Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1941 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 06 wrzesień 2016 - 19:41

Posłuchałem was i zasiałem rzepak po tej pszenicy która była siana 3-4 lata po sobie, przecież płodozmian jest najważniejszy a pod ziemniaki dałem obornik i zasiałem facelię w ilości 15 kg/ha . 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 15:42
  •  

#1942 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 06 wrzesień 2016 - 20:56

Witam.

Mam pytanie, może nie do końca na temat, ale widzę, że piszecie o poplonach.

Poplon posiany po żniwach i zaorany lub wymieszany czy to jeszcze pod oziminy czy późną jesienią daje dużo masy zielonej co można porównywać do zastosowania obornika (tak mi się przynajmniej wydaje jeśli źle pisze to proszę poprawić) a co z poplonami jarymi? Przez zimę zmarzną, ale czy oddadzą składniki pokarmowe do ziemi i zwiększą zawartość próchnicy?? 

Zaorany czy pozostawiany do wiosny odda składniki po dłuższym czasie i poprawi bilans próchnicy.

Poplon pozostawiony na zimę dodatkowo zatrzymuje śnieg, chroni przed erozją, woda lepiej wsiąka i podsiąka....... Wady ziemia później się ogrzewa wiosną po lekkiej zimie może nie przemarznąć co może sprawiać problemy przy uprawie zwykłymi narzędziami.

#1943 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 07 wrzesień 2016 - 19:14

Dziadek dzisiaj był w Minikowie koło Bydgoszczy na pokazach. Ciekawe doświadczenie, ale nie wszystko ok.

#1944 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 09 wrzesień 2016 - 22:53

odpowiadam na wcześniej zadane przez siebie pytanie. Na zgłęboszowane łubinisko wjechałem broną kompaktową z wałem packera. pole wyglada jak po orce i uprawie zero resztek  łubinu mimo ze to cięzka glina i sucho u nas jak psi. najgorsze w uprawie było tylko to ze głębosz szedł w poprzek a teraz trzeba było sie troche potrzaść w papaju ale myslę ze ziemia sie za to odwdzięczy. siew będzię wykonany tak samo ,polete z nawozem i na brone kompaktową zaczepie siewnik. Sucho u nas jak nie wiem wiekszośc okilicznych pukała sie w głowę jak głęboszowałem w susze i wywalały sie bryły. teraz nie żałuję ani złtówki na paliwo i maszyne. Oni nie mogą zaorać pługi nie wchodzą wiekszośc ścierni nadal lezy nie ruszona a ja lekki deszczyk i jadę z siewem. 

#1945 Share pablo-17

pablo-17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo!uprawa,maszyny rolnicze,sport

Napisany 17 wrzesień 2016 - 20:08

Witam. Mam nadzieje że mi ktoś rozsądnie doradzi. Zlikwidowałem lucernę po ostatnim  zbiorze, od czekałem aż urośnie na ok 10cm, z robiłem dwa razy talerzówką,odczekałem dwa tyg. i zrobiłem trzeci. Sucho jest strasznie i boję się że  gruda się wysypie po orce. :( Moje pytanie: zamiast orki zrobić agregatem ścierniskowym i po tym zasiać pszenice? Czy taki eksperyment by się udał na ciężkiej ziemi? Trochę korzenie talerzówka pocieła,ale nie wiem czy wystarczająco. Może nie zawracać sobie głowy takim eksperymentem? tylko orać.

#1946 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 18 wrzesień 2016 - 14:09

Znajomy w ubiegłym roku tak zrobił, na szybko agregat i siew, pszenica dała plon prawie o połowę mniejszy niż na polu obok, gdzie była pszenica po pszenicy, ale orana. Kilkukrotny przejazd niestety za bardzo zagęszcza podglebie, przy orce pewnie będą grudy.

#1947 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów

Napisany 18 wrzesień 2016 - 19:29

Kolego pablo-17 - po co tą talerzówka tyle robiłeś? Jeśli pierwszym przejazdem nie wymieszało dobrze to od razu robisz drugi raz i tyle. Po co tą ziemię męczyć trzeci raz? Zbierasz plon i możliwie najszybciej likwidujesz ściernie i niech sobie rośnie aż do orki ( jeśli uprawiasz tradycyjnie ). Jeśli będzie za duża to wał czy włóka i orka.

#1948 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 18 wrzesień 2016 - 19:31

Jaka powierzchnia tej lucerny a po drugie czy w przyszłości będziesz orał czy uprawiał bezorkowo to pole. Lucerna rosła na tym polu myślę  ze 3 lata i teraz gdybyś uprawił bezorkowo pszenicę miałbyś początek takiej uprawy. Ja bym głęboszował nawet płytko do 30 cm uprawił i zasiał. Można zrobić tak jak pisałeś, można część zaorać aby mieć porównanie. Wiem, że lucerna pozostawia po sobie silny system korzeniowy, ale czy to wystarczy aby w pierwszym roku jego rozkład dał efekt w uprawie bezorkowej? Natomiast jak wszystkie pola w przyszłości będziesz orać to bez znaczenia. Teraz masz pole doświadczalne praktycznie z 4 letnią uprawą bezorkową. Decydujesz Ty kolego, jak mały obszar to warto spróbować. 

#1949 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 18 wrzesień 2016 - 20:07

Miałem na myśli to, że bezorkowa polega na minimalnym mechanicznym ingerowaniu w glebę, 3x talerzówka do tak jakby uwałować. Głębosz faktycznie by się przydał i próbować siać w mulcz.

#1950 Share pablo-17

pablo-17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo!uprawa,maszyny rolnicze,sport

Napisany 18 wrzesień 2016 - 22:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Koledzy robiłem trzy razy ponieważ za drugim razem nie potrzebnie odwrotnie jeździłem co za pierwszym razem.lucerna była na tym polu 4 lata,kolejne lata to pole będzie orane.Dodam że mam ciężką ziemie(borowina)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1951 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 18 wrzesień 2016 - 23:25

powiem ci co widzę u siebie jezeli lata suche to jak jeżdzić 3 razy broną tale. i meczyć się by co kolwiek weszła i zmieszała. zainwestować w glebosz. Sam mam porównanie zglęboszowałem pole po odlezeniu przejechałem talerzwką. na próbe posiałem w ten popiół pszenice dwa przejazdy. sucho było jak psi ale nigdy nie miałem tak równych i wczesnych wschodów na tej glinie nie wiem skad wzieła się wilgoć. d*py dałem trza było siac całe pole teraz popadał deszcz i tylko to polepszy . 

#1952 Share Radek88

Radek88

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 13 październik 2016 - 14:41

Witam

Mam pytanie, co prawda związane z poplonami, ale chciałbym zapytać "bezorkowców". W temacie "poplony" większość odpowiedzi będzie za pierwszym wariantem.

Przy posianiu poplonu np. faceli (roślina jara) co najlepiej zrobić:

1. Przeorać. Orka zimowa

2. Agregat ścierniskowy jesienią i powtórka wiosną

3. Agregat ścierniskowy wiosną

Chodzi mi oto, żeby najbardziej wykorzystać poplon, który z wariantów będzie najlepszy dla gleby i rośliny następczej?

Rośliną następczą będzie oczywiście roślina jara np. soja lub pszenica jara.

Byłbym skłonny za wariantem 3, ale facelia przez zimę zmarznie i nie wprowadzi masy zielonej??

Drugi wariant pozwoli na wprowadzenie zielonej masy, ale zostanie zatrzymane mniej wody w postaci śniegu. ( przy 1 i 2 wariancie więcej śniegu zostanie na działce)

Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.

Proszę o odpowiedzi wraz z uzasadnieniem.

Pozdrawiam

#1953 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów

Napisany 13 październik 2016 - 19:51

Trafiają się opinie że nie trzeba dokładnie przykrywać poplonów aby dały oczekiwaną korzyść. Ja zawsze staram się jak najdokładniej zaorać ( orka z przedpłużkami, pod siew do 20 cm a na jare wiadomo głębiej ). Nie mam maszyn aby siać w mulcz a zasiew ozimych bez siewnika z redlicami talerzowymi w źle przykrytej masie zielonej jest mało komfortowy:). 

Nie dam Ci odpowiedzi bo nie mam porównania a piszę aby samemu dowiedzieć się i dodatkowo dopytać o jedną kwestię.

Pierwszy raz jako poplon zasiałem sam groch ( siew rozsiewaczem w ściernisko i po tym gruber - kultywator bez podcinaczy ). Groch pomimo suszy bardzo ładny ( równy i wysoki na do ok 50cm ), no i byłem bardzo zadowolony do póki nie pojechałem orać, fakt że było sucho ( od żniw nie padało a żniwa oraz zaraz po uprawie było mokro) ale nie mogłem orać. Powstała warstwa suchej zwięzłej gleby na ok 20 cm ( 5-8 cm od góry czyli to co uprawione gruberem było ok a reszta to skała ), pług 16", lemiesze i dłuta nowe, a orka wyglądała tak że albo skrobało samą górę ( tyle ile wcześniej uprawione gruberem ) albo po ramę. Musiałem odczekać i dopiero teraz po deszczach udało się zaorać ( nawet ładnie ).

Moje pytanie brzmi: czy możliwe że groch tak wciąga wilgoć z gleby? 

Wcześniej siałem głównie gorczycę, lub gorczycę z jęczmieniem i nigdy takiej sytuacji nie było, a wręcz odwrotnie czyli poplony orały się lepiej niż bez. 

Gleby to głownie rędziny oraz płowe, na przemian. Uprawa konwencjonalna ( orka, agregat uprawowy, siew, zbiór i likwidacja ścierniska gruberem ew. siew poplonu i gruber)

#1954 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 13 październik 2016 - 21:53

Radek88 nie ma wariantu który jednocześnie był by najlepszy za równo dla gleby jak i rośliny następczej. Wymieszanie poplonu z glebą teraz będzie lepsze dla rośliny następczej gdyż będzie większe prawdopodobieństwo uwolnienia składników już na wiosnę. Zostawienie poplonu jako mulcz będzie lepsze dla gleby gdyż ograniczy proces erozji.

Edytowany przez damianzbr, 13 październik 2016 - 21:54.

#1955 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 14 październik 2016 - 06:59

Już po żniwach było sucho. Uprawiając glebę doprowadziłeś do jej przesuszenia, a poplon bez deszczu wyciągnął resztki wilgoci, więc masz efekt. U mnie ci, co posieli gorczycę, mają podobnie, też wyciągnęła z zemi całą wilgoć. Od tygodnia pada, to dopiero się dobrze zaczęło orać.

#1956 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 14 październik 2016 - 07:04

Od kilku lat zostawiam poplon do wiosny w zimie łapie śnieg i chroni przed erozją, jak przemarznie można siać po płytkiej uprawie nawet zwykłym redlicowym siewnikiem Mulcz chroni przed wysychaniem. Kiedyś użyłem talerzówki w grudniu jak jeszcze rósł, przysypane łodygi nie rozsypywały się tak jak te pozostawione na wierzchu.

Poplon rzodkiew

Poplon rzodkiew oleista

Buraki bez orki

Edytowany przez ansu, 14 październik 2016 - 07:09.

#1957 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów

Napisany 14 październik 2016 - 07:33

Ok. Zrozumiałe że pozostawiony przemarznie a szczególnie motylkowe. To że chroni przed erozją to jasne a z tym śniegiem to nie wiele go ostatnio więc tu czy zaorane czy zostawione to i tak szału nie ma:)

Jak zostawiasz to do wiosny to co później z nim robisz? Zwykły agregat w sensie kultywator z wałkami da sobie z tym radę czy musi być talerzowy?

Wykonujesz orkę jesienną po takim zabiegu ( poplon - prawa na wiosnę i siew - zbiór i uprawa ścierniska - orka?).

#1958 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 14 październik 2016 - 08:10

Po pszenicy w zależności od terminu wysiewu poplonu np.:

-gorczyca, rzodkiew oleista te rosnące szybko Po żniwach nawozy NPK płytko gruber jak mokro i dużo samosiewów powschodzi to czasem jeszcze zwykła brona  koniec sierpnia głęboko gruber z siewnikiem do poplonów

-groch wyka słonecznik te rosnące dłużej Po żniwach nawozy NPK i od razu gruber z siewnikiem do poplonów. Myślę że tu nasiona można by wysiać z nawozem na ścierń.

Wiosna zwykły agregat na wąskich łapkach sprężynowych z walkami na głębokość siewu i jak przeschnie na drugi dzień siew siewnikiem redlicowym Jaka wiosną zrobiłem za głęboko lub próbowałem siać w mokre to się trochę pchało

Nabudowany siewnik Amazone na agregat ścierniskowy

Nabudowany siewnik Amazone Na agregat ścierniskowy, dodatkowa brona

#1959 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 14 październik 2016 - 09:40

Powiedzcie czy przy glebach lekkich (piach) V klasa ewentualnie IV wystarczy po zbiorze gruber na płytko, przed siewem jesienią poprawka tak sama lub wiosna przed siewem tak samo? Czy trzeba ryć głęboko bez podcinaczy.  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1960 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów

Napisany 14 październik 2016 - 09:54

Jeśli chodzi o np. gorczycę to nie powinno dopuszczać się do kwitnienia - mulczujesz to wcześniej czy jednak zostawiasz do wiosny całą roślinę?

Polony sieję tak jak wyżej napisałem w ściernisko, rozsiewam po polu a później gruber. Z reguły jest sucho po żniwach i taki zasiew pozwala na dość pokaźna masę zieloną. Dla porównania w tym roku groch był za duży i mocno wysuszył glebę ( w drugiej połowie września nie mogłem orać i tylko zwałowałem) i tak myślę że trzeba było talerzowym go potraktować jak osiągną ok 30 cm lub pozostawić na zimę.

W przyszłym roku raczej zrezygnuję z poplonów pod ozime, zaraz po skoszeniu gruber aby jak najwięcej samosiewów poschodziło i na jesieni siew tylko niektórzy twierdzą że samosiewy powinno się jak najszybciej niszczyć ponieważ przenoszą choroby i szkodniki - a Ty jak myślisz zostawiać do jesieni czy np. pod koniec sierpnia niszczyć? Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej nie ruszać no i ziemia osłonięta tylko jeśli ma mi grzyba przenosić to może warto? 

Edytowany przez akmaly, 14 październik 2016 - 09:56.