Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1961 Share Ziel

Ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 15 październik 2016 - 11:06

Co do poplonow to sieje je 2-3 tygodnie po zbioze I pros to w sciernisko, taki poplon talerzuje na poczatku marca I w to sieje zboze/gorch/rzepak jary. jako poplon tylko gorczyca 18/kg/ha albo facelia 20kg/ha wtedy chwasty nie maja sily przebicia I powiem wam ze na wiosne jest lepsza wilgoc w glebie niz po tradycyjnej orce przedzimowej zwlaszcza jak ostatnie lata nie obfitywaly w snieg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 17:05
  •  

#1962 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 946 postów

Napisany 15 październik 2016 - 13:24

Jeśli chodzi o np. gorczycę to nie powinno dopuszczać się do kwitnienia - mulczujesz to wcześniej czy jednak zostawiasz do wiosny całą roślinę?

Polony sieję tak jak wyżej napisałem w ściernisko, rozsiewam po polu a później gruber. Z reguły jest sucho po żniwach i taki zasiew pozwala na dość pokaźna masę zieloną. Dla porównania w tym roku groch był za duży i mocno wysuszył glebę ( w drugiej połowie września nie mogłem orać i tylko zwałowałem) i tak myślę że trzeba było talerzowym go potraktować jak osiągną ok 30 cm lub pozostawić na zimę.

W przyszłym roku raczej zrezygnuję z poplonów pod ozime, zaraz po skoszeniu gruber aby jak najwięcej samosiewów poschodziło i na jesieni siew tylko niektórzy twierdzą że samosiewy powinno się jak najszybciej niszczyć ponieważ przenoszą choroby i szkodniki - a Ty jak myślisz zostawiać do jesieni czy np. pod koniec sierpnia niszczyć? Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej nie ruszać no i ziemia osłonięta tylko jeśli ma mi grzyba przenosić to może warto? 

Gorczycę sieje sierpień/wrzesień  tak by nie zawiązała strąków jak trochę zakwitnie jeszcze może być.

Pod ozime zrezygnowałem z poplonów ... ale mam sprubować siewu w żywy mulcz

Jestem za niszczeniem samosiewów mechanicznie lub chemicznie

W porównaniu do orki przy siewie w mulcz ze słomy i poplonu na wiosnę wchodzę o wiele później bo mokro. Buraki kiedyś sialem w orane pierwszy we wsi, teraz prawie ostatni.

#1963 Share Matti

Matti

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 15 październik 2016 - 22:01

Witam! Chciałbym prosić o opinię użytkowników forum o następującym pomyśle na uprawę bezorkową w moim gospodarswie. Mam ok 30 ha gruntów ornych z czego tylko kilka hektarów to 4 klasa ziemi o podłożu gliniastym, a reszta to 5 i 6 o podłożu żwirowym i piaszczystym. Koncepcja uprawy opiera się o głębosz 6 łapowym połączony z 3 metrowym agregatem talerzowym z wałem gumowym (np. http://www.agro-tom....xl-glebosz-gpk/ ) co było pewnym rozwinięciem pomysłu użytkownika Marcin124 z 71 strony tego tematu. Zestaw ten byłby ciągnięty przez Renault 155.54 (145 km) i wykorzystywany do wszystkich prac uprawowych.  Tu też pojawiają mi się pewne dylematy:

1. Do takiej uprawy byłby lepszy głębosz o zębach prostych czy zakrzywionych typu michel jak te wstawione w linku;

2. Agregat talerzowy mam z hydropakiem więc mogłbym założyc lekki siewnik, a może lepiej nabudować go i siać rzutowo jak w agrisem disc-o-sem 610;

3. Czy sam głębosz  po przestawieniu zębów w połączeniu z siewnikiem do kukurydzy mógłby służył by do prymitywnego strip-tillu?

#1964 Share lukas1982

lukas1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 19 październik 2016 - 12:35

Panowie stoję przed wyborem uprawowo-siewnego w uprawie bezorkowej. Cami N z Brodnicy, który posiadam się nie sprawdza, głównie z powodu wału pierścieniowego który często się zalepia resztkami po kuku jak i biernych narzędzi z przodu.

Moje pytanie brzmi, czy brona aktywna poradzi sobie z resztkami kukurydzy skoszonej na ziarno (kuku zmulczowana i wymieszana gruberem na ok 20cm) czy lepiej pójść w stronę agragatu talerzowego?

Pozdrawiam 

#1965 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 22 październik 2016 - 20:56

Jak ty chcesz sobie radzić z resztkami kukurydzy i uprawiać bezorkowo to ty nie myśl o agregacie który zniszczy te resztki aby nie przeszkadzały zwykłemu siewnikowi bo taki nie istnieje. tylko myśl o siewniku który poradzi sobie precyzyjnym z siewem w te resztki.

Kto ma doświadczenie z takimi firmami jak:

staltech http://www.staltech....oducts.php?id=3

i

http://www.rolmako.p...U_614_U_619.php

warte to w ogóle zastanowienia zwłaszcza przy maszynach typu jak podałem link, czyli bardzo ciężkie warunki, podatność na uszkodzenia, czy odpuścić sobie tych producentów?

Mati widzę że ten cały śmieszny agro tom ma w innych agregatach identyczne zabezpieczenia jak agregat lokalnego producenta który miałem na testach i po 30 ha się te zabezpieczenia całe pogięły połamały nic nie warte. Więc spodziewam się że ten agrotom to raczej jeszcze nie ma pojęcia o tym co robi i na razie mu jeszcze troszeczkę brakuje aby był warty zastanawiania się nad nim.

1. Sam się nad tym zastanawiam, Marcin może zrobić taki agregat na zębach prostych, ja na razie chcę wybadać sprawę u producentów z zębami zaokrąglonymi. W zębie prostym trzeba zastosować szersze dłuto aby od dołu działałao taką samą powierzchnią co ząb zaokrąglony. Tak mi się wydaje. 

2. Do siewu rzutowego muszą być idealne warunki i najlepiej gleba próchnica. Tak samo jak weź ziemię od kwiatków oraz glinę. Włóż do dwóch doniczek, podlej określoną ilością wody rzuć na wierzch ziarna i zobacz gdzie pierwsze wzejdzie. Obawiam się że na glinie może i wcale nie wzejdzie.

3. Ja cały czas mam to na myśli aby ograniczyć koszta. Na pewno 2 maszyny były by wygodniejsze, ale drożej.

Edytowany przez damianzbr, 22 październik 2016 - 21:11.

#1966 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 23 październik 2016 - 14:02

Najlepiej głębosz z przesuwanymi łapami i hydropakiem  np siew kukurydzy rozstawa  łap 75 cm   , a na hydropaku obsypnik np talerzowy zasypujący wgłębienie po łapie   może drobny walec doprawiający . Następnie siew samym siewnikiem bo obsypnik wyznacz nam pas siewny  mini redlina oczywiście jedziemy w zaniżeniu . Pole może być tak uprawione nawet miesiąc przed siewem Wtedy przed siewem stosujemy lekką bronę która niszczy chwasty  i zgarnia suchą ziemię w dolny zarys redliny .Mając hydropak na głęboszu i mocny ciągnik o razu możemy  podczepić siewnik  itp wały, brony, sadzarki [ wybrzuszenie  redliny jest minimalne około 6--8 cm  i tak sekcja siejąca kukurydzę ją zmniejszy  przez doduszenie  ziarna a zarazem zagęści ziemię po łapie to  redlina praktycznie zniknie ] Przy takim sposobie uprawy możemy np wysiać nawozy głęboszować a następnie w odpowiednich   warunkach wilgotnościowych  i terminowych  zasiać  .Dysponując dużo mniejszym ciągnikiem mamy przygotowane pole pod zasiew na kilka tygodni przed siewem a następnie małym ciągnikiem siew  Na raz też można ale łapa wyrzuca zawsze

wilgną ziemię a należy uprawiać w odpowiednich warunkach  takich dni jest bardzo mało  i dobry siewnik aby tej wilgnej ziemi nie zasklepił .

#1967 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 25 październik 2016 - 18:54

Witam ja osobiscie uwazam ze uprawa bez orkowa ma duzy potencjal tylko nie do konca jest wszystko tkie proste jak to sie o tym mowi  po pierwsze musza byc odpowiednie maszyny sluzace do tej uprawy  ale  ta technologia  bedzie przynosic rezultaty przy odpowiednim plodozmianie  wraz z poplonami cala ta mysl sprowadza sie do tego aby bylo jak najwiecej dzudzownic ale zeby byly dzudzownice to musza miec co jesc wiec wszystkie resztki pozniwne sloma wszelkiego rodzaju poplony itd musza pozostac w jak najwiekszej ilosci na powierzchni ziemi gdyz dzudzonica zywi sie tylko tym co pozostaje na powierzchni a nie tym co jest  przemieszane jedno mnie tylko zastanawia co bedzie gdy przyjda mokre lata wtedy sprzet do tej uprawy moze nie podolac  sam jestem nowicjuszem w tym systemie od 4 lat nie uzywam pluga ale uzywam poglebiacza gaspardo wraz z podwwojnymi walami ale nie co roku jak narazie nie widze pogorszenia plonow  jezeli ktos z was ma jakies  uwagi sugestie wlasne doswiadczenia to piszcie na forum wspolnie mozemy wyeliminowac jak najwiecej pomylek  pozdrawiam

#1968 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3203 postów

Napisany 25 październik 2016 - 19:04

Masz na myśli Attile od Gaspardo? Jak to się sprawuje? 

Mam w wniosku Pinocio i nie wiem czy nie zrobiłem błędu nie biorąc czegoś 3 belkowego?

#1969 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 25 październik 2016 - 20:19

tak atilla  niewiem ale pinokio mi sie wydaje ze ma niski przeswit  co powoduje zapychanie sie

no i chyba jest cala rama delikatniejsza

#1970 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3203 postów

Napisany 25 październik 2016 - 22:31

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zapchać da się wszystko, robiąc pod skosem ten problem praktycznie znika. Rama delikatniejsza zgadza sie, bałem się że Attili nie pociagnę ciagnikiem 160km (Agro Tom ma straszne zapotrzebowanie na moc w swoim 3m).
Chodzi ogolnie o efekt dwubelkowcem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1971 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 25 październik 2016 - 22:46

Widzicie że andrzej nie stosuje żadnej altili tylko zwykły głębosz, który spulchnia glebę od dołu bez jej odwracania. A Damiano30 powiedział całą resztę o resztkach pożniwnych, które muszą być na powierzchni. I taka altlla czy inny pinokio, a tym bardziej gruber 3 belkowy fakt spulchnia, ale jakim kosztem gorzej zbombarduje pole jak nie jeden pług zagonowy. Więc może warto zastanowić się jeszcze nad wyborem. Chyba że ciągle pracujesz nad polami, chcesz szybko doprowadzić je do kultury (w 2-6 a nie 10-20 lat) i na bieżąco dowozisz PKMgSCaNa itp. i musisz to ciągle mieszać to co rozsypiesz.

A z drugiej str. tomku, po jakiego ciorta do wniosku wpisywałeś agregat pinokio? Po pierwsze w dniu składania wniosku było wiadomo że będą przetargi ofertowe i pinokio wcale nie musi wygrać tego przetargu, a po drugie nie mogłeś wpisać lakonicznie agregat do uprawy bezorkowej???

#1972 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3203 postów

Napisany 26 październik 2016 - 09:08

Nie wiem czy zbombarduje czy nie, wiem że teraz jest moda na trzybelkowce typu Karat czy Terrano czy Cross (wiedzę to po okolicznych i nie tylko). Głebosz widocznie nie wypada ok, przynajmniej na naszych glebach. Ten Staltech Plower jeden ma w okolicy i jednak robi Crossem, widocznie się nie nadaje. 

Wiadomo że pracuje nad polami, ale tylko tymi co dochodzą. O co chodzi na bieżąco NPK?

Według tego co robił wniosek musiałem podać dokładną maszynę czyli Pinocio od Maschio, zresztą jak i inne graty. Wpisany pinocio ponieważ punktuje przy agregacie do bezorki (aktywna KG), a pług 0 przykladowo (chodz też mam wpisany i dopiero się dowiedziałem że nie punktuje)  

btw. Może i andrzej używa głebosza i jak mówisz jest ok, tylko dlaczego bezorkowcy wyciągający dwucyfrówki w pszenicy i ponad 5t w rapsie tak utrudniają sobie życie takimi drogi sprzętami? Widocznie inny płodozmian, inna gleba. 

#1973 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 946 postów

Napisany 26 październik 2016 - 19:56

Tak się zastanawiam po co na silę spulchniać te 20-30cm przecież korzenie spulchniają rosnąc o wiele głębiej, a takie oranie czy gruberowanie to niszczy? Jedynie by wprowadzić nawozy

#1974 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 26 październik 2016 - 20:49

Ja próbuję na małym kawałku uprawy bezorkowej. Mam na razie tylko talerzówkę i już śmiało mogę powiedzieć że samą talerzówką nie da się uprawiać bezorkowo.

2 lata siałem na tym kawałku zboża a w tym rzepak. Zboża siałem sam i było nie najgorzej a w tym roku rzepak posiany usługowo siewnikiem punktowym i efekt tragedia. Zdj. poniżej. Błąd polegał na tym że resztki pożniwne talerzówka za słabo wymieszała z ziemią i ta masa nie nasiąkała wodą. Słabe podsiąkanie. Może jak by posiał głębiej było by ok.

Moim zdaniem należy najpierw talerzówką zniszczyć ściernisko a później płytko na 15 cm zrobić gruberem i przed siewem znowu talerzówka. Ewentualnie od razu siew z agregatem talerzowym.

Chociaż ostatnio coraz częściej czytam że Niemcy wracają do pługa po zachwycie uprawą bezorkową. Nie mogą sobie poradzić z zachwaszczeniem, gryzoniami, ślimakami. Też złożyłem wniosek na agregat ścierniskowy ale mam coraz więcej obaw żeby przejść na uprawę bezorkową. Głównie w kolejności:

- problem z dostarczeniem nawozu w głąb gleby (wiadomo jak głębiej podamy to rośliny lepiej się korzenią

- problem z chwastami (nie chcę stosować glifosatu co rok na każdym polu bo uważam, że ma negatywny wpływ na zdrowie)

- problem z gryzoniami, ślimakami (tutaj nie mam doświadczenia tylko obawy)

Załączone miniaturki

• rsz_imag0001_1.jpg
  • rsz_imag0002_1.jpg

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#1975 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 26 październik 2016 - 21:11

Czasem samosiewy równiej wschodzą po jednorazowym przejechaniu agregatem. Jaki to był siewnik? Być może talerzowy by się sprawdzał lepiej. Mi też siew w mulcz moim siewnikiem nie wychodził, ale siew poplonu siewnikiem rzutowym na agregacie ścierniskowym wychodzi już perfekcyjnie.

Edytowany przez Adrian_K_90, 26 październik 2016 - 21:19.

#1976 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 26 październik 2016 - 21:16

wlasnie minus jest taki że jezeli słoma pozostaje ścieta na polu to zabiera nam wilgoc co przekłada sie na siłe kiełkowania nasion  ale plus jest taki że powoduje nam pruchnice  sam prubuje rozwiazac problem ze sloma i w tym roku zrobilem tak  że po omlocie przejechalem poglebiaczem attilla na mała sage oczywiscie pogoda nie pozwolila dalej kosic zboża wiec moglem czas wykorzystac na ten zbieg agrotechniczny i minelo ok 3  tygodni i siałem uprawowo-siewny a przed tym brona ale nie zdala do konca moich oczekiwan  efekt jest taki ze wschody rzepaku byly bardzo nie ruwnomierne aczkolwiek teraz jest ok w przyszlym roku po siewie weze odrazu walami przejade bedzie nastepne doswiadczenie po mojej obserwacji moge stwierdzic że attilla bardzo spulchni glebe i nasiono nie lezy na twardej strukturze tylko tak jakby wisialo  tej glebie mzna by chyba porownac do tego jak lezy rozwalony balot slomy i rzucic na niego ziarno tez bedzie swowodnie lezało  wracajac do slomy juz teraz dokladnie nie pamietam ale posiada w sobie cos ze w momecie rozkładu zachodzi proces ktory jest szkodliwy do kielkowania nasion nie pamietam jak sie to nazywalo mimo tego ja w swoim gospodarstwie tne cala słome i sieje pszenice rzepak buraki kukurydza czesc zasiewow jest siana striptilem glównie kukurydza

#1977 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów

Napisany 26 październik 2016 - 21:47

Zapchać da się wszystko, robiąc pod skosem ten problem praktycznie znika. Rama delikatniejsza zgadza sie, bałem się że Attili nie pociagnę ciagnikiem 160km (Agro Tom ma straszne zapotrzebowanie na moc w swoim 3m).
Chodzi ogolnie o efekt dwubelkowcem.

Podorywki będziesz robił tymi 160 końmi? :)  

Uczestniczyłem w pokazie(suchy wrzesień) konkurencyjnej maszyny marki Bednar i w uprawie stalerzowanego ścierniska po rzepaku pomiędzy zębami zostawały nieuprawione pasy gleby. Dodatkowo przy opuszczaniu maszyny 2-krotnie w ciągu 30 min zapchał się ten śmieszny wał z kolcami. Powodzenia. 

Edytowany przez ziomal_one, 26 październik 2016 - 21:49.

#1978 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 26 październik 2016 - 21:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę? w mojej galerii jest rzepak posiany horsch pronto a ziemia przygotowana horsch terrano w jednym przejeździe z podcinaczami .w tym roku głębokość uprawy ok.20cm. na tyle dzioby ryły. po gruberze wały i po siewie też ze względu na suszę. i tak do południa gruber po południu siew. wchody ładne jak na suszę.

#1979 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 27 październik 2016 - 05:14

Uczestniczyłem w pokazie(suchy wrzesień) konkurencyjnej maszyny marki Bednar i w uprawie stalerzowanego ścierniska po rzepaku pomiędzy zębami zostawały nieuprawione pasy gleby. Dodatkowo przy opuszczaniu maszyny 2-krotnie w ciągu 30 min zapchał się ten śmieszny wał z kolcami. Powodzenia. 

Od czterech lat moim podstawowym narzędziem uprawowym (pożniwnym i zamiast pługa) jest Pinoccio. Po żniwach uprawa pod jare na 30 cm w to wysiewam poplon i dopiero wiosną agregat talerzowy z ciężkim wałem, a pod ozime uprawa po skoszeniu i agregat talerzowy kilka dni po Pinocciu. Żadnych pasów nieuprawionych bo ma szerokie podcinacze i śmieszny wał świetnie miesza. Zapchać się może jedynie na piachu jak ściągnie wałem całą warstwę ziemi, resztki nie zapchają wałów. Nie widziałem w pracy konkurencji, więc nie będę oceniał.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1980 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3203 postów

Napisany 27 październik 2016 - 07:41

@szopen czym ciągasz Pinocia? 

@Damiano30 to że nasiono rzepaku wisi luźno nie wiem czy jest dobre, w sumie jak wtedy ma się sprawa z podsiąkaniem?

Co ten film ma wnieść? Widziałem na ŻYWO jak głęboszują na 2 stalińce także te 2 fendty to wiesz. Gleba glebie nie jest równa jak mówiłem. Na podorywkę ciągam 9 łap z podcinaczami, a gleby mam dość ciężkie miejscami. 

http://fpr.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=191&image_id=33935   za Case maxxum 140 Feniks od Bednara chyba o to ci chodzi (koleś z żuław).

Byłem 2x na pokazach tego producenta, maszyna naprawdę w porządku. 

btw. Nawet 2x rurowy w Kristalu od lemkena potrafi się zapchać. 

Robione bez podcinaczy że były nie uprawione pasy gleby??