytanie o jaki lepszy u nas w okolicy dominuje Lely ale spora cześć rolników narzeka i teraz pytanie czy mówią prawde czy kłamią ale tylko jeden z rolników co ma Lely udoił 10,000 litry od krowy a na DeLavalu znam u nas kilku co maja ponad 10,000 lub koo . Lely ma fajny system podpinania  kubków udojowych szybko Delaval z tym systemem bramek mi sie podoba . 

Jeśli myślę zle popraw mnie podziel sie swoim doświadczeniem 

#297 Share MariuszE38

MariuszE38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 14 maj 2017 - 10:38

Spokojnie, jest więcej rolników co doi ponad 10tys. l od krowy. Zobacz jeszcze w jakich budynkach te roboty stoją, jak wygląda tam dobrostan.

#298 Share brulin18

brulin18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 14 maj 2017 - 14:02

Wiesz rozmawiałem z rolnikiem ze sztuki dominujące silniejsze czesciej sie doja kosztem słabszych tak jest w lely a na delavalu sam wiesz ruch kierunkowy  

#299 Share MariuszE38

MariuszE38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 17 maj 2017 - 22:49

Tylko Lely wypuści krowę, która nie ma się teraz doić, jeśli już przyjdzie, a w DeLavalu krowa nawet jak nie chce, to musi iść do robota. Wady są tu i tu, pytanie które dla Ciebie są gorsze. Mnie wkurzałoby zmuszanie krowy, żeby koniecznie szła do tego robota nawet jeśli to nie jej pora.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share brulin18

brulin18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 18 maj 2017 - 10:20

Tylko w DeLaval nie musisz podganiać krów a w lely to chyba tak i jest bramka jakaś ze zamknąć można ?