Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#161 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 31 styczeń 2008 - 21:47

Cos wam zabraklo tematow ... jakos forum ucichlo;) Czyzbyscie posprzedawali plugi? I zaczeli konstruowac maszyny do uprawy bezpluznej dlatego brak wam czasu na pisanie postow :D

Czekamy :angry: na zdjęcia głębosza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 00:43
  •  

#162 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 01 luty 2008 - 00:38

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No też by go z chęcią zobaczył. :D
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#163 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 01 luty 2008 - 02:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę? dawaj zdjecia tego super głebosza bo mnie ciekawi jak on wyglada .moze sobie zrobie...

#164 Share Cuubs

Cuubs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 01 luty 2008 - 11:19

Czy talerzówką da się zastapic orkę? też bym sobie tego głębosz obejżał! :D

#165 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 02 luty 2008 - 10:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Teraz cisza cisza a jak się wysypią fotkami to nas pozatyka :D
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#166 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 12 luty 2008 - 00:49

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam. niedawno byłem w Niemczech na spotkaniu polskich i niemieckich rolników, którzy stosują koserwującą uprawę gleby (czyli uprawę bezorkową) przez ponad 10 lat. Padło tam wiele argumentów przemawiających za takim sposobem uprawy, m.in.: zwiększenie pojemności wodnej, zapobieganie erozji, zwiększenie plonów, dotrzymanie terminów siewu dzięki szybkiej uprawie - około 10-15 km/godzinę. Sprzęt jakiego urzywają to wyłącznie kultywator ścierniskowy lub talerzówka i głębosz a po tym agregat uprawowo-siewny z redlicami talerzowymi. Wszystkie pola na zimę są obsiane oziminami lub poplonami. Planuję na kilku polach sprubowac tej metody, ale cudów na początku się nie spodziewam, ponieważ na powierzchni oranej co roku ziemi, nie ma warstwy próchnicy - a to ona jest tu podobno najważniejsza. Więc efekty będą widoczne chyba po kilku latach :rolleyes:

#167 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 13 luty 2008 - 21:20

Witam. niedawno byłem w Niemczech na spotkaniu polskich i niemieckich rolników, którzy stosują koserwującą uprawę gleby (czyli uprawę bezorkową) przez ponad 10 lat. Padło tam wiele argumentów przemawiających za takim sposobem uprawy, m.in.: zwiększenie pojemności wodnej, zapobieganie erozji, zwiększenie plonów, dotrzymanie terminów siewu dzięki szybkiej uprawie - około 10-15 km/godzinę. Sprzęt jakiego urzywają to wyłącznie kultywator ścierniskowy lub talerzówka i głębosz a po tym agregat uprawowo-siewny z redlicami talerzowymi. Wszystkie pola na zimę są obsiane oziminami lub poplonami. Planuję na kilku polach sprubowac tej metody, ale cudów na początku się nie spodziewam, poniważ na powierzchni oranej co roku ziemi nie ma warstwy próchnicy, a to ona jest tu podobno najważniejsza. Więc efekty będą widoczne chyba po kilku latach :rolleyes:

Mysle ze efekty beda widoczne po kilku latach, choc stosujac prawidlowa uprawe bezorkowa z nawozeniem spadek plonu nie powinien byc widoczny. A po kilku latach plony nawet moga wzrosnac. (Przy prawidlowej uprawie bezorkowej - odpowiednie napowietrzenie gleby)

#168 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 14 luty 2008 - 09:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @andrzej3560 wcześniej pisałeś o uprawie bezorkowej którą wykonujesz swoim głęboszem na głębokośc do 35cm. Dlaczego tak głęboko, czy nie wystarczy do 25cm? Skoro nie stosujesz od kilku lat pługa to nie masz doczynienia z podeszwą płużną. Większa głebokośc = większe opory = większe zużycie paliwa. Czym uzasadniasz tak głęboką uprawę i czy corocznie jedziesz na tej głębokości, czy ją zmieniasz?

#169 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 14 luty 2008 - 21:14

@andrzej3560 wcześniej pisałeś o uprawie bezorkowej którą wykonujesz swoim głęboszem na głębokośc do 35cm. Dlaczego tak głęboko, czy nie wystarczy do 25cm? Skoro nie stosujesz od kilku lat pługa to nie masz doczynienia z podeszwą płużną. Większa głebokośc = większe opory = większe zużycie paliwa. Czym uzasadniasz tak głęboką uprawę i czy corocznie jedziesz na tej głębokości, czy ją zmieniasz?

Glebokosc uprawy jest zmienna , pod zboza na pewno wystarczy 20-25 cm , natomiast pod buraki cukrowe i warzywa korzeniowe gleboszuje na 35cm. Jak wczesniej pisalem, gdy gleba jest zajezdzona w okresie deszczow przez ciezki sprzet np. przy sprzecie burakow po ktorych sieje np. jeczmien , taka glebe spulchniam takze glebiej na ok 35 cm. gdyz jest bardzo zbita w szczegolnosci na uwrociach i tam gdzie przemieszczal sie ciezki sprzet i przyczepy. Uwazam, ze przy uprawie bezorkowej podeszwa pluzna praktycznie nie istnieje. Nie przywiazuje zbytnio wagio co do glebokosci uprawy , staram sie tylko aby gleba byla pod dana rosline dobrze uprawiona a resztki pozostawione przez przedplon dobrze wymieszane z gleba.

#170 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 14 luty 2008 - 21:23

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A jak się mają, mocno oczekiwane przez nas zdjęcia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 15 luty 2008 - 09:07

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzięki andrzej3560. Nie uprawiam buraków - stąd moje pytanie. U mnie nigdy gleba nie była tak ugnieciona, staram się nie wjechac w bardzo mokre pole. Ja myślę, że talerzówka zaraz po skoszeniu zboża lepiej miesza resztki pożniwne z glebą niż głębosz pracując na głebokości około 10cm. Do uprawy drugi raz jak najbardziej, bo można go puścic głębiej.

#172 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 17 luty 2008 - 14:21

Dzięki andrzej3560. Nie uprawiam buraków - stąd moje pytanie. U mnie nigdy gleba nie była tak ugnieciona, staram się nie wjechac w bardzo mokre pole. Ja myślę, że talerzówka zaraz po skoszeniu zboża lepiej miesza resztki pożniwne z glebą niż głębosz pracując na głebokości około 10cm. Do uprawy drugi raz jak najbardziej, bo można go puścic głębiej.

I bardzo dobrze ze nie uprawiasz mokrej gleby . Mysle ze glebosz takze dobrze wzruszy i pomiesza resztki pozniwne na glebokosci 10 cm. (Talerzowka tez moze byc) Jednak przy glebszym spulchnianiu pobudzamy takze do kielkowania chwasty , ktore znajduja sie glebiej , z tego co wiem chwasty kielkuja tylko raz . Moim zdaniem lepiej jest uprawic glebeiej a nastepne uprawy oczywiscie w optymalnych warunkach wykonywac plyciej , niszczac wschodzace chwasty. Zalezy to glownie od rosliny pod ktora uprawiamy glebe oraz od terminow siewu.

#173 Share Cuubs

Cuubs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 17 luty 2008 - 17:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę? a jak sytułacja z chorobami i szkodnikami?????

#174 Share RafalSz

RafalSz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 18 luty 2008 - 16:45

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Moim zdaniem orke idzie zastąpić tależówką albo gruberem,ale na wiosnę zgłęboszować.A tak przy okazji to talerzówka nie zostawia syfu na polu, jeżeli jest ona wyposażona w wał.(Piszcie na pw)

#175 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 24 luty 2008 - 22:26

Moim zdaniem orke idzie zastąpić tależówką albo gruberem,ale na wiosnę zgłęboszować.A tak przy okazji to talerzówka nie zostawia syfu na polu, jeżeli jest ona wyposażona w wał.(Piszcie na pw)

Dobrze, ze laczysz talerzowke z walem. Moze troche nowosci poniewaz bylem na Polagrze. Zaciekawil mnie producent maszyn do technologii bezorkowej. Nie jestem zadnym krewnym ani przedstawicielem tej firmy.. wiec podaje dla zainteresowanych strone : www.agrotop.com.pl lub www.agrisem.pl. Przejrzyjcie ja choc sam jeszcze na to nie znalazlem czasu. Mam jednak od nich broszure.

a jak sytułacja z chorobami i szkodnikami?????

W mojej 15letniej uprawie bezorkowej nie zauwazylem nasilenia chorob i szkodnikow w porownaniu z uprawa tradycyjna. Nalezy jednak przestrzegac podstawowych zasad agrotechnicznych oraz zmianowania.

#176 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 24 luty 2008 - 22:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Czytam mten temat i dochodze do wniosku ze da sie zastąpić talerzówką orkę pod warunkiem ze stosować będziemy głębosz, tylko czy ten głębosz jest potrzebny na lekkich piaseczkach, które są i tak przepuszczalne?
I kiedy w jakich miesiacach stosować ten głębosz? i jak często?

#177 Share lukas120

lukas120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 02 marzec 2008 - 10:50

Czytam mten temat i dochodze do wniosku ze da sie zastąpić talerzówką orkę pod warunkiem ze stosować będziemy głębosz, tylko czy ten głębosz jest potrzebny na lekkich piaseczkach, które są i tak przepuszczalne?
I kiedy w jakich miesiacach stosować ten głębosz? i jak często?

słyszałem opinie że na glebach lekkich barziej jest potrzebni głęboszowanie gdyż takie gleby bardziej reaguja na nacisk kół

#178 Share szpeniek25

szpeniek25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 02 marzec 2008 - 11:01

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Do lukas 120, mylisz sie,na glebach lekkich podeszwa płużna tworzy sie znacznie wolniej niż na glebach ciężkich ;)

#179 Share lukas120

lukas120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 02 marzec 2008 - 11:12

Czy talerzówką da się zastapic orkę? pisałem że słyszłem takie stwierdzenie ale nigdy nie porównywałem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share Tyger

Tyger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 03 marzec 2008 - 21:52

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Myśle że nie warto zastępować nie tylko orki talerzowaniem ale nawet samej podorywki, bo co z tego że 2 razy szerzej bierze talerzówka, jak tylko stymuluje perz i wchwasty i w efekcie jeszcze raz trzeba robić i jeszcze bardziej pocięty perz bardziej się rozrasta i tylko pryskać prawie co roku trzeba, lepiej już zrobic tą płyciutką podorywkę za tydz czy 2 jak coś zacznie kiełkować broną lub agregaciciek płyciutko przeleciec i spokój do zimy wszystko przykryte i konkret pole wygląda, jak komuś to nie odpowiada tzn ma dużo pola to agregat ścierniskowy, talerzówka to taki troche relikt prl ala pgr ani to podcięte od spodu chwasty ani zmieszane tylko pasy wzdłóż przerżnięte żeby flancować perz ;)