Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1861 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 21 lipiec 2016 - 21:21

andrzej wiadomość odczytaj i odpisz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 08:34
  •  

#1862 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 01 sierpień 2016 - 22:59

Czytam i  czytam  i już nie wiem co robić. Czy mając w posiadaniu tylko talerzówkę z wałem packera jest sens uprawiać bez orki? Ziemia w większości IV kl. 

#1863 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 01 sierpień 2016 - 23:02

a jaki siewnik? Bo to też jest ważne. Jak zresztą nie jesteś pewien, to najlepiej jest spróbować na jakimś jednym kawałku i mieć porównanie. 

#1864 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 01 sierpień 2016 - 23:33

Unia agregat: gęsie stopki, kultywator, wał packera, redlice

#1865 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 08:08

Jeśli masz siewnik z redlicami talerzowymi, to da się zasiać. Ale ja to słabo widzę.

#1866 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 08:20

Ja siałem na redlicach stopkowych co prawda na piachu po kuku na kiszonkę raz talerzówka. Wygląda lepiej niż tam gdzie orkowo, a talerzówka nie najwyższych lotów. 

Da się wszystko ale nie wszędzie. 

#1867 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 08:26

Przy większych ilościach słomy na ciężkich glebach stopkowe będą się zapychać. Chyba że będzie uprawiał na 3 razy talerzówką, tylko gdzie tu oszczędność ?

#1868 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 10:12

Na skrajnie ciężkich glebach 3x talerzówka w tamtym roku wyszła by taniej niż orka i próba jej uprawiania... 

#1869 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 11:22

Powiem ci że na glinie spalanie w orcę w tą posuchę nie było takie duże ba nawet mniejsze niż w roku mokrym gdzie glina będzie się ciągnać. Glina sypała się jak nigdy, bryły były straszne tylko na ścieżkach gdzie wjeżdzane z 10 razy. 

Wschody to już inna sprawa  :(

Przy większych ilościach słomy na ciężkich glebach stopkowe będą się zapychać. Chyba że będzie uprawiał na 3 razy talerzówką, tylko gdzie tu oszczędność ?

Dlatego mówię że nie wszędzie  :)

#1870 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 20:29

Pszenica najpierw zasiana prosto w ściernisko, trzeci raz po sobie, praktycznie lepiej wyszła niż siana po poplonie gorczycy, nie wiem dlaczego. Tylko nawożenie potasowe 40 kilogramów czystego składnika i 100 kilogramów azotu czystego składnika jeden oprysk na chwasty i dwa na grzyba i to wszystko, w tym roku chyba będzie rzepak choć nie jestem pewien.

Edytowany przez andrzej3560, 02 sierpień 2016 - 20:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1871 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 03 sierpień 2016 - 07:06

Bo poplon w tamtym roku strasznie wyciągnął wodęz  ziemi, ja po poplonach w  tym roku mam beznadziejne pszenicę,  6 ton raczej nie przekraczają.

#1872 Share DTaras

DTaras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 03 sierpień 2016 - 08:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie rozumiem. Macie fachurę to trzeba coś zorganizować zwrócić głowę jeden dzień w gospodarstwie i wyskoczyć po jakieś 300 od łebka. Niech powie, pokaże maszyny, pole...
Ja zacząłem od pługa bo muszę wydobyć korzenie i nie zbierane latami kamienie. Pług zostanie na zaś. W każdym razie myślę o uprawie uproszczonej bo to mniej paliwa a na plonie za bardzo nie zależy. Sieję poprostu dla nektaru.

#1873 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 03 sierpień 2016 - 19:07

Pszenica najpierw zasiana prosto w ściernisko, trzeci raz po sobie, praktycznie lepiej wyszła niż siana po poplonie gorczycy, nie wiem dlaczego. Tylko nawożenie potasowe 40 kilogramów czystego składnika i 100 kilogramów azotu czystego składnika jeden oprysk na chwasty i dwa na grzyba i to wszystko, w tym roku chyba będzie rzepak choć nie jestem pewien.

Prosto w ściernisko to nie bardzo mi to się podoba, gdzie walka z samosiewami?? 

Jaki plon tej pszeniczki? 

#1874 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 10 sierpień 2016 - 21:27

Samosiewy w tym przypadku to nic poważnego, gdyż pszenica po pszenicy trzeci raz, jeśli chodzi o plon to między 6 a 7 ton, trudno w naszym rejonie skracać zboże, gdyż występują susze i zamiast tych 7 ton mielibyśmy 3 tony po tygodniowych upałach, już to przerabialiśmy. Udaje się to raz na trzy lata , tylko że nie wiadomo, które lata będą mokre, zresztą ziemia za słaba, IV V klasa a wody gruntowe na głębokości 10 metrów. Zdjęcie pokazuje pszenżyto sąsiada w uprawie bezorkowej na glebie w klasie ?, była VI, piach (który był wywieziony, a nawieziona 8 metrowa warstwa różnej ziemi, iły, gliny, piaski, czarnoziemy) aktualnie jest rekultywowana i takie pszenżyto urosło w pierwszym roku po nawiezieniu ziemi. Uprawiał to bezorkowo!    

IMAG2141_BURSTSHOT002_1.jpg

Edytowany przez andrzej3560, 10 sierpień 2016 - 21:35.

#1875 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 13:04

Siew rzepaku po pszenicy, bezorkowo. Ursus 914 musiał zostać użyty z powodu awarii większego ciągnika. Z trudem ale dał radę.

Edytowany przez andrzej3560, 28 sierpień 2016 - 13:06.

#1876 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 28 sierpień 2016 - 17:49

Więc może pomogę :) Od 3 lat mamy talerzówkę, z wałek listwowym, uzębionym (wtedy wały były bardzoo drogie, więc wzięliśmy ten lepszy, no, ale nie jest to wał do uprawy zbyt) robi dobrze, ale poleciłbym wał gumowy, lub nowość Teowonikowy, zwany t-ring. Ściernisko trzeba zrobić tak, żeby słoma całkiem zniknęła, 1 raz można głębiej, potem już powierzchniowo i po 2-3 razach można spokojnie siać.. Rok temu, na próbę zrobiliśmy tak 3 ha, pszenica po pszenicy (wiadomo zależ też od nowożenia-pielęgnacjii) mieliśmy 7 ton z ha.. Najlepiej sieje się z redlicami talerzowym, pomimo słomy, talerz redlicy rozcina ziemię, słomę i wchodzi na daną głębokość.

#1877 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 08:29

Mam takie pytanie do znawców. mam zgłęboszowany kawałek twardej gliny planuję zasiać pszenice deszczu nie zapowiadają raczej. P głębuszu ziemia leży sobie już jakoś 2 tyg. Myśle wcale tego nie orać tylko 2x talerz i siew. Co wy na to. Nie że mi się nie chce ale rok temu nie mogłem zaorać tego kawałka taka skała w tym roku po głeboszu mysle że bym zaorał tylko czy jest sens to suszyć bardziej???

#1878 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 29 sierpień 2016 - 11:44

Talerzówką wyrównasz pole.. zależy jak ta ziemia wygląda..

#1879 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 12:41

Nie rozumiem. Macie fachurę to trzeba coś zorganizować zwrócić głowę jeden dzień w gospodarstwie i wyskoczyć po jakieś 300 od łebka. Niech powie, pokaże maszyny, pole...
Ja zacząłem od pługa bo muszę wydobyć korzenie i nie zbierane latami kamienie. Pług zostanie na zaś. W każdym razie myślę o uprawie uproszczonej bo to mniej paliwa a na plonie za bardzo nie zależy. Sieję poprostu dla nektaru.

Chwila, chwila, po co ty chcesz wydobywać te korzenie, a nie daj Boże żeby były to korzenie drzew. Kategorycznie nie powinieneś ich wydobywać. A dlaczego, to jest odrębny i bardzo obszerny temat, mogę ci jedynie nadmienić że nie orzę kilka lat, a teraz chyba będę musiał jeden raz wrócić do pługa.... Gdyż szukam sposobu na jednorazowe głębokie zakopanie zrębki drewnianej na moim najsłabszym polu gdzie przeważa tylko gleba bardzo lekka.

Więc może pomogę :) Od 3 lat mamy talerzówkę, z wałek listwowym, uzębionym (wtedy wały były bardzoo drogie, więc wzięliśmy ten lepszy, no, ale nie jest to wał do uprawy zbyt) robi dobrze, ale poleciłbym wał gumowy, lub nowość Teowonikowy, zwany t-ring. Ściernisko trzeba zrobić tak, żeby słoma całkiem zniknęła, 1 raz można głębiej, potem już powierzchniowo i po 2-3 razach można spokojnie siać.. Rok temu, na próbę zrobiliśmy tak 3 ha, pszenica po pszenicy (wiadomo zależ też od nowożenia-pielęgnacjii) mieliśmy 7 ton z ha.. Najlepiej sieje się z redlicami talerzowym, pomimo słomy, talerz redlicy rozcina ziemię, słomę i wchodzi na daną głębokość.

Z propozycją wału zgadzam się w 100%  ten teownikowy bardzo dobry wał na wszelkie gleby. Gliniaste lepiej kruszy niż packer, w piaszczystych się nie zatrzymuje, oraz się nie oblepia. Wada - jego waga, dość ciężki jeśli ktoś mam mały ciągnik.

Natomiast z ścierniskiem które ma zniknąć nie zgodzę się ani troszeczkę. To jest też bardzo obszerny i długi temat i w skrócie powiem iż cały czas rozmyślam jak mógł by wyglądać siewnik który wciska nasiona w glebę, nie poruszając (nie mieszając) ściółki z pociętej słomy.

Jarciu to czy zaorzesz czy też nie nie będzie miało żadnego znaczenia dla rośliny w późniejszej fazie wzrostu. Zabiegi jakimi są oranie agregatowanie mają na celu polepszenia warunków do wschodów roślin. Gdy by ktoś posiadał idealną glebę te warunki były by zachowane w sposób naturalny i absolutnie nic nie trzeba by z taką glebą robić aby osiągać plony. Wystarczyło by rozrzucić nasiona po powierzchni a one same by skiełkowały. Ewentualnie w latach jakiś bardo suchych, można by zastosować delikatne grabie, albo ten francuz wymyślił aby zastosować bronę łopatkową, która podrzuca wszystko co napotka na swoim torze, a przed broną rzucać na ziemię nasiona roślin. Dzięki prawom fizyki nasiona oraz gleba opada w dół jako pierwsza, a na koniec ściółka z tego powodu że ma najmniejszą gęstość. Później ta ściółka chroni glebę przed parowaniem, erozją, ogranicza rozwój chwastów, przerabia się w humus, a rośliny spokojnie sobie rosną, Choć jeśli to jest idealna gleba to one raczej nie rosną spokojnie, a co najmniej bujnie.

Ja zaprzestałem orać nie dlatego że mam idealne gleby i mogę sobie na to pozwolić, mogę sobie pozwolić na nieprzygotowywanie idealnych warunków do wschodów. Nie nie, no nie był powód. Mój powód dla którego przestałem orać jest fakt że dążę do uzyskania idealnej gleby. A oranie na pewno nie pomogło by mi w tym, a wręcz uniemożliwiło.

Tu siew pszenicy bez spulchniania gleby, dalej w galerii jest koszenie oraz plon.

tybalt-siew-bezposredni_32212_358_663474

Jest to nowa dzierżawa, od wiosny, a pole pozostawione w ten sposób (goła ziemia bez okrywy) wygenerowało znaczne straty, a wiadomo w dzisiejszych czasach straty mogą być tylko materialne. Bo bezpośrednie straty na tym polu ubiegłej zimy są związane ze stratą pierwiastków, masy organicznej, wody a to wszystko można mieć za pieniądze. Więc po co to wszystko kupować i przywozić na swoje pole, żeby to wszystko później nam się ,,wylewało,, z pola. Bezsens, prawda?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1880 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 14:26

może zle zadałem pytanie co zapewni mi lepsze wschody w taka susze. Tradycyjna orka czy talerzowanie. rok temu jeden koleś zasiał pszenice po pszenicy jeyne co robił to agregat scierniskoowy czy tam gruber po żniwach i pozniej to samo przed siewem. Miał z nas wszystkich najrowniejsze i najszybsze wschody. my którzy stosowalismy tradycyjną orkę wschody były nierowne póżne dopiero po deszcze ktore przyszły gdy jego pole bylo juz całe zielone. z tąd moje zainteresowanie tym systemem. Rok mamy podobny i na deszcz sie nie zanośi. Tylko on nie głęboszował teraz drugie pytanie czy po glęboszu ziemia nie jest już tak wyschnięta ze czy orka czy talerz to i tak tej wilgoci nie bedzie. No nie wiem z czym wjechać żeby to jaknajlepiej uprawić i dać tej roslinie maximum co można dac na ten suchy rok.